Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...
 De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...
 La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 

Stereotipurile din scoala romaneasca

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
64 replies to this topic

#55
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu mi-am ales meseria si am facut scolile necesare pt ca asta mi-am dorit sa fac.
In Facultate un prof (G. Rulea) m-a busit pt ca am scos pe gura "banda este de ..GigaHertzi" in loc de MegaHertz, desi pe tabla scrisesem MHz.
Jur ca m-am uitat 2 randuri mai sus, unde era frecventa in GHz..M-am corectat imediat, ma scuzati am gresit banda e in MHz, si nu are cum sa fie GHz.
La care proful "nu ai inteles ordinele de masura, ce inginer o sa ajungi, BUSIT"
Stati nitel, sa va explic, ca e MHz deoarece..lambda, lungimea  de unda.."Sti ceva, cu mine nu o intorci la la Ploiesti, ai spus GHz, ai trantit emisia, afara"
Evident ca afara i-a zis multe injuraturi . ..Dar asa e prima data pronuntasem G ..
Afara un coleg m-a intrebat ce s-ar fi intamplat  daca as fi cerut unui operator G in loc de M, ala mi-ar fi executat comanda..
Pt ca era prost si nu stia diferenta,
Sau ca sa mi-o traga, mi-a zis inginerul, eu am executat.
Dupa absolvire, in viata reala m-am lovit de unul care a incercat manevra asta..Normal ca i-a iesit pe nas..Toata lumea ma stia ca nu vorbesc aiurea..Si pe pupitru lui mai era hartia pe care scrisesem  "baga semnalul pe 2 NU pe 1 ca de obicei..(pt ca pe 1 am un defect)"..
Cate p si-a luat de la colegii lui, care si-a vazut munca trantita...fara numar..Si dupa, de la director, care i-a zis verde in fata, Nea Cutare, ti-ai batut joc de munca intregii echipei..Daca nu intelegi 2 in loc de 1, ar trebui sa ne despartim..(adica AFARA)
Asa ca dupa aia, ala cand ma vedea, din "sa traiti dnule inginer". Evident printre dinti, cu un ton...Ce sa zic, ma durea..
Pana cand intr-o zi prea obosit, m-am atacat de tonul folosit si, in trecere, i-am aruncat ceva hazos  "sper sa nu mai gresiti, pt ca evident sunteti pe lista neagra Desi matale ai peste 30 de ani in fabrica, directorul o sa isi pazesca fundul lui.."..Colegi lui s-au stricat de ras..El NU...I-a fost clar ca repetarea il va costa...

Asa ca nu stiu ce s-a schimbat in realitatea scolii. Cine vrea, invata. Si apoi aplica .
Ca sa memorezi R=U/I  din care rezulta I=U/R folosesti formula rece, un desen caraghios, sau un .pps de nspe pagini, pe care il vezi in 10 minute.
Eu in 10 minute imi bat capul cu o formula mai desteapta..Sincer R=U/I= banala
Si la o adica cine vrea si are un titlu universitar trebuie sa aiba mai multa minte decat un shaormer de la Dristor Kebab..
Nu ca acolo e nevoie de prosti, sau ca e o munca degradanta. Dne fereste .
Dar in mod sigur nu e pt absolventi de studii superioare.


Stiu, ce am scris e o repetitie inutila pt ca am mai de/scris faptele astea, deci  constituie un stereotip. ..Si deci marea majoritate vor rade de mine. Daca macar 1 persoana va retine si peste un timp se va gandi "ce beeep a zis "desteptul" ala, hi, hi, de "Prien", e OK.

Asa, alt off topic. Acum cateva saptamani, am luat warn si 20% pt ca i-am zis unui tanar ca daca scrie cu mhZ e plafarist. Adminul in loc sa il indrepte pe el m-a taxat pe mine. Sunt convins ca cineva a avut orgasm.
Pe mine...nu pot sa scriu ca m-a durut in fund. Pt ca in 2008 am cazut cu fesa dreapta intr-o piatra asa ca stiu cum e sa te DOARA......

#56
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,711
  • Înscris: 07.02.2003
http://stirileprotv....face-curat.html
""Femeia da cu var si face curat". Destinul Mihaelei, fata premianta care a abandonat scoala pentru a fi nevasta lui Costelus"

"Mihaela Silion: "Femeile dau cu var, femeile dau cu lut si balega, femeile fac curat si pe afara, si prin casa, barbatul se duce la treaba si vine inapoi.""

Victima ignorantei sau a sistemului ?

Edited by andreic, 14 July 2015 - 20:00.


#57
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Din asta am avut si io o clega in facultate. A ales sa abandoneze o facultate care i-ar fi adus la final mai multe posibilitati de reusita in viata si a plecat sa iubeasca un miner in Petrosani prin 2002. Nici atunci nu-i vedeam pe aia sa aiba vreun viitor, nu stiu cum s-o descurca acum, daca nu a plecat in alta parte.

#58
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,663
  • Înscris: 13.06.2004
Pentru unii familia înseamnă împlinirea...

#59
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012

View PostEroman, on 05 iulie 2015 - 22:47, said:

Cei de la Facultatea de Sociologie a Univ. Bucuresti au facut o analiza a modului in care e reprezentata copiilor societatea romaneasca in scoala, in manualele scolare.

Pe scurt spus, scoala romaneasca, prin prisma manualelor scolare, perpetueaza si inculca copiilor o imagine a lumii de sec.XIX, rupta complet de realitatea lumii de azi, de sec.XXI, deformata, stereotipizand rolul femeilor in societate, care apar preponderent ca mame, casnice, ca ``gospodine la cratita´´; batranii apar ca sedentari, ca persoane cu afectiuni degenerative, aud greu, vad greu, se misca greu si au un rol exclusiv de bunici; minoritatile nationale nu sunt deloc reprezentate; barbatii nu sunt reprezentati in rolul de tata, rolul de tata nu prea exista in manualele romanesti; baietii sunt reprezentati ca lideri, in postura de sefi de clasa, in detrimentul imaginii fetelor, reprezentate prin imaginea de ``fete cuminti´´, care ingrijesc florile si cicalesc baietii; nici persoanele cu dizabilitati nu sunt reprezentate etc.

E important de precizat ca sociologii identifica in aceasta stare de fapt, in care copilul nu se regaseste in modul in care scoala ii reprezinta lumea, un factor de abandon scolar.

sursa

Raportul se gaseste aici:

O explorare a personajelor care ii inspira pe copii in scoala

Ce parere aveti?

Va ajunge vreodata si scoala romaneasca in sec.XXI?!
Tu estia ala cu casatoriile intre homosexuali, banuiesc ce ti-ar place tie sa fie inclus in manuale ...

#60
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Un elev de aur al României, răsplătit cu monede de 50 de bani. Olimpic: „Noi ne putem realiza oriunde, România nu ştiu dacă are aceeaşi şansă!“
http://adevarul.ro/l...f3db/index.html

#61
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,663
  • Înscris: 13.06.2004
Cât despre bătrâni care aleargă... nu ştiu dacă e cel mai bun exemplu, dar pot pune un bătrând care merge cu bicicleta.
Iar bărbatul mai poate întinde şi el o dată rufele în timp ce femeia bagă nişte cabluri audio-video.

#62
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.12.2015

View Postandreic, on 05 iulie 2015 - 23:50, said:

Tu vrei sa ne amuzi... ce sa faca cu 30kg, gateste la popota ? Isi ia 2.5kg si e suficient pentru cateva zile cand merge din nou si ia, astfel are proaspat.

tu mergi din 3 in 3 zile sa-ti cumperi cartofi? cartofi proaspeti te referi scosi in ziua aia din pamant?
si de pret mai mic la sac de 30 kile ai auzit? pentru multi conteaza

Edited by mihnearau, 22 May 2016 - 14:02.


#63
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View Postmihnearau, on 22 mai 2016 - 14:02, said:

tu mergi din 3 in 3 zile sa-ti cumperi cartofi? cartofi proaspeti te referi scosi in ziua aia din pamant?
si de pret mai mic la sac de 30 kile ai auzit? pentru multi conteaza

Mda, mai bine iti iei o tona si-i basculezi in beci. Sa se inmoaie si sa incolteasca acolo, da' sa stii ca daca da foametea tu ai cartofi, si i-ai luat mai ieftin, ai castigat cinci bani la kil. Ca-i tare greu sa pui curu in masina si sa faci cinci minute pana la magazin, o data la cateva zile, sa-ti iei trei kile de cartofi. :glare:

Edited by Mr_Who, 23 May 2016 - 19:27.


#64
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 18.10.2011

View PostASCENDED, on 06 iulie 2015 - 00:48, said:

Bunicul meu e mort din '87.Ultimul an din viață la petrecut efectiv în pat.A prins pensie(pe caz de boală)ultimele 2 luni de viață,care bineînțeles a primit-o bunica la un an de la moartea lui(datorită birocrației de pe timpul lui Ceaușescu din poștă).
Dar ca la mine sunt cazuri relativ rare.
Însă te asigur,că 99%(procent de la mine din burtă,recunosc) dintre pensionari,după ce au ieșit la pensie nu le arde de maratoane.
Cei care consideră că mai pot face ceva,ori își mai găsesc ceva de muncă(mai mult la negru),ori fac ceva să mai "scoată" un ban(pentru ai ajuta pe copii,nepoți,sau pentru ei înșiși).
Pensionari = oameni trecuti de 55, hai 50 de ani.
Ai uitat sa spui: se angajeaza pe post de paznici: de ei nu trece decat musca in  zbor
Da, macar asa se ocupa cineva de copii.

#65
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.12.2015

View PostMr_Who, on 23 mai 2016 - 19:27, said:

Mda, mai bine iti iei o tona si-i basculezi in beci. Sa se inmoaie si sa incolteasca acolo, da' sa stii ca daca da foametea tu ai cartofi, si i-ai luat mai ieftin, ai castigat cinci bani la kil. Ca-i tare greu sa pui curu in masina si sa faci cinci minute pana la magazin, o data la cateva zile, sa-ti iei trei kile de cartofi. Posted Image

nu am masina si n-am timp zilnic de cumparaturi
si nu iau o tona odata

Edited by mihnearau, 23 May 2016 - 20:47.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate