Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Viațã în leasing

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
166 replies to this topic

#19
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View Postpaul_pablo, on 07 iulie 2015 - 08:51, said:

Exista doar in parte! uita-te la nemti...masina noua din 5 in 5 ani, papa bun, excursii si vacante dar 90% stau in chirie...si nu ii roade deloc chestia asta...numa nah...acolo e alta mentalitate.

Asa este . Alta mentalitate. Si eu am remarcat la niste rude de-ale mele care locuiesc in Germania. Au de toate . Casa ( in chirie ), masini ( in rate ) televizor ( in rate ), laptop ( in rate ) . Fac cate doua concedii pe an in locatii exotice ( in rate ). Sunt in zona 40-45 de ani. Au si nervii prastie . Amandoi . Nu au copii . I-am vizitat odata. Ea , plangea practic la telefon , pentru ca il sunase pe patronul lui care intarziase cu virarea salariului si urma sa ii dea afara proprietarul . Nu era bai ca se mutau in masini ....doar ca nici ratele la masini nu le puteau plati ....banca urma sa le ia  ..dar nu-i bai , pentru ca au o casa in Romania , lasata de unul din parinti care a fost amarastean si si-a facut cu manutele lui o casuta , mica , dar era a lui. Acum sa recapitulam ...noroc ca au murit parintii care le-au lasat ceva mostenire , ca din doua salarii de Germania au reusit in mai bine de 20 de ani de munca sa faca atatea datorii , incat nu cred ca ii lasa statul german sa se intoarca in Romania . Presupun ca nu au declarat casa mostenita ...da statul german e dat naibii. Daca ai datorii te executa de nu te vezi cu tot ce ai pe nume . Lume rea .
Chiar ,,,buna intrebarea ...este un proeict viabil asta cu viata pe datorie ?
Eu zic ca nu . Si argumentez simplu. Rog sa permiteti scrierea boldita , pentru a scoate rationamentul in evidenta :

Vrei casa , masina si de toate , dar nu ai bani . Nu ai bani , rezulta ca esti sarac . Esti sarac , inseamna ca nu iti permiti sa platesti dobanzi la bani luati cu imprumut . DAca nu iti permiti sa platesti dobanzi , inseamna ca datoria ta va creste . Rezulta , apoteotic , ca toata viata ai sa fii un sclav nenorocit , care ai sa traiesti intr-o iluzie ca ai ...dar defapt nu ai nimic si mai grav ...acumulezi datorii . Dupa ce ai casa si masina , vrei si sotie si plod sau plozi. alte cheltuieli . Nu-i bai , faci un credit , un leasing ...cresti si plozii tot pe datorie . Ce poate fi rau in asta ? Cred ca cel mai cumplit flagel al lumii contemporane nu il reprezinta bolile sau crizele economice ci imbecilitate cetateanului care a ajuns sa creada ca este normal sa traiesti o viata ca un sclav , indatorandu-te excesiv ca sa traiesti clipa .

Edited by JurasikMan, 07 July 2015 - 09:25.


#20
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,794
  • Înscris: 06.09.2004

View Posttomaso, on 07 iulie 2015 - 08:41, said:

* Dobânda (închiriatul banilor):   1% pe an.   Adică 250 Euro lunar.
* Costul deprecierii bunurilor: 1% pe an.   Adică 250 Euro lunar.
_______________________________________________________
Total leasing:  500 Euro lunar
deci 500 de euro lunar, adica 6000 anual, adica 180.000 pe 30 de ani. si iei 300.000. unde semnez?

#21
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,067
  • Înscris: 25.06.2007

View Posttomaso, on 07 iulie 2015 - 08:41, said:


În principiu, o familie cu venituri de 1000 Euro lunar, ar putea să-și permită acest mod de viață.

Întrebarea este:
Este viabil un astfel de proiect?

Probleme pot apare.  De exemplu, dacă într-o zi dobânda crește de la 1% la 3%,  plata lunară va sări de la 250 Euro la 750 Euro.  
Însă nu acesta este tema discuției.   Ceea ce mă interesează pe mine este să aflu dacă există oameni cărora le-ar plăcea acest mod de viață.
Da, proiectul e viabil, cum deja s-a spus, cam asta e stilul de viata in Vest.

Dar unele cifre sunt gresite, o familie cu 1000 euro/ luna nu poate sustine un astfel de mod de viata, in mod cert nu-si va permite concedii, hobby-uri, cursuri pt copii etc iar o crestere a dobanzii i-ar omori. Pretul casei e iarasi exagerat, e mai curand similar cu cele din Vest, de fapt corespunde cu pretul caselor din cartierul in care stau eu, si unde doar accidental exista cateva familii unde se castiga mai putin de 5K/ luna, net.

#22
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
e mult de dezbatut supra avantajelor si dezavantajelor vietii pe credit.
oricum parerea mea e ca toata tarasenia e gandita astfel incat sa te tina sub control...sclav modern cum ati subliniat si voi...
si iti omori nervii zilnic sa iti scoti cheltuielile, tragi sa platesti ratele, vrei sa inaintezi in ierarhie si nu vezi cum trece viata pe langa tine...nasol

#23
alnegru

alnegru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 12.01.2007
Oamenii astia sunt ca zilierii care trebuie sa traiasca dintr-un venit fix. Nu-i nimic lumea se desteapta si nu mai vrea credit, bancile se inchid e un trend. Chiar si in Romania toti mai multi nu vor sa faca imprumuturi. Unii spun ca-i comunismul real pt prima data in istorie dar mai bine spus e libertarianism.

#24
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,196
  • Înscris: 21.08.2003
Au un sistem, costisitor ce-i drept dar extrem de functional, numit asigurari. In reportaje ai vazut vreun american sa planga dupa casa? Ei plang dupa victime, dupa animale, dupa pozele pierdute dar nu dupa casa sau masina pentru ca alea nu prea sunt ale lor, sunt ale bancii pana termina ipoteca . Numai la noi plang taranii ca le-a luat apa  "tot ce au avut"...

#25
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,067
  • Înscris: 25.06.2007

View PostJurasikMan, on 07 iulie 2015 - 09:23, said:

Vrei casa , masina si de toate , dar nu ai bani . Nu ai bani , rezulta ca esti sarac . Esti sarac , inseamna ca nu iti permiti sa platesti dobanzi la bani luati cu imprumut . DAca nu iti permiti sa platesti dobanzi , inseamna ca datoria ta va creste .
Rationamentul tau e gresit: cineva la inceput de drum nu va avea bani pt casa, masini etc, insa veniturile lui lunare sunt de fapt cheia. Cand o banca de exemplu iti da un imprumut pt toate astea, iti analizeaza in prealabil solvabilitatea. Daca ratele la imprumutul contractat nu depasesc un anume procent din venituri, nu-i nicio problema.
De unde si pana unde ai scos treaba ca ''nu iti permiti sa platesti dobanzi la bani''?

Edited by Karhu, 07 July 2015 - 09:34.


#26
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Vad ca pe forumuri toata lumea gandeste foarte sanatos ! E mai prost in viata reala unde TOTI "ametitii"( ca sa vorbesc frumos) stau la cozi la banci pentru credite "numai cu buletinu' " , "platesti doar cu cardu' " , "imprumuturi fara comisioanePosted Image " si asta pentru al 15-pelea televizor , al 5-lea  "fier"(auto)" , a 3-a tableta sau ifon , un apartament de "500 de ani" intr-un cartier muncitoresc  !!!

Edited by FAP, 07 July 2015 - 09:37.


#27
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,196
  • Înscris: 21.08.2003
.

Edited by cristian_sen, 07 July 2015 - 09:35.


#28
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014

View PostKarhu, on 07 iulie 2015 - 09:33, said:

Cand o banca de exemplu iti da un imprumut pt toate astea, iti analizeaza in prealabil solvabilitatea.
Asta sa o crezi tu! Banca nu o sa iti masoare in mod real solvabilitatea niciodata...ei de fapt vor sa iti vanda un produs ce se cheama credit...si pentru asta mai fac si compromisuri...treci si bonurile de masa si valoarea orelor suplimenatare pe adeverinta, etc.

#29
alnegru

alnegru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 12.01.2007

View Postcristian_sen, on 07 iulie 2015 - 09:33, said:

Au un sistem, costisitor ce-i drept dar extrem de functional, numit asigurari. In reportaje ai vazut vreun american sa planga dupa casa? Ei plang dupa victime, dupa animale, dupa pozele pierdute dar nu dupa casa sau masina pentru ca alea nu prea sunt ale lor, sunt ale bancii pana termina ipoteca . Numai la noi plang taranii ca le-a luat apa  "tot ce au avut"...
Casele, terenurile, instalatiile sunt valorile reale pt ca ele produc pt tine, ca sa nu fii nevoit sa fii slujbas la altul sau sa te indatorezi la banci. Celelalte sunt consumatori care dau ortul popii si miros rau. Romanii dpv asta de vedere au vederi mult mai avansate ca americanii.

Edited by alnegru, 07 July 2015 - 09:41.


#30
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

View Postpaul_pablo, on 07 iulie 2015 - 09:36, said:

Asta sa o crezi tu! Banca nu o sa iti masoare in mod real solvabilitatea niciodata...ei de fapt vor sa iti vanda un produs ce se cheama credit...si pentru asta mai fac si compromisuri...treci si bonurile de masa si valoarea orelor suplimenatare pe adeverinta, etc.
Partial eronat ! Banca intotdeauna iti va "masura solvabilitatea" dar NU cu venitul , pentru ca oricine stie ca venitul il ai azi dar...maine poate nu ci cu GAJUL si GIRANTII !

#31
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014

View PostFAP, on 07 iulie 2015 - 09:42, said:

Partial eronat ! Banca intotdeauna iti va "masura solvabilitatea" dar NU cu venitul , pentru ca oricine stie ca venitul il ai azi dar...maine poate nu ci cu GAJUL si GIRANTII !

nu si la creditele de nevoi personale unde poti sa scoti si 15000 de euro...nu o fi mult da pentru unii declarati solvabili e o avere
Am si eu un credit si am vazut cum mi-au dat banii...si asta la o banca relativ serioasa...nu vreau sa ma gandesc cum dau credite alte banci

#32
alnegru

alnegru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 12.01.2007

View PostJurasikMan, on 07 iulie 2015 - 09:23, said:


Asa este . Alta mentalitate. Si eu am remarcat la niste rude de-ale mele care locuiesc in Germania. Au de toate . Casa ( in chirie ), masini ( in rate ) televizor ( in rate ), laptop ( in rate ) . Fac cate doua concedii pe an in locatii exotice ( in rate ). Sunt in zona 40-45 de ani. Au si nervii prastie . Amandoi . Nu au copii . I-am vizitat odata. Ea , plangea practic la telefon , pentru ca il sunase pe patronul lui care intarziase cu virarea salariului si urma sa ii dea afara proprietarul . Nu era bai ca se mutau in masini ....doar ca nici ratele la masini nu le puteau plati ....banca urma sa le ia  ..dar nu-i bai , pentru ca au o casa in Romania , lasata de unul din parinti care a fost amarastean si si-a facut cu manutele lui o casuta , mica , dar era a lui. Acum sa recapitulam ...noroc ca au murit parintii care le-au lasat ceva mostenire , ca din doua salarii de Germania au reusit in mai bine de 20 de ani de munca sa faca atatea datorii , incat nu cred ca ii lasa statul german sa se intoarca in Romania . Presupun ca nu au declarat casa mostenita ...da statul german e dat naibii. Daca ai datorii te executa de nu te vezi cu tot ce ai pe nume . Lume rea .
Chiar ,,,buna intrebarea ...este un proeict viabil asta cu viata pe datorie ?
Eu zic ca nu . Si argumentez simplu. Rog sa permiteti scrierea boldita , pentru a scoate rationamentul in evidenta :

Vrei casa , masina si de toate , dar nu ai bani .  

Nici un om cu stare nu si-a cumparat asseturile, le-a mostenit sau creat. Numai sclavetii isi cumpara asa zisa "avere".
Asa stau lucrurile si cu ocupatiile. Nu exista interviuri pt posturi de mosier, patron sau profesii creative scriitor, poet savant.

#33
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,067
  • Înscris: 25.06.2007

View Postpaul_pablo, on 07 iulie 2015 - 09:36, said:

Banca nu o sa iti masoare in mod real solvabilitatea niciodata...ei de fapt vor sa iti vanda un produs ce se cheama credit...si pentru asta mai fac si compromisuri...
Aia atunci e o banca proasta, care se va ingropa in credite neperformante si va sfarsi dand faliment.

#34
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,196
  • Înscris: 21.08.2003

View Postalnegru, on 07 iulie 2015 - 09:40, said:

. Romanii dpv asta de vedere au vederi mult mai avansate ca americanii.
Da,corect de aia suntem unde suntem acum, mai jos de coada vacii.
Cu parere de rau NU suntem asa de evoluati, am avut doar noroc ca stolo' ( sau care a fost atunci )  a vandut apartamentele comuniste  la pret de doi lei  de aia suntem acum cei mai multi propitari' din ue, pana in 90 eram toti chiriasi la icral.
Dupa cum s-a zis mai sus, traiul pe datorie e foarte bun si-ti permite o viata mai imbelsugata cu aceeasi bani dar cu o singura conditie: sa fii bun platnic. Daca dai inapoi banii la timp  totul e  ok si va fi din ce in ce mai bine, daca ai intarziat doua-trei rate poti ajunge din mansion direct sub pod, de la vita kobe la conserva cu mancare de pisici. Asta e toata povestea, trebuie sa fii responsabil sa nu te bagi la mai mult decat poti duce, daca vrei o viata buna spre foarte buna trebuie sa tragi din greu ...de ex:  am salariu de 60 000 pe an nu ma bag la casa de 500 000 si suv de 50 000 ci la un mic apartament de 50 000 si jetta de 10 000 ca sa-mi ramana bani de un divertisment odata pe luna si un concediu anual in Asia.Sau SE UE.

#35
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,067
  • Înscris: 25.06.2007

View PostFAP, on 07 iulie 2015 - 09:42, said:

Banca intotdeauna iti va "masura solvabilitatea" dar NU cu venitul , pentru ca oricine stie ca venitul il ai azi dar...maine poate nu ci cu GAJUL si GIRANTII !
Depinde mult si de la tara la tara, spre deosebire de Romania, in Vest nu exista aceasta traditie a girantilor. Ai x euro venituri lunare, te califici pt un credit de y euro! Atat si nimic mai mult...

#36
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Desi imi vor sari multi "in cap" ... si nemtii si americanii , desi au un nivel de viata mai ridicat sunt mult mai "sclaveti" decat romanii ! La aia daca le iei casa si masina raman si dorm in cutii de carton ! Romanii avand case proprietate personala ii incurca destul de mult pe stapanii lumii deoarece au o anumita independenta ! Si pe asta vor sa o distruga !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate