Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Divorț

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#91
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010

View Postcristian68n, on 10 decembrie 2017 - 21:19, said:

.................. iar daca ai trecut de 10 ani de mariaj bunurile la partaj se impart jumatate la fiecare ....acum depinde daca are un avocat/a mai bun o sa fie destul de complicata problema...
Asa ceva nu exista!

Edited by paznicmare, 10 December 2017 - 22:25.


#92
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postcristian68n, on 10 decembrie 2017 - 21:19, said:

  iar daca ai trecut de 10 ani de mariaj bunurile la partaj se impart jumatate la fiecare
Ai adăugat asta după ce mi-am scris mesajul. Ca om trecut printr-un divorț, chiar dacă a fost acum 20 de ani, trebuia să știi că nu-i adevărat.

#93
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009

View Postalthea, on 10 decembrie 2017 - 21:25, said:

mcjohn, dacă scrii mai mic și îngrămădit  ai loc pentru ce trebuie în dreapta sus și pentru Domnule președinte.
Nu . Voi face alta (am încercat să o scriu ieri, dar n-am fost capabil), după modelul descris de tine.
Oricum voi face una muuult mai scurtă. 3 pagini în loc de 30.
Acolo voi scrie adevăratele motive din care cauză a plecat ea și așa cum am amintit mai sus, aștept ca la următoarea înfățișare să recunoască și ea adevărul.
Am să vă țin la curent.

Edited by mcjohn, 11 December 2017 - 09:18.


#94
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
Am scris despre partajarea bunurilor obtinute in timpul casatoriei dupa experienta avuta in urma cu 5 ani unde am fost in calitate de martor la un alt divort.Toata intimplarea sa petrecut dupa o casnicie de peste 20 de ani si totul dupa ce sotia respectivului a plecat la munca in strainatate o perioada de 3-4ani.....
A deschis actiune de divort, a trecut la partaj si a obtinut jumatate din bunurilr dobindite in timpul casniciei cu toate ca multi ani a fost casnica iar respectivul a dovedit faptul ca lucrase si realizase venituri...Alte detalii ar fi faptul ca cei 2 copii erau majori  iar casa si terenul aferent fusese cumparat de tatal respectivului inainte de casatorie....
PS:
Un sfat :,, mcjohn "incearca sa scrii intimpinarea pe calculator (maxim 2-3 pagini) si apoi sa o printezi....

Edited by cristian68n, 11 December 2017 - 09:34.


#95
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Deci casa era a cui în acte ??,a tatălui lui ?

#96
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postcristian68n, on 11 decembrie 2017 - 09:30, said:

A deschis actiune de divort, a trecut la partaj si a obtinut jumatate din bunurilr dobindite in timpul casniciei  
Uite motivul: au construit în timpul căsniciei. Și munca în casă are valoare, să știi.

#97
ucsepop

ucsepop

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.12.2017
Salutare,

Imi puteti spune care este cea mai ieftina cale de divort si partaj pe cale amiabila ? La primarie, la notar sau mediator ?
Avem bunuri mobile si imobile (2 auto + 2 locuinte) dobandite in timpul casatoriei. Ne-am inteles care cum le ia, fara sa fie nevoie sa compensam cu bani in caz de inegalitate.

Multumesc

#98
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
La Starea civilă nu puteți face și partaj.
La notar puteți face și partajul  imediat după ce vă dă certificatul de divorț - într-o lună și ceva terminați cu tot.
Prin acord de mediere durează mai mult (instanțele-s aglomerate) dar e posibil să fie mai ieftin decât la notar.

Eu aș alege notarul, e mai comod, mai rapid și mult mai puțin de umblat.

#99
hvz

hvz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 10.02.2014
Este posibil divortul la notar in cazul in care exista si un minor de 15 ani?
Existenta a unei a doua proprietati, dobandite in timpul casatoriei, daca este pe numele doar unuia dintre soti, va mai face obiectul partajului?

#100
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009
Am promis că vă țin la curent cu decursul evenimentelor, dar am neglijat să mai postez pe aici.
Am primit luna trecută (cam la o lună după ce am depus înaintarea mea), invitația de a mă prezenta la tribunal pe data de 7 Martie . (De ziua femeii :) )
Attached File  20180223_175518-picsay.jpg   73.67K   71 downloads

Va urma ...

#101
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009
Am fost săptămâna trecută la prima înfăţişare !
Am plecat zdrobit !
De ce nu doreşte instanţa să facă dreptate ?
De ce hoţul şi mincinosul au cîştig de cauză în 75 % din cazuri ?
Cu cît minciuna ta este mai roză, cu atît şansele de cîştig sînt mai mari.
Cînd am fost invitaţi în faţă, avocata a discutat cu judecătoarea spuînd verzi şi uscate, dar pe mine nu m-a întrebat dacă sînt de acord cu tot ce a vorbit/enunţat aceasta.
Soţia nu a scos nici un cuvînt , nici miau nu a zis.
Pe mine m-a întrebat dacă sînt de acord cu divorţul.
Am răspuns că DA, dar vreau şi eu un copil, din cei 2 pe care-i avem.
Nici n-a vrut să audă.
"Eu nu sînt in măsură să pun condiţii".

Vreau să întreb, dacă îmi retrag afirmaţia ce se poate întîmpla (că sînt de acord cu divorţul). Acum mai pot spune "Dacă nu primesc înapoi pe fiul meu, nu sînt de acord cu divorţul !"
Şi dacă nu le fac jocul ... ?
Dacă nu mă prezint la următorul termen ?
Şi dacă refuz să răspund la întrebările care nu-mi convin ?

Spune un proverb "cine se aseamănă se adună". (Soţia cu avocata).
Am căutat sinonime in DEX pentru "nerespectuos". Trufaş li se potriveşte. Nu le mai ajungi la nas nici cu prăjina !
NERESPECTUÓS adj.
1. nepoliticos, (livr.) ireverenţiós.
2.arogant, impertinent, insolent, ireverenţios, îndrăzneţ, necuviincios, neobrăzat, neruşinat, obraznic, semeţ, sfidător, sfruntat, trufaş ...

Avocata ... ca să mă defăimeze, scoate de pe telefoanele copiilor dialoguri pe care le-am purtat cu ani în urmă.
Fiica mea schimbă parteneri, ca pe şosete. Şi dacă eu i-am reproşat că nu sînt de acord cu desfrîul său, aceasta s-a supărat pe mine "că de ce o fac curvă" !
Dar nu eu o fac curvă, ci ea singură !
După mintea sa, "curvă" este aceea persoană, care ... cere bani ptr ceea ce face ea. Mă rog, nu e locul potrivit ptr a da detalii aici, dar dialogul , (care a fost purtat pe WhatsApp, avocata la scos la imprimanta şi i la dat judecătoarei !
Urît din partea sa.
Dar, la următorul termen am să scot şi eu la imprimantă textul în care Dumnezeu spune că, dacă o femeie se culcă cu un bărbat în afara căsătoriei să fie omorîţi cu pietre (amîndoi). (Deuteronom cap 22: 22-29).
Defapt este a VII-a poruncă din decalog.
Sincer, nu mă aşteptam ca soţia mea să se mai dea jos din pat a doua zi.
Dar , a doua zi a fost 8 Martie şi la şcoală, la fiul meu s-a făcut serbare.
Cu uimire am văzut-o in sală.

Eu nu am ştiut nimic despre serbare. Deşi, ne intilnise-m cu o zi înainte la tribunal.
Îmi evita privirea. Mă urăşte din tot sufletul ! Ce-mi pasă mie ?
Ea face ce o învaţă tatăl ei (satan). Eu fac ce mă învaţă tatăl meu (Dumnezeu).
M-am dus la ea şi i-am oferit un buchet de ghiocei. (Ghiocei puşi cu/de mîna sa cu ani în urmă. 5-8 ani.)


Dar , pe 8 Martie, învăţătoarea fiului meu m-a invitat şi pe mine la serbare.
Frumos din partea sa.

Acolo, la serbare, mi-am văzut şi eu familia. Posted Image
Deja sîntem 2 familii . Ei şi eu.
Nu le-am făcut nici un rău (în mod conştient/voluntar cel puţin), dar niciunul nu-mi mai dă măcar "Bună Ziua" ! Sau ... La mulţi ani, ori Paşte Fericit tati ! Ce mai faci ? Eşti bine ?
Ce o fi aşa greu ? Posted Image
Cine i-o fi învăţat să-şi urască tatăl/soţul ?
Între mine şi familia mea şi-a băgat coada soacra mea. Ei (mama şi tatăl ei) nu m-au plăcut de la bun început.
Dar eu am crezut că dacă mă voi căsători cu ea, vom forma împreună un cuplu. Dar m-am înşelat ! Posted Image
Cîţi dintre voi aţi luat (cumpărat, nu furat) o pîine, sau cauciucuri la maşină azi, iar mîine să vină vinzătorul, cu o falcă-n cer şi una-n pămînt şi să ceară înapoi, ceea ce a dat, cu bună credinţă ???!
Au fost la acte, au jucat la nuntă, iar după 10 ani stăruie şi insistă la fica sa, pînă ce o aduce înapoi, de unde a plecat !

Geneza 2:24  De aceea va lăsa omul pe tatăl său şi pe mama sa, şi se va lipi de nevasta sa şi se vor face un singur trup.

Matei 19:4 Drept răspuns, El le-a zis: "Oare n-aţi citit că Ziditorul, de la început i-a făcut parte bărbătească şi parte femeiască
5 şi a zis: "De aceea va lăsa omul pe tatăl său şi pe mama sa şi se va lipi de nevasta sa, şi cei doi vor fi un singur trup"?
6 Aşa că nu mai sunt doi, ci un singur trup. Deci, ce a împreunat Dumnezeu, omul să nu despartă."

Sper că nu am deranjat pe cineva. Dar am o inimă amară şi doream să împărtăşesc durea mea cu cineva.
Dacă este vreo soluţie la întrebările anterioare... vă rog să mă sfătuiţi încotro să apuc.
Dacă nu sînt soluţii , atunci ... voi tăcea şi ... precum mielul la tăiere, mă voi duce şi eu la proces.
Şi dacă voi pierde ambii copii, măcar ştiu că am făcut ce e bine, ce e drept şi nici un lucru strîmb nu a ieşit din gura mea.
Dumnezeu îmi va face dreptate ! De asta sînt convins ?
La revedere !

Attached Files


Edited by althea, 15 March 2018 - 12:03.


#102
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
mcjohn, imi pare rau de situatia ta dar modul in care vorbesti despre copii nu iti face cinste deloc. Copiii nu sunt bibelouri, sa primesti si tu unul. Nu poti sa te referi la fiica ta ca fiind 'curva' sub nicio forma, indiferent cat de mult te dor actiunile ei.
Ia-ti avocat, nu mai merge singur, nu ai sanse de castig dupa cum decurg lucrurile.

#103
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Posthvz, on 18 februarie 2018 - 18:48, said:

Este posibil divortul la notar in cazul in care exista si un minor de 15 ani?
Da, se poate divorța la notar și când sunt minori.

View Posthvz, on 18 februarie 2018 - 18:48, said:

Existenta a unei a doua proprietati, dobandite in timpul casatoriei, daca este pe numele doar unuia dintre soti, va mai face obiectul partajului?
2. În general nu contează cine e trecut pe contractul de v-c când e vorba de un bun cumpărat în timpul căsătoriei, se prezumă a fi bun comun, însă sunt situații în care poate fi și bun propriu - caz în care nu intră la partaj.
Cum a fost dobândită? Moștenire, donație, scrie undeva în contract că înlocuiește un bun propriu al soțului care e trecut în contract? Dacă nu, se partajează.

Dacă divorțul e de comun acord, poate va și cu partajul la fel și se rezolvă tot la notar. E și mai ieftin și mult mai rapid.



Altădată te rog deschide topic nou când ai întrebări pe Juridic, nu posta în al altuia că facem varză Posted Image Mulțumesc.

Edited by althea, 15 March 2018 - 12:48.


#104
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

Dar, la următorul termen am să scot şi eu la imprimantă textul în care Dumnezeu spune că, dacă o femeie se culcă cu un bărbat în afara căsătoriei să fie omorîţi cu pietre (amîndoi). (Deuteronom cap 22: 22-29).

Cu toată curiozitatea întreb, există conceptul de amicus curiae și amicus brief în procedura civilă românească? Probabil ar fi utilă în unele cazuri, în special în litigiile ce țin de familie și copii ...

#105
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,659
  • Înscris: 08.03.2011

View Postmcjohn, on 14 martie 2018 - 15:45, said:

Am fost săptămâna trecută la prima înfăţişare !
Am plecat zdrobit !
Soţia nu a scos nici un cuvînt , nici miau nu a zis.
Deci n-a căzut la pat și nici revelație n-a avut.

View Postmcjohn, on 14 martie 2018 - 15:45, said:

De ce nu doreşte instanţa să facă dreptate ?
De ce nu i-ai luat-o tu înainte, să o acuzi de părăsirea domiciliului conjugal?
De ce nu ai beneficiat și tu de sfatul unui avocat?
Am înțeles de ce... tu nu mai produci bani de mulți ani și din păcate lumea asta merge înainte pe bani.

View Postmcjohn, on 14 martie 2018 - 15:45, said:

Pe mine m-a întrebat dacă sînt de acord cu divorţul.
Am răspuns că DA, dar vreau şi eu un copil, din cei 2 pe care-i avem.
Păi înțeleg că un copil e major și vaccinat.
Și pe celălalt nu ai avea cum să-l întreții.
Balanța înclină destul de clar.

View Postmcjohn, on 14 martie 2018 - 15:45, said:

Acolo, la serbare, mi-am văzut şi eu familia.
Deja sîntem 2 familii . Ei şi eu.
Nu le-am făcut nici un rău (în mod conştient/voluntar cel puţin), dar niciunul nu-mi mai dă măcar "Bună Ziua" ! Sau ... La mulţi ani, ori Paşte Fericit tati ! Ce mai faci ? Eşti bine ?
O situație deplorabilă. Succes, totuși!

#106
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009
Azi am fost la cea de a doua înfățișare !
Tare greu merge !
Ne cheamă o dată la 3 luni, pune 2 întrebări, apoi ne invită din nou peste 3 luni.
Acum m-a băgat și pe mine în seamă.
Față de înfățișarea trecută, a stat mai mult de vorbă cu mine.
Eu nu înțeleg, de ce nu mi-a pus aceste întrebări atunci ?
Este vreun tipar după care se fac aceste audieri ?
De ce se merge așa încet ?
De ce se tărăgănează atît ?
M-a întrebat din nou dacă sînt de acord cu divorțul și dacă doresc ca copilul să rămînă la soție. Iar eu am răspus că, doresc eu copilul și s-a consemnat.
Următoarea înfățișare este pe 05.09.2018.
Urmează proba cu martori !
O audiază pe soacra mea (inițiatoarea divorțului).
Apoi urmează fratele ei și probabil, prin Martie anul următor, tragem linia și calculăm totalul (sau restul), ce-o ieși, o ieși .

Edited by mcjohn, 09 May 2018 - 14:25.


#107
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009
Nu știu de ce, dar am impresia că unele din postările mele au fost șterse. :(
În fine . Am zis să vă mai povestesc din cele întîmplate.
M-am prezentat la termenul din luna septembrie.
A venit și soția cu mama sa, dar avocata sa, cică, ar fi fost în concediu !
Era termenul în care martorul trebuia audiat. Însă deoarece avocata soției nu era prezentă, judecătoarea a suspendat ședința.
Eu am ieși cu zîmbetul pe buze, din sală , în timp ce soția mea "scotea flăcări pe urechi" !
Și binențeles, la despărțire, i-am urat “La revedere”, iar ea , cu aceeași educație de om bine crescut, "s-a făcut că plouă".


#108
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009
A urmat termenul de pe 07.11.2018.
La acel termen s-au prezentat toate persoanele.
A fost interogată soacră-mea.
Și circul a început !
A început a povesti cum l-am bătut pe fiul meu acum 7 ani, iar acesta avea pielea neagră precum toga judecătoarei.
Apoi judecătoarea întreabă :
-"A mai dat și în altcineva ?"
- "Desigur ! A dat și în fata mea și în fiul meu.
Ba chiar fata mea era gravidă atunci cînd a fost 'bătută' !"
Și probabil că, așa a și cîștigat procesul (am văzut că pe acest articol a insistat și avocata ! Violența mea.)
Cu alte cuvinte, soția mea a fugit de acasă în 2015 (Octombrie), ptr că eu i-am tras cîteva nuiele pe fund, fiului meu în Martie 2011. Ea nu a plecat în vara lui 2011, nici măcar în 2012 !
Dar ...să o iau în ordine cronologică .
1. În Noiembrie 1994 am făcut nunta.
După nuntă am stat aproape 2 luni la socri mei.
Socrul meu a adus în camera noastră, un șifonier cu 3 uși. (În care eu nu țineam măcar o batistă).
Dar era un bun prilej să intre "peste noi", oricînd. Și nu aveau măcar bunul simț de a ciocăni la ușă ! (Și asta face parte tot din educație.)
În voiajul de nuntă eu/noi, am cumpărat un calendar cu imagini. Imagini care cumnatului meu nu i-au plăcut.
M-a pus să-l dau jos. Nu am fost de acord și a sărit la bătaie.
L-am bătut. L-am dat afară din cameră. I-am dovedit că sînt mai bun decît el.
(Greșeala mea a fost că nu l-am bătut pînă să-l las lat, la podea. A rămas în picioare.)
Faptul că l-am învins l-a înfuriat foarte tare.
M-a pîndit și cînd a observat că nu sînt atent, a venit cu viteză din camera de alături și mi-a tras un șut în gură (cum se șutează mingea pe stadion, dintr-un careu în celălalt.)
Eu am rămas lat la podea. Am pierdut 2 dinți, din față, atunci.
Mi-am pus dinți falși, dar i-am cerut bani pe lucrare.
El făcea pe nevinovatul.
I-am cerut banii în instanță.
Ar fi trebuit să ia cîțiva ani de pușcărie, dar a insistat soacră-mea și soția să-mi retrag plîngerea că îmi dă ea banii.
Bani nu i-am primit, dar mi-au cumpărat de banii aceia un șifonier.
Iar cumnatul a primit pedeapsa minimă . 1 an cu suspendare !
Și ori de cîte ori are ocazia formează 112 ptr a mă reclama.

2. În 2007 s-a născut cel mic.
În 2008 "i-am luat moțul".
Mama mi-a făcut cadou 1 000 lei, ca să-mi repar gardul.
La fel și soacră-mea ne-a făcut cadou 1 000 lei. Bani cu care am cumpărat un frigider în următoarele 30 min.
La vreo 2 săptămâni după moț, soția, pe furiș se duce și toacă toți banii din casă . (500 îi cheltuisem la moț, deja).
În acea seară eram la soacra mea acasă.
Acolo eu aflu că ea a tocat toți bani (banii mei, la urma urmei, ai să-i îi cheltuise cu 2 săptămâni mai devreme.)
Atunci mi-am ieșit din fire și i-am făcut morală.
"Tu ai două telefoane, eu am două telefoane și n-ai sunat pe niciunul dintre ele să mă întrebi dacă chiar ne trebuiesc produsele cumpărate de tine. Bani aceea erau ptr altceva" !
Binențeles, că ea nu era genul de om care "pune capul în pămînt" și spune "Iartă-mă, nu mi-am dat seama !" :(
Ea a început să se țipe la mine și să se dezvinovățească !
Cînd a început să țipe la mine, mi s-a urcat sîngele la cap și imediat i-am tras "o palmă peste ochi" (sau unde o fi fost. Peste gură, peste obraz ...)
Toți 3 stăteam pe marginea patului. Eu la mijloc, soția în stînga, iar soacra în dreapta (sau invers, oricum, nu contează).
Atunci a țîșnit deodată soacra mea din pat că "de ce dau în fata sa ?"
Și m-am trezit cu o ploaie de lovituri. A dat în mine cu ce a apucat.
După ce s-a plictisit dînd cu mîna a dat cu paleta de covoare și alte obiecte care-i veneau la mînă.
Nu i-am făcut nimic. Doar m-am apărat. Dacă-i trăgeam o palmă (un pumn) o băgăm sub pat. Dar nu era un oponent de categoria mea.
Cred că am primit de vreo 3-4 ori mai multe lovituri decît i-am dat eu fiul meu. Și nu a luat nici o amendă . Eu am fost amendat cu 200 lei.
...
După care a urmat deliberarea.
În urmă cu vreo 2 săptămâni, a venit și ex-soția mea, pe acasă.
A făcut curat în șifonier.
Ca și regele Carol, cînd am luat-o de soție, avea doar un singur rînd de haine.
Vreo 6 luni s-a îmbrăcat cu ploverele mele. Ptr că nu avea altele.
Acum, a umplut portbagajul unei mașini.
Și-a strîns crătiți, oale, mixer și alte obiecte ...
A coborît și în beci să vadă dacă a mai rămas gem de trandafiri, ptr că vrea cel mic, un borcan.
A încărcat vreo 30 de borcane cu ce a găsit pe acolo.
Ba i-am mai făcut cadou de la mine cîteva borcane cu miere, o sticlă cu țuică, una cu vin , ptr că urmau sărbătorile și să aibă ce pune pe masă și ei, săracii.

"Matei 5:39 Dar Eu vă spun: să nu vă împotriviți celui ce vă face rău. Ci, oricui te lovește peste obrazul drept, întoarce-i și pe celălalt.
40 Oricui vrea să se judece cu tine și să-ți ia haina, lasă-i și cămașa."
Attached File  Screenshot_20190101-115120.png   212.35K   61 downloads Attached File  Screenshot_20190113-184217.png   202.99K   61 downloads
Mi-a zis că divorțul s-ar fi terminat și ea, cu toate minciunile ei, ar fi cîștigat.
Încă nu am primit "plăcinta".

Iar în cele ce urmează este declarația depusă de soție.
Nu am pe telefonul acesta și pe cea depusă de mine (corectată)
Peste 2 săptămâni, cînd ajung acasă am să o adaug și pe aceea.

"  Inaintarea depusa de Lili, (original)

    De-a lungul anilor, datorită unor ieșiri violente îndreptate chiar împotriva propriilor copiii, precum și datorită refuzului pârâtului de a se implica în susținerea financiară a familiei, comunicarea dintre noi a devenit din ce în ce mai dificilă, iar raporturile dintre soți au fost vătămate progresiv, în prezent devenind practic imposibile. De aproximativ 2 ani suntem despărțiți în fapt, iar legătura dintre noi este iremediabil distrusă.

  Soțul meu a refuzat în mod constant să își remedieze comportamentul, să contribuie la cheltuielile familiei și la creșterea și educarea copiilor noștri, motiv pentru care am fost nevoită să întrețin singură, exclusiv, din veniturile mele, toate aceste cheltuieli.

  Impreună cu cei doi copii am plecat să locuiesc în casa părinților mei acolo unde stăm de aproximativ doi ani.

  După despărțirea noastră în fapt relația sa deteriorat definitiv mai ales ca rezultat al schimbării confesiunii religioase a soțului meu, schimbare care a acutizat comportamentul acestuia față de toți membrii.

   Minorul *** Mihai dorește să locuiască împreună cu Subsemnata fiind puternic atașat de părintele ce ii poate oferi un cadru familial adecvat și un mediu normal de creștere și educare. Pârâtul nu numai că refuză din motive religioase să realizeze venituri cu care să își întrețină cei doi copii, dar impune din același considerente religioase restricții , sau condiții, care nu țin cont de realitatea socio-familială actuală, o punânduse la toate activitățile cotidiene și educativ în care minorul trebuie să răspundă în plan social și educativ.

   Refuzul permanent al acestuia de a da posibilitatea minorului să participi la diverse activități Socio-educative, refuzul de a presta din motive religioase o activitate producătoare de venituri, (un model negativ pentru copiii), săi precum și lipsa totală a condițiilor locative, sint motive întemeiate pentru care instanța poate aprecia că este în interesul minorului, de a locui cu Subsemnata iar exercitarea autorității părintești, să fie realizată în mod exclusiv de către mamă. "

Edited by mcjohn, 13 January 2019 - 23:05.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate