Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salariile romanilor urca la cer

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!

Temperatura AC
 Sunt sigure bolurle de plastic (B...

Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara

Scartiei frana fata bicicleta noua
 Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...
 Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race

Recomandare fosa ecologica

La multi ani @LouisCyphre!

Diurna in functie de Amneldung. E legal?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

vasimad

vasimad

New Member

• Grup: Members
Buna. Locuiesc in Germania de 10 luni. Nu am facut inca Anmeldung. La firma unde lucrez,
primesc diurna pentru transport si locuinta. Cei de la firma mi-au spus ca primesc acesti
bani numai daca nu-mi fac domiciliul definitiv aici in Germania. As vrea sa stiu:
1. E legal aceasta regula?
2. Dar daca as face Anmeldung poate firma sa afle?

Multumesc.

_Smiley_

_Smiley_

Guru Member

• Grup: Senior Members
1. da. diurna se da atunci cand lucrezi in alt oras decat cel de domiciliu
2. daca afla, vei fi nevoit sa dai inapoi banii

vasimad

vasimad

New Member

Mersi Smiley pentru raspuns. Insa punctul 2 nu mi-e foarte clar. Eu ma refeream  daca exista vreo posibilitate ca firma sa afle ca am facut Anmeldung?

f300

f300

30k si ma duc

_Smiley_, on 02 iunie 2015 - 11:47, said:

Nu este adevarat, sint unii care fac naveta si 200km. Atita vreme cit mergi la locul tau de munca, unde e specificat in contract, nu iti plateste nimeni nimic (poti sa deduci ceva pausal de la impozit in functie de citi km mergi dar aia e alta poveste).

Daca firma e din Germania o sa afle usor ca n-ai facut Anmeldung, in primul rind trebuie sa le dai Lohnsteuerkarte ca sa stie cit te platesc.

Trebuie sa ne spui de unde e firma si in ce consta respectiva deplasare (adica firma e din Romania si lucrezi in Germania sau firma e in Germania dar lucrezi in alt oras - si in cazul asta daca ai cumva Anmeldung in primul oras, etc).

Pengoon

Pengoon

Ударник

Dar daca as face Anmeldung poate firma sa afle?
faci Anmeldung. din momentul ala Finanzamt-ul din localitatea ta ar trebui sa capete impozitele. nu le capata ca firma le trimite la draq-n-praznic. Finanzamtul contacteaza firma cu intrebarea "wtf". Se compara datele, Finanzamtul face Strafanzeige pentru Steuerhinterziehung, firma poate cere bani inapoi si poate sa te zboare fristlos. la sfarsit esti fara job, cu banii luati si cu cazier. way to go!

si daca afla Einwohnermeldeamt-ul in vreun fel ca esti de 10 luni aci si n-ai facut Anmeldung vei lua o amenda. care la dimensiunea asta va fi aproape de 500 euro.

Edited by Pengoon, 02 June 2015 - 12:26.

f300

f300

30k si ma duc

Este absolut corect dar am vrut sa stiu toata situatia inainte sa-l bag in sperieti :-)

E 500 euro oricum la peste 2 saptamini dar nu se baga sa ti-o dea imediat asa din prima zi peste. Oricum daca se inregistreaza retroactiv a pus-o, numai GEZ-ul e 175 euro...

Silent_Runner

Silent_Runner

Senior Member

Pengoon, on 02 iunie 2015 - 12:23, said:

faci Anmeldung. din momentul ala Finanzamt-ul din localitatea ta ar trebui sa capete impozitele. nu le capata ca firma le trimite la draq-n-praznic. Finanzamtul contacteaza firma cu intrebarea "wtf". Se compara datele, Finanzamtul face Strafanzeige pentru Steuerhinterziehung, firma poate cere bani inapoi si poate sa te zboare fristlos. la sfarsit esti fara job, cu banii luati si cu cazier. way to go!
si daca afla Einwohnermeldeamt-ul in vreun fel ca esti de 10 luni aci si n-ai facut Anmeldung vei lua o amenda. care la dimensiunea asta va fi aproape de 500 euro.

Obligatoriu.

Attached Files

Pengoon

Pengoon

Ударник

E 500 euro oricum la peste 2 saptamini dar nu se baga sa ti-o dea imediat asa din prima zi peste.
e Ordnungswidrigkeit care se sanctioneaza pana la 500 EUR. la cateva saptamani inca e tolerabil (io pentru 5 saptamani am platit 20 EUR) dar la 10 luni se vor duce la maxim si nu prea ai cu ce sa faci contestatie.

hai sa vidjem mai departe: asigurarea medicala. avand in vedere ca este Versicherungspflicht, va fi "asigurat" retroactiv si firma lui va trebui sa plateasca cota parte din urma, la fel ca el. idem cu restul asigurarilor sociale.

treaba asta a fost o idee epic de cretina care va costa bani seriosi. poate se mai alege firma si cu o amenda pentru munca la negru, dupa caz. ca nu stim toate detalile.
in orice caz, ar fi bine de pus deoparte vreo 2-3000 EUR.

f300

f300

30k si ma duc

Aha, deci firma e in Germania: http://forum.softped...munca-germania/

E clar ca e platit "gri" (probabil chiar un gri destul de inchis) si ca nu e in sistem in Germania (si in Romania cu atit mai putin ca nici cu Ponta nu mi-e rusine). Acum firma vrea sa-l blocheze cumva sa nu clatine prea tare barca sa nu faca baie cu totii. Dar nu, Batman probabil vrea Anmeldung cine stie de ce (in mod sigur nu pentru banii de pensie sau ceva de genul asta, daca se gindea ce face la 67 ani se gindea in mod sigur si anul trecut ce o sa faca anul asta). Probabil vrea sa-si ia un iphone pe contract (sau alt credit similar) sau sa-si inmatriculeze o masina (dar n-a auzit cit il costa asigurarea).

Pengoon

Pengoon

Ударник

unrelated de cazul asta, ca diurna e cea mai mica probelma din cele pe care OP-ul le are.

cand lucrezi in interesul firmei la un alt client (stiuatie des intalnita la body leasing) ai dreptul sa primesti Verpflegungsmehraufwand dupa cum urmeaza:

esti plecat intre 8:01 - 23:59 12 EUR/zi
esti plecat 24:00 ore - 24 EUR/zi

se mai deduce pausal 4,80 daca in pretul hotelului este inclus mic dejun si alte detalii, dar asta-i treaba grosso modo.

in primele 3 luni in "proiect" sumele nu se impoziteaza.

pentru activitati in alta tara este o lista publicata anual de minister cu scorurile per tara.

well nu.
acea "diurna" se plateste cand desfasori o activitate in alta parte decat la locul regular de munca. ceea ce n-are absolut nimic cu domiciliul.

Edited by Pengoon, 02 June 2015 - 13:51.

fezo

fezo

Active Member

Tu lucrezi la firma inregistrata in Germania sau in alta tara UE si esti detasat temporar la o firma in Germania? Daca primesti diurna cred ca esti in situatia descrisa de mine. In astfel de cazuri poti sta maximum 6 luni, cit despre Anmeldung e discutabil. Mai este o varianta, formularul A1 care iti da dreptul sa lucrezi pina la 2 ani intr-o alta tara UE si sa platesti impozitele in tara unde ai domiciliul (o detasare mai prelungita). Aici e iarasi de discutat Anmeldungul, probabil cel mai bine e sa mergi la primarie si sa expui acolo problema ta.
Daca nu te identifici cu unul din cazurile de mai sus esti angajat la negru.
Ca sa te angajezi cu acte in regula ai nevoie de urmatoarele (niciunul nu-l obtii fara Anmeldung):
- numar de impozit (Steuernummer)
- cont bancar
- asigurare medicala (Krankenversicherung)
- numar de la oficiul de pensii/asigurari sociale (Sozialversicherungsnummer)

Edited by fezo, 02 June 2015 - 14:10.

adipelcz

adipelcz

Senior Member

Pana la urma trebuie sa clarifice el urmatoarele:
- In ce relatie este cu firma din Germania unde presteaza munca?
- Ce inseamna "locuiesc in Germania"? Inseamna ca sta la hotel, ca si-a inchiriat el singur ceva etc.?
- Lucreaza la o firma din RO (sau alta tara) ca angajat, tara in care are si domiciliu stabil si in care plateste si impozite, si e in delegatie de 10 luni?
- E "angajat" la firma la care lucreaza in Germania, dar aia ii dau diurna in loc de salariu?

Mie unul nu mi-e clara situatia.

LE: Am citit si topicul celalalt, din 2014. Omul a plecat la munca in Germania in August-septembrie 2014 pe un "Contract". Contractul ala nu prea vad cum poate fi legal, din vreme ce nu are anmeldung. Inseamna ca n-are nici cele mentionate de Fezo, deci mai mult ca sigur e angajat la gri spre negru taciune.

Deci legal nu pare a fi, si mersul la primarie e egal cu deschiderea cutiei Pandorei in cazul asta. Aia or sa se sesizeze ca stai ilegal, ca probabil lucrezi ilegal si o sa iasa prost. Mai bine clarifica rapid cu firma care-i statutul tau acolo si de ce nu-ti pot plati banii in cazul in care-ti faci anmeldung. Intreaba-i ce se intampla daca te duci si-ti faci anmeldung si vezi ce zic.

Edited by adipelcz, 02 June 2015 - 15:11.

Pengoon

Pengoon

Ударник

o mai postat in octombrie:
http://forum.softped...munca-germania/

de acolo reiese ca are contract cu firma germana. ca-i contract de munca sau prestari serivicii n-avem de unde stii.

vasimad

vasimad

New Member

Multumesc tuturor pentru comentarii. Am sa explic mai bine situatia mea.
Sunt angajat in Germania la o  firma de plasare de personal, ca electrician. Lucrez ( sunt plasat) la unul din clientii firmei. O firma de electricitate tot de aici.
Lucrez legal. Am salariu cu stat de plata,  am Steuer - ID, am cont bancar, am asigurare medicala la KKH ( valabila, am fost la medic). Cred ca totul este ok. Firma imi plateste o diurna inafara salariului. Cantitatea diurnei ar ramane la jumatate daca as avea domicilul stabil aici. Nu vreu sa pierd acesti bani. Vreu sa raman aici mai mult timp. Cine stie, poate definitiv.
Intrebarea a 2 a mea era daca imi fac anmeldung, firma poate sti?
De la firma nu m-au informat nimic in legatura cu anmeldugul, daca e obligatoriu sau nu. S-au ce alte posibilitati mai sunt. Desigur, ma intereseaza sa fac anmeldung pentru mai multe motive: locuinta, cumparare masina, etc....

Edited by vasimad, 02 June 2015 - 15:44.

f300

f300

30k si ma duc

Cred ca ti-au facut Anmeldung cind ai venit si nu-ti mai aduci aminte exact ce hirtii s-au facut atunci. Nu cred ca ti-au facut cont, asigurare, steuerid, etc pe adresa din Romania.

fezo

fezo

Active Member

Ti-a facut firma Anmeldung. Cind te-ai dus in Germania nu te-a luat nimeni de mina si te-a dus la primarie unde cineva ti-a pus niste intrebari de genul esti casatorit, citi copii ai, ce religie ai, etc? Atunci ti-au facut Anmeldung. Acum tu ai Anmeldung intr-o localitate si lucrezi in alta, unde vrei sa faci un Anmeldung nou. Nu cred ca se merita, numai daca nu vrei sa-ti tragi internet sau alte chestii, unde ai nevoie (teoretic) de hirtia accea de la primarie. Daca te intreaba cineva spui ca in weekend te duci acasa, unde scrie ca stai in acte. In Germania e plin de astfel de oameni care lucra in timpul saptaminii undeva si in weekend se duc acasa.
Daca-ti cumperi masina inmatriculezi pe adresa din Anmeldung. Asta presupune o vizita in localitatea respectiva. Daca este in partea cealalta a Germaniei e cam nasol, atunci chiar ca trebuie sa faci un Anmeldung nou.

Edited by fezo, 02 June 2015 - 16:17.

Pengoon

Pengoon

Ударник

Sunt angajat in Germania la o  firma de plasare de personal, ca electrician. Lucrez ( sunt plasat) la unul din clientii firmei.
pentru asta poti sa capeti Verpflegungsmehraufwand. de fapt e reglementat prin lege. Baza pentru enuntarea pretentiei este Stundennachweis-ul semnat de client.

am Steuer - ID, am cont bancar, am asigurare medicala la KKH
astea nu merg fara Anmeldung. la fel, nu poti sa-i faci nimanui Anmeldung fara cooperarea lui (imputernicire). aici ceva nu-i in regula.

Cantitatea diurnei ar ramane la jumatate daca as avea domicilul stabil aici.
ce diurna iti plateste firma si in ce baza? ca la origine e prevederea legala care se aplica pentru germany, mai ales avand in vedere ca platesti impozit aici.

Intrebarea a 2 a mea era daca imi fac anmeldung, firma poate sti?
pot sa afle in momentul in care apar discutii cu impozitul.

De la firma nu m-au informat nimic in legatura cu anmeldugul, daca e obligatoriu sau nu
nici nu e obligatia lor.

vasimad

vasimad

New Member

Multumesc inca o data tuturor pentru raspunsuri. Acesta este cu adevarat un forum minunat si constructiv. Sunt la inceput de drum aici in Germania si imi raman multe de invatat.
Va trimit doua copii de la pagina 4 si 5 din contractul de munca. Sper sa va puteti face mai bine ideea de situatie.
Din ultimile raspunsuri, am inteles ca nu se poate face angajarea, asigurarea medicala, fara Anmeldung. Singurul lucru care am semnat inainte sa vin in Germania a fost precontractul. Dupa care, odata aici, am semnat contractul in original. Dar inafara de acesta, nimic altceva. Iar eu nu am fost la primarie ( Rathaus) sa fac asta. E posibil sa o fi facut firma, daca voi spune-ti ca e obligatoriu. Insa mie nu mi-a comunicat acest lucru. Cred ca cel mai bine ar fi sa-i intreb.

Attached Files

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate