Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Trebuie sa cumpar un receiver audio

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
AbdulJabbar

AbdulJabbar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.07.2015

 geo123, on 28 iulie 2015 - 14:14, said:

1-uita de technics atat boxe cat si amplificare
2-nu te baga la 5.1 daca in mare masura asculti muzica.In acei bani e destul de greu de incropit ceva stereo chiar cu scule SH.
Ceva nou stereo cu brizbrizuri ca USB intrari digitale, BT,WIFI,Air Play si chestii de genul sare lejer de 1400Lei iar la calitate sunet  si fiabilitate stau foarte prost.De 5.1 nici nu mai incape vorba.
Ca sa-ti faci idee uite aici o jucarie stereo  entry care are facilitatile dorite de tine.https://www.avstore..../yamaha-r-n500/
Poti incerca sa-l cumperi de aici cu proba si inspectie  ca la carte http://olx.ro/oferta...html#fb229cb98d
La boxe e mai complicat cu SH.Poti incerca astea: http://olx.ro/oferta...html#518d8657ee
sau http://olx.ro/oferta...html#695fbdaef4
Stiu ca-s varza, dar nu vrei sa stii cu cata bucurie le-am cumparat prin anii 90! :) Inchipuie-ti ca le-am carat cu mainile goale din Unirea! Ma uit dupa Unitre, le stiu de pe veamea raposatului. Mersi de sfaturi.

 vata_pa_batz, on 29 iulie 2015 - 21:26, said:


Si uite asa pleci la sfirsit de-aici si cu un stereo si cu alte incinte, adica fix altceva decit ce cauti tu. Dupa principiul "n-avem luglule, da-ti dam zeze" Posted Image
Baga aci un ochi, dupa care reformuleaza intrebarea strict pe baza de conectica:

http://forum.softped...o-incinte-boxe/
:)) Nu plec cu stereo, ca imi place sa ma uit la filme.

 MrNiceGuy, on 30 iulie 2015 - 08:43, said:

O fi asa, dar cum ramane cu dorinta si nevoile omului? Din 5.1 poti face 2.0 (poate nu la calitatea unui stereo dedicat, desi nu va "curge sange" din urechi ascultand), dar din stereo nu prea mai asculti 5.1. cand vine vorba de filme. Eu personal am mers pe 5.1 si nu regret, daca vreau stereo ascult stereo, daca mai vreau bass ma ajuta si subwoofer-ul.

Asa gandesc si eu. Nu-s pretentios, nu-s var cu Iosif Sava! :)

#20
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,126
  • Înscris: 30.04.2007
eu sunt din generatia tehnoton, A350, boxe jazz sau tineret, kashtan, tesla b111, etc, asa ca rogu-va lamuriti-ma ca nu prea se leaga.

receiver audio 5+1? se emite pe fm 5+1? altfel nu vad rostul. este ca si cum ti-ai lua un tv 4k si-l tii pe "analog"
daca gresesc, corectati-ma.

#21
AbdulJabbar

AbdulJabbar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.07.2015

 r_murphy, on 09 august 2015 - 11:42, said:

eu sunt din generatia tehnoton, A350, boxe jazz sau tineret, kashtan, tesla b111, etc, asa ca rogu-va lamuriti-ma ca nu prea se leaga.

receiver audio 5+1? se emite pe fm 5+1? altfel nu vad rostul. este ca si cum ti-ai lua un tv 4k si-l tii pe "analog"
daca gresesc, corectati-ma.

Si eu tot din aceeasi generatie. Ar fi trebuit sa-i spun amplituner, nu?

#22
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,126
  • Înscris: 30.04.2007
.. da, dar amplituner 5+1?
intrebarea ramane valabila...

revenind la amplituner, "i-am luat" unui amic un sansui veeeechi, din talciocul de pe timisoara. nu cred ca trebuie sa mai intru in detalii ;)

#23
AbdulJabbar

AbdulJabbar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.07.2015

 r_murphy, on 09 august 2015 - 11:59, said:

.. da, dar amplituner 5+1?
intrebarea ramane valabila...

revenind la amplituner, "i-am luat" unui amic un sansui veeeechi, din talciocul de pe timisoara. nu cred ca trebuie sa mai intru in detalii Posted Image
tu stii ce vreau, stau si ma gandesc, nu?

#24
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Cred ca voi (murphy & abdul)confundati receiver-ul audio-video cu tuner-ul radio.

#25
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,126
  • Înscris: 30.04.2007
tocmai pentru ca nu a specificat clar am intrebat. din cite am inteles, omul vrea "doar audio" de video nu a zis nimic... si "da" sunt confundator de meserie, mai departe de PL500 nu cunosc .. ;)

#26
AbdulJabbar

AbdulJabbar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.07.2015

 MrNiceGuy, on 09 august 2015 - 15:24, said:

Cred ca voi (murphy & abdul)confundati receiver-ul audio-video cu tuner-ul radio.

 r_murphy, on 09 august 2015 - 15:55, said:

tocmai pentru ca nu a specificat clar am intrebat. din cite am inteles, omul vrea "doar audio" de video nu a zis nimic... si "da" sunt confundator de meserie, mai departe de PL500 nu cunosc .. Posted Image

Mai oameni buni, nasa-miu are o scula Sony cu care asculta radio, la care a cuplat niste boxe, in care infige computerul, televizorul si un praf de mp3 player. Pe bune, ca incep sa ma consider retard! Ce sa descriu mai amanuntit? Ca trebuie sa fie cu condensatori solizi, sa aibe afisajul in 5 culori, sa fie cu minim 9 butoane si sa se bage in priza? Eu ma uit pe net si vad cam ce trebuie sa-mi iau. Dar habar n-am ce sa inteleg din DAC, RAMDAC, etc. As putea sa studiez, da! si asta o sa fac cu optiunile pe care le am acum.
La ce naiba sa iau o scula care ma limiteaza la stereo sau "doar" la audio??? Nu visez cai verzi pe pereti, sa dau 3-4-9 mii de lei pe ce cred eu ca vreau, dar... pe bune, daca vrem sa discutam... observati ca-mi plac confruntarile. As putea sa studiez, da!

Spre exemplu, mie asta imi suna bine: YAMAHA RX-V379.

Multumesc celor care mi-au dat raspunsuri clare. Celor care vor sa discutam alte probleme, pot face fata la orice balarie, gen "sunt confundator de meserie", nu stii ce vrei, etc. Chiar imi place sa trollez. ;)

#27
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Pai eu am banuit ca doresti un receiver audio/video. Cauta unul care sa aibe cat mai multe conexiuni (printre care si internet, pentru radio online) si o putere decenta, acuma depinde si cat esti dispus sa investesti si ce boxe vrei sa legi pe viitor la el.

#28
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
E un receiver A/V multicanal obisnuit ,decent ,cu nimic mai bun sau mai slab decat produsele similare ale altor firme ca Denon ,Marantz ,Onkyo sau HK. Mai bun sigur decat produsele similare gen Sony sau Pioneer ,nemaivorbind de actualele chinezarii ce se vand sub numele de Akai.
Contine DAC ,ca orice produs de acest tip ,adica un convertor digital analog ,asta pentru ca de obicei te conectezi la el prin semnal digital(optic ,coaxial si mai ales HDMI) si fara acest DAC nu are cum sa se auda ceva.
Chiar daca suntem din generatii mai vechi nu strica o minima documentare ,nu e rocket science, chestia cu "am prins alte vremuri" fiind profund pagubitoare in acest domeniu.

#29
AbdulJabbar

AbdulJabbar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.07.2015

 edigee, on 10 august 2015 - 14:53, said:

E un receiver A/V multicanal obisnuit ,decent ,cu nimic mai bun sau mai slab decat produsele similare ale altor firme ca Denon ,Marantz ,Onkyo sau HK. Mai bun sigur decat produsele similare gen Sony sau Pioneer ,nemaivorbind de actualele chinezarii ce se vand sub numele de Akai.
Contine DAC ,ca orice produs de acest tip ,adica un convertor digital analog ,asta pentru ca de obicei te conectezi la el prin semnal digital(optic ,coaxial si mai ales HDMI) si fara acest DAC nu are cum sa se auda ceva.
Chiar daca suntem din generatii mai vechi nu strica o minima documentare ,nu e rocket science, chestia cu "am prins alte vremuri" fiind profund pagubitoare in acest domeniu.

Mersi pentru explicatia cu DAC-ul! Si eu sunt cu adolescenta din anii 85-90. Dar imi dau seama ca lucrurile au evoluat. Am gasit, acum cativa ani, niste muzica facuta special pentru 5.1 si suna de vis. De obicei citesc destul de mult despre lucrurile pe care vreau sa dau bani, dar m-am incurcat intr-o gramada de detalii si am zis ca mai bine apelez la ajutor.

#30
AbdulJabbar

AbdulJabbar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.07.2015
Ma gandesc la asta: http://www.newegg.co...N82E16882115477
e in jur de 1500 pe la noi.

 MrNiceGuy, on 10 august 2015 - 14:49, said:

Pai eu am banuit ca doresti un receiver audio/video. Cauta unul care sa aibe cat mai multe conexiuni (printre care si internet, pentru radio online) si o putere decenta, acuma depinde si cat esti dispus sa investesti si ce boxe vrei sa legi pe viitor la el.
Asa e, nu m-am exprimat bine. Insa m-am gandit ca in 2015, nu mai are sens sa faci receivere care nu sunt in pas cu tehnologia.

#31
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
Muzica in format multicanal e inca foarte putina ,peste 90% fiind stereo. Asa e si normal. Eu personal nu sunt deloc fan al muzicii 5.1. Exista in schimb concertele de Blu Ray DVD si coloana sonora a filmelor. Pentru asta e bun un multicanal. Pt. muzica inca e foarte recomandat doar stereo sau 2.1 ,lucru ce se poate obtine usor cu un astfel de receiver ,se poate pune un subwoofer ,exista si management de bas ,etc.
Singurul minus e ca de exemplu la aceeasi clasa de preturi un amplificator  stereo presteaza mai bine in modul stereo decat un astfel de receiver.
Un receiver A/V e facut in primul rand pt. a-l conecta prin HDMI impreuna cu TV-ul si sursa de semnal audio. Semnal audio vine si invers ,de la TV la receiver prin HDMI-ARC -ultimile serii de TV-uri si receivere avand toate implementat asa ceva.

Edited by edigee, 10 August 2015 - 19:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate