Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

In ce limite am voie sa folosesc panta de la garaj?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
ok, acum chiar ca am o problema de natura juridica.

Azi eram in garaj cand a aparut vecinul meu si a inceput sa ma injure de toti mortii si sa ma faca in toate felurile. Am ramas in garaj, cu usa inchisa (deci practic nu m-a injurat in fata), dar am inregistrat parte din injuraturi + ceva injurii + cand spunea ca va chema Politia Locala sa-mi ridice masina, ca n-am voie sa parchez doua masini pe panta garajului meu. A si mentionat de ce e deranjat, respectiv ca nu au unde sa-si mai puna masinile clientii lui (le-ar fi pus pe panta mea daca nu aveam obraznicia sa-mi parchez eu masina).

Acuma, intrebarea este daca ii lezez cumva dreptul la viata privata facand aceasta inregistrare (deh, el are dreptul la viata privata, dar eu trebuie sa-i inghit injuraturile). Nu ma intereseaza daca are valoare in instanta - stiu ca nu are si oricum, nu este obiectivul meu sa tarasc prin tribunale un cocalar. Dar...daca o prezint la o eventuala discutie cu politia (daca nu se potoleste, am sa le fac o vizita, sa vad ce au si ei de spus), eventual o depun la dosar, ar avea motiv sa obiecteze? Am mai citit pe ici, pe colo, se zice ca ar fi ok sa inregistrez daca ii cer acordul sau daca macar il informez. In situatia de astazi nu s-a putut, dar la o eventuala confruntare fata-n fata o sa-l informez, desigur, ca e inregistrat. N-am de gand, evident, sa fac publica vreo inregistrare, poate doar daca prezentarea la politie s-ar numi publicare...

Deci...e ok sa inregistrez sau nici macar asta nu pot face pe proprietatea mea?

#38
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Vezi ?? Asta se intampla cand ii lasi idiotului zgarda prea lunga ... de ce nu chemi tu Politia cand face scandal ?? Pune pe cineva sa inregistreze discutia dintre voi, cand iesi in fata garajului atunci cand incepe el sa injure si sa faca ca toti dracii. Fa-i o reclamatie vis-a-vis de "activitatile" lui in acea zona ... daca-l lasi sa te "faca" o data, te va "face" mereu.

#39
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006
Tu esti prea corect cu un gunoi. Probabil tine de educatia ta, no comment. Dar ca sa "supravietuiesti" trebuie sa fii si tu mai cu vlaga. Nu te lasa intimidat! Cum accepti asta ca vine omul sa te injure si tu stai ascuns si nu faci nimic?

Edited by enoxcj, 17 April 2015 - 19:55.


#40
adcamo

adcamo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,022
  • Înscris: 12.02.2009
Tu ai minte ? Parcheaza ma 5 masini acolo daca ai loc. Ce e asa greu sa i zici aluia   "mars ma de aici ! "

#41
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
In principiu, cam asta i-am spus :) Evident ca am de gand sa-mi vad de treaba, stiu ca nu incalc nicio lege iar daca ar face imprudenta sa cheme politia (am inregistrarea din care se vede ca omul e chiar foarte convins ca daca cheama locala imi ridica aia masina...pacat ca nu pot sa v-o dau s-ascultati), ar rade politaii si cu curul de el. Dar ma deranjeaza scandalul pe care-l face si sincer nu-mi pica bine sa-mi iau injuraturi gratuit. Mi-e destul de clar ca un astfel de urangutan se calmeaza doar in doua moduri: fie il bati de-l lasi lat, fie il ignori. Cum sunt o fire pacifista, si stiind ca bataia aduce alte belele, aleg pentru moment sa-l ignor. Voi continua cu inregistrarile, dar in continuare nu mi-e clar cat de legal este sa fac treaba asta fara sa-i cer acordul.

#42
GHEGHE1

GHEGHE1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 15.06.2012
Cind 2 se cearta cistiga intodeauna un al 3-lea, (se intelege, cine).
SPOR.

#43
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Inregistrarile = ZERO barat in instanta ca probe.

Dreptul de folosinta a rampei este interpretat abuziv. Atata timp cat nu este obstructionat accesul la garaj, nu poate fi restrictionat accesul in zona pe motiv ca in capatul aleii este garajul. Ca aia nu este rampa (de vreo 10 metri cred), ci este practic o alee, iar spatiul respectiv este domeniu public si nu reprezinta un drept exclusiv de folosinta. Cumva se plateste taxa si pentru tot terenul din fata garajului?
Cat despre destinatia spatiului respectiv, garajul este pentru parcarea autoturismului. Ca romanul si-o lasa in fata (eventual 2-3 masini, in coloana) si ocupa garajul cu alte troace, este alta poveste. Ba mai si deschide mici magazine in spatiul respectiv. Tocmai pentru asta sunt garajele (si locurile de parcare amenajate platite), sa descongestioneze domeniul public de parcare aiurea pe unde poti, eventual sub semnele de "Oprire interzisa". Teoretic vecinul are dreptul sa se agite daca la iesirea din garajul lui (chiar si inchiriat) nu poate ajunge in drumul principal din cauza acelei masini parcate (se pare legal...) la bordura si a celei de-a doua masini de pe aleea de acces la garaje. Ce face el, ce afaceri invarte, este alta discutie, intrebarea se referea la dreptul de folosire a rampei garajului in exclusivitate, dar asta nu este motiv de obstructionare a accesului vecinului cu masini mai mari, ca nu toata lumea are Tico. Sa zicem ca nu ar desfasura alte activitati, cum ar mai iesi din garaj (sau ma rog, de pe rampa aferenta garajului lui) daca insasi suparatul scrie ca accesul este obstructionat de un vehicul parcat legal peste drum?

Oricum 2 bizoni romani, fiecare cu dreptatea si muschii lor.

Cum scrie @GHEGHE1, castigati vor fi ceva avocati.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate