Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

" Bodybuilding " -ul nu este un lucru atât de greu precum pare, păreri ? :)

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
Knifey

Knifey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 17.06.2015

View Postandreim77, on 05 august 2015 - 11:54, said:

Deci e posibil sa nu stii ce inseamna viata de culturist.
In rest, orice sport necesita disciplina si dedicare pe termen lung, daca nu pe viata, pe zeci de ani. Nu e culturismul cel mei greu sport, dar e printre cele mai grele. Ca dovada ca Romania nu mai are demult un culturist de performanta. Cu exceptia Alinei Popa dar care nu sta in Romania.
Sunt de acord cu a doua parte, deşi vezi că şi tu specifici " culturism DE PERFORMANŢĂ " , iar culturismul pe care îl fac 99% nu se încadrează aici.
Chiar diferenţa dintre culturism şi culturism de performanţă am evidenţiat-o şi eu , majoritatea culturiştiilor crezându-se culturişti de performanţă , când de fapt n-au nici o treabă cu acel lucru.

Este ca şi când aş zice eu că sunt cântăreaţă şi când mă întreabă cineva ce cântăreaţă sunt , eu să zic : " De karaoke. "

#20
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View Postandreim77, on 05 august 2015 - 10:56, said:

dpdv sportiv performanta e data de cresterea masei musculara combinata cu definirea si estetica ei care se face prin diverse tehnici de progresie a greutatii folosite sau a numarului de repetari.
dpdv uman performanta poate urmari imbunatatirea conditiei fizice, a tonusului general, a sanatatii, rezistentei la stres. Pentru amatori, exercitiile fizice, care pot include exercitii de culturism, sunt un scop f bun.
Probabil faptul ca nu a fost inclus ca disciplina olimpica ii face pe unii sa puna la indoiala calitatea de sport, cauza ma gandesc ca e dopajul.



Acuma tu poti sa definesti cuvintele cum vrei, dar perfomanta in celelalte sporturi e o chestie care se masoara in secunde, metri, kg, m/s, etc mai sint sporturi legate de estetica dar se refera la estetica unei miscari. Nu mai e nici un sport unde trebuie sa contorsionezi definitiile in halul asta.
Dpv al sananatiii... hai sa spunem ca culturismul e cam la coada listei.

#21
Bolund

Bolund

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 04.07.2015

View Postwizardofoz, on 05 august 2015 - 16:28, said:


Dpv al sananatiii... hai sa spunem ca culturismul e cam la coada listei.
De aia a murit Arnold....

View Postandreim77, on 05 august 2015 - 10:56, said:



Priveste filmul cu Coleman ridicand 400 de kg. Cati oameni din lume pot face asta? 1000-2000?
Eu am ridicat 195...o data.

#22
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,237
  • Înscris: 11.04.2006

View PostKnifey, on 05 august 2015 - 16:14, said:

Sunt de acord cu a doua parte, deşi vezi că şi tu specifici " culturism DE PERFORMANŢĂ " , iar culturismul pe care îl fac 99% nu se încadrează aici.
Chiar diferenţa dintre culturism şi culturism de performanţă am evidenţiat-o şi eu , majoritatea culturiştiilor crezându-se culturişti de performanţă , când de fapt n-au nici o treabă cu acel lucru.
nivelul de amatorism a fost depasit de-a lungul istoriei culturismului de max 20 de romani. chiar mai putin. 99% dupa ce merg odata la sala se cred musculosi deja. apropo de ce zicea cineva inainte ca un culturist nu ridica un scaun in lateral: a venit un amic la mine si facea ridicari laterale pentru umeri cu antebratele aproape in unghi drept fata de brate, i-am atras atentia ca nu e corect sau macar sa inteleaga ca asa nu lucreaza muschiul pe care-l viza. a zis ca nu poate altfel, ca asa se face, nici nu a vrut sa se gandeasca la faptul ca era o miscare gresita. cam asta e nivelul, nici macar amatorism, ci pafarism, mituri.

View Postwizardofoz, on 05 august 2015 - 16:28, said:

Acuma tu poti sa definesti cuvintele cum vrei, dar perfomanta in celelalte sporturi e o chestie care se masoara in secunde, metri, kg, m/s, etc mai sint sporturi legate de estetica dar se refera la estetica unei miscari. Nu mai e nici un sport unde trebuie sa contorsionezi definitiile in halul asta.
Dpv al sananatiii... hai sa spunem ca culturismul e cam la coada listei.
intr-o lista f scurta poate. culturismul facut corect e f bun pentru sanatate si longevitate. culturismul implica disciplina alimentara, organizare, odihna. trasul de fiare pt propriul ego e pierdere de timp si poate fi periculos. apropo de estetica miscarii, toti culturistii de top antreneaza miscarile de concurs, felul in care-si expun corpul in asa fel in care sa-si puna in valoare estetica generala cat si punctele forte incat sa-si eclipseze zonele deficitare.

View PostBolund, on 05 august 2015 - 16:37, said:

De aia a murit Arnold....
Eu am ridicat 195...o data.
o data! stii pe cineva care a ridicat mai mult? :) 300?

#23
Bolund

Bolund

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 04.07.2015

View Postandreim77, on 05 august 2015 - 17:51, said:



o data! stii pe cineva care a ridicat mai mult? Posted Image 300?
Aveam 65 kile.

#24
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View PostBolund, on 05 august 2015 - 16:37, said:

De aia a murit Arnold....


N-a murit nici Churchill prea devreme, si a fumat si baut toata viata si era gras...

#25
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,857
  • Înscris: 06.10.2008

View Postpotae, on 04 august 2015 - 23:59, said:

Asa e. Plus ca nu te ajuta la nimic. Majoritatea badibildarilor desi sunt mari nu pot ridica in lateral un scaun cu spatar tinandu-l doar din incheietura.

Ce vorbesti tu? sunt culturisti capabili sa execute fluturari laterale pt. umeri( pt. ca asa s-ar numi exercitiul) si cu gantere de 50kg. Eu am un amic care nu are pretentia de a fi "badibildar" si poate face chestia asta cu gantere de 35. Cat are un scaun? 7-10kg? Dupa 2 luni de sala orice incepator executa miscarea descrisa de tine.
PS: daca ar fi si unlike ti-as acorda unul :)

#26
Bolund

Bolund

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 04.07.2015
Posted Image  propun asta.

#27
Knifey

Knifey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 17.06.2015

View Postwizardofoz, on 05 august 2015 - 20:16, said:


N-a murit nici Churchill prea devreme, si a fumat si baut toata viata si era gras...
Haha, Churchill era badass :D

#28
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View PostKnifey, on 05 august 2015 - 11:45, said:

Tu îţi dai seama ce vorbeşti acolo, frate ? Faptul că pentru tine sacrificiul înseamnă că renunţi la porcăriile pe care la fac alţii arată că ai o viaţă foarte comodă încă şi este exact ceea ce am scris eu despre mentalitatea culturiştiilor : că ei " suferă atât de mult " şi " fac faţă atâtor dificultăţi " , şi când îi întrebi la ce se referă, îţi răspund că " păi trebuie să mâncăm mult şi să ne abţinem de la beţii şi grătare " - Da, într-adevăr, ce " viaţă crudă ".

Nici nu ar trebui să îţi stea capul la beţii în primul rând Posted Image Dacă consideri acest lucru un sacrificiu, înseamnă că eşti doar un beţiv latent ( psihologie de bază ). Ştii câte persoane sunt care au o înclinaţie subconştientă către alcool, droguri, şi alte mizerii, dar îi vezi în sală că trag la fiare ? De obicei aceste persoane care spun lucruri de genul " câte sacrificii fac eu " , pentru că ei consideră că este un sacrificiu, SUBCONŞTIENTUL lor spune de fapt că : " Stau la sală, fiindcă altfel aş sta într-un bar, cu o sticlă de whisky. "

Deci nu mai veniţi cu prostii din astea cu beţii şi grătare cu prietenii , că oricum nu facem gradul de comparaţie de aici.


Ştiu din ce constă modul de viaţă, fiindcă şi eu trăiesc unul.

Nu te lasa pacalit de avatar. :) Imi place sa degust din cand in cand cate o bere fina, dar in rest nu am vicii si incerc sa traiesc cat mai natural si sa fac miscare, deci nu sunt betiv latent.
Eu vorbeam in general asa, pentru muti stilul de viata sanatos, ordonat si fara vicii inseamna sacrificii. Si chiar sunt anumite scarificii cum ar fi mancarea de exemplu. Nu e usor si nici ieftin sa mananci sanatos.  

View PostBolund, on 05 august 2015 - 16:37, said:

De aia a murit Arnold....

Arnold si cei care inca traiesc si sunt sanatosi, au folosit steroizii cu cap, nu au abuzat de ei precum multi dintre cei morti sau plini de operatii.
Si atunci, ca si acum sunt multi culturisti care abuzeza de steroizi, pe toata perioada anului. Arnold folosea steroizi moderat, in cicluri scurte, baza erau antrenamentele dure.
Din cauza asta vechii culturisti nu sufereau de palumboism sau HGH gut, afectiuni ce au devenit absolut normale in culturismul contemporan.

[ https://i.imgur.com/BBNrQCb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ https://i.imgur.com/qdBG31S.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
Bolund

Bolund

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 04.07.2015
Si eu ce am zis...

#30
Spk96

Spk96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 16.11.2013

View PostantinVidia, on 05 august 2015 - 21:57, said:

Din cauza asta vechii culturisti nu sufereau de palumboism sau HGH gut, afectiuni ce au devenit absolut normale in culturismul contemporan.
Diferenta se poate vedea comparand doua comeptitii de Mr. Olimpya din 2014 si din 1970-1980. Actualii candidati sunt mult mai mari, mai umflati, nu au acea forma zvelta pe care o aveau cei din trecut.

#31
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,237
  • Înscris: 11.04.2006
A fost o vreme cand masivitatea prima, in anii 90 si 2000, cand s-au dat poate cei mai masivi castigatori, Dorian Yates, Ronnie Coleman si Jay Cutler. Acum s-a revenit la un echilibru, estetic, Phil Heath arata f bine. Insa ce baga in ei pt asta... E un documentar pe youtube despre suplimentarea cu subst dopante, culturisti de varf sunt intrebati daca folosesc iar raspunsul lor e "you do what you gotta do".

#32
Spk96

Spk96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 16.11.2013
De acord, un alt documentar despre bodybuilding este "Iron Generation".

#33
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View PostBolund, on 05 august 2015 - 22:05, said:

Si eu ce am zis...

Nu te-am contrazis, doar am intarit ce ai zis si tu.

View PostSpk96, on 06 august 2015 - 15:58, said:

Diferenta se poate vedea comparand doua comeptitii de Mr. Olimpya din 2014 si din 1970-1980. Actualii candidati sunt mult mai mari, mai umflati, nu au acea forma zvelta pe care o aveau cei din trecut.

View Postandreim77, on 06 august 2015 - 17:57, said:

A fost o vreme cand masivitatea prima, in anii 90 si 2000, cand s-au dat poate cei mai masivi castigatori, Dorian Yates, Ronnie Coleman si Jay Cutler. Acum s-a revenit la un echilibru, estetic, Phil Heath arata f bine. Insa ce baga in ei pt asta... E un documentar pe youtube despre suplimentarea cu subst dopante, culturisti de varf sunt intrebati daca folosesc iar raspunsul lor e "you do what you gotta do".

Au fost si culturisti masivi, care aratau bine si inca arata. Kevin Levrone de exemplu, a fost si suplu si masiv, fara sa faca burta mare sau palumboism. Si Shawn Ray la fel...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gx899Wi35H8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Iu882hFGQ9Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/acolks9sijg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Phil Heat in 2014 nu a fost deloc in forma, cel putin spre finalul show-ului i se umflase burta ca la femeie gravida. Kai Greene merita sa castige, la finalul show-ului se prezenta mult mai bine decat Heat. Ca sa nu mai zic ca Heat a trisat calcand mereu in fata liniei cand poza pentru a parea mai mare.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jSrCg57WsNs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#34
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,237
  • Înscris: 11.04.2006
Levrone are un genetic exceptional, are niste proportii si o estetica rare, Flex Wheeler e un alt culturist cu un genetic excelent. Am impresia ca avantul culturismului din anii '90-2000 s-a mai dezumflat. Una din cauze e si faptul ca nu e un sport simplu, usor, Plus ca s-au raspandit metode combinate, nu doar greutati, pentru a avea un corp care sa arate bine.

#35
bigflo29

bigflo29

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 28.07.2015
Am avut sansa , sa-l vad pe Levrone la FIBO 2015, in Koln,la standul sau cu suplimente.Am vb 5 min cu el , nu mai era masiv, proportiile extraordinare, clar ca putea participa acuma , la men physique!
Nu stiu ce sa zic, eu sunt un amator in bodybuilding, fac de mult cam de 13 ani , cu pauze ... dar am fost partener de antrenamente al multor culturisti cu performante in tara , si chiar pe afara.Unii sunt super dedicati, cheltuie enorm pe medicamentatie, alimente, etc, cu toate ca la final ramane doar satisfactia personala, nu una materiala.
Cu toate astea multe exercitii de culturism , sunt folosite  in majoritatea sporturilor , pentru corectarea unor grupe deficitare , recuperare , etc.

#36
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,237
  • Înscris: 11.04.2006
Ce e considerata o performanta in afara?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate