Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie
 Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH

Foloseste cineva radar?

Extreme cuponing este adevarata e...
 Cum de convine unora sa cumpere p...

Vanzatorul mașinii a plecat ...

RCA majorat in Bucuresti si Ilfov

OMV Petrom cumpara Renovatio
 Sens unic pe strada Matasari (Buc...

Bios vede dar nu afiseaza 32GB ra...

WWE - The Undertaker

Aș vrea sa merg la o cursa d...
 

Cat de sanatos este sa mananci pepene rosu?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
111 răspunsuri în acest subiect

#1
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.107
  • Înscris: 05.05.2010
Stiu ca pepenele rosu este in fiecare vara un energizant bun. Cel putin pentru mine, este cel mai bun fruct din cate exista. Rece, suculent si dulce, iti da energie in zilele toride. Datorita volumului de apa, ajuta si curata organismul ... este un medicament natural.

Dar, poate deveni pepenele rosu o problema? E dulce, si contine mult zahar, care din cate am inteles este foarte usor si rapid absorbit in sange. Eu unul consum in jur de 2 - 3kg de pepene rosu pe zi. Poate creste lucrul asta nivelul glicemiei din sange?

Pentru un om sanatos, poate ajunge la predispozitia de a face diabet din cauza pepenelui rosu? In cazul diabeticilor am vazut ca este permisa o felie de pepene galben pe zi.

Ce ma intereseaza ... acum cateva luni (3  4), mi-am facut analizele de sange, glicemia mi-a iesit 95, as zice ca e buna. Acum cateva zile mi-am facut analiza cu un glucometru (ultima masa in ziua precedenta a fost la 21:00), si mi-a iesit 107 pe la ora 9 dimineata (sincer, nu cred ca am masurat bine, m-am intepat de vreo 3 ori, aparatul nu functiona prea bine, prima data mi-a aratat 25, apoi 107, e posibil sa fi adunat acel 25 cu nivelul glicemiei mele, 82 si sa dea acel 107. Dar stiu ca de fiecare data cand scoti testul din aparat, se reseteaza). Cu o zi inainte mancasem tot asa, vreo 3kg de pepene rosu, plus 2 banane si mancare obisnuita. Cu o luna inainte imi luasem glicemia dupa o ora de masa, si aveam 105, deci era ceva normal.

Pepenele rosu creste glicemia si riscul de diabet daca mananci in cantitatea asta? 2 - 3 kg pe zi? Posted Image) asta m-a intereseaza sa aflu, s-o las mai usor cu el daca e prea dulce pentru organism. Posted Image

acum stiu ca orice aliment in exces nu e bun, dar decat sa beau o bere, parca mai mult prefer o felie mare de pepene Posted Image))

cateva info ce-am gasit aici : http://lataifas.ro/m...chi-si-diabet/#

Editat de AlleXyS1, 22 iulie 2015 - 07:59.


#2
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.428
  • Înscris: 28.06.2015
mananci si coaja? sau cum dumnezeu ajungi la 3 kg pe zi?

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.000
  • Înscris: 27.09.2008
As putea sa pariez ca 2kg de pepene au mai putin zahar decit un shake generos de la Mac.

#4
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.107
  • Înscris: 05.05.2010

 alex1912, on 22 iulie 2015 - 08:03, said:

mananci si coaja? sau cum dumnezeu ajungi la 3 kg pe zi?

eh, el cu tot cu coaja are 3kg, nu m-am exprimat bine inseamna :D n-am stat sa cantaresc miezul , iau un pepene de 7kg si mananc jumate intr-o zi :))) ar fi 3,5, fara coaja cam pe la jumate .... modul cel mai realist cam 1 - 1,5kg, maxim 2

#5
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.801
  • Înscris: 18.11.2012
Contine zahar ca nah, e dulce doar, conteaza mult sub ce forma.
Ideea e ca tu nu mananci doar ci faci exces, si excesele dauneaza in general, si din aceasta cauza nu e cazul sa ii acuzi pe pepeni ca ar contine zahar si iti creeaza probleme. Cum ar fi sa deschida pepenii un topic daca nu cumva consumi tu prea mult pepene rosu.
Daca ai devenit "addicted" va trebui sa te duci la despepenizare. Bafta!

#6
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.107
  • Înscris: 05.05.2010

 marius87ism, on 22 iulie 2015 - 08:07, said:

Daca ai devenit "addicted" va trebui sa te duci la despepenizare. Bafta!

aaa, nu nu, nu am facut o obsesie sau o dependenta :))) nu mor daca nu mananc o zi, doua, trei, zece. Spun doar ca e bun, iar vara incerc sa mananc in fiecare zi daca se poate, cate o felie macar. Totusi, se duce repede .... nu rezista mai mult de 2 zile, si oricum stiind ca il am in frigider la rece, iar eu murind de cald in casa, parca ar mai merge o felie racoroasa :)))

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015

 gekkado, on 22 iulie 2015 - 08:09, said:

Pepene rosu ?! Posted Image

Oficial lubenita.

Sau harbuz, in Bucovina.

#8
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.448
  • Înscris: 06.08.2008
Si eu mananc pepene rosu in cantitati mari: 1-2 kg in zilele cand n-am prea mult timp, peste 2kg atunci cand sunt liber.
Eu n-am vazut pe nimeni sa dea in diabet de la fructe... Una e zaharul brut pe care il pui in ce mananci, alta e "zaharul" (sau fructoza, cred ca e mai corect spus) din fructe. Sunt asimilate in mod diferit de organism.

Eu daca as avea pepene, cred ca as manaca si 5 kg pe zi... :D

#9
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.586
  • Înscris: 11.06.2010

 f300, on 22 iulie 2015 - 08:03, said:

As putea sa pariez ca 2kg de pepene au mai putin zahar decit un shake generos de la Mac.

Nope. 2kg de pepene au 200 grame de zahar. Shake-ul mare de la mac are 60 de grame.

Editat de Handicarpati, 22 iulie 2015 - 08:42.


#10
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.200
  • Înscris: 09.01.2007
Carbohidratii sunt de mai multe feluri, iar fructoza nu e departe de zaharul rafinat. Daca nu ai problem de sanatate, mananca pepene linistit dar redu Cola + cioco + restul.

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.218
  • Înscris: 07.11.2006

 AlleXyS1, on 22 iulie 2015 - 07:58, said:


Pepenele rosu creste glicemia si riscul de diabet daca mananci in cantitatea asta? 2 - 3 kg pe zi? Posted Image) asta m-a intereseaza sa aflu, s-o las mai usor cu el daca e prea dulce pentru organism. Posted Image

cateva info ce-am gasit aici : http://lataifas.ro/m...chi-si-diabet/#

Inca nimeni nu s-a procopsit cu diabet din cauza pepenelui rosu.
Nu uita,diabetul (si nu numai) este o boala care aduce multi bani,adica este o boala daca vrei capitalista.Medici,farmacisti,produse naturiste,suplimente alimentare,etc.toate sunt implicate in tratarea diabetului.Ce este interesant etse faptul ca valorile maxime admise ale glicemiei sunt foarte diferite de la un laborator la altul (oare de ce) si mult micsorate fata de acum 30 de ani,de exemplu.
Asta cu privire la diabet.La anul voi avea intalnirea de zece ani cu el,daca conteaza.

Iar in ceea ce priveste cantitatea de informatii despre diabet,eu te sfatuiesc sa nici nu deschizi acele link-uri.Daca vrei pareri si sfaturi apeleaza la medici de specialitate.Endocrinologi de exemplu.Nutritionistii NU SE incadreaza in aceasta categorie.Nutritionistii sunt doar un moft,asemanatori psihologilor.

Zaharul continut in fructe nu se poate asemana cu zaharul folosit in alimentatie.

Diabetul este o boala dobandita de foarte multe persoane pe cale nervoasa.De asemenea alimentatia cu "otravurile" specifice vrenurilor pe care le traim ajuta foarte multa aparitia diabetului.

Prin faptul ca la un moment dat glicemia cuiva este de 140,nu inseamna ca aceea persoana este bolnava.

#12
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.626
  • Înscris: 15.01.2015

 paso87, on 22 iulie 2015 - 08:38, said:

Si eu mananc pepene rosu in cantitati mari: 1-2 kg in zilele cand n-am prea mult timp, peste 2kg atunci cand sunt liber.
Eu n-am vazut pe nimeni sa dea in diabet de la fructe... Una e zaharul brut pe care il pui in ce mananci, alta e "zaharul" (sau fructoza, cred ca e mai corect spus) din fructe. Sunt asimilate in mod diferit de organism.

Eu daca as avea pepene, cred ca as manaca si 5 kg pe zi... Posted Image


S-o crezi tu, in mare e acelasi lucru. Parca zaharul pe care il maninci nu tot din o planta vine.

@Initiator: daca dai un google cu watermelon calories o sa vezi ca are 85 de calorii si 17 grame de zahar pe 280 de grame deci tu bagi in tine in mare 800 de calorii de pepene.Posted Image si 170 de grame de zahar. E cam cit 4-5 cutii de cola. Lasind la o parte ca e o caruta de zahar si ai risc de diabet, eu m-as ingrijora la inceput de greutate. Nu te-ai ingrasat?

#13
humusdelombriz

humusdelombriz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 138
  • Înscris: 08.07.2015
zaharul din fructe nu este chiar daunator ptr organismul uman ! ...
acu' excesele se pedepsesc ! ... indiferent de natura lor ! ...
poti omora o vaca daca ii dai zile intregi sa mance lubenita ! ...
bafta

Editat de humusdelombriz, 22 iulie 2015 - 09:39.


#14
NeuFunk

NeuFunk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 193
  • Înscris: 07.04.2015
Stai linistit ca nu te afecteaza, e de 10 ori mai sanatos sa mananci 3kg de pepene decat sa bei o sticla de cola.

#15
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.626
  • Înscris: 15.01.2015

 MembruAnonim, on 22 iulie 2015 - 08:35, said:

Oficial lubenita.

Sau harbuz, in Bucovina.

Lubenita si harbuz sint regionalisme.In majoritatea tarii se foloseste pepene rosu. Verde daca e necopt.

 humusdelombriz, on 22 iulie 2015 - 09:38, said:

zaharul din fructe nu este chiar daunator ptr organismul uman ! ...

Legenda.

 NeuFunk, on 22 iulie 2015 - 09:39, said:

Stai linistit ca nu te afecteaza, e de 10 ori mai sanatos sa mananci 3kg de pepene decat sa bei o sticla de cola.

Prostie.

D-aia e Romania plina de grasani, de la aceste principii pe care vi le bagati in cap. Sucul de fructe e cam la fel de naspa ca si coca cola indiferent ce credeti voi. Coca cola are calorii mai putine decit sucul de mere. De fapt coca cola e mai sanatoasa ca ai varianta fara zahar.

#16
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.275
  • Înscris: 25.07.2007
denumirea oficiala in romania este "pepene verde", pepene rosu este denumirea folosita de corporatistii semidocti. a se vedea reclama de la danone.

#17
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.915
  • Înscris: 30.10.2003
Pepene verde=pepene rosu=lubenita
Pepene galben=pepene

Daca mai intrebati ce-i aia e clar ca nu aveti cultura generala. :P

Daca manci in sezon lubenita oricat de multa eu zic ca nu dai in vreo boala.

#18
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.107
  • Înscris: 05.05.2010
rich, las-o drq de denumire, ca nu asta am intrebat eu pe topic, cum se spune corect verde, rosu sau albastru. In fiecare zona difera denumirea, regionalisme intelegi? Ca la mine la tara ii spuneam pepene rosu si nu lubenita nu are importanta .... am 25 ani si pana acum cativa ani sa zic lubenita la un pepene mi se parea aberant, lubenita as fi asociat'o mai mult cu dovleacul.

ca tu ii vezi coaja ca e verde, iar eu ma gandesc la miez ca e rosu, e diferenta, tot dracu ala de pepene e Posted Image)) sau la pepenele galben ii spui pepene galben-maro sau in ce culoare mai bate coaja?

Editat de AlleXyS1, 22 iulie 2015 - 09:47.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate