Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 

Cu masina in Ungaria si Austria

- - - - -
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#127
Miller034

Miller034

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 22.08.2020
Salut! Stiti cumva de ceva restrictii pe Diesel Euro 5 in Viena? Valabil si pentru Bratislava fiind apropiate.

#128
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 02.02.2009

 OvidiuNS, on 29 mai 2023 - 08:59, said:

@sarbulb: ai mai jos pe pagină topicul "Cu maşina prin Ungaria". Am scris acolo cu cât am cumpărat vigneta de Ungaria anul trecut la final de august (am văzut că citiseşi deja, fiindcă mi-ai dat şi "like". Sunt 2 situaţii: prima - dacă nu eşti plătitor de TVA, caz în care nu merită luată de la MOL, chiar dacă acumulezi câteva puncte de fidelitate pe cardul MOL, fiindcă preţul e cam cu 10% mai mare decât pe site-ul oficial; iar a doua - dacă eşti plătitor de TVA, caz în care merită clar luată de la MOL, fiindcă pui codul fiscal pe bon şi deduci TVA-ul (întreg sau jumătate - după caz). De pe site mă îndoiesc că poţi printa un document unde să fie scris CUI-ul tău. Dacă poţi obţine, atunci tot de pe site e mai convenabil, punctele de la MOL nu sunt suficient de valoroase ca să conteze prea mult la calcul. Mai degrabă iei în calcul comisioanele la plata cu cardul (astea ar fi în dezavantajul cumpărării on-line a vignetei).


Sănătate şi tcb !

Nea Ovidiu, factura emisa de respectivul site conține și codul de TVA. Asta bineînțeles doar în cazul în care ai încărcat datele firmei atunci când ți-ai făcut cont.

#129
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

 eumorocanosul, on 08 iulie 2023 - 05:52, said:

... în cazul în care ai încărcat datele firmei atunci când ți-ai făcut cont.

Dragule, nu stau să mă complic, iau de la MOL, că tot alimentez de acolo și mai fac și ceva punctulețe.
Plus că nu poți fi sigur dacă poți deduce TVA-ul. E drept că n-am încercat, dar știi cum e, până nu faci o dată ți-e frică.
Aveam eu o vorbă, când jucam șah: "Las-o-așa, mai proastă...".


Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 08 July 2023 - 09:10.


#130
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 02.02.2009

 OvidiuNS, on 08 iulie 2023 - 09:08, said:



Dragule, nu stau să mă complic, iau de la MOL, că tot alimentez de acolo și mai fac și ceva punctulețe.
Plus că nu poți fi sigur dacă poți deduce TVA-ul. E drept că n-am încercat, dar știi cum e, până nu faci o dată ți-e frică.
Aveam eu o vorbă, când jucam șah: "Las-o-așa, mai proastă...".


Sănătate și tcb !

Nea Ovidiu, acum sunt în Austria. Dimineața am trecut prin Ungaria. Vignete cumpărate online.
Pe ambele facturi este evidențiat TVA.
Pentru Ungaria 27% din 5500 de forinți,pentru Austria 20% din 9.9 euro.

#131
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

 eumorocanosul, on 08 iulie 2023 - 11:15, said:

... Pe ambele facturi este evidențiat TVA.
Pentru Ungaria 27% din 5500 de forinți,pentru Austria 20% din 9.9 euro.

De acord 100%. Normal că e evidențiat TVA-ul. Dar pe mine nu mă ajută în niciun fel, nu fac achiziții din afară, fie ele chiar intracomunitare. Sau fac, dar TVA-ul îl bag pe cheltuieli (de exemplu cu Ordin de deplasare), nu îl deduc din TVA-ul colectat. Iar cheltuielile nu mă ajută decât cu scăderea impozitului pe dividende, fiindcă suntem microîntreprindere și avem alte obiecte de activitate, nu facem deloc import-export sau altele unde aș putea profita de TVA-ul extern.
Deci concluzia e clară: nu pot deduce TVA-ul în Românika, altfel intru în belele sau trec automat pe plata lunară, ori eu vreau să rămân pe plată trimestrială a TVA-ului.
De aceea cumpăr vignetele din România, dacă pot. Și de la MOL se poate cumpăra cea ungurească.
Cred că am fost suficient de clar de data asta.


Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 08 July 2023 - 16:41.


#132
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 09.02.2004

View PostMiller034, on 12 iunie 2023 - 17:57, said:

Salut! Stiti cumva de ceva restrictii pe Diesel Euro 5 in Viena? Valabil si pentru Bratislava fiind apropiate.
Eu nu stiu sa fie, si locuiesc in Austria de 3 ani. Am tot diesel E5 si am fost de cateva ori in Viena. In Bratislava n-am fost inca dar in general, restrictiile (daca sunt) sunt pt E4. Uite si culmea imbecilitatii la austrieci Posted Image Pe strada asta ai restrictie pt E4 (desi n-o respecta nimeni) in schimb, pe strada/sensul opus aflat in stanga pietei nu exista nicio restrictie Posted Image Locatia e Klagenfurt, dar ca idee
Attached File  platz.jpg   409.94K   29 downloads

View PostOvidiuNS, on 08 iulie 2023 - 16:35, said:

De aceea cumpăr vignetele din România, dacă pot. Și de la MOL se poate cumpăra cea ungurească.
De pe https://www.roviniete.ro/ro/ poti lua Romania si Ungaria iar de pe https://shop.asfinag.at/ pe cea de Austria. Pt Austria atentie ca trebuie luata cu minim 18 zile inainte de intrarea in tara! Daca o iei pe firma nu mai exista restrictia de 18 zile. Pt Slovenia tot online https://evinjeta.dars.si/en

Edited by marcopolo80, 21 July 2023 - 20:14.


#133
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

View Postmarcopolo80, on 21 iulie 2023 - 20:20, said:

Eu nu stiu sa fie, si locuiesc in Austria de 3 ani. Am tot diesel E5 si am fost de cateva ori in Viena. In Bratislava n-am fost inca dar in general, restrictiile (daca sunt) sunt pt E4. Uite si culmea imbecilitatii la austrieci Posted Image Pe strada asta ai restrictie pt E4 (desi n-o respecta nimeni) in schimb, pe strada/sensul opus aflat in stanga pietei nu exista nicio restrictie Posted Image Locatia e Klagenfurt, dar ca idee
Attachment platz.jpg


De pe https://www.roviniete.ro/ro/ poti lua Romania si Ungaria iar de pe https://shop.asfinag.at/ pe cea de Austria. Pt Austria atentie ca trebuie luata cu minim 18 zile inainte de intrarea in tara! Daca o iei pe firma nu mai exista restrictia de 18 zile. Pt Slovenia tot online https://evinjeta.dars.si/en
Teoretic.
Practic, eu am cumparat-o online cu cateva ore inainte de a intra in tara si nu am avut probleme. Asta a fost in decembrie. Nu stiu daca s-a schimbat ceva intre timp, dar stiu ca "regula" era valabila si atunci.
Mie mi se pare o tampenie asta cu 18 zile inainte. Scopul sau explicatia fiind ... ?

Edited by Magicwisewolf, 23 July 2023 - 16:02.


#134
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 15.06.2009

View PostMagicwisewolf, on 23 iulie 2023 - 16:01, said:

Mie mi se pare o tampenie asta cu 18 zile inainte. Scopul sau explicatia fiind ... ?
pentru ca Nehammer e un idiot

#135
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 09.02.2004

View PostMagicwisewolf, on 23 iulie 2023 - 16:01, said:

Teoretic.
Practic, eu am cumparat-o online cu cateva ore inainte de a intra in tara si nu am avut probleme. Asta a fost in decembrie. Nu stiu daca s-a schimbat ceva intre timp, dar stiu ca "regula" era valabila si atunci.
Mie mi se pare o tampenie asta cu 18 zile inainte. Scopul sau explicatia fiind ... ?
https://www.asfinag....gital-vignette/

18-days-period
Consumer protection is very important to us – especially as far as our digital products are concerned.
Customers can withdraw from the online purchase of a digital vignette within 14 days. Taking into account a further three-day period for mail, your digital vignette is only valid from the 18th day after purchase.

Tipp
You can also purchase the Digital Vignette at the sales offices of the ÖAMTC, ARBÖ and ADAC, in various petrol stations and tobacconists, as well as at the ASFINAG toll stations. Furthermore, you have the opportunity to buy the digital vignette at vending machines on selected rest areas.
If you buy the Digital Vignette through one of our distributors, at the tollbooth or a vending machine, the consumer protection period of 18 days does not apply: it will be valid immediately.

View Postkesarion111, on 23 iulie 2023 - 21:29, said:

pentru ca Nehammer e un idiot
El este idiot pt multe altele, pt asta au imbecilii lor dedicati.

Edited by marcopolo80, 23 July 2023 - 23:17.


#136
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,093
  • Înscris: 20.12.2007
Nu stiu ce se intampla zilele astea dar e omor pe ptf-urile cu Ungaria. Ca sa ajung de la Oradea la Debrecen ce recomandati ? Pe unde se trece mai repede ?

#137
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,972
  • Înscris: 24.01.2012
Nu știu cum e la alte puncte de trecere, eu am trecut din Hu în Ro în 21 iulie pe la Valea lui Mihai, maxim 15 minute a durat, vreo 10 mașini în fața noastră.
Pe sensul invers, din Ro în Hu mergea și mai repede, mai puține mașini.
Pe la ora 16 - 16:30, nu mai știu exact.
Site-ul Poliției de Frontieră nu mergea, acolo mai găseai timpii de așteptare aproximativi la punctele de trecere a frontierei.
Drum bun!

#138
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,093
  • Înscris: 20.12.2007
Cam asa ma gandeam si eu , sa ies pe acolo. La intoarcere catre Deva cred ca intru pe la Varsand

#139
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,093
  • Înscris: 20.12.2007
Maine ma intirc in tara din Ungaria. Ce ziceti intrsre pe la Varsand sau pe la Salonta ? La Bors era coada de un km pentru intrare acum doua zile

#140
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 09.02.2004
Salut, o intrebare pt cine a fost recent prin Ungaria pe M7, pe langa Balaton si stie si M85/86 + M1. Drumul este mai bun/prost, aglomerat/liber comparat cu M1+M86? Ma intereseaza de la Budapesta spre sud-estul Austriei. Eu fac regulat drumul prin Budapesta-Gyor-Szombathely-Graz dar navigatia imi tot propune Budapesta-Maribor-Graz. Eram curios daca merita sa merg pe M7 sau ramna tot pe ruta clasica.
Attached File  rute.jpg   453.9K   16 downloads

#141
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 23.03.2015
Ptr cei care folositi Waze mare atentie in Austria, eu nu am reusit sa ma ghideze pe autostrada, tot pe nationale ma trimitea, am selectat toate vignetele posibile, sa nu evite drumuri cu taxa dar tot degeaba, am mers pana la urma cu Here ca il am pe telefon pentru hartile offline.

Plus ca dupa Vienna sunt niste lucrari, eu am iesit un pic la Perchtolsdorf si inapoi urca pe autostrada pe unde poti ...ca era cateva bretele inchise, pana la urma cu Google Maps am reusit (Waze, Here, Petal ma trimiteau in acelasi loc)

#142
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,633
  • Înscris: 12.12.2006
Am patit-o si noi. Pana la urma am rezolvat intrand in aplicatia waze pe telefon si setand acolo explicit ca avem vigneta de Austria. Noroc ca m-am uitat overall la traseu ca ne duce aiurea pe nationale asa ca l-am lasat pe waze in durerea lui si ne-am luat dupa indicatoare (si dupa maps.me si Google Maps)  pana ne-am prins unde naiba trebuie setata vigneta.

E clar ca nu trebuie sa te iei orbeste dupa nicio aplicatie, trebuie sa judeci cu capul tau si aplicatia sa fie doar un ajutor/un consultant.

Nu mai spun ca la Faget ne scotea de pe autostrada mai devreme pentru ca stia el toata vara au fost blocaje pe acolo, dar cand am trecut noi nu mai era aglomerat asa ca am venit linistiti pe autostrada pana unde chiar se termina.

Edited by mdt, 08 September 2023 - 14:47.


#143
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Postmdt, on 08 septembrie 2023 - 14:46, said:

... la Faget ne scotea de pe autostrada mai devreme pentru ca stia el toata vara au fost blocaje pe acolo, dar cand am trecut noi nu mai era aglomerat asa ca am venit linistiti pe autostrada pana unde chiar se termina.

Cred că vă scotea de pe autostradă fiindcă probabil nu ştia că s-a mai dat în folosinţă încă o bucată. În octombrie 2017 autostrada se termina chiar la Făget, ştiu sigur, fiindcă a fost ultimul drum făcut la Budapesta înainte de pandemie.
Posibil să greşesc, dar ceva-ceva îmi spune că nu ...


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 08 September 2023 - 15:54.


#144
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,633
  • Înscris: 12.12.2006
Ba stia foarte bine, la ducere pe acolo am fost iar autostrada de la Talmaciu pana la Boita o stie foarte bine si s-a dat in folosinta mai nou. Pur si simplu el tine minte istoric unde e aglomerat si iti face recomandari asa. Sau uneori “face teste”, ii trimite pe unii printr-o parte si pe altii prin alta ca sa isi adune el date.

Am patit-o si cu Valea Prahovei, o tot evita desi uneori e foarte bine pe acolo.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate