Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 

Proteine pe piata romaneasca?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
1026 replies to this topic

#307
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 16.03.2006
Pana si furajele de la gymbeam s-au scumpit ca dracu,acum 2 ani o punga de 2,5kg de truewhey era 124 lei,acum a ajuns la 208 lei.Mai castigat sunt daca cumpar oua.
Dupa ce ca sunt niste furaje ce nici nu cred ca au 70% proteina,mai sunt si scumpe.

#308
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 16.03.2006
https://shopbuilder....hey-3-kg-p13468

Zerul acesta e bun ?

#309
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008
Pretul e foarte bun. Calitatea nu o stiu.

#310
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsandu222, on 02 mai 2022 - 17:06, said:

Pretul e foarte bun.
Pe ce baza spui asta. Ai luat asa ceva? Ai experienta proprie?

Edited by MembruAnonim, 02 May 2022 - 18:09.


#311
CIP03

CIP03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 03.03.2019

View PostMembruAnonim, on 02 mai 2022 - 18:00, said:

Pe ce baza spui asta. Ai luat asa ceva? Ai experienta proprie?

Probabil se refera ca pretul e mic in comparatie cu majoritatea concentratelor, nu trebuie sa ai experienta ca sa iti dai cu parerea, te uiti si compari.

Firma respectiva este marca proprie ambalata in Ungaria, cum magazinul online este detinut de Biotech & Scitec, cel mai probabil e o marca lowcost a lor adaptata cerintelor din Romania, adica multi care cauta sa dea cel mai mic pret pe un produs premium, iar asta e o prostie sa crezi ca exista produse ieftine si bune atat timp cat ei nu produc materia prima!

Si pentru cei care citesc o eticheta si o iau de buna, va zic ca se trag tepe la greu pe concentratia proteica.
Daca pana acum materia prima era relativ ieftina, de cateva luni pretul la materia prima din zer s-a dublat asa ca tentatia de a falsifica popria marca e mare pentru firmele mici.

#312
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008

View PostMembruAnonim, on 02 mai 2022 - 18:00, said:

Pe ce baza spui asta. Ai luat asa ceva? Ai experienta proprie?

Spuneam  ca din punctul  de vedere al banilor platiti, pretul pare bun la prima vedere. Acum nu stiu daca defapt sunt sau nu bani aruncati, iar in final pretul ar fi altul. Ce legatura are pretul cu experienta personala? Am spus ca nu am incercat produsul deci nu cunosc calitatea, dar aparent pretul pare bun.

#313
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 16.03.2006

View PostCIP03, on 02 mai 2022 - 21:15, said:



Probabil se refera ca pretul e mic in comparatie cu majoritatea concentratelor, nu trebuie sa ai experienta ca sa iti dai cu parerea, te uiti si compari.

Firma respectiva este marca proprie ambalata in Ungaria, cum magazinul online este detinut de Biotech & Scitec, cel mai probabil e o marca lowcost a lor adaptata cerintelor din Romania, adica multi care cauta sa dea cel mai mic pret pe un produs premium, iar asta e o prostie sa crezi ca exista produse ieftine si bune atat timp cat ei nu produc materia prima!

Si pentru cei care citesc o eticheta si o iau de buna, va zic ca se trag tepe la greu pe concentratia proteica.
Daca pana acum materia prima era relativ ieftina, de cateva luni pretul la materia prima din zer s-a dublat asa ca tentatia de a falsifica popria marca e mare pentru firmele mici.
Din ce cauza a crescut atat de mult materia prima pt proteina din zer ?

#314
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008
Buna intrebarea.
Au crescut cam toate preturile la "prafuri si pastile". Inclusiv la creatina, dar cel mai dubios si la glutamina, despre care stiti ce se zice ca e inutila.
As putea intelege lipsa de personal, pandemia, lipsa de materie prima din China(s-a vazut ce dementi sunt aia cu restrictiile), criza transporturilor, pretul carburantilor, pretul la curent, gaze, inflatia. Motive ar fi. Nu se stie daca sunt si justificate.

#315
CIP03

CIP03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 03.03.2019
Energia s-a scumpit cel mai mult, si astea consuma multa energie

Attached Files


Edited by CIP03, 03 May 2022 - 20:48.


#316
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 16.03.2006
Pai si zerul asta unguresc la 60 lei kg,asta ce naiba o avea in compozitie?

#317
CIP03

CIP03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 03.03.2019
Patronul de la Genus Nutrition si-a mai luat un bolid Mercedes pe prostia unora care cred ca daca dau mai mult pe un produs primesc calitate! A ajuns la 2 masini noi Mercedes in 2 ani! Se confirma inca odata ca mama prostilor e mereu gravida!

https://lege5.ro/Fir...mobiliare_aegrm

#318
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008

View PostCIP03, on 11 mai 2022 - 00:17, said:

Patronul de la Genus Nutrition si-a mai luat un bolid Mercedes pe prostia unora care cred ca daca dau mai mult pe un produs primesc calitate!

Nu am nimic personal cu aia care aleg Genius in loc de altceva. Dar e asa cum spui tu, se plateste un pret mai mare pentru calitate "lipsa".
Ce mi se pare de desene animate, e ca aia care aleg Genius incearca cu orice ocazie sa-ti explice ce bune sunt, ce afacere geniala au facut, si nu inteleg de ce "haterii" au ceva cu aia care fac produse "bune". Vreo 2 mergeau si mai tantosi asa prin sala de parca aveau in shakerul ala in loc de Genius, Weider CFM la 400lei punga....si aia de la Weider mari tepari la bani. Alti nesimtiti mi se par aia de la Multipower, au scoruri de zici ca reprezinta Liga Campionilor si Mr. Olympia, 2kg de whey concentrat 414lei.

#319
CIP03

CIP03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 03.03.2019
Whey-ul lor e produs in Ungaria la Corliv, https://www.corliv.com/production/, acolo unde sunt produse si cele de la DY Nutrition, si multe alte firme.
Celelalte produse capsule etc sunt produse in Polonia, mai are si alti furnizori de la caz la caz.
Da, Corliv produce pentru oricine in sistem private label, daca vreti sa va apucati de o afacere ii contactati pe aia.
Din sursele mele whey-ul il scoteau undeva la 17-19 euro 2.2kg, ala pe care dau astia 250 lei la Genius. Normal ca la un adaos de 150% patronul de la Genius isi permite sa plateasca o armata de soldati universali care sa promoveze firma.
Asa ca reducerea aia de 25% e nimic raportat la adaosul comercial.
De exemplu este un sportiv care promova Vitabolic pana acum o luna, de luna asta s-a dus la Genius ca a dat mai mult, respectiv 1000 euro!
1000 euro e un salariu bun sa faci pe ambasadorul oricui, pe langa suma asta mai antreneaza 2-3 ,le mai baga si niste produse pe gat si probabil castiga 2000-3000 euro/ luna, o suma mult peste media din Romania, bani neimpozabili (poate ar trebui ANAF sa intre in ei).

Doar ca la o productie de 18 euro nu poti emite calitate, sub nicio forma nu este calitate, le-am cerut mostre si le-am testat!

Asta e schema minune din care iti poti cumpara 2 Mercedes noi noute in 2 ani!

Attached Files


Edited by CIP03, 11 May 2022 - 15:40.


#320
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008
Imi aduc aminte ca acum niste ani, patronul de la Weider, Preduchin, scria in revista Flex ca nu ai cum sa ai calitate la o cutie de proteina din zer care costa atunci 45-50lei. La vremea aia proteina  Weider costa vreo 90lei/kg. Eu atunci ma gandeam ca e si marketing la mijloc, ca adevarul e pe undeva pe la mijloc. Preduchin se referea atunci la firmele astea romanesti (Redis, PN. Vitabolic,Genius si restu' nu existau pe atunci)  care ii faceau concurenta la vanzari. Adica nu concurenta directa, ca lumea nu avea bani de Weider, dar poate ca daca n-ar fi vandut Redis asa ieftin, oamenii ar fi  strans banii 2 luni ca sa cumpere produse de la Weider.

Edited by sandu222, 12 May 2022 - 19:05.


#321
Eiji

Eiji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 22.03.2014
Prefer MyProtein
Sunt mai ieftine fata de altii, cand au reduceri la jumatate la proteine
Au review-uri bune
Pe site-uri de verificare a calitatii precum consumerlab, sunt in top

Am mai gasit pe unii, bulk com, care par sa aiba preturi ok, dar nu stiu ce sa zic de recenzii

#322
Xulito

Xulito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 13.03.2021
Parere ISO-Fuji de la Yamamoto ? Ce proteina de calitate pot cumpara din Londra ?

#323
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008

View PostXulito, on 14 mai 2022 - 16:32, said:

Ce proteina de calitate pot cumpara din Londra ?

Daca ai bani banuiesc ca poti cumpara aproape orice. Cauta CFM whey isolate de la Weider, Gold Standard 100 isolate, Amix CFM Nitro Protein Isolate, Platinum Hydrowhey ON  sau orice care sa fie CFM. Mai erau cateva exemple da nu-mi mai aduc aminte acum. Sunt cam scumpe si nu stiu daca merita banii munciti cu greu. Si da, nu-ti garanteaza nimeni cat sunt de bune.

#324
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,674
  • Înscris: 24.10.2015
Aia de la myprotein isi fac de cap. Am comandat de vreo 3 saptamani batoane proteice si am primit mesaj de la curier ca nu era indicata clar adresa si au returnat comanda la expeditor. Am trimis mesaj la myprotein ca nu am primit nimic si cica o sa-mi ramburseze. Dupe ce mai trec vreo 10 zile si nu vin banii le trimit iar mesaj si ei ma intreaba daca vreau alta comanda sau ramburs. Incredibil... Le spun ca vreau sa-mi returneze integral suma, nu mai vreau alta comanda. Azi primesc mesaj de confirmare ca mi-au returant banii insa eu am achitat 54 de euro pentru 3 produse si ei au returnat doar 27, doar pentru 2 produse. Incredibil cat de neserios se comporta cu clientul.

Edited by vinciun, 03 June 2022 - 08:41.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate