Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Declaratie venit si siguranta XTB

Comanda laptop Amazon UK

Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...
 A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate

Vouchere de vacanta
 Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI
 Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 

Diurna in functie de Amneldung. E legal?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 16.07.2007
O astfel de hirtie primesti cind faci Anmeldung. In tabelul acela sunt trecute numele tau si dupa caz sotie si copii. Fara hirtia asta n-aveai cum sa deschizi cont bancar, sa primesti Steuer ID si celelalte documente pentru angajare. Probabil angajatorul nu ti-a dat hirtia.
Attached File  anmeldung 001.jpg   137.16K   15 downloads
In afara de asta mai trebuia sa primesti de la angajator sau prin posta direct de la asiguratorul de sanatate (in afara de cardul de sanatate) si SV-Ausweiss-ul (adeverinta de asigurari sociale). Asta s-ar putea sa fie doar o hirtie A4, nu ca in poza atasata (eu mi-am pierdut-o pe a mea si am primit o hirtie in loc).
Attached File  sozversicherungsausweisseite2_480.jpg   15.85K   14 downloads

#20
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
Nu poate nimeni sa faca Anmeldung fara cooperarea ta.

Dincolo de asta esti platit dupa Tarivertrag, care ar fi trebuit sa-ti fie inmanat. Undeva in contract trebuie sa scrie care tarif e valabil pentru tine. Din Tarifvertrag pot rezulta alte chestii neprevazute explicit in contractul de munca, care bat contractul, daca reglementarea e mai avantajoasa pentru tine.

Facand abstractie, nu vad unde vreun Zuschlag sau Verpflegungsmehraufwand poate fi legat de unde ai domiciliul si nustiu sa existe vreo reglementare legala strict pentru un asemenea caz. IANAL
Mie o restrangere d-asta mi se pare abuziva. Intrebarea e, dava ai suficient chef de scandal pentru asta.

#21
vasimad

vasimad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.07.2009
fezo, cunosc acest formular pentru Anmeldung ( prima imagine a ta), cred ca nu am semnat niciodata asa ceva.
A doua imagine este de la casa de asigurari de sanatate, am primit si eu asa ceva cand imi faceam cardul de sanatate.
In ceea ce priveste contul bancar, firma sa oferit sa ma ajute sa-l fac, insa eu am refuzat si l-am facut singur, fara sa am nevoie de anmeldung, la PostBank in Schwenningen.

Pengoon, in contract scrie si Tariful la care sunt incadrat,este cel din Baden Württemberg, pentru electricieni.
Deasemeni, in contract, la punctul 5 paragraful 3 scrie despre rambursarea cheltuielilor (Aufwendungsersatz).
Aceasta restrangere nici mie nu-mi place. Cred ca ar fi cel mai bine sa vorbesc cu ei.

#22
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
Lista cu Tarifverträge care ti se adreseaza
http://www.bw.igm.de...hema.html?id=66

Manteltarifvertrag
http://www.bw.igm.de...g.html?id=12517

Quote

§ 21
Vergütung von Dienstreisen
Der notwendige Mehraufwand bei Dienstreisen ist vom Arbeitgeber in
Höhe der steuerfreien Beträge nach den Steuerrichtlinien zu vergüten.
Wird ein höherer Aufwand nachgewiesen, so ist dieser zu vergüten.
§ 22
Auslösung
Die Bezahlung von Auslösungen für gewerbliche Beschäftigte auf
Montage wird in einem gesonderten Tarifvertrag über
Auslösungssätze geregelt.

Quote

Deasemeni, in contract, la punctul 5 paragraful 3 scrie despre rambursarea cheltuielilor (Aufwendungsersatz).
ce scrie in contractul de munca la tine la "vertraglicher Wohnort"?

#23
vasimad

vasimad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.07.2009
Pengoon, mersi pentru adresele listelor de tarife. Am cautat in tot contractul si nu am gasit nimic referitor la: "vertraglicher Wohnort". Doar la inceputul contractului, unde scrie intre cine este incheiat acesta, este trecuta adresa mea din tara.

#24
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
well atunci aia e "vertraglicher Wohnort".

intrebare aditionala: ce scrie in contract despre "Arbeitsort"?

ce vreau io sa aflu intreband toate cele:
in contract scrie ca capeti 4 EUR aditional, daca locul unde te trimite firma e la mai mult de 100km de "vertraglicher Wohnort". asta-i o chestie.
cealalta e reglementarea pentru Verpflegungsmehraufwant. alta chestie e aliniatul anterior unde scrie ca iei 3 EUR pe ora peste tarif, daca esti la client, indiferent de distanta.

io imi pun urmatoarele intrebari:

1. in ce masura clauza cu 100km e legala? De asemenea e OK legarea de Wohnort si nu de Arbeitsort?
2. poate inlocui Verpflegungsmehraufwand-ul "normal"? Daca da, in proportie de 100%? (adica all-or-nothing)
3. cat de relevant e "vertraglicher Wohnort" avand in vedere ca, in regim de body leasing, tribunalele pleaca de la premiza cu nu ai un Arbeitsort fix (d-aia am intrebat de ce scrie in contract) si pentru Verpflegungsmehraufwant e relevant in principal Arbeitsort ? (cuvantul magic este "Erste Tätigkeitsstätte"  http://de.wikipedia....gkeitsstÀtte )

mie imi este neclar daca pot sa raspund autoritativ la punctele astea, avand in vedere ca alocuri poate interveni Tarifrecht.
Aveti in firma Betriebsrat? (mira m-as la Zeitarbeit) daca da, aia ar putea ajuta la clarificare.
Daca nu, in functie de cat de important e pentru tine, as intreba un avocat specializat pe dreptul muncii.

Edited by Pengoon, 03 June 2015 - 15:42.


#25
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 16.07.2007

View Postvasimad, on 03 iunie 2015 - 13:30, said:

fezo, cunosc acest formular pentru Anmeldung ( prima imagine a ta), cred ca nu am semnat niciodata asa ceva.
A doua imagine este de la casa de asigurari de sanatate, am primit si eu asa ceva cand imi faceam cardul de sanatate.
Nu tu semnezi acea foaie ci lucratorul de la primarie.

#26
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Intii semnezi tu evident. De asemenea trebuie sa te duci cu CI/pasaport.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate