Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Rottie - musca , maraie,latra

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
TazCelRau

TazCelRau

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 956
  • Înscris: 28.06.2009
Nu are legatura cu azor asta, dar eu i-as scoate ochii oricarui caine care ma musca si nu reuseste stapanul sa-l dea jos de pe mine.

#56
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,322
  • Înscris: 05.06.2002
astea sunt rase care generatii la randul au fost selectionate pt agresivitate, fata de rasele normale unde au fost selectionate exemplarele ascultatoare. acu depinde si de stapan, da' majoritatea care-si iau caini din rasele astea vor caini rai si se joaca cu ei agresiv cat sunt mici uneori pana-i imbolnavesc nervos.

totusi ca sa vedeti cat de mult conteaza stapanul si educatia in ecuatia asta, o cunostinta de a mea avea o catelusa amstaff si catelusa asta era unul din cei mai docili si prietenosi caini care-i stiu. la 10 minute dupa ce m-a cunoscut imi cara jucariile ca sa ma joc cu ea. n-avea nici o treaba cu agresivitatea, dar avea stapan ok la minte.

Edited by Fane, 08 June 2015 - 21:03.


#57
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
amstaff-ul oricum ar trebui sa fie pasnic cu oamenii.

#58
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Tare ma tem ca, din cauza incapacitatii stapanului de a-l dresa, cainele o sa sfarseasca eutanasiat. Mai grav e ca probabil o sa raneasca pe cineva grav inainte.

Unele rase trebuie sa fie rezervate oamenilor cu un temperament si o educatie potrivite.

Eu mai mult de un labrador nu cred ca pot sa stapanesc.

#59
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostCentOS_Operator, on 08 iunie 2015 - 20:08, said:

o bestie din asta poate lejer sa se smuceasca si sa se elibereze si din lesa tinuta de un barbat adult, de 1.80 m, in forta!
Cand unchiul meu si-a "tras" un lupusor de 6 luni, mai mergeam la plimbare cu "bestia" si onoarea de a o tine de zgarda era a mea. Aveam vreo 15 ani, nu eram plapand, dar cand vedea pe ulitele unde mergeam o gaina sau rata, tragea potaia si daca nu ma propteam bine in picioare, ma tara dupa ea. Nu se smucea, tragea asa, temenic, chiar radeam cu unchiul ca in vacanta de iarna e buna de tras la sanie cateaua. Totusi, as putea paria ca inca de pe atunci, daca i se punea pata si tragea brusc de zgarda, ma "plimba" cateaua pe mine, nu eu pe ea. Dar macar incepuse sa inteleaga unele comenzi, daca ii ziceam sa stea pe loc, se oprea, nu mai tragea.
Cand a mai crescut mergea la plimbare doar cu botnita. Nu ca musca, era f f blanda, dar daca ii venea chef sa insface vreo zburatoare nu se rusina. Abia dupa destul timp a devenit prietenoasa cu gainile incat le lasa sa faca oua in cusca ei.

View PostPurpura, on 09 iunie 2015 - 03:08, said:

Eu mai mult de un labrador nu cred ca pot sa stapanesc.
Nu e vorba de "stapanire", la o adica nici un pechinez nu te asculta daca nu il dresezi corect. Am vazut la o cunostiinta un terrier mititel, iar individa nu reusea sa il faca sa asculte nici cea mai simpla comanda. Normal, din moment ce nici macar nu intelegea ca trebuie sa "vorbeasca" cu cainele cu un ton cu care sa se impuna, nu sa se milogeasca cu "haide mai Azorel, hai acasa".

#60
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Totusi cainii din grupa a II-a sunt foarte obedienti iar daca o iau razna e doar vina stapanului. Am prieteni care au 4 cane corso si sunt de o cumintenie exemplara. Am o ruda cu un cane corso mascul, cred ca nu exista caine mai ascultator ca acesta. Chiar si schnauzerul meu ma uimeste cu obedienta lui mai ales daca il compar cu fostul caine care era foxterrier si care cauta sa ma pacaleasca ori de cate ori lasam garda jos. Asa sunt terrierii mici, Lucifer, nu oricine ii poate domoli. Noroc ca sunt mici ca la agresivitate fata de alti caini, cred ca sunt printre primele locuri. Nu cainii sunt de vina pentru comportament deviant ci idiotii de stapani. In lege scrie limpede ca posesorii de caini periculosi trebuie sa-si faca si o testare psihologica dar oare se face?

Edited by Freddy12, 09 June 2015 - 13:20.


#61
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostFreddy12, on 09 iunie 2015 - 13:18, said:

Asa sunt terrierii mici, Lucifer, nu oricine ii poate domoli. Noroc ca sunt mici ca la agresivitate fata de alti caini, cred ca sunt printre primele locuri.
Daca unu` mic nu il poti domoli, ce pretentii sa am la unu` mare? Pana si o pisica poate fi invatata cateva comenzi. Dar unii habar nu au ca este obligatoriu sa iti dresezi cainele, si apoi se mira ca nu sunt ascultati.
Am avut o schnauzerita, se bucura ca un copil cand veneam acasa. Se bucura cam tare, ca se ridica cu labele murdare pe mine. Sau cand vedea ca iau din cui zgarda, se prindea ca e vorba de plimbare si incepea sa isi manifeste bucuria mai zgomotos. Dar a invatat extrem de repede ca trebuie sa se potoleasca cand ma rasteam la ea si ii aratam cu degetul pamantul.

#62
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Schnauzerii nu sunt terrieri ci fac parte din grupa a II-a, a cainilor de paza si aparare. Uita-te pe http://www.fci.be Terrierii sunt niste shmekeri si daca nu stii sa te impui, fac numai ce vor ei.

#63
yonnutz

yonnutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 14.12.2007
Nu prea imi place sa vb urat pe forumuri, dar e greu sa te abtii cand vezi cati idioti comenteaza aici....

Daca nu ati avut un caine din rasa asta, nu mai consumati curentul degeaba sa va expuneti parerile de retardati....

Cainele il ai cum il cresti, daca iti iei rott pentru impresie, daca iti iei rott sa il tii in apartament....nu cainele e problema, tu esti.....

Eu am o femela de 8 luni, o tin la curte, sta cu un alt caine care este foarte bine temperat si nu are nici o problema nici cu alti caini, nici cu oamenii.....

Asta pentru ca am avut grija sa aiba contact cu oameni si cu alti caini.....

Are o energie extraordinara, invata repede dar te testeaza deseori, tot ce vrea e sa fie bagata in seama.....

Nu e constienta de greutatea ei si daca nu te tii bine pe picioare risti sa te darame in joaca, alergand de nebuna in jurul tau si cateodata izbindu-se de picioarele tale.

Ii place sa se joace prin muscaturi, pe care si le dozeaza foarte bine, dar in momentul in care am spus Lasa, a lasat.

Clar nu e un caine pentru oricine, dar pentru cine se impune, e senzational. Atasamentul fata de stapan si expresivitatea sunt maxime.

E foarte important sa fie invatati cu copii de mici, altfel pot aparea probleme.

Va rog pe cei care mai aveti comentarii de genul "e o rasa de exterminat" sa va abtineti....mai ales daca nu ati avut caine din rasa asta.

E un caine de paza, nu de jucarie, si trebuie tratat ca atare.....Chiar si la 5-6 luni, cand latra, te face sa te gandesti mai bine daca sa te apropii sau nu.....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate