Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Scepticismul în științã - de la factor catalizator la factor toxic?

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,683
  • Înscris: 07.02.2003
Iar incepi sa vorbesti urat, te autodescalifici... O vibratie nu inseamna o coerenta si nici ce pretinde ala... care incearca sa-si adapteze ipotezele odata cu trecerea timpului... auzi tupeu, sa spui acu cativa ani ca fizica cuantica e gresita si acu sa crezi ca descoperirea unor japonezi are vreo legatura cu pseudostiinta cuantica pe care o viseaza...

Edited by andreic, 11 April 2015 - 01:41.


#20
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View PostAbc2000ro, on 10 aprilie 2015 - 23:29, said:


Astia-s oamenii... foarte putini oameni adevarati, lucizi, cu mintea limpede.

Dar nu esti tu ala. Te rog spune-mi ca nu crezi ca esti tu ala :D

#21
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Mama dar ce ca la carte functionati. Nu v-ati saturat de voi insiva ma ? Reactia ta e 100% previzibila.
si uite asa se darama teoria liberului arbitru (daca mai era nevoie de vreun cui la cosciugul ei?, tu l-ai batut)

#22
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011

View Postandreic, on 10 aprilie 2015 - 23:26, said:




Gresit, e fix invers.
Mii de scuze, aşa am şi vrut să scriu, istoric era contrareacţia la "crede şi nu cerceta".


#23
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostNero-d, on 10 aprilie 2015 - 23:45, said:

sinceritatea si adevarul ne-eronat cognitiv e ca tu, abc-ule, nu contezi... trecerea ta efemera prin univers va ramane neobservata si fara consecinte
respiri aerul degeaba...

Asta nu arată inteligenţă ci aroganţă .
E bine să fim şi sceptici uneori , practic dezvoltă spiritul  . Dar întotdeauna scepticul trebuie să aibă o atitudine constructivă , altfel  va crea stare de disconfort social  precum se vede din postările noastre .

#24
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011

View Postain, on 10 aprilie 2015 - 23:35, said:


Intelegi sensul cuvantului "scepticism"? Dar rolul virgulei intr-o propozitie?
Dap, mă aşteptam şi la asta, de multe ori când deschizi un subiect cu un conţinut ok, se aduce în discuţie forma. Da măi, n-am căciulă!

#25
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
http://www.livescien...p-findings.html
Descoperiri noi, care în urmă cu zeci de ani erau SF.

#26
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postbenis, on 10 aprilie 2015 - 23:16, said:

Scepticismul în lumea științifică este, istoric vorbind echivalentul a "crede și nu cerceta". Este arma prin care toate dogmele (de regulă religioase) au fot la un moment dat învinse.

Pai cum adica a invins dar e echivalent?! Scepticismul e exact OPUSUL lu' "crede si nu cerceta".

#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,683
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbenis, on 11 aprilie 2015 - 08:28, said:

Mii de scuze, aşa am şi vrut să scriu, istoric era contrareacţia la "crede şi nu cerceta".
Scepticismul este o stare normala intrucat ea permite oamenilor sa cantareasca mai bine informatia, sa o cearna, sa elimine pseudostiinta din stiinta samd...

#28
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011

View Postf300, on 11 aprilie 2015 - 09:03, said:


Pai cum adica a invins dar e echivalent?! Scepticismul e exact OPUSUL lu' "crede si nu cerceta".

Am greșit eu în primul post. Scepticismul era exact OPUSUL lu' "crede si nu cerceta", istoric vorbind. De multe ori acuma însă ajunge să fie echivalentul, lucru criticat de mine. Sigur, e o greșeală esențială pe care am făcut-o în primul post, pentru care îmi cer scuzele de rigoare.

#29
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostAbc2000ro, on 10 aprilie 2015 - 23:29, said:

Raspunsul lor: "constiinta e doar o chestie de biologie cu substante chimice, n-are nicio legatura cu fizica".
S-a schimbat raspunsul, intr-o postare anterioara, ai spus ca ti-au raspuns altceva.  Posted Image

#30
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
Uite, pănă nu de mult, oamenii de știință refuzau să creadă că există fulgere globulare. Pur și simplu refuzau să cerceteze așa ceva pentru că ei refuzau să creadă că există, deși în unele țări existau grătare speciale pe horn pentru a nu intra pe horn și a ucide oamenii din încăpere. Este doar un exemplu de scepticism neîntemeiat.

http://www.businessi...014-2015-1?op=1

#31
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postbenis, on 11 aprilie 2015 - 09:35, said:

Uite, pănă nu de mult, oamenii de știință refuzau să creadă că există fulgere globulare. Pur și simplu refuzau să cerceteze așa ceva pentru că ei refuzau să creadă că există, deși în unele țări existau grătare speciale pe horn pentru a nu intra pe horn și a ucide oamenii din încăpere. Este doar un exemplu de scepticism neîntemeiat.

http://www.businessi...014-2015-1?op=1
Sunt şi azi unii din ei care refuză să creadă că există conştiinţă . Motivul e  pentru că au înţeles că materia nu poate genera conştiinţă  de la sine , ea trebuie creată . Si uite aşa ar trebui să accepte un creator . Si aici le dă peste cap toată şandramaua  ştinţifică .

#32
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postpacopaco1967, on 11 aprilie 2015 - 09:45, said:

Sunt şi azi unii din ei care refuză să creadă că există conştiinţă . Motivul e  pentru că au înţeles că materia nu poate genera conştiinţă  de la sine , ea trebuie creată . Si uite aşa ar trebui să accepte un creator . Si aici le dă peste cap toată şandramaua  ştinţifică .
Ori esti dezinformat, ori ne minti cu nerusinare.
Explicatia cea mai acceptata pentru constiinta este ca aceasta este o proprietate emergenta a materiei. Si uite asa nu trebuie sa accepti, fara dovezi, un creator.

#33
Abc2000ro

Abc2000ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 06.03.2015

View Postwizardofoz, on 11 aprilie 2015 - 06:41, said:

Dar nu esti tu ala. Te rog spune-mi ca nu crezi ca esti tu ala Posted Image

Normal ca eu sunt ala. lol Eu sunt cel mai sanatos emotional om pe care il vei intalni vreodata. Sunt agnostic, apolitic, nu lupt pentru statut social, nu am ideologii, sunt impacat cu viata pe care o am, sunt lucid, am mintea limpede, etc.

#34
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,683
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbenis, on 11 aprilie 2015 - 09:35, said:

Uite, pănă nu de mult, oamenii de știință refuzau să creadă că există fulgere globulare.
Nu refuzau deloc. Sunt foarte rare si nu erau dovezi atata tot, indata ce au inceput sa le simuleze in lab le-au studiat. Sunt putine cazuri in natura incat sa-ti poti face o idee, e ca o anomalie. Uite, chiar de pe Softpedia de la news:

[ http://i1-news.softpedia-static.com/images/news2/Revealing-the-Mysteries-of-Globular-Lightning-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Uite alt caz de fenomen rar cu fulgerele, s-au observat contre (flare) in spatiu in momentul in care dedesupt se forma o super baterie si fulgera. Fenomenul a fost observat din ISS si documentat, ulterior cercetat. Ceva in genul asta:

[ http://news.sciencenet.cn/upload/news/images/2011/12/201112131115175940.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Scepticisamul este intotdeauna intemeiat. Chair daca obiectul sau fenomenul studiat se dovedeste stiintific real asta nu inseamna ca trebuia acceptat fara probe.

Edited by andreic, 11 April 2015 - 11:08.


#35
Abc2000ro

Abc2000ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 06.03.2015

View PostNero-d, on 11 aprilie 2015 - 08:07, said:

si uite asa se darama teoria liberului arbitru (daca mai era nevoie de vreun cui la cosciugul ei?, tu l-ai batut)

Liberul arbitru se refera la altceva. Se refera strict la alegerea dintre bine si rau. Alegi una din ele si esti constient de alegerea pe care ai facut-o. Dar in momentul in care esti in deriva, nu mai e vorba de niciun liber arbitru.

#36
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011

View Postandreic, on 11 aprilie 2015 - 11:00, said:

Nu refuzau deloc. Sunt foarte rare si nu erau dovezi atata tot, indata ce au inceput sa le simuleze in lab le-au studiat. Sunt putine cazuri in natura incat sa-ti poti face o idee, e ca o anomalie.
Abia acum se pune problema studiului la modul serios, pentru că faza cu cuptorul de microunde e banală, fulgerele alea globulare au niște proprietăți cu adevărat interesante. (nu, alea din cuptor nu le echivalează). În mod normal ar mai trebui să detecteze și prezența aluminiului, doar că pentru aia e necesar alt spectrometru, cu spectru mai larg.

View Postandreic, on 11 aprilie 2015 - 11:00, said:

Scepticisamul este intotdeauna intemeiat. Chair daca obiectul sau fenomenul studiat se dovedeste stiintific real asta nu inseamna ca trebuia acceptat fara probe.
Sigur, probe care oricum nu se mai fac din cauza scepticismului și uite așa intrăm într-o buclă logică. Și atunci stai și aștepți zeci de ani confirmarea pentru fenomene banale doar pentru că unii oameni cu cap intră într-o buclă de logică.

Edited by benis, 11 April 2015 - 13:35.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate