Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Cu masina in Ungaria si Austria

- - - - -
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#1
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,552
  • Înscris: 01.07.2006
Dupa doua razgandiri (Coasta Amalfi si Brela) - booking.com sa traiasca! - ne-am decis pentru Ungaria si Austria, in principal pentru ca e mai putin obositor pentru sofer. Pe total e cu 600 km mai putin, 2600 fata de 3200...

Perioada a ramas aceeasi, 14 zile la inceputul lui sept., doua persoana cu Honda Jazz pe traseul: Iasi, Cluj (o noapte), Heviz (6 nopti), Graz, Viena (3 nopti), Bratislava, Budapesta (2 nopti), Cluj (o noapte), Iasi. Ideea este de profitat de lacul cu apa termala Heviz, daca tot nu vom mai merge la apa si aerul marii, apoi daca tot sunt in apropiere sa vizitam cateva zile acele capitale. Pentru ca altfel stiu ca timpul e mult prea scurt pentru centrul Vienei si cel al Budapestei, dar probabil vom merge altadata cand ne vom dedica zile mai multe.

De la Graz spre Viena vom merge prin Bruck an der Mur, ca am citit ca ar fi peisajul mai frumos decat pe cealalta autostrada (pe care ma trimitea Google Maps). Bratislava nu era in plan, dar am zis ca, daca tot e atat de aproape de Viena (si de drumul de intoarcere spre Budapesta), parca n-are rost sa nu petrecem 2-3 ore prin centrul vechi. Problema era daca merita sa mai iau vigneta pentru Slovacia numai pentru micul ocol spre Bratislava (de pe ruta Viena-Budapesta) - de fapt vad ca orasul e chiar lipit de granita (banuiesc ca Petrzalka, pe malul drept al Dunarii, face parte din Bratislava, nu e oras separat), sunt doar cativa km de la cladirile vamei pana la intrarea in oras. Sau n-are rost sa ne complicam pentru 10-12 euro (nu mai stiu cat mai costa perioada minima pentru Slovacia)? Cat priveste centrul vechi, vad ca masinile n-au acces, o s-o lasam intr-o parcare din apropiere.

La dus nu vom opri in Budapesta, mergem intins pana la Heviz (sigur, cu opririle pentru dezmortirea picioarelor - plus ca in Oradea vom opri sa luam pranzul undeva) si vad ca si Google Maps ne trimite pe centura ocolitoare, probabil ca in orice oras mare ne-ar lua mult mai mult sa mergem prin centru. Sper ca gps-ul Mio sa se descurce cu gasirea la timp a centurii.

Vad ca spune lumea sa nu alimentam din Ungaria, deci e bine sa facem plinul cu benzina in Oradea inainte de iesirea din tara? Oricum dupa 5 zile la Heviz (e posibil sa mai mergem si prin preajma, pe malul lacului Balaton) pana la iesirea spre Austria nu cred c-o sa ne ajunga, deci tot va trebui sa punem benzina o data in Ungaria.

Mai sunt alte lucruri nestiute/inedite pe care ar trebui sa le am in vedere in aceste 2 tari? In Austria n-am mai fost, doar in Ungaria anul trecut, dar n-am oprit decat cateva ore in Miskolc. Cu forintii nu-mi fac probleme, se pot scoate de la bancomate, iar autostrazile nu se platesc pentru ca e sistemul cu vigneta.

Multumesc pt. sfaturi/ponturi!

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
La Bratislava nu prea e cine stie ce centru vechi. Nu se compara nicidecum cu Praga.
Doar castelul poate merita vazut.

#3
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,290
  • Înscris: 29.04.2008
Ai grijă că în Oradea se lucrează puternic în Centru și circulația este foarte mult îngreunată și sunt multe devieri care poate nu apar pe navigație.

#4
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006
Poti sa alimentezi linistit in Ungaria dar sa platesti cu cardul.

#5
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,555
  • Înscris: 11.06.2010
Vigneta pentru Ungaria si pentru Austria, aia de Austria o lipesti pe parbriz in interior stanga sus .

Edited by Handicarpati, 06 August 2015 - 15:37.


#6
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Nu fă plinul în România, Austria are benzină mai ieftină, şi Slovacia, dacă ieşi de pe autostradă.

#7
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006

 Handicarpati, on 06 august 2015 - 15:36, said:

Vigneta pentru Ungaria si pentru Austria, aia de Austria o lipesti pe parbriz in interior stanga sus .
Apropo de asta! E informatie de anul asta?
Acum o luna cand am trecut prin Austria, pe vigneta era desenat sa o lipesti in dreapta sus (cum stai la volan)

#8
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009

 eiffel, on 06 august 2015 - 14:54, said:

La Bratislava nu prea e cine stie ce centru vechi. Nu se compara nicidecum cu Praga.
Doar castelul poate merita vazut.
si statuile din centru!cu napoleon am si eu o poza!
[ http://2.bp.blogspot.com/-XfCVJI6tf3M/Tzz-f3_AZJI/AAAAAAAAFXg/1YbOSBp8AJo/s1600/Bratislava%2Bstatui%2B1.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

praga n-o ai in traseu? mie mi-a placut mai mult ca viena! plus  berea neagra krusovice de 12° .....!

#9
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007

 Sef-chenko, on 06 august 2015 - 15:43, said:

Acum o luna cand am trecut prin Austria, pe vigneta era desenat sa o lipesti in dreapta sus (cum stai la volan)
Desenul ala arata doar stanga si mijloc.

#10
DanyPMN

DanyPMN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 31.05.2008

 iladi, on 06 august 2015 - 15:25, said:

Ai grijă că în Oradea se lucrează puternic în Centru și circulația este foarte mult îngreunată și sunt multe devieri care poate nu apar pe navigație.

Aceeași poveste și la Cuj, atenție la indicatoarele temporare și la zonele semnalizate cu „Bus Only”.

#11
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,552
  • Înscris: 01.07.2006
Multumesc tuturor pentru sfaturi!

Auzisem si eu ca nu e mare lucru la Bratislava de vizitat, de asta nici n-am avut-o in vedere in mod special, ne vom plimba doar 2-3 ore prin centru. In Slovacia am mai fost anul trecut doar la Kosice, 2-3 ore in centrul vechi, mi s-a parut dragut.
In Praga am fost o saptamana acum cativa ani, acum nu e deloc in plan. Vom mai merge poate la Karlovy Vary si Brno altadata.

In Oradea chiar pentru centru voiam sa oprim o ora-doua(eu nu l-am mai vazut, doar sotia acum cativa ani si i-a placut mult), vom vedea cum ne descurcam - poate vom sta mai mult la intoarcere.

Clujul l-am mai vizitat, acum oprim doar sa dormim o noapte, sper ca se descurca gps-ul sa ne duca la hotelul rezervat, chiar daca sunt devieri. Zonele bus only banuiesc ca sunt doar portiuni de sosea, nu toata banda, ne descurcam noi.

N-am mai fost nici in Viena nici in Budapesta, vom avea 2 zile pline, respectiv una. M-am uitat pe net si am gasit cateva recomandari pentru cei care stau doar o zi-doua, ce sa viziteze. Hotelul unde am rezervat e destul de central, chiar langa canalul Dunarii. Are un garaj subteran dar e prea scump (19 euro pe zi) asa ca ma gandesc sa las masina intr-o parcare din aia ieftina (Park&Go) si venim cu metroul sau tramvaiul pana la hotel.
In Budapesta hotelul are parcare gratis (publica, nerezervata), vedem noi cate reusim sa vizitam intr-o zi, sigur nu prea multe, dar o sa venim si aldata.

Initial am vrut sa stam 6 nopti chiar in Budapesta si sa mergem la piscine cu apa termala din oras, dar am citit ca Budapesta e cam poluata, asa ca am preferat Heviz, unde e aer curat, e un lac termal (fara piscine) iar daca ne plictisim putem sa mergem prin vreo statiune pe malul lacului Balaton. Numai vremea sa fie OK.

#12
nelu1086

nelu1086

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2014
In aprilie 2015 am platit vigneta de Ungaria in Romania, la chioscurile care preced vama Bors. Am platit cu cardul Visa in lei si am primit o chitanta simpla, deci nimic grafic care sa poata fi lipit pe parbriz si scanat de camere. Pentru orice eventualitate am stat cu ea pe bordul masinii tot sejurul.

A costat cam 16 euro pentru 7 sau 10 zile (nu-mi aduc bine aminte exact).

Edited by nelu1086, 06 August 2015 - 19:11.


#13
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,552
  • Înscris: 01.07.2006
Pentru Ungaria 16 euro, asa mult? Noi am fost in iunie anul trecut si am platit-o pe net ( e electronica, nu se pune nimic pe parbriz) a costat 11 sau 12 euro pentru 10 zile.
Oricum cred ca va trebui s-o luam de 2 ori, mi se pare ca se implinesc 10 zile pana la intoarcere.

Edited by alecsus27, 06 August 2015 - 19:14.


#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

 sanderoalex, on 06 august 2015 - 16:06, said:

praga n-o ai in traseu? mie mi-a placut mai mult ca viena! plus  berea neagra krusovice de 12° .....!

Berea aia Krusovice 12 e cu 5% alcool. 12 Inseamna altceva - cred ca reteta - am vazut si cu 10 si cu 11 pe cutie.
P.S. Am cutia in mana acum... acu 7 zile eram in Praga.

#15
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007

 alecsus27, on 06 august 2015 - 19:12, said:

Oricum cred ca va trebui s-o luam de 2 ori, mi se pare ca se implinesc 10 zile pana la intoarcere.
Una pe 30 de zile e mai ieftina decat 2 de 10 zile.
Pe 10 zile e 2975, adica sub 45 lei, iar cealalta vreo 4800 adica vreo 70 lei.

Se gaseste la Mol la noi (nu la toate) si la benzinarii in Hu. Stiu ca online nu se mai poate de anul acesta, sau cel putin nu se mai poate prin site-urile romanesti.

Aia cu chioscurile de langa vami sunt hoti. Nu stiu de ce insista multi sa cumpere de acolo la supra-pret.

Edited by biscatrix, 06 August 2015 - 21:24.


#16
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 alecsus27, on 06 august 2015 - 19:12, said:

Pentru Ungaria 16 euro, asa mult? Noi am fost in iunie anul trecut si am platit-o pe net ( e electronica, nu se pune nimic pe parbriz) a costat 11 sau 12 euro pentru 10 zile.
Oricum cred ca va trebui s-o luam de 2 ori, mi se pare ca se implinesc 10 zile pana la intoarcere.

Ia pe o luna, e mai ieftin. In benzinarie Mol, nu in chioscuri de prin vami.
Eu in locul vostru as mai face un pic pana la marea adevarata, decat sa stau 6 zile la heviz.
Concediu fain, oricum.
P.s. Vad ca ti-a zis biscatrix de vigneta, eu stiam ca e cam 55 cu 80 (var pe o luna, am una luata recent si in valabilitate, dar mi-e greu sa ajung acum la portofel).

Edited by denky, 06 August 2015 - 22:40.


#17
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Online am cumparat-o noi in luna iulie anul acesta, direct de pe site-ul lor, unguresc.
Ne-am facut un cont cu toate datele pe site-ul lor data trecuta cand am fost in Ungaria si acum am cumparat-o din cateva click-uri pe telefon pana asteptam sa intram la o pestera in Austria.

#18
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 eiffel, on 06 august 2015 - 19:56, said:



Berea aia Krusovice 12 e cu 5% alcool. 12 Inseamna altceva - cred ca reteta - am vazut si cu 10 si cu 11 pe cutie.
P.S. Am cutia in mana acum... acu 7 zile eram in Praga.

Mie imi par extrem de amara asta ceheasca. O fi buna, nu zic, am baut la Plzen la fabrica draft, dar amara rau de tot.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate