Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

In ce limite am voie sa folosesc panta de la garaj?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
dar varianta in care parchezi una din masini in garaj ti-a trecut prin minte?

#20
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
am precizat deja ca am usi si geamuri de termopan prin care nu poate trece masina.

#21
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Garajul e ca sa tii masini in el, nu usi si geamuri de termopan. Nu sunt locuri de parcare suficiente si boierii cu garaj tin termopane in el. Nu ti-e rusine un pic?

#22
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

 rickysyv, on 08 aprilie 2015 - 17:28, said:

Garajul e ca sa tii masini in el, nu usi si geamuri de termopan. Nu sunt locuri de parcare suficiente si boierii cu garaj tin termopane in el. Nu ti-e rusine un pic?

te rog frumos, un articol de lege se poate?

si apoi, stimate domn, iti pot spune cu siguranta ca nu am luat locul de parcare al nimanui, nici macar al alora care isi pun masinile pe trotuar (ca l-a facut ma-sa). In schimb, platesc taxe si impozite la primarie atat pentru garaj, cat si pentru masini. Din aceste taxe ar trebui sa fie facute parcarile matale, din cate stiu. Te directionez deci, catre primarie, sa le ceri socoteala in legatura cu locurile de parcare inexistente.

#23
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 rickysyv, on 08 aprilie 2015 - 17:28, said:

Garajul e ca sa tii masini in el, nu usi si geamuri de termopan. Nu sunt locuri de parcare suficiente si boierii cu garaj tin termopane in el. Nu ti-e rusine un pic?
E treaba TA ce face omul cu garajul ? Poate sa cresca si moluste in el....
.........................
@ Miki ,,,
1. Garajul este al tau , rampa garajului NU ...din asta se deduce ca acolo teoretic ar trebui sa poata parca cineva , dar cum se presupune ca ar bloca accesul tau , nu are voie ... Deci tu poti , nu ca ai si dreptul ...
2. Referitor la vecin care lucreaza in garaj in fata blocului ...reclamatie , vezi unde se desfasoara activitatea , ca sigur nu in strada .
3. Daca dispare ala cu aglomeratia de masini din zona , poate se calmeaza lucrurile .

#24
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

 maximg, on 08 aprilie 2015 - 17:39, said:

2. Referitor la vecin care lucreaza in garaj in fata blocului ...reclamatie , vezi unde se desfasoara activitatea , ca sigur nu in strada .
oo, ba da! de altfel, toata povestea a inceput cand l-am gasit lustruind de zor o masina parcata pe trotuar in dreptul garajului meu. N-am dat claxon, nu l-am deranjat cu nimic, m-am oprit doar si am asteptat sa o mute. El a deschis vorba (pana acum nici nu ne-am salutat, prefer sa ignor vecini si nu ma intind la vorba cu ei) si a inceput sa-mi spuna ca nu am dreptul sa parchez doua masini pe panta garajului.

Deci activitatea si-o desfasoara in fata garajului, as putea spune chiar in strada, avand in vedere ca tine masina jumatate pe trotuar, jumatate pe strada.

In fine, pe mine ma intereseaza mai putin problema asta si nu tin sa ajung la reclamatii, controale si alte alea. E mai degraba problema locatarilor daca se simt deranjati de zgomot (in timpul orelor de odihna), eu mai mult vin si plec. Am mentionat doar cu ce se ocupa pentru ca mi se pare de un tupeu maxim sa-mi spuna ca nu poate el muta masinile cu care desfasoara niste activitati ilegale din vina mea care (cred) respect legea.

#25
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

 Michidoo, on 08 aprilie 2015 - 16:14, said:

cu masinile mai mari sau mai mici pe care le aduce sa le smacoleasca).
Fa-i o sesizare la ANAF ca nu da bon fiscal pentru activitatile prestate. Autorizatie de la primarie o avea pentru a desfasura activitati lucrative pe domeniul public? Contractul de inchiriere este inregistrat la administratia fiscala?
Nu mai avem loc de atatia smecherasi in tara asta. O munca cinstita nu sunt in stare sa faca...

Edited by V_i_c_t_o_r, 08 April 2015 - 17:56.


#26
mihaitzar

mihaitzar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 29.05.2004
Asta parca ar fi in Drumul Taberei? Pe acolo la bucla?... In Sectorul 6 (Militari/Drumul Taberei) e plin de idioti. Eu am avut probleme cu un vecin care sustinea ca chiar daca am inchiriat locul de parcare de la primarie sa nu cumva sa parchez acolo ca parcheaza el si ca vine cu gasca si imi vandalizeaza masina daca o fac.

#27
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.08.2012
In cazul blocarii accesului in parcare se suna la Politia Locala.
Ei au aceasta indatorire si agentii lor stiu foarte bine despre ce este vorba.
Ca pasi:
- iti trimite un echipaj
- iti cere echipajul contractul de inchiriere al locului de parcare
- ai doua variante:
1. il cauta in baza de date si apoi se duc la adresa celui care te-a blocat sa vina sa isi ia masina, eventual ii lasa sub stergator o informare ca amenda este de la 1500 lei la 2.500 lei (cf H.C.G.M.B nr.124/2008)
2. daca chiar nu ai cum sa iesi cu masina, atunci vor chema un echipaj de la ridicari si aici pe langa amenda va mai plati cel care te-a blocat si toate tarifele ca sa isi recupereze masina.
In functie de cat de tare te-a suparat cel care te-a blocat, alegi una din cele 2 abordari.

#28
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Cred ca ar trebui sa te doara in c_r de ce amenintari face ala cu smenurile lui...
Atat timp cat masina nr.2 nu incomodeaza vizibilitatea la iesire in strada principala  e totul ok.Nu are chiar nici un motiv sa ti-o ridice,e ca si cum ;daca eu parchez in fata portii mele iar unul vine sa ma intrebe de ce nu o bag in curte....care e problema lui...???
Daca tipul lucreaza legal,are autorizatie trebuie verificat pe ce adresa e autorizatia,certificatul de inregistrare,caci si eu am avut un pfa  ceva legat de confectii metalice si m-au intrebat cei de la camera de comert daca se face zgomot si daca vecinii accepta,trebuie semnatura de la toti locatarii din zona.
Daca el are autorizatie pe la naiba in praznic dar a inchiriat un garaj si sa mutat intre blocuri doar ca sa aiba vad bun...nu are voie sa functioneze fara semnaturile celor din jur si apoi schimbata adresa la camera de comert.
Un telefon pe la fisc,anaf...(ca tot e la moda) si poate il scutura putin si-i inchide mustaria...

Iar tu cu garajul tau poti sa faci ce vrei...nu cum a scris unii mai sus ca de ce nu parchezi in el sau alte aiureli...eu daca vreau fac si striptease pe proprietatea mea...are careva ceva impotriva...sigur ca nu,un striptease gratis cine nu ar vrea...

#29
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
michidoo,nimeni nu are dreptul sa-ti blocheze accesul la garaj,deci nu poate parca in dreptul garajului tau.ii spui vecinului sa-si foloseasca partea de acces din dreptul garajul inchiriat,in rest poti sa parchezi si cinci masini in dreptul garajului tau.asa sunt tupeistii astia,te iau tare,poate te impresioneaza. ia legatura cu proprietarul garajului si spune-i ca daca nu-l calmeaza pe chirias,le faci la amandoi reclamatie.nu cred ca proprietarul a declarat inchirierea garajului.si fa o poza si tu cu chiriasul in actiune,cand mestereste pe la 2-3 masini,sa-l ai la mana!

#30
mihaitzar

mihaitzar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 29.05.2004

 romulus69ro, on 08 aprilie 2015 - 19:06, said:

In cazul blocarii accesului in parcare se suna la Politia Locala.
Ei au aceasta indatorire si agentii lor stiu foarte bine despre ce este vorba.
Ca pasi:
- iti trimite un echipaj
- iti cere echipajul contractul de inchiriere al locului de parcare
- ai doua variante:
1. il cauta in baza de date si apoi se duc la adresa celui care te-a blocat sa vina sa isi ia masina, eventual ii lasa sub stergator o informare ca amenda este de la 1500 lei la 2.500 lei (cf H.C.G.M.B nr.124/2008)
2. daca chiar nu ai cum sa iesi cu masina, atunci vor chema un echipaj de la ridicari si aici pe langa amenda va mai plati cel care te-a blocat si toate tarifele ca sa isi recupereze masina.
In functie de cat de tare te-a suparat cel care te-a blocat, alegi una din cele 2 abordari.
Problema e ca eu nu vreau sa ma incurc cu prostii. Pot sa ma trezesc cu cauciucurile sparte, zgariata cu cheia, etc, si nu am cum sa dovedesc cine a facut-o.

PS. Mi-am luat loc de parcare la SmartParking

#31
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,893
  • Înscris: 27.04.2010
N-oi vrea tu sa te incurci cu prostii, dar ei vor sa se incurce cu tine ... stii cum e vorba aia, daca nu-l arzi tu, te arde el. Depinde de ce parte vrei sa te afli ...
Reclama-l la Politia Locala, zi-le ca te ameninta, sa aiba reclamatie pentru amenintari facuta de tine, si cu siguranta ii vor veni de hac. Eventual poti sa-i spui chiar si in fata ca vei chema chiar si ANAF-ul daca nu se potoleste.

#32
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Ma gandesc ca daca se mai baga in seama sa-l inregistrez pe telefon. Intrebarea e (tot de natura juridica) daca am voie pur si simplu sa inregistrez sau trebuie sa-l informez despre asta. Chestia cu viata privata blablabla nu mi-e prea clara...

#33
smsr

smsr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 05.12.2013
parerea mea este ca ai o problema de caracter, nu una de necunoastere juridica. cat de complicata e in ochii tai o situatie atat de simpla in ochii altora.

#34
mihaitzar

mihaitzar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 29.05.2004
Eu zic ca am rezolvat problema elegant si fara bataie de cap: mi-am luat loc la Smart Parking

#35
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
ca te incadrezi in peisajul din acest topic, va trebui sa-ti parchezi masina pe aleea care duce la Smart Parking.

#36
GHEGHE1

GHEGHE1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 15.06.2012
Mai este varianta pe cale amiabila, @Michidoo

Masinile, proprietate trebuiesc si ele spalate exterior si interior, Posted Image daca tot are cetateanul respectiv asa de multi clienti, inseamna ca se pricepe.Posted Image (nu trebuie explicat, se subintelege).Posted Image

Edited by GHEGHE1, 09 April 2015 - 11:42.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate