Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Este prietenie adevarata <sub maslini>?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8 replies to this topic

#1
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
"Nici Tatal nu te iubeste cum te iubesc eu" spunea un filozof ca i-ar fi spus Satan, in soapta, Hristosului... Si de cate ori omul a simtit acelasi lucru pe pielea lui...

Despre prietenie se pot spune multe...Desi am o personalitate puternica, sunt destul de dificil, e greu sa pici pe sinusoida cu mine, mereu am incercat sa ajut oamenii, cunoscuti sau mai putin cunoscuti, uneori doar cu o vorba, care spusa de cine trebuie, deschide multe usi, altii cu tot ce-am putut, fiind genul care pune mult patos in rezolvarea problemelor.

Numai cati am ajutat sa emigreze in Germania, cati sa-si gaseasca de munca, prieteni ai prietenilor ai cunoscutilor, de probleme de sanatate nici nu mai zic, am imprumutat cu sume mari oameni pe care-i cunosteam relativ putin, fara sa am nici garantia, nici speranta ca i-as mai vedea inapoi... Ce-i drept, banii n-au putut sa cumpere zile, si i-am primit inapoi, desi as fi preferat sa fie invers.

Totusi cand ma uit inapoi, nu am siguranta a tot atatea maini intinse, si nu vorbesc aici de filantropie
____________________

Inainte de a oferi o mana de ajutor, trebuie sa oferi un zambet. Inainte de a ajuta, trebuie cel putin sa-ti pese. Am impresia ca daca mai multora le-ar pasa, si mai multi ar zambi, situatia ar fi alta, insa pe oameni ii vad mai adesea in pozitia corbilor, ce asteapta sa mori sa-ti scoata ochii.

Incerc sa-mi inchipui cum si-a atras Hristos ucenicii, si parca aud ecoul vocii Lui vorbindu-le fratilor despre iubire, cu o privire blanda si un zambet pe care muritoru-l vede doar cand e tinut prima data in brate de mama, si apoi uita!
Din pacate Bibliei ii lipseste esentialul, lupta lui Iisus cu diavolul din El, ce-l ce iL amageste pe o parte, si pe alta il sapa.
________________

Cati prieteni credeti ca aveti?
Cati aveti cu adevarat?
Cate din rude va sunt aproape?

Cu si despre prietenie va recomand Kendrick Lamar - For Sale

Lirica si adnotari http://genius.com/5048583

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/U9HSczhQjZI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Si bancile iti zambesc inainte sa iti scoata casa la licitatie. Si Militianul zambeste inainte sa iti dea o amenda.
Da-l naibii de zambet. Este supraevaluat. .

#3
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
La modul cel mai serios, prieten adevarat, dar adevarat, iti poate fi un caine, un cal, in general, un animal. Sunt singurele fiinte care nu prea tradeaza.
In rest, prieten e ceva foarte relativ. La oameni.

#4
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Prietenia adevarata este daruirea totala, insa majoritatea nu-si gasesc motiv nici sa traiasca, nici sa inceteze a trai. Daca ar fi de ales intre ei si lume, s-ar lepada de omenire.

Zambetele false sunt mai detestabile decat o mutra acra, arata mai presus de toate pervertirea naturii umane, ar trebui bagata in CP la inselaciune, caci omul nu comunica doar in scris sau vorbe, ci si prin limbajul trupului, expresii faciale, gestica.
Despre zambete am mai scris aici*, sunt "pietre rare" pe fetele adultilor. Doar copiii si nebunii sa mai aiba curajul sa zambeasca.

http://forum.softped...-antidotul-lui/

#5
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostHedonist, on 10 iunie 2015 - 22:52, said:

Zambetele false sunt mai detestabile decat o mutra acra, arata mai presus de toate pervertirea naturii umane,
crede-ma ca politaiul zimbeste foarte sincer cind te amendeaza, pentru el e un sentiment ce nu se poate cumpara cu visa sau mastercard. :)

#6
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Asta a fost chiar buna.

View PostHedonist, on 10 iunie 2015 - 22:52, said:


Zambetele false sunt mai detestabile decat o mutra acra
Si io zic, politicos e sa ai o mutra neutra, daca nu-ti place individul. Zambetul fals ma scarbeste si pe mine.

#7
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,624
  • Înscris: 12.06.2010
Cred ca ar trebui definit ce e ala prieten adevarat. Ce bariere exista intre prietenii adevarati si pana unde se intinde prietenia adevarata? Ce e strict interzis si ce e la liber? Daca poate exista prietenie adevarata si intre un barbat si o femeie, plecand de la premiza ca prietenia barbat/barbat si femeie/femeie sunt cazuri normale?

#8
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,278
  • Înscris: 29.12.2006
Îmi plac exprimările simple şi concise, şi din acest motiv consider că prezentarea caracteristicilor prieteniei făcută aici, pe Wikipedia, e una dintre cele mai frumoase şi reale:


Caracteristicile prieteniei:
  • dorinţa de bine pentru cealaltă persoană
  • simpatie
  • onestitate, chiar și în situaţii în care alţii s-ar feri să spună adevărul
  • înţelegere reciprocă
  • compasiune
  • încredere reciprocă
  • ajutor în situaţii de cumpănă
  • bucurie de prezenţa celeilalte persoane

Edited by lupini, 05 July 2023 - 14:11.


#9
whiteproud

whiteproud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 22.06.2022

Vizualizare mesajcirus6, pe 10 iunie 2015 - 23:07, a scris:

crede-ma ca politaiul zimbeste foarte sincer cind te amendeaza, pentru el e un sentiment ce nu se poate cumpara cu visa sau mastercard. Posted image
Tot nu se compara cu sentimentul pe care il au cand te milogesti de ei sa nu-ti dea amenda sau sa nu-ti ia permisul.
Motiv pt care atunci cand ma anunta ca pentru ce am facut eu se ia permisul le spun politicos: "nici o problema, mai am unul" :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate