Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Divorț

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#73
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Depunerea jurământului NCC
    (1) Înainte de a fi ascultat, martorul depune următorul jurământ: "Jur că voi spune adevărul şi că nu voi ascunde nimic din ceea ce ştiu. Aşa să-mi ajute Dumnezeu!"
    (2) În timpul depunerii jurământului, martorul ţine mâna pe cruce sau pe Biblie.
    (3) Referirea la divinitate din formula jurământului se schimbă potrivit credinţei religioase a martorului.
    (4) Martorului de altă religie decât cea creştină nu îi sunt aplicabile prevederile alin. (2).
    (5) Martorul fără confesiune va depune următorul jurământ: "Jur pe onoare şi conştiinţă că voi spune adevărul şi că nu voi ascunde nimic din ceea ce ştiu."
    (6) Martorii care din motive de conştiinţă sau confesiune nu depun jurământul vor rosti în faţa instanţei următoarea formulă: "Mă oblig că voi spune adevărul şi că nu voi ascunde nimic din ceea ce ştiu."
    (7) Persoanele mute şi surdo-mute ştiutoare de carte vor depune jurământul transcriind formula acestuia şi semnând-o; persoanele hipoacuzice vor rosti jurământul, iar cele care nu ştiu să scrie vor jura prin semne cu ajutorul unui interpret.
    (8) Situaţiile la care se referă alin. (3) - (7) se reţin de către instanţă pe baza afirmaţiilor făcute de martor.
    (9) După depunerea jurământului, preşedintele va pune în vedere martorului că, dacă nu va spune adevărul, săvârşeşte infracţiunea de mărturie mincinoasă.
    (10) Despre toate acestea se face menţiune în declaraţia scrisă.

ART. 273 Cod penal
    Mărturia mincinoasă
    (1) Fapta martorului care, într-o cauză penală, civilă sau în orice altă procedură în care se ascultă martori, face afirmaţii mincinoase ori nu spune tot ce ştie în legătură cu faptele sau împrejurările esenţiale cu privire la care este întrebat se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
    (2) Mărturia mincinoasă săvârşită:
    a) de un martor cu identitate protejată ori aflat în Programul de protecţie a martorilor;
    B) de un investigator sub acoperire;
    c) de o persoană care întocmeşte un raport de expertiză ori de un interpret;
    d) în legătură cu o faptă pentru care legea prevede pedeapsa detenţiunii pe viaţă ori închisoarea de 10 ani sau mai mare
se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
    (3) Autorul nu se pedepseşte dacă îşi retrage mărturia, în cauzele penale înainte de reţinere, arestare sau de punerea în mişcare a acţiunii penale ori în alte cauze înainte de a se fi pronunţat o hotărâre sau de a se fi dat o altă soluţie, ca urmare a mărturiei mincinoase.

#74
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009
Poate fi socotit "martor" și persoana care deschide procesul (soția mea) ?
În rest ... se poate încadra la pct (3).

#75
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
NU.acea parte se numeste reclamant.
Exista sanctiuni in cazul introducerii cu rea credinta a cererii de chemare in judecata adica partea care isi exercită drepturile procesuale în mod abuziv răspunde pentru prejudiciile materiale şi morale cauzate. Ea va putea fi obligată, potrivit legii, şi la plata unei amenzi judiciare.
In cazul tau nu se poate spune ca si-a exercitat in mod abuziv sau cu rea credinta dreptul procesual(introducerea actiunii) ci mai degraba motivarea actiunii nu este cea reala.
Caz in care tu ai toate mijloacele procedurale si procesuale sa demonstrezi contrariul, inclusiv sa invoci falsul in declaratii.

#76
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009


 paznicmare, on 06 decembrie 2017 - 11:24, said:

Caz in care tu ai toate mijloacele procedurale si procesuale sa demonstrezi contrariul, inclusiv sa invoci falsul in declaratii.

Mulțumesc !

#77
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Există posibilitatea asta dacă vrea judecătorul.

Art. 324
Aprecierea probei cu martori
În aprecierea declaraţiilor martorilor, instanţa va ţine seama de sinceritatea acestora şi de împrejurările în care au luat cunoştinţă de faptele ce fac obiectul declaraţiei respective.

Art. 325
Bănuiala de mărturie mincinoasă
Dacă, din cercetare, reies bănuieli de mărturie mincinoasă sau de mituire a martorului, instanţa va încheia un proces-verbal şi va sesiza organul de urmărire penală competent.

 mcjohn, on 06 decembrie 2017 - 10:45, said:

@Althea
Mărturia/declarația/afirmațiile mincinoase aduse ca probă în instanță se pedepsesc ?

LE:
Acum am văzut că mai este o pagină în topic :)

Edited by althea, 06 December 2017 - 21:54.


#78
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009


 paznicmare, on 06 decembrie 2017 - 11:24, said:

NU.acea parte se numeste reclamant.
Exista sanctiuni in cazul introducerii cu rea credinta a cererii de chemare in judecata adica partea care isi exercită drepturile procesuale în mod abuziv răspunde pentru prejudiciile materiale și morale cauzate. Ea va putea fi obligată, potrivit legii, și la plata unei amenzi judiciare.

Acum am scris, de mînă o declarație, care vreau să o depun ca "întîmpinare" , răspuns la minciunile pe care la înșiră ea acolo.
Nu știu dacă mai am timp să o depun azi.
A ieșit cam lungă 20 de pagini.
Mi-ai putea indica și un articol din lege unde este prevăzută această sancțiune, să o trec pe hîrtie ?
Apoi întâmpinarea mea unde trebuie depusă ? La registratură ?

#79
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 mcjohn, on 08 decembrie 2017 - 13:44, said:

Mi-ai putea indica și un articol din lege unde este prevăzută această sancțiune, să o trec pe hîrtie ?
E art. 187 din codul de procedură civilă, dar nu e cazul să scrii așa ceva. Rea-credința se referă la folosirea abuzivă a unor drepturi, nu la minciunele din acțiunea de divorț.  

 mcjohn, on 08 decembrie 2017 - 13:44, said:

Apoi întâmpinarea mea unde trebuie depusă ? La registratură ?
Da, la registratură, sau prin poștă cu confirmare de primire.
Să faci o copie la ce ai scris că trebuie depuse două exemplare: unul pentru instanță și unul pentru viitoarea fostă soție.

#80
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009


 althea, on 08 decembrie 2017 - 14:05, said:


Să faci o copie la ce ai scris că trebuie depuse două exemplare: unul pentru instanță și unul pentru viitoarea fostă soție.

Nu mai am timp.
Luni e ultima zi.
Eu chiar mă gîndeam la 3 copii.
Una la instanță, una soției și una mie.

Mulțumesc !

#81
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Pentru puțin.
Martori ai propus?

Foarte mult 20 de pagini... ar trebui să fii tare norocos să dai peste un judecător care are timp și dispoziție să le citească altfel decât pe diagonală.

#82
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009


 althea, on 08 decembrie 2017 - 14:22, said:

Pentru puțin.
Martori ai propus?

Foarte mult 20 de pagini... ar trebui să fii tare norocos să dai peste un judecător care are timp și dispoziție să le citească altfel decât pe diagonală.

Dacă tu zici că e prea mult ... atunci voi reformula. (20 avea la ora 1, la ora 4 erau 28 de pagini ... și încă n-am terminat ! M-am aprins și fiecare minciună a ei, eu am dat răspunsul în 3-4 pagini....)
Dar voi scrie alta, cu 3-4 pagini.
Martori ...
Voi chema martori, doar dacă instanța îmi va solicita.
Martorul meu, care mă va însoți tot procesul este Dumnezeu.
El va fi acolo, de față și va scoate adevărul la iveală !
Am ales "să pun toate ouăle într-un coș" !
Eu, așa cum afirmă și soția mea, (dacă-ți amintești ce am afirmat eu la începutul dialogului), sînt puțin mai mult, anormal !
La ce mă refer, mai exact ?!
Eu am avut privilegiul de a sta de vorbă cu Dumnezeu în 2011, prima dată.
În această vară mi-a vorbit ultima oară.
Nu glumesc. Totul e real !
Iar acum 2 săptămâni, Duhul Sfînt mi-a arătat cum va decurge procesul !
Acum, ea, a înșirat pe o hîrtie, o serie de minciuni. Nici nu le-am numărat cîte sunt, dar sunt multe.
Ca și în viața reală, ea a întors totul pe dos, sperînd să mă facă de rîs pe acolo.
După prima înfățișare, soția mea, va cădea la pat. Va sta bolnavă un număr de zile. (Eu cred că vor fi 7. Cel puțin eu atît am stat)
Va avea timp să cugete la toate minciunile înșirate acolo.
Își va suna avocata, care a învățat-o să mintă și-i va dicta altă hîrtie in care va arăta adevărul gol goluț !
După aceea se va putea da jos din pat.
Textul se găsește în :
"2 Împărați 1:4  De aceea, așa vorbește Domnul: "Nu te vei mai da jos din patul în care te-ai suit, ci vei muri." Și Ilie a plecat."

Ahazia, într-adevăr, a murit, dar ea nu vă muri, ptr că Domnul are alt plan cu ea.

"  Dar dacă cel rău se întoarce de la toate păcatele pe care le-a săvârșit și păzește toate legile Mele, și face ce este drept și plăcut, va trăi negreșit, nu va muri.
Toate fărădelegile pe care le-a făcut i se vor uita! El va trăi din pricina neprihănirii în care a trăit.
Doresc Eu moartea păcătosului — zice Domnul Dumnezeu. Nu doresc Eu mai degrabă ca el să se întoarcă de pe căile lui și să trăiască?" Ezechiel 18:21-23
Attached File  20171209_195927.jpg   30.76K   26 downloadsAttached File  20171209_200038.jpg   30.3K   26 downloads

#83
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Ce pot să zic altceva decât Amin!

#84
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009
Mai am o întrebare :
Cum (către cine) să formulez înaintarea mea ?
Care ar fi formula potrivită ?
- Onorată Instanță ;
- Domnule Procuror ;
- Domnule Președinte ...
sau altă formulă !?

#85
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Îmi curg lacrimile..

#86
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Păi n-ai făcut-o după un model? N-ai întrebat și am crezut că te-ai informat singur.
Uită-te aici:
https://legeaz.net/m...hemare-judecata
Trebuie neapărat să completezi ce scrie în prima parte.

Domnule Președinte, iar la sfârșit Domnului Președinte al Judecătoriei .........

Quote

ÎNTÂMPINARE LA CEREREA DE CHEMARE ÎN JUDECATĂ
Instanţa_
Secţia_
Dosar nr. /
Termen la data de_

Domnule Preşedinte
Subsemnatul_, domiciliat în_, în calitate de pârât în cauza de faţă, formulez prezenta
Întâmpinare
la cererea de chemare în judecată având ca obiect_, formulată de reclamantul_în dosarul nr._, prin care vă solicit:
........................
........................
........................

Domului Preşedinte al Judecătoriei ....


#87
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009
Of ! Mulumesc din nou !
Crede-mă că am căutat !
Am căutat și pe net, am căutat și aici pe forum, însă nu am găsit nimic referitor la formularea "întîmpinării".
Peste tot am găsit doar același text :

"Întâmpinarea

Art. 205

Scopul și cuprinsul întâmpinării

(1) Întâmpinarea este actul de procedură prin care pârâtul se apără, în fapt și în drept, față de cererea de chemare în judecată.

(2) Întâmpinarea va cuprinde:

a) numele și prenumele, codul numeric personal, domiciliul sau reședința pârâtului ori, ... "

Dar nimic referitor la formularea răspunsului.
Deci, următoarea "întîmpinare" o voi scrie după modelul prezentat de tine !

Mulțumesc din nou !

Așa e ! Am vrut să te rog să mă ajuți să încep ... dar n-am făcut-o !
Iar tu nu aveai de unde ști că eu nu mă pricep !
"Dacă copilul nu plînge,  nici mă-sa ..."

Of, of, of, greu la deal cu boii mici !
Attached File  20171210_-picsay.jpg   67.07K   32 downloads

#88
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
Nu este asa de simplu.....dar daca nu ai cunostinte minime apeleaza mai bine la un avocat de meserie...
Am trecut prin asa ceva cu cca 20 de ani in urma si cu toate ca am ajuns sa invat codul de procedura de la vremea respectiva  divortul a avut loc  iar restul a trecut destul de greu.
PS:
Orienteaza-te dupa plingerea de divort facuta de reclamanta si raspunde punctual si la obiect la fiecare motiv..
Oricum divortul se va produce cu sau fara voia ta mai devreme sau mai tirziu,iar daca aveti copii minori rezultati in urma casniciei sunt foarte multe sanse sa fie incredintati mamei iar daca ai trecut de 10 ani de mariaj bunurile la partaj se impart jumatate la fiecare ....acum depinde daca are un avocat/a mai bun o sa fie destul de complicata problema...

Edited by cristian68n, 10 December 2017 - 21:33.


#89
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
E târziu, zice că mâine e ultima zi în care o poate depune.

mcjohn, dacă scrii mai mic și îngrămădit  ai loc pentru ce trebuie în dreapta sus și pentru Domnule președinte.

#90
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
Am rasfoit cu ceva pagini in urma si am citit mai detaliat.......dar se spune ca nu vorba se coase la dosar !Posted Image
Iar mai ales acum la timpul de azi sunt mai multe variante mult mai ieftine si fara prea multe complicatiii.....dar de...fiecare este liber sa aleaga
PS:
Vezi ca undeva in cererea de divort facuta de reclamanta,..undeva spre final in josul pagini scrie destul de clar ...,,in dovedire cu acte si martori.." daca nu ma insel cumva ?

Edited by cristian68n, 10 December 2017 - 21:42.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate