Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Cateva probleme sandero

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Daca e DCI, distributia se schimba la 4 ani/ 60k km, in functie de care valoare este atinsa prima. La benzinar nu stiu. Cu privire la baterie, dracu stie de cand sta asa, as merge cu o baterie ok, si dupa de vazut daca cea prezenta pe masina mai poate fi resuscitata. Nu as risca cu ea, daca e terminata si trebuie sa opresti/ti se opreste motorul pe drum ce faci, stai la cersit cu cablurile pe centura?

Schimba: filtre (toate), lichid frana, antigel, ulei, in mod sigur trebuie pusa si instalatia de AC pe robot - verifica daca merge, oricum.

Edited by RealThing, 02 June 2015 - 10:36.


#20
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
da nu poti cumpara o baterie dinainte? e 200 lei o baterie si gata, ca nu-ti trebuie de mare amperaj. sau iei una de la un amic, banuiesc ca mergi cu o alta masina , nu cu autobuzul acolo.

#21
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 08.04.2005
Daca tot dai salariul pe o luna pe masina, nu mai bine o duci la Craiova pe platforma? Cat te poate costa platforma?

#22
kleeblatt

kleeblatt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 18.11.2014
deci sa inteleg ca ai vreo 3000 euro salariu pe luna? da unde lucrezi?

#23
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Sal, nu am 3000 poate peste un an sau doi sa ajung la asta, oricum nu dau tot salariul pe masina :)). Faza e ca e a unei cunsotiinte am mai mers cu ea, uleiul si filtrul le-am shimbat chiar eu. Bateria e bunicica, doar ca se duce dupa 2-3 luni de neutilizare, are vreo doi ani bateria asa ca nu as schimba inca. Plus ca ma complic aiurea sa caut o baterie sa o cumpar, mai bine vin cu masina apoi daca nu mai e buna cumpar o baterie varta sau bosh, plus ca mai am o baterie aproape noua. De dus ma duc cu trenul, nu merita sa mai stresez un priten sa piarda o zi aiurea plus de asta eu nu am program fix. Acuma daca masina aia a stat din noiembrie acolo nu era sa ma apuc sa ma car de aici cu bateria.
AC-ul parea sa mearga.
Probabil ca o sa merg usurel cu masina si maxim 120-130.
Motorul este pe benzina, cel de 1.4 asta oricum nu merge sa il forjezi mai brusc ca nu poate :)).
Multumesc de sfaturi.

Apropo, curerele alea au un fel de panza in interior, de rupt nuprea cred sa se rupa de vechime, poate sa se rupa vreun zimte.
De luat chei, am vazut la un amic la Logan ca imi trebuie una de 13 si probabil bornele le scot cu patentul. Nu o sa ma car cu o trusa de scule... e aiurea.

Multumesc de sfaturi.

#24
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008

View Postgeopsi, on 02 iunie 2015 - 14:45, said:


Probabil ca o sa merg usurel cu masina si maxim 120-130.


Ti se pare usurel ? :))
Mie mi se pare ca mergi cu ea in regim normal, nicidecum intr-un regim care sa-ti permita sa ajungi acasa fara probleme. Daca totusi zici ca stii masina atunci presupun ca stii ce faci :).

Succes!

#25
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View Postdark_angel_tgv, on 01 iunie 2015 - 22:22, said:

O porcarie,ca toate daciile!facute in bataie de joc!cu Sandero nu am avut tangente,dar 1,5 ani am condus la servici un lodgy aproape nou.in 20000 km am asistat la cum se dezmembreaza piesa cu piesa interiorul...deci trage concluziile singur!ii juca pedalierul,frana de mana cand o trageai,ramaneai cu maneru in mana,sigurantele centurilor se blocau,troncanea ca toate cele,chiar daca masina aia nu prea a vazut gropi la viata ei.
Chiar daca risc sa imi sara in cap iubitorii marcii autohtone,te sfatuiesc sa te feresti,dacia e doar o gluma proasta!
Am citit pana la faza cu centurile, de acolo am pus pauza. Mai tunde-le, da-le naibii... Inafara cazului in care ai reusit sa iti pui centura de 90.000 de ori in 20.000km, nu te cred ca iti dadea cu virgula cand o foloseai.
Daca stateai panta/rampa cand incercai sa-ti pui centura sau daca trageai ca berbecul de ea, evident ca nu-ti iesea chinga de pe retractor. Asta inseamna ca centura functiona, nu opusul ;)

@initiator: in mod normal ar trebui sa reziste pana la Craiova, daca mergi cu grija (120-130 km/h nu inseamna ca mergi cu grija in situatia data), dar apoi prima oprire ar trebui sa fie in service pt revizie completa. Evident, e un risc pe care ti-l asumi.
Problema se pune f simplu: in worst case scenario, adica daca-ti cedeaza pe drum, cat te costa sa aduci masina in Craiova si s-o repari? Daca aduni costurile astea cu pretul platit pe masina, mai renteaza s-o iei? In functie de raspunsurile la intrebarile astea, poti lua o decizie in cunostinta de cauza.

#26
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Ma da  eu nu pricep o chestie, prietena mea cand a luat masina(o octavia 2 motor de 1.6) avea 6 ani si distributia originala, aia de la reprezentanta au zis ca nu e mare problema cu distributia si poate sa mai mearga linistita cateva luni. La Dacia chiar asa de riscant este? adica chiar asa sa se rupa?

De meritat merita si daca se rupe :P. Faza e ca ma complic prea tare sa schimb distributia in Buc, probabil trebuie si programare, etc.
Daca merg cu 90-100 e mult? Sincer nu am mers cu un motor pe bezina de 1.4 in afara orasului pana acum dar probabil ca o sa il simt daca urla ca e prea turat. Oricum pentru masina va fi ultima iesire in afara orasului :)).

#27
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
De asta zic ca in mod normal ar trebui sa reziste: cei 4 ani sunt dati cu o marja de siguranta in spate. Sincer, am mai mare incredere intr-o curea care a functionat 7 ani decat in una care a stat 7 ani, dar eu as pleca la drum, mai ales daca zici ca si in cazul cel mai rau tot merita sa iei masina.

#28
maddogg

maddogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 25.11.2004
Nu se rupe nici o curea stai chill la nici 10000 km.Personal am tinut cureaua vreo 8 ani/100 000km in ciuda atentionarilor cu 4 ani/ 60 000 km si nu a patit nimic masina..ulterior am maritat masina iar cumparatorul mi-a comunicat ca a schimbat distributia iar cureaua era in stare buna ,fara crapaturi si intinsa bine, dupa atata amar de vreme. Pina la urma tre' sa traiasca si service-urile!
Cat despre uzura mai mare/rapida daca masina sta in loc sa circule cred ca e mit..cel putin cand e vorba de o curea care nici macar nu vede lumina zilei si nici nu se invarte, nu sufera tranzitii cald/rece samd.
Initiatorul zicea ceva de craiova, poate sa se duca linistit pina la viena si retur cu cureaua aia :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate