Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

legare aparat trifazat 4 fire la priza trifazica cu 5 fire

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Esti extraordinar omule!
Iei una bucata creion tensiune si determini cele 3 faze din priza casei.Apoi cu o lampa de control(o dulie cu bec incandescent obisnuit la 230v si doua fire) pui unul din firele lampii de control pe una din cele 3 faze si cu celalat fir atingi pe rand celelalte 2 conductoare ramase.
Pe ala care se aprinde becul si sta aprins ai NUL si pe ala care la atingere da afara siguranta diferentiala din BMP sau alta de pe circuit(daca mai ai si alta diferentiala pe circuit) este MASA/IMPAMANTAREA.
Daca becul sta aprins pe ambele inseamna ca nu ai diferentiala sau impamantarea e Fake(e legata tot la nulul de lucru de dupa diferentiala)
Fa experimentul asta si vino cu detalii. Ce pana mea iti trebuie facultate!

#20
sososs

sososs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 12.06.2013
Ok, acuma am inteles!

Si nu imi trebuie facultate, ci probabil experienta in electrice, dar nu o am.

Acesta este si motivul ptr care am scris pe acest forum, cautand sfaturi si indrumare.

Partea cu "esti extraordinar" o consider strict o constatare subiectiva, la nervi.

Multumesc

Ca sa concluzionez si sa nu fac greseli de rookie:

Cele 3 faze de la aparat merg la cele 3 faze de la priza, iar impamantarea de la aparat merge la impamantarea de la priza; nulul de la priza ramane neconectat. Corect?

#21
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 10.02.2007

 leomagic44, on 27 mai 2015 - 18:42, said:

Vezi manualul unde scrie ca trebuie respectata si ordinea fazelor, L1, L2, L3...
Nu scrie nicaieri in manual ca trebuie respectata ordinea fazelor, L1, L2, L3.
Din contra, scrie clar "without any particular order".
Asa ca nu mai complica lucrurile, nu are nevoie de succesor de faze.
Consumatorul e in fond un transformator trifazat urmat de redresor simplu cu diode.
Motorul ventilatorului nu e trifazat, ca sa conteze ordinea fazelor.
Chestiunea in fond e simpla.

Borna de impamantare e cea la care e conectata carcasa aparatului.

 sososs, on 27 mai 2015 - 20:33, said:

...nulul de la priza ramane neconectat. Corect?
In poza pe care ai postat-o, reprezentand fisa (steckerul)instalatiei, se vede ca aparatul n-are borna pentru nul de lucru, ci doar pt nul de protectie. Adica impamantare.
Verifica si continuitatea cu carcasa instalatiei.
Succesiunea fazelor nu conteaza.
Conductorul pt impamantare e obligatoriu galben-verde.

#22
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 geo123, on 27 mai 2015 - 15:35, said:

Despre ce aparat de sudura e vorba? Ca altfel vorbim sa ne aflam in treaba.
Cel mai probabil 3 faze si Impamantare ai la aparat.
Mai zapacit cu firele si culorile tale.In functie de ce Dorel a facut instalatia la casa si ce culori a avut disponibile e la mintea cocosului ca poate fi oricare din culori.Fazele se identifica  cu un creion de tensiune iar nulul cu ajutorul unei lampi cu bec conectata intre o faza si unul din cel 2 fire ramase.Care dintre ele iti da afara diferentiala e masa/impamantarea.Celalalt  fiind nulul.

Si daca din patru fire, toate patru iti aprind creionul de tensiune, cum stabilesti care nu e faza?
Iar chestia cu dorel la o instalatie trifazica cu 5 fire, e dovada ca vorbesti inafara subiectului.
N-am nimic impotriva sa-ti repari singur instalatia electrica, dar nu te mai baga sa sfatuiesti si pe altii.

#23
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
oricum nulul şi împămîntarea sînt legate împreună în tabloul blocului/casei, diferenţa fiind că nulul ar putea fi trecut printr-o siguranţă, în timp ce împămîntarea nu. Deci legarea la împămîntarea din casă este ok.

unii oameni sînt zgîrciţi la cuvinte, şi sar în sus ca acel "eşti extraordinar". Nu toată lumea înţelege ce ai vrut cu "dă afară diferenţialul", explicaţia e corectă dar formulare e "grecesc" de zgîrcită.

#24
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

 myshyk, on 27 mai 2015 - 21:54, said:

Si daca din patru fire, toate patru iti aprind creionul de tensiune, cum stabilesti care nu e faza?
Iar chestia cu dorel la o instalatie trifazica cu 5 fire, e dovada ca vorbesti inafara subiectului.
N-am nimic impotriva sa-ti repari singur instalatia electrica, dar nu te mai baga sa sfatuiesti si pe altii.
Serios!
Demonstreaza afirmatiile de mai sus.

 XON-XOFF, on 27 mai 2015 - 22:03, said:

oricum nulul şi împămîntarea sînt legate împreună în tabloul blocului/casei, diferenţa fiind că nulul ar putea fi trecut printr-o siguranţă, în timp ce împămîntarea nu. Deci legarea la împămîntarea din casă este ok.

unii oameni sînt zgîrciţi la cuvinte, şi sar în sus ca acel "eşti extraordinar". Nu toată lumea înţelege ce ai vrut cu "dă afară diferenţialul", explicaţia e corectă dar formulare e "grecesc" de zgîrcită.
Stiu ca se practica mai nou mai ales pe la blocuri sulutia asta.Aia nu e impamantare ci doar un fel de-a fi.Fereasca Dumnezeu sa se intrerupa accidental conductorul de NUL din reteaua de distributie.Sa vezi atunci ce frumos e.De-aia cate odata apare si potential de 10-20V fata de pamant cand e reteua incarcata/dezechilibrata si e cadere de tensiune pe conductorul de NUL din reteaua de distributie.
Impamantarea adevarata care iti asigura protectie in caz de orice este total separata de reteaua de distributie si se realizeza cu Platbanda si tarusi de fier ingopati in pamant si nu trebuie sa depaseasca 4ohmi la masuratoare cu Megaohmetrul.
Citeste normativul si ai sa intelegi mai multe.

Edited by geo123, 27 May 2015 - 22:57.


#25
sososs

sososs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 12.06.2013
Instalatia este facuta in urma cu 5 ani de o firma specializata si intr-adevar tin minte ca am vazut o platbanda langa casa in pamant.

Revin, deci impamantarea de la aparat merge la impamantarea de la priza, iar nulul de la priza ramane neconectat?

#26
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Da ramane neconectat in cupla aparatului de sudura.Tu practic de priza casei nu te atingi.Doar te asiguri ca dispunerea este corecta.La priza umbli doar daca firele sunt inversate.
Tu trebuie sa schimbi cupla/stecherul trifazat cu 4 contacte de la aparat cu unul cu 5 compatibil cu priza ta(vezi ca in functie de amperaj au diferite dimensiuni aceste cuple)Trebuie sa iei una de amperaj identic ca sa se potriveasca la dimensiuni.

Edited by geo123, 28 May 2015 - 07:33.


#27
sososs

sososs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 12.06.2013
ok, multumesc de sfaturi

ptr priza de la casa am gasit deja stecher cu 5; trebuei sa caut cu 4 ptr aparat; am vazut ca nu prea se gasesc; mai caut

am luat si cablu cu 4 fire de 2.5 fiecare

#28
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

 sososs, on 28 mai 2015 - 09:33, said:

ok, multumesc de sfaturi

ptr priza de la casa am gasit deja stecher cu 5; trebuei sa caut cu 4 ptr aparat; am vazut ca nu prea se gasesc; mai caut

am luat si cablu cu 4 fire de 2.5 fiecare
Tu tot nu intelegi ca la aparat iti trebuie cupla cu 5 picioare de acelasi amperaj sa se pupe cu priza de la casa.
Ai spus ca ai gasit stecher cu 5.ala trebuie sa-l pui la aparat.
Cheama un electrician sa te ajute ca vad ca singur nu poti oricat am incerca.

Edited by geo123, 28 May 2015 - 09:54.


#29
flomar60

flomar60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 13.10.2013
Uite , asa arata priza si fisa care trebuie cumparate:
Attached File  screenshot.15.jpg   122.73K   7 downloads ....asta e priza...
Attached File  screenshot.16.jpg   34.4K   7 downloads....asta e fisa sau stecherul...
Exista varianta de priza fixata pe tencuiala, alegi ce consideri ca e potrivit la punctul de exploatare...

#30
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
El are priza trifazica 5P(3L+N+PE) la punctul de consum.
Trebuie doar sa schimbe Cupla 4P de la aparatul de sudura cu una 5P de avelasi amperaj cu priza(ca cea din adoua poza postata de tine) si sa fie atent la legarea frelor.
Se supara pe mine degeaba ca nu intelege niste chesii banale care i le-am explicat de ma doare mana de cand tastez.

Edited by geo123, 28 May 2015 - 11:05.


#31
sososs

sososs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 12.06.2013
Eu nu m am suparat pe nimeni, apreciez ajutorul tuturor.

In acelasi timp daca te frustreaza/supara faptul ca eu nu ma pricep te rog nu mai posta. Nu iti face bine.

Nu vreau sa schimb cupla de la aparatul de sudura, o las si cumpar alta cupla 4P in care intra.

Deci o sa am un cablu cu 4 fire care la un capat are o cupla 4P in care intra aparatul de sudura si la celalalt capat o cupla 5P care intra in priza.

#32
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Schimba cupla de la aparat si nu mai te complica cu prelungitore adaptoare si alte improvizatii.
Aparatul ala de sudura trage curent calumea.Contactele imperfecte,cablurile lungi si subtiri nu sunt bune.
Ti-am mai spus odata sa apelezi la un electrician daca nu poti sa pui in practica ce ti-am spus eu.
Cum Dumnezeu sa nu ma i-a nervii daca eu iti spun sa faci intr-un fel si tu la 5 minute postezi alte aberatii.
Eu ma dau batut.N-ai decat sa-ti rezolvi problema cum te taie capul.

#33
sososs

sososs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 12.06.2013
oricum imi trebuie prelungit cablul de la aparat ... are 1 sau 2 metri si nu pot sa sudez langa priza

am cumparat un cablu de 10 m; eu am considerat ca decat sa leg fir la fir si la capat sa pun cupla cu 5 mai bine sa pun cuple la fiecare capat

#34
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Daca iti trebuie cablu asa lung,odat mergi pe cablu de 4x4mm2(nu 2,5mm2) si il schimbi cu totul,adica desfaci aparatul  si il conectezi la borniera interna.Nu e mare filosofie.Desfa carcasa apartului si pune niste poze si te ajut eu sa-l conectezi.
Asa e cel mai corect si bine.Daca nu fa prelungitor cum vrei tu dar macar sa folosesti cablu de 4mm2 si cuple de 32A de calitate.
Spor.

#35
sososs

sososs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 12.06.2013
ok, mersi

am vazut ca, cablul care este la aparat este cu 4 fire de 1,5 - asa vad ca scrie si in manual - fire de 1,5

dar daca zici ca mai bine merg pe cele de 4x4 o sa iau din ala

#36
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
E de 1,5 pentru ca e foarte scurt.La zeci de metri lungime caderea de tensiune in sarcina e mare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate