Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alegeri 9 iunie 2024

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...
 recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...
 SAMSUNG Galaxy A15

La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?
 Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...
 

Viațã în leasing

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
166 replies to this topic

#55
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,225
  • Înscris: 23.09.2005
Omul in principiu, urmareste fericirea. O componenta majora a fericirii este si sentimentul de siguranta, care evident este serios afectat de posibilitatea permanenta de a deveni peste noapte, din posesor de vila, boschetar. Pe langa asta, si frumosul gand ca ai tras o viata la jugul bancilor, care si-au investit banii pe spinarea ta, si nici macar nu poti lasa roadele muncii tale bovine copiilor, poate contribui si el la extazul unei astfel de vieti. Cui ii place, be my guests. Nu e pentru mine.
O viata fericita nu inseamna neaparat ca sa iti propulsezi brusc dupa nunta, bucile in fotolii din piele si in bmw, ci intelegere si dragoste in familie, copii sanatosi, si sa-ti vezi roadele muncii acumulandu-se, pe masura trecerii vremii, invatand in acelasi timp valoarea celor adunate in timp, nu peste noapte. Am mai pus intr-un topic vorba asta, dar se potriveste si aici: "Nu grabi nici o lucrare, caci trasul de ramuri loveste inapoi. Fructul copt este usor de luat, cel necopt este greu de luat si gustul lui e neplacut. Nu te grabi deci sa aduni ce este inainte de vreme, caci iti va amari sufletul." (Legile lui Zamolxe).

View PostCapitanuPICARD, on 07 iulie 2015 - 10:35, said:

Si mai e ceva... am vazut zilele trecute pe net o poza: bogat - o viloaca de neam prost; sarac - o cocioaba. Apoi doua gropi de cimitr la fel: sarac si bogat. ;)

“Parabola celor patru sotii”.

Edited by Phobos, 07 July 2015 - 11:28.


#56
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Realitatea este ca nimeni nu doreste o solutie reala , pentru ca solutia nu avantajeaza nici o tabara. Nici pe a creditorilor si nici pe a creditatilor . Argumente exista si de o parte si de cealalta si sunt usor de adus in discutie . Chestia este ca tipul de societate dominanta din zilele noastre creste sclavi. Cateodata , unul ridica capul si intra in gratiile stapanilor. Este aratat pe toate posturile , este promovat prin intermediul tuturor tipurilor de reclama ....si gloata , tinde spre visul vazut . Este rau , este bine ? Cine stie ? Problema este de nivel psihologic . Este vorba despre perceptie , care este modelata de situatia de la care pleci , de pregatirea pe care o ai , de norocul si ghinionul de care beneficiezi in viata .
Daca ma intrebati pe mine , eu cred ca este o crima. Se vand vise frumoase acelora care au cea mai mare nevoie de ele dar care nu au experienta necesara pentru a procesa avantajele reale si riscurile , adica celor tineri . Tinerii ajung sa depinda atat de mult de aceste "servicii" incat, desi sunt constienti ca vor slugari o viata pentru ele , si le asuma ca si cum ar fi varianta castigatoare . Nu cred ca este decat o cioara vopsita in culori de papagal , nimic mai mult .

#57
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015
Caz concret: cineva cu salariu minim pe economie isi face credit Prima Casa pe 30 de ani, ajutat de coplatitori (parinti).

#58
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014

View Postitzi-bitzi, on 07 iulie 2015 - 12:08, said:

Caz concret: cineva cu salariu minim pe economie isi face credit Prima Casa pe 30 de ani, ajutat de coplatitori (parinti).

si se face sclav 30 de ani la banci...pacat! mare pacat!...si atunci cum stabileste solvabilitatea banca...pai de unde naiba stie ea ce va fi in 30 de ani? pai nu stie, dar il are la mana cu un apartament care de multe ori in anii astia se degradeaza groaznic...de aici si concluzia: banca nu se chinuie sa stabileasca solvabilitatea reala ci incearca sa vanda creditul si evident incearca sa te faca responsabil deajuns cat sa-l platesti...sclavie ce mai!

#59
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015
Cu toate acestea, sunt extrem de putini tineri care au bani cash pentru a-si cumpara apartament fara credit (si in general primesc bani de la parinti, mostenire etc).
Un credit imobiliar ar trebui facut pe maximum 10 ani, cu un avans de 30-40%.

#60
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,184
  • Înscris: 25.06.2007

View Postpaul_pablo, on 07 iulie 2015 - 12:16, said:

si se face sclav 30 de ani la banci...pacat! mare pacat!...si atunci cum stabileste solvabilitatea banca...pai de unde naiba stie ea ce va fi in 30 de ani? pai nu stie, dar il are la mana cu un apartament care de multe ori in anii astia se degradeaza groaznic...de aici si concluzia: banca nu se chinuie sa stabileasca solvabilitatea reala ci incearca sa vanda creditul si evident incearca sa te faca responsabil deajuns cat sa-l platesti...sclavie ce mai!
Si varianta cealalta care ar fi?
Sa stea in chirie toata viata? Unde si in ce conditii (tinand seama de venitul sau)?

#61
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,290
  • Înscris: 18.12.2007

View Postpaul_pablo, on 07 iulie 2015 - 12:16, said:

si se face sclav 30 de ani la banci...pacat! mare pacat!...

Si care ar fi solutia dupa tine, in cazul asta?
Sa stai cu parintii toata viata?

Nici in chirie nu e mai grozav, la noi nu e reglementat regimul chiriilor, te poti trezi oricand fara locuinta pentru ca proprietarul nu mai vrea sa continue contractul, ca sa nu mai vorbesc de tot felul de alte magarii care se mai pot intampla.

Macar la creditul ala de la banza, dupa 30 de ani ramane a ta casa iar pana atunci ai fost tu in casa si nu a venit altul sa iti spuna ca nu ai voie sa iti bati un cui in perete.

#62
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,184
  • Înscris: 25.06.2007

View PostJurasikMan, on 07 iulie 2015 - 12:03, said:

Tinerii ajung sa depinda atat de mult de aceste "servicii" incat, desi sunt constienti ca vor slugari o viata pentru ele , si le asuma ca si cum ar fi varianta castigatoare.
Si care e varianta cealalta?
Locuit in rulota, cum locuiesc unii in SUA?

#63
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Faptul ca in 30 de ani apar multiple probleme este o certitudine , un vreun ghinion . Crize economice , posibilitatea de pierdere a serviciului , boli , accidente , copii , o multime de neprevazute . Ma intreb cum stie cineva ca va putea sa plateasca timp de 30 de ani o suma ( care de cele mai multe ori creste ) , daca nu stie ce se va intampla maine ? Ce fac grecii cu credite in zilele noastre ? Ce se intampla daca vin la putere partide extremiste care schimba regulile jocului ? Ce se intampla daca se schimba politica economica in functie de partidele de stanga si de dreapta care alterneaza la putere ? Este nevoie sa fii magician ca sa poti trece printre toate aceste jaloane si sa depasesti toate obstacolele. OK , puteti sa incercati un contra-atac de genul : dar daca iti creste salariul sau castigi la Loto ? In cateva situatii se poate chiar sa fie aplicabile. Dar cu restul ce facem ? Oare societatea este doar un labirint cu capcane in care scapa doar unul dintr-un milion , sau ar trebui sa fie un sistem in care oamenii trebuie sa fie indrumati,sa exista o modalitate  garantata de state prin care cei care se inhama la " viata in leasing " sa poata sa duca la sfarsit corvoada ?

#64
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
Statul in chirie toata viata, paradoxal, este pentru cei cu bani multi.

Rata la banca este pentru cei mai multi ... cu bani mai putintei.

In Romania, lipsa unui spatiu locativ te cam loveste crunt la batranete ... cum poti sa platesti chirie din pensie ?

#65
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Posttablagiu_xxx, on 07 iulie 2015 - 12:36, said:

cum poti sa platesti chirie din pensie ?

In mod sigur mai bine decit din zero salariu cum au ceva gen jumatate din tineri (depinde cum definesti exact "tinar").

#66
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View Postf300, on 07 iulie 2015 - 12:42, said:


In mod sigur mai bine decit din zero salariu cum au ceva gen jumatate din tineri (depinde cum definesti exact "tinar").

din salariu 0 te mai vindeci, dar din pensie e mai greut ... oricum nu prea are noima comparatia ta.

#67
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
@Karhu & AlexEn: aveti dreptate si sunt total deacord cu ce ati spus voi...in ce am spus eu eram cu mintea la altfel de exmple...si anume am prieteni care si-au luat prin prima casa apartamente pe 30 de ani in blocuri construite prin anii 70. Pai decat asa mai bine stau in chirie! Nu i-am inteles niciodata cum s-au putut indatora  pentru asa o cutie de conserva...Daca se face un astfel de credit pentru o constructie noua atunci e cu totul altceva...atunci decat sa dai 150 euro pe o chirie nasoala mai bine dai in plus 50 euro la banca pe rata...
eu am ales alta varianta: am avut si ceva bani (destul de putini e drept) si am scos un credit de nevoi personale si am cumparat o casa la tara la 12 km de Arad. Trebuie renovata e clar...deja am inceput si am terminat 2 camere si fatada si am mai facut unele anexe,etc. Da ce am facut eu sunt constient ca nu se potriveste multora...mai e si naveta cu masina in oras pentru mers la lucru....mie imi convin toate astea pentru ca m-a costat mult mai putin comparativ cu preturile din oras

#68
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

View PostAlexEn, on 07 iulie 2015 - 12:32, said:



Si care ar fi solutia dupa tine, in cazul asta?
Sa stai cu parintii toata viata?

Nici in chirie nu e mai grozav, la noi nu e reglementat regimul chiriilor, te poti trezi oricand fara locuinta pentru ca proprietarul nu mai vrea sa continue contractul, ca sa nu mai vorbesc de tot felul de alte magarii care se mai pot intampla.

Macar la creditul ala de la banza, dupa 30 de ani ramane a ta casa iar pana atunci ai fost tu in casa si nu a venit altul sa iti spuna ca nu ai voie sa iti bati un cui in perete.

In viata mai faci si sacrificii, uite eu nu mi-am "permis"  la 31 ani o familie fiind plecat cu munca mai mereu prin diverse tari, dar deja bani cash de vreo 2 apartamente in Bucuresti la 31 ani.

Un coleg de facultate a vrut familie si un job stabil in tara.
Acum are 2 copii si vreo 3 miliarde lei vechi credit la banca   in franci elvetieni.

Eu am ales sa ma sacrific prin tari straine, el a vrit confortul unei familii.
Cine e de condamnat dintre noi 2.

#69
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012
Tomaso, chiar si tu, un tip destul de destept, ai ajuns sa ai o gandire care vede viata numai dupa un sablon in care exista doar dependenta financiara.
De ce nu aveti o mentalitate in care sa va orientati spre independenta?! Atat financiara cat si ideologica.

#70
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,184
  • Înscris: 25.06.2007

View PostJurasikMan, on 07 iulie 2015 - 12:35, said:

Faptul ca in 30 de ani apar multiple probleme este o certitudine , un vreun ghinion . Crize economice , posibilitatea de pierdere a serviciului , boli , accidente , copii , o multime de neprevazute . Ma intreb cum stie cineva ca va putea sa plateasca timp de 30 de ani o suma ( care de cele mai multe ori creste ) , daca nu stie ce se va intampla maine ?
Exemplul A: o persoana isi ia locuinta cu credit, il loveste un ghinion, nu mai poate plati si ajunge in strada.
Exemplul B: o persoana sta in chirie, il loveste un ghinion, nu mai poate plati si ajunge in strada.
Vezi vreo diferenta?

Si acum varianta fara ghinion:

Exemplul A: o persoana isi ia locuinta cu credit, il plateste, peste 20 de ani e locuinta lui.
Exemplul B: o persoana sta in chirie, o plateste, peste 20 ani e tot in chirie.
Diferenta e o locuinta!

View Postgaleo, on 07 iulie 2015 - 13:00, said:

Eu am ales sa ma sacrific prin tari straine, el a vrit confortul unei familii.
Vezi ca exista si varianta 3: sunt o multime de romani (inclusiv aici pe forum) plecati cu tot cu familie.

#71
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014

View Postgaleo, on 07 iulie 2015 - 13:00, said:

Cine e de condamnat dintre noi 2.
Nici unul! Ce e valoros pentru tine nu face doua parale pentru altul! Pentru mine e mai importanta linistea caminului decat banii...cu toate ca si de bani e nevoie

#72
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostZorbaGrecu, on 07 iulie 2015 - 13:03, said:

ai ajuns sa ai o gandire care vede viata numai dupa un sablon in care exista doar dependenta financiara.
De ce nu aveti o mentalitate in care sa va orientati spre independenta?! Atat financiara cat si ideologica.

Nope, eu doar cercetez cum gandesc colegii de forum.  
Caut sa descopar un modul pentru a intelege cum functioneaza fericirea.

Hai sa introducem si o alta variabila in ecuatie.

Sa prespunem ca exista un fond de dezvoltare persoanala pe care statul il administreaza.  Dobanda la ceea ce consumi din fond este de 1% pe an.  Fara comisoane de administrare, ori acordare sau returnare.   1% si gata.

Din acesti bani (sa presupunem ca suma totala este de 300.000 euro) ai putea sa-ti aloci  jumatate pentru a locui, iar cealalta jumatate sa o folosesti drept capital pentru o afacere (nu importa ce fel de afacere).

Credeti ca ar fi mai avantajos pentru dumneavoastra?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate