Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

Cum sa biciclim frumos si sanatos fara sa-i deranjam pe altii.

- - - - -
  • Please log in to reply
270 replies to this topic

#19
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,368
  • Înscris: 10.09.2014

View PostBarboso, on 11 mai 2015 - 14:32, said:

Si inca o precizare: si eu am bicicleta si mai ies cu ea.  Dar o folosesc strict in scop de agrement / miscare, nu ca mijloc de transport din A in B.  Merg 500 de metri pana la parc, pe strada, fara sa ma dau cu curu' de pamant ca n-am pista, dupa care ma plimb prin parc pana ma satur.  Si mai merg 500 de metri pe strada inapoi, pana acasa.  Unde fac un dus si de unde plec, daca am treaba, cu masina.
Când văd la 8 dimineața mașinile bară la bară, prefer oricând picioreta și bicicleta de mers la scârbici.

#20
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,667
  • Înscris: 30.10.2003

View PostBarboso, on 11 mai 2015 - 14:32, said:

Si inca o precizare: si eu am bicicleta si mai ies cu ea.  Dar o folosesc strict in scop de agrement / miscare, nu ca mijloc de transport din A in B.  Merg 500 de metri pana la parc, pe strada, fara sa ma dau cu curu' de pamant ca n-am pista, dupa care ma plimb prin parc pana ma satur.  Si mai merg 500 de metri pe strada inapoi, pana acasa.  Unde fac un dus si de unde plec, daca am treaba, cu masina.
Ideea e ca se poate merge si la lucru. 3-5 km in functie de cat poate fiecare.
Ce doresc sa scot in evidenta e ca se poate cu multa bunavointa din partea tuturor. Inceputul e mai greu :D

#21
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 11.04.2006

View PostBarboso, on 11 mai 2015 - 14:08, said:

a pistelor de biciclete realizate prin desfiintarea benzilor auto.  Si a ideii, vehiculate in topicul din care-am fost citat, de a se interzice accesul auto in centru.
Excelente idei.

#22
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,264
  • Înscris: 24.01.2008
Pt mintile luminate cu lanterna, da, sunt excelente.

#23
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postpg-soare, on 11 mai 2015 - 14:25, said:

E simpla treaba, in Bucuresti, daca nu se face autostrada suspendata (Posted Image) pot exista ori mai multe masini, ori mai multi biciclisti. Nu au cum coexista amandoua parti.
O atitudine radicala, lipista de justificare rationala. Traiul in comunitatile omenesti ar trebui sa te invete ca in jur sunt si altii, cu interese contrare.

Care sa fie criteriul de departajare? Carora sa li se dea intaietate? Cine are gura mai mare? Cine se da mai mult in stamba? Care sunt in numar mai redus? Care nu au nicio taxa pe mijlocul de transport?

View Postpg-soare, on 11 mai 2015 - 14:25, said:

Barboso, sa nu crezi ca te blamez - pe tine sau pe altii - , pentru ca nu mergi cu bicicleta, te inteleg perfect.
Eu merg, pentru agrement. Bicicleta e un mijloc de transport nepractic si nepotrivit pentru desfasurarea de activitati cu scop lucrativ (cu exceptia curieratului pe bicicleta Posted Image ).

View Postpg-soare, on 11 mai 2015 - 14:25, said:

Eu 5-6km ii fac in 10minute daca alerg ca bezmeticul, 20 daca merg lejer ( pe bicicleta), minim 25-30 cu metroul,  RATB-ul fiind cea mai penal si hidos mijloc de deplasare cu care pot face si 40minute (+ timpul de aspteptare).
Cu masina parcurg in 2 minute. Pana ajungi tu pe bicicleta, imi ramane timp sa termin si treaba si eventual sa ma si intorc.

View Postpg-soare, on 11 mai 2015 - 14:31, said:

Inca un fapt ce ma amuza, se vehiculeaza ideea ca biciclistii sunt vai de mama lor, nu au bani de masini si d-aia o ard eco.
Asta e adevarul. Mai adaugam la unii si varsta, care nu le permite obtinerea unui permis auto. Cei care isi permit totusi o masina, folosesc bicicleta cu precadere doar pentru agrement. Asa ca mine.

View Postpg-soare, on 11 mai 2015 - 14:31, said:

Cred ca am bicicleta mai scumpa decat o masina la mana a doua mai varza...sau culmea,un prieten are un land cruiser de 80.000 si merge cu bicicleta prin oras. PENALI, ce sa mai! Sau nu...
Mitul prietenului cu bani. Eu am un Mercedes, un Jaguar si un Porsche si merg cu... una din ele.

#24
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Cea mai mare problema, care o vad eu, e poluarea din orasele mari...
Numai buna sa te strecori printre masini...

#25
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,667
  • Înscris: 30.10.2003
Alimentatia este iar un factor important atunci cand iti pute transpiratia. Tricouri care faciliteaza evaporarea transpiratiei e iar binevenita, dezavantajul lor e ca sunt scumpe.

Edited by Bursul, 11 May 2015 - 14:50.


#26
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postpg-soare, on 11 mai 2015 - 14:35, said:

Pai zi asa, sa ne mutam cu toti la tine. Eu nu ma plimb prin parcuri, dar poate mai doreste cineva.
Eu am 5-6 km pana in parcul unde imi place sa ma plimb. Acesti 5 km ma conving de fiecare data cat de nepotrivit mijloc de transport (la modul serios) este o bicicleta.

Ma intreb, daca in 10 ani, sa zicem, jumatate din parcul auto ar fi electric (fara zgomot, fara fum), ar mai fi obiectii? Presimt ca da.

#27
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,264
  • Înscris: 24.01.2008

View PostLeopardSurd, on 11 mai 2015 - 14:37, said:

Când văd la 8 dimineața mașinile bară la bară, prefer oricând picioreta și bicicleta de mers la scârbici.

View PostBursul, on 11 mai 2015 - 14:38, said:

Ideea e ca se poate merge si la lucru. 3-5 km in functie de cat poate fiecare.
Ce doresc sa scot in evidenta e ca se poate cu multa bunavointa din partea tuturor. Inceputul e mai greu Posted Image
Repet, bicicliti cat vreti, n-am nimic impotriva, dar nu pe piste speciale, exclusive, construite prin desfiintarea benzilor de circulatie auto existente.

Sa faca pe langa trotuar o pista de juma' de metru, cu prioritate pt biciclete, da' nu exclusiva.  Cand nu-s biciclisti pe-acolo, s-o poata incaleca si masinile, cu obligatia de a trage spre stanga si a o lasa libera daca-s blocaje, asa cum se procedeaza in vest pt a lasa liber pt echipajele de urgenta.  Si sa arda amenzi de 1.000 lei soferilor care o blocheaza, n-am nimic impotriva.

Edited by Barboso, 11 May 2015 - 14:55.


#28
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 29.05.2004
O... K...
Va las sa cititi un articol oarecum despre mine Posted Image
Nu, nu sunt coreean dar am mutatia aia... spre bucuria sotiei si a colegilor de serviciu.

http://www.mykoreanh....com/deodorant/

#29
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostBursul, on 11 mai 2015 - 14:38, said:

Ideea e ca se poate merge si la lucru. 3-5 km in functie de cat poate fiecare.
Ce doresc sa scot in evidenta e ca se poate cu multa bunavointa din partea tuturor. Inceputul e mai greu Posted Image
Desigur ca se poate, nimeni nu contesta. Totusi, un cal e mai potrivit decat o bicicleta. Hai ca se poate.

Poti sa trimiti si scrisori internationale, de ce numai mail sau IM? Se poate, cu un pic de bunavointa. In loc de excel, ai putea sa folosesti o foaie A3 liniata. Cu un pic de bunavointa. In loc de baza de date, ai putea avea un catastif gros. In loc de telefon, ai putea sa ragi la vecinul de peste drum. O frunza, nu e mai ecologica decat hartia igienica? Si tot asa. Multe lucruri se pot face.

Dar de ce le-am face?

#30
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,872
  • Înscris: 06.01.2008

View Postbladhaund, on 11 mai 2015 - 14:44, said:

Eu merg, pentru agrement. Bicicleta e un mijloc de transport nepractic si nepotrivit pentru desfasurarea de activitati cu scop lucrativ (cu exceptia curieratului pe bicicleta ).
Cu masina parcurg in 2 minute. Pana ajungi tu pe bicicleta, imi ramane timp sa termin si treaba si eventual sa ma si intorc.
Mda, tocmai de asta olandezii prefera bicicleta in detrimentul masinii. Pun pariu ca si oamenii aia imbracati la costum, cu geanta de afaceri pusa in cosul bicicletei sunt tot curieri, dar firma le cere sa se imbrace la patru ace.

View Postbladhaund, on 11 mai 2015 - 14:44, said:

Mitul prietenului cu bani. Eu am un Mercedes, un Jaguar si un Porsche si merg cu... una din ele.
Crezi, nu crezi nu ne intereseaza. Dar sunt oameni ce au biciclete de 3-4 ori mai scumpe decat masina. De exemplu au Santa Cruz V10 de 8600Euro si conduc un Logan de 3000-4000Euro.

Edited by Hider141, 11 May 2015 - 14:57.


#31
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 11.04.2006

View PostBarboso, on 11 mai 2015 - 14:43, said:

Pt mintile luminate cu lanterna, da, sunt excelente.
Pentru oricine. A conduce masina nu e egal cu civilizatie. Cum se demonstreaza iar...si iar...si iar...s.a.m.d.

#32
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008

Quote


O atitudine radicala, lipista de justificare rationala. Traiul in comunitatile omenesti ar trebui sa te invete ca in jur sunt si altii, cu interese contrare.
Care sa fie criteriul de departajare? Carora sa li se dea intaietate? Cine are gura mai mare? Cine se da mai mult in stamba? Care sunt in numar mai redus? Care nu au nicio taxa pe mijlocul de transport?
@bladhaund, crezi intr-o lume perfecta? Cea mai tare mi-a placut aia cu taxa.

Quote

Cu masina parcurg in 2 minute. Pana ajungi tu pe bicicleta, imi ramane timp sa termin si treaba si eventual sa ma si intorc.
Amuzant, ce-i drept. Te astept maine Pacii - Cotroceni, pe la ora 8.20 cu 100lei (stiu, e putin pentru tine, pentru mine e o avere), ii aduc si eu. Ma poti contacta prin PM si dupa scriem aici cum s-au dilatat cele 2minute ale tale. Sa nu dam doar din taste, sau esti "socate"?

Quote

Mitul prietenului cu bani. Eu am un Mercedes, un Jaguar si un Porsche si merg cu... una din ele.
E optiunea ta sa crezi ce vrei.

#33
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

View PostBarboso, on 11 mai 2015 - 14:51, said:

Repet, bicicliti cat vreti, n-am nimic impotriva, dar nu pe piste speciale, exclusive, construite prin desfiintarea benzilor de circulatie auto existente.

De ce? Era dreptul tau, soseaua ta, si au luat din ea pentru pista de biciclete? Cate benzi de circulatie s-au desfiintat? Chiar asa de multe? Daca tu ai dreptul sa mergi pe 2-3 benzi, de ce n-as avea si eu dreptul sa merg pe o banda?

#34
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008

View Postbladhaund, on 11 mai 2015 - 14:50, said:

Eu am 5-6 km pana in parcul unde imi place sa ma plimb. Acesti 5 km ma conving de fiecare data cat de nepotrivit mijloc de transport (la modul serios) este o bicicleta.

Ma intreb, daca in 10 ani, sa zicem, jumatate din parcul auto ar fi electric (fara zgomot, fara fum), ar mai fi obiectii? Presimt ca da.

Ce factori te determina sa zici ca nu e un mijloc adecvat pentru deplasare?
Imi si inchipui cum voi vreti sa carati flexul si sifonierul cu bicicleta. :lol:

#35
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 11.04.2006
observi cum nu are nimic impotriva dar dupa aia are ceva impotriva Posted Image

Quote

Ce factori te determina sa zici ca nu e un mijloc adecvat pentru deplasare?
Imi si inchipui cum voi vreti sa carati flexul si sifonierul cu bicicleta.

Cand ai mertzan, jaguar si porsche bicicleta e o rusine, esti un nimic daca te deplasezi cu ea.

Edited by andreim77, 11 May 2015 - 15:02.


#36
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,264
  • Înscris: 24.01.2008

View Postandreim77, on 11 mai 2015 - 14:55, said:

A conduce masina nu e egal cu civilizatie.
Nu.  Dar a te duce si a ajunge unde ai treaba curat, uscat si mirosind frumos, este.
Spre deosebire de situatia in care ajungi transpirta si plin de praf / noroi pe "colanti".

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate