Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Divorț

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#37
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Cel mai bine discuta cu un avocat, mi se pare destul de incurcata situatia.

#38
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Corect.
Oricum nu il mai prea intereseaza subiectul pe Garfield :)

#39
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009
Salut !
Vreau să redeschid acest topic !
De data aceasta eu sînt cel cu problema , nu un vecin, sau prieten.
După 20 de ani de căsnicie, mîndra a fugit de acasă.
Avem 2 copii. O fată de 18 ani și un băiat de 9.
Doamna a fugit anul trecut, iar după vreo 2 săptămâni, a venit și după cel mic. Asta era pe 1 Noiembrie 2015.
"- Dă-mi-l 3 zile să-l duc la mama că nu l-a mai văzut de mult !"
Și duși au fost. Încă n-au trecut cele 3 zile.
La începutul anului școlar am încercat să-l aduc pe cel mic acasă, însă fără succes.
Timp de 12 ani am locuit în oraș, iar din 2006 am luat un loc la țară. Am încercat să ridic o casă, fără succes însă.
Și ar mai fi multe de povestit, dar mă opresc aici.
Acum vreau să oficiez despărțirea noastră, întru-cît doamna, nici nu bagă divorț, nici acasă nu mai vrea să vină.
Ea se complace cu situația asta de "domnișoară", fără obligații ! Pleacă cînd vrea, vine cînd vrea . Nu dă socoteală nimănui. Iar banul îi ajunge ptr întreținere și distracții.
Și ... dacă reușesc, aș dori să-l aduc acasă pe cel mic. Fata, nici "nu mă cunoaște". Își mai aducea amine de mine, cînd trecea luna și avea nevoie de credit. Acum are venit deci...." ce am eu a face cu tine"?!
În cei 18 ani a locuit cu noi de la 0-2 ani și de la 9-11 ani. În rest bunica și unchiu i-au fost mamă și tată. (A fost alegerea soției.)
Acum vrea să-l îndepărteze și pe cel mic de mine. Și psihologic l-au făcut să mă urască. Dacă pînă mai ieri era umbra mea, ori unde mă duceam, se ținea după coada mea, acum a căpătat frică, sau ură față de mine.

Întru-cît nu am mai trecut prin situația asta, vreau să mă îndrumați și pe mine, încotro să apuc. Pe unde trebuie să umblu, la ce cheltuieli să mă aștept. Și ce alte sfaturi îmi mai puteți da.

Edited by althea, 06 February 2019 - 09:31.


#40
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Cel mai simplu ar fi sa iti iei un avocat care sa se ocupe de acte si de proces. Nu stiu cat mai costa acum, poate te ajuta colegii. Eu in 2008 am platit onorariul si toate actele necesare cam 800 lei. Primul pasar fi sa initiezi actiunea de divort pe motiv de parasire domiciliu si sa ceri tutela copilului minor. Daca este cazul sa specifici si impartirea bunurilor in dosarul initial, daca nu se cere de la depunere va trebui deschis alt dosar partaj, te costa alti bani.
Am presupus ca doamna nu este de acord cu divortul, daca ar fi ati putea merge la notar pt acte.

#41
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

View Postdell99, on 18 septembrie 2016 - 16:10, said:

Cel mai simplu ar fi sa iti iei un avocat care sa se ocupe de acte si de proces.
Exclus să plătesc un avocat !
(Nu am bani !!!)
Nu știu dacă soția mea ar fi de acord cu notarul. E o idee totuși.
Ea e un fel de Gigi Contra !
O urmăresc și de ceva timp face totul pe dos ! Cînd eu spun "ia-o la dreapta" ea o ia la stînga. Dacă eu spun, "la anul mergem în concediu la munte", ea își ia slipul și fuge la mare !
Este foarte atentă la ceea ce spun eu, ca să facă apoi totul pe dos.
La deschidere anului școlar ne-am întîlnit la festivitatea de deschidere. Am încercat să stau de vorbă cu ea la sfîrșit, am vrut să merg să-i procur celui mic "lista de rechizite" . Discuția s-a terminat f repede !
- Ce să caute ....(cel mic) ... acasă ... ?
- Eu nu am ce să discut cu tine .... !
Și mai era o propoziție care nu o pot reproduce aici că iau "ban".
Scurt pe 2 !
Dacă o sun să-i propun varianta cu notarul 90% va zice NU !
Pe youtube am postat un clip acum 6 ani cînd a fugit prima dată de acasă.
Cornel la TV
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6PZ7dL2rp1o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
A lipsit 8 luni iar apoi s-a întors cu condiția ... "fiecare cu banul lui" !
Ea mergea la muncă, iar banul său îl cheltuia după bunul plac, iar eu eram babysitter . Îngrijeam de cel mic (dul-adul de la grădiniță, schimbă-l, dă-i să mănînce), iar printre picături mai munceam ptr unul sau altul prin sat, să am și eu bani de cheltuială.

Edited by althea, 06 February 2019 - 09:32.


#42
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010
Aveti ceva de partajat (in afara de copii)? N-are rost sa te complici cu divort, sa dai bani pe notari avocati, judecata, daca n-ai averi de impartit.
Copilul te uraste acum, dar cand i-o veni mintea la cap va intelege cine este / a fost de vina, daca gandeste cat de cat.
Vezi-ti de viata, fa-ti un rost si o sa-ti fie bine daca nu iti consumi mare parte din energie pe subiectul asta!

#43
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Daca este asa cum relatezi tu(versiunea sotiei garantat este alta)poti formula o cerere de chemare in judecata pentru a solicita desfacerea casatoriei din vina sotiei.
Totodata poti solicita custodia totala/partiala pentru cel mic dar si mai important stabilirea domiciliului minorului la domiciliul tau
Si evident doamna sa plateasca pentru cel mic pensie intretinere.
Acestea le poti cere daca locuinta este a ta sau daca este comuna arati faptul ca tu esti cel care se ocupa de administrarea ei, arati faptul ca ai ceva venituri, si expui aventurile doamnei.
Cerere gasesti model pe net, mergi la judecatoria unde are doamna domiciliul, judecatorul de serviciu iti va calcula cuantumul taxelor si pe urma te prezinti frumos la proces, mai ales la primul termen.)dupa ce trece faza de comunicare acte, intampinare, raspuns la intampinare etc.)
Sa ai o lista cu martori pe care sa-i nominalizezi in actiune.

#44
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009
Mulțumesc !
Lămurit !

#45
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

View Postpaznicmare, on 18 septembrie 2016 - 18:55, said:

Daca este asa cum relatezi tu (versiunea sotiei garantat este alta) poti formula o cerere de chemare in judecata pentru a solicita desfacerea casatoriei din vina sotiei.
Mulți prieteni m-au sfătuit să merg la poliție și să declar "părăsire de domiciliu" (asta anul trecut). Dar am refuzat.
Săptămâna trecută am vorbit cu un polițai din sat și i-am cerut detalii despre o declarație de genul acesta, dar omul mi-a zis că nu a auzit de așa ceva ! M-a îndrumat tot către tribunal.
De bani, daune, pensie, nici nu intră în discuții. Toată cheltuiala fetei a fost suportată de ea. Acum ea s-a oferit să crească "singură" și băiatul. Dacă reușesc să-l aduc acasă, trebuie să dovedesc că am cu ce îl întreține. Odată ce, am cu ce-l întreține , ce nevoie mai am de banii săi ?
Dacă nu reușesc să-l aduc acasă, cel mai probabil, voi crește copii alteia, voi deveni amnezic și voi începe o viață nouă, lăsînd trecutul în urmă !
Ce-o vrea Domnul !

#46
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Cauta un mediator pentru discutarea situatiei si pentru un sfat pertinent.
El va sti mai bine cum sa abordeze situatia.

#47
lulla

lulla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 11.02.2013

View PostCiubex, on 20 septembrie 2016 - 23:34, said:

Cauta un mediator pentru discutarea situatiei si pentru un sfat pertinent.
El va sti mai bine cum sa abordeze situatia.
Parerea mea nu te baga la mediator, ca te costa si oricum sotia dupa cum spui tu nu va veni. Parasirea de domiciliu intervine dupa 2 ANI!

#48
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

View Postlulla, on 31 octombrie 2016 - 20:31, said:

Parerea mea nu te baga la mediator,
Bună Iulia !
Păi nu prea am ce media ! Decizia/hotărîrea trebuie să vină de sus !

( Imaginează-ți că mergi în tramvai și un puști scuipă pe jos. Tu, îi atragi atenția să nu mai scuipe, că nu e frumos, el îți  zîmbește și continuă să scuipe.
- Eu fac ce vreau ! Ce poți să-mi faci ?
Și nu te poți opune !!!! )

Este un "Gigi Contra" !
Ea este foarte atentă la ceea cei cer , ptr ca, mai apoi, să facă totul pe dos.
Ex. Am rugat-o să-și lase părul lung (pînă la umeri), uneori îl avea mai scurt ca al meu.
Am rugat-o să nu se mai vopsească, ea tot roșie umblă.
An de an am fost vara la mare , 9 ani la rînd și am hotărît ca anul următor să mergem la munte. Vroiam să-i arăt celui mic cum izvorăște apa minerală din pămînt.
Și-a făcut bagajul și tiptil a fugit cu fata la mare.
Am discutat cu ea cînd a plecat și i-am spus că nu sînt de acord. Ori mergem cu toții ori nu merge nimeni. Eu am zis, eu am auzit.


(Pozele lor de la mare sînt în postarea anterioară. Aici e fata în cl l-a și într-a IX-a cred. Și excursia promisă celui mic.)
M-am întîlnit de 3 ori cu ea în ultimul an.
Prima dată după 2,1/2 luni . Am stat de vorbă vreo 3 ore ca doi foști prieteni. Am întrebat-o dacă mai vine înapoi ?
- În nici un caz !
I-am cerut un motiv ptr care s-a ajuns aici ?
- Nu am ce-ți reproșa !
Am ajuns atît de diferiți încît nimic nu ne mai leagă.
A lăsat totul în urmă ! A luat doar hainele, ca și refugiații aceia de-i văd la tv.
Ea trăiește cu toată familia, eu de unul singur.
Ce să negociez ?
Ce să las și ce să iau ?
Am fost pe 15 septembrie la festivitatea de deschidere a noului an școlar.

(Soția este în fundal, cu albastru.)
Am vrut să merg cu fiul să-i iau rechizitele ptr noul an școlar. Eșec total.
După 2 min de dialog (dacă or fi fost două), s-a îndepărtat de mine de parcă eram ciumat !
Am vrut să merg doar cu cel mic, dar nu a vrut să mă însoțească.
Am făcut rost de un alt certificat de căsătorie (originalul a dispărut de ceva timp) și acum aștept, neștiind în ce direcție să apuc.
Să mă duc la tribunal să cer divorț , să stau cuminte în banca mea ? Întu-cît Isus a spus că ... doi oameni odată căsătoriți să rămînă împreună , pînă la capăt !
" Marcu 10:
6 Dar de la începutul lumii "Dumnezeu i-a făcut parte bărbătească și parte femeiască.
7 De aceea va lăsa omul pe tatăl său și pe mama sa și se va lipi de nevasta sa.
8 Și cei doi vor fi un singur trup." Așa că nu mai sunt doi, ci sunt un singur trup.
9 Deci, ce a împreunat Dumnezeu, omul să nu despartă."

Dar acum, nu eu o las, ptr că am găsit alta mai frumoasă, ci ea a fugit de acasă !!!
Sincer ... nu știu cum e mai bine.

Edited by althea, 06 February 2019 - 09:33.


#49
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 19.05.2009
Daca te respecti ca om , initiezi divortul.

#50
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010
Trebuie sa depui actele pentru divort din mai multe motive:
- sa ai dreptul sa-ti vizitezi copiii
- orice realizezi d.p.d.v. material, de acum incolo, nu se mai imparte cu sotia.
- poate iti vei gasi noua aleasa, esti liber.
- etc.

Asteapta-te la:
- cele mai mari mizerii spuse despre tine, sa fie propagate in sala de judecata si in afara ei.
- sa ti se ceara pensie alimentara

Te-a parasit o data. Te-a parasit si a 2-a oara. Crezi ca va deveni sotia supusa si iubitoare din Cartea Sfanta?

P.S. Am toata simpatia fata de tine, dar cred ca nu e bine sa tot postezi fotografii cu familia ta pe-aici... Nu e de bonton, iti poate aduce si reclamatii / reprosuri din partea celor ce se considera lezati de aparitia lor, nedorita de ei, in spatiul public.

#51
lulla

lulla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 11.02.2013
Fa ce trebuie facut, nu mai da inapoi... Te cred ca iti este greu,  dar este singura varianta cea mai fericita pt tine, si eu sunt aproximativ in situatia ta... Capul sus, va iesi soarele si pe strada noastra... Ia de buna ce a zis si hamal...

Edited by althea, 21 November 2016 - 05:09.
editare referire la mesaj sters


#52
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

View Posthamal, on 04 noiembrie 2016 - 17:57, said:

Asteapta-te la:
- cele mai mari mizerii spuse despre tine, sa fie propagate in sala de judecata si in afara ei.
- sa ti se ceara pensie alimentara
Da, alta uitasem !
Cadou "după nuntă", la vreo 2 luni, m-am bătut cu frate-su . L-am bătut, dar nu s-a putut lăsa invins, așa că a venit pe la spate ... mi-a tras un picior in gură de mi-a rupt 2 dinți.
I-am cerut bani pe lucrarea dentară, dar el se socotea nevinovat, ptr că el era în casa lui, eu eram intrus/musafir.
Trec peste amănunte.
Bătaia a început deoarece eu aveam un calendar pe perete, care lui nu-i plăcea.
Cînd am ajuns la tribunal, (instanța n-a fost de acord cu logica lui și la condamnat, ptr mutilare), la "bară" el a declarat că eu nu-mi respectam socri și nu le dădeam binețe (bună-ziua) de cîte ori intram pe ușă.
M-a lăsat "cu gura căscată" !

Quote

Te-a parasit o data. Te-a parasit si a 2-a oara. Crezi ca va deveni sotia supusa si iubitoare din Cartea Sfanta?
Nu știu ! Și nu mă pot pronunța.
Eu, îl cunosc pe Dumnezeu și am văzut ce poate face ! Nu mi-a arătat doar o dată ! Ci de mai multe ori !
Dacă Dumnezeu vrea ca noi să locuim împreună o va face "sotia supusa si iubitoare" !
Acum însă, nici eu nu mai doresc să împart același acoperiș cu ea, după toate cîte mi-a făcut , dar, din cîte am înțeles, un divorț implică costuri. Costuri pe care, azi, nu sînt capabil să le suport.
Cred că de prin vară , mi-am pus în gînd să-mi iau un motor pentru bicicletă. Costă in jur de 600 lei. N-am strîns nici măcar 100 lei. :(
Probabil că la vară voi strînge bani să pot înainta divorțul.

Quote

P.S. Am toata simpatia fata de tine, dar cred ca nu e bine sa tot postezi fotografii cu familia ta pe-aici... Nu e de bonton, iti poate aduce si reclamatii / reprosuri din partea celor ce se considera lezati de aparitia lor, nedorita de ei, in spatiul public.
Am reținut sfatul tău.
Cine să vadă pozele ? Doar membrii. Dacă ar vedea și soția mea , oricum nu-i pasă !


#53
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009
Dacă aș fi ieșit cu alta în oraș, iar pe ea o neglijam, (ea stătea acasă cu copii, iar eu mă distram cu altă duduie prin oraș... ), avea motiv.
Dacă veneam beat acasă și-i luam la bătaie pe toți, de la un capăt la celălalt ... (cum mi-a povestit că făcea taică-su. În ultimul an bea cîte 2 l de votcă/zi [4X0,5 l ]... și s-a dus ! ) avea motiv.
Dacă furam bani din casă și-i jucam la păcănele ... avea motiv .

După 20 de ani de căsnicie, după 2,1/2 luni de cînd a plecat de acasă (am povestit mai sus) am aflat un amănunt, care l-a păstrat în ea atîta timp !
Bețivul de ta-su, seara dormea cu cuțitul sub pernă și-i amenința că "le ia gîtul la toți". Ei se culcau, dar nu aveau nici o garanție că se vor mai trezi.
Eu am cerut-o în căsătorie "din dragoste" . Am apreciat la ea comportamentul său. (Era o dată cuminte, fără apucături ! Nu fuma, nu se farda, era simplă !!!
Nu avea nici măcar 2 rînduri de haine sau pantofi.)
Cînd am cunoscut-o, avea 16 ani. Era vara. Trecea în clasa a 11. Făceam karate amîndoi. Venea la sală îmbrăcată într-un costum albastru, de "premilitară". (Ptr cine avea mai mult de 16 ani, înainte de revoluție și-l amintește).
Am invitat-o în oraș. Eram curios dacă mai are și altă ținută.
Și a avut !
Cînd am văzut-o îmbrăcată, parcă cu rochia lui bunica, mi-a căzut tavanu-n cap ! M-am rugat să nu mă întîlnesc cu vrun prieten, că mă fac de rîs, dar m-am întîlnit ! :( Din primul salariu am luat-o de mînă, am luat magazinele la rînd și i-am luat un costum de haine, să aibă cu ce ieși în oraș.
...
Anii au trecut !
Cînd a plecat de acasă și-a luat cîțiva saci de haine. Dar șifonierul geme de costume și cămăși în continuare !

Eu am luat-o ptr că era deosebită. Era simplă, era cuminte.
Ea m-a luat ca să scape de nebunii din casa aceea ! Nicidecum că m-ar fi iubit, sau că s-ar simți bine în prezența mea.
Asta e !
O minciună ... o viață irosită !

Acum, după ce am aflat acel secret, mi-am explicat și eu comportamentul său . De ce avea acea "distanță" față de mine. Cînd eram prieteni ieșeam împreună în oraș, ținindu-ne de mînă. Dar după căsătorie, duminica, era prea obosită cînd doream să ieșim în oraș. Prefera să privească o telenovelă în casă.

La revedere !

#54
lulla

lulla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 11.02.2013
Sunt alaturi de tine!   Viata mea seamana perfect cu a ta.   Asta e!   Capul sus.   Suntem cei mai buni!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate