Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

In ce limite am voie sa folosesc panta de la garaj?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
In primul rand, cer scuze pentru stupizeniile pe care o sa le insir. Stiu ca dupa ce terminati de citit o sa va intrebati ce legatura are asta cu aria Juridica, dar as vrea sa stiu stric din punct de vedere juridic care imi sunt drepturile si ingradirile.

Detin un garaj, cu panta, pe care sunt parcate doua masini. Ambele sunt masini mici si incap foarte bine pe panta, nederanjand pe nimeni. Recent, garajul de alaturi a fost inchiriat de un baietas care face detailing auto (da, in fata blocului, ca baietii, la garaj) si astazi mi-a spus sa nu mai parchez masina pe panta garajului meu, ca el nu mai are cum sa iasa (de pe panta garajului lui, cu masinile mai mari sau mai mici pe care le aduce sa le smacoleasca). Explicatia halucinanta: pentru ca in fata garajului lui, la blocul de vizavi, pe trotuar, este parcata o masina, el nu mai poate iesi. Iar masina mea il incomodeaza pentru ca...daca n-ar fi acolo, ar putea sa o "taie" pe panta mea, ca sa-l evite pe nenea de alaturi (care se pare ca are dreptul sa stea acolo, pentru ca nu lui ii face observatie, ci mie). Repet, eu am in proprietate garajul, nenea cu garajul de langa e chirias, iar nenea cu masina de vizavi sta pe trotuar. Cred ca este mai clar in desenul din atasament.

Baietasul asta a ajuns pana la amenintari ca cheama sa-mi ridice masina (aici i-am ras in nas si l-am rugat frumos sa o faca) si, un pic mai grav, ca daca isi gaseste masina atinsa (desi eu am loc sa ies de el si nu m-a incomodat vreodata ) o sa vad eu (ceva de genul sarim RCA-ul ca deh, degeaba il platesc).

Acum, intrebarile mele, pentru cei care cunosc legea sau stiu unde sa caute:

1. Exista vreo reglementare in legatura cu numarul de masini care pot sa stea pe o panta a unui garaj aflat in proprietate personala?

2. Am obligatia sa folosesc garajul pentru a tine o masina in el? L-am cumparat amenajat si cu geamuri termopan (a fost magazin sau nu stiu ce), n-am sa m-apuc sa dau jos totul ca sa bag o masina in el.

3. N-am mai avut de-a face cu ghiolbani din astia, dar am o vaga impresie ca vrea sa-mi puna in carca zgarieturile si alte belele de la masinile (unele cu numere straine, altele fara numere) pe care le tot fredoneaza pe la garaj. Cum ma pot apara in cazul asta? Stiu ca trebuie sa dovedeasca, sa se gaseasca urme de vopsea pe masini, dar traim in Romania si m-astept ca orice sa fie posibil, chiar si o inscenare de genul asta. I-am spus ca daca chiar se intampla ceva, ii dau RCA-ul si se rezolva problema dar el m-a amenintat ca platesc din buzunar. Tocmai asta ma face sa cred ca pregateste o inscenare...

4. Omul asta chiar poate face detailing auto in fata garajului in conditiile in care masina aia de polisat face zgomot care deranjeaza si in plus vorbeste tare la telefon (vinde piese, aranjeaza smenuri cu diversi, totul legal, desigur)?

Acum o intrebare care nu mai tine de latura juridica. Cum se discuta cu astfel de specimene? Dupa discutia halucinanta de astazi, la care zau ca nu ma asteptam, am ramas cu un gust amar. I-am explicat ca platesc taxe pe toate proprietatile, atat pe garaj, cat si pe masina, si de vreme ce le platesc la stat, sa apelam la institutiile statului sa stabileasca cine are dreptate. De doua ori i-am zis sa cheme politia cand mi-a zis ca-mi ridica masina. Eram pe punctul sa sun eu la politie si sa ma "autodenunt", dar deja eram intr-o situatie stupida ("Nu va suparati, puteti sa veniti sa-mi ridicati masina, ca am parcat pe panta garajului meu?"). Pot face o adresa la primarie (sau unde altundeva?) ca sa-mi scrie negru pe alb daca am sau n-am voie sa parchez doua masini pe panta garajului meu?

Attached Files



#2
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
Mergi la primarie si cere o autorizate de constructie a unui delimitari . gard, bordura......

#3
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
exista un mic (mini) spatiu verde intre cele doua pante. Bine, nu e spatiu verde, ci o fasie de pamant. Care poate fi sapata, eventual putem pune iarba, flori. Dar problema omului nu are legatura cu panta, ci se afla in strada. Acolo nu poate face el manevra, ca n-are loc de masina mea si cea de vizavi. Sigur, daca ar fi amenajat spatiul care delimiteaza pantele, ar trebui sa treaca prin spatiul verde. Dar nu vad de ce s-ar jena, de vreme ce altii au betonat pur si simplu spatii verzi si le-au transformat in parcare.

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Bate doi tarusi la coltul de sus al pantei.Nu mai inalt decat la o palma de la inaltimea pragului in sus.

Edited by myshyk, 08 April 2015 - 16:33.


#5
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
si cine-l opreste sa-i scoata?

As chema ADP-ul sa amenajeze spatiul (ca doara ei sunt responsabili, nu?), dar nu prea cred ca o sa aiba vreo retinere sa-si bage picioarele (si masinile) in spatiul amenajat.

Edited by Michidoo, 08 April 2015 - 16:43.


#6
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
Cauta pe cineva care are handicap locomotor si este posesor de autoturism adaptat acestui handicap .
Inchiriaza-i garajul  ( la un pret simbolic ) , marcheaza accesul spre garajul respectiv cu semnele specifice handicapului locomotor .

Edited by tiopedi, 08 April 2015 - 16:37.


#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006

 Michidoo, on 08 aprilie 2015 - 16:14, said:

..........Detin un garaj................n-am sa m-apuc sa dau jos totul ca sa bag o masina in el.......................Cum se discuta cu astfel de specimene? .............

nu prea ai cum sa discuti cu genul asta de oameni. ei stiu ca si-au cumparat garaj, chiar daca il folosesc pentru altceva, si ca respectivul garaj vine cu niste chestii aditionale. de exemplu o panta, pe care poti parca masini. panta n-au cumparat-o, teoretic e drum public, dar duce la garajul lor, deci a devenit panta lor.
daca ai chef de scandal, poti parca o masina mai mica in partea de sus a pantei. daca "propretarul" garajului cheama politia, poti spune ca ala e drum public si ca are acces la garaj pe langa masina parcata, incalecand putin "panta" vecinului.

#8
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
trimite-l la plimbare.e fix treaba lui daca masina parcata in strada il incomodeaza.el trebuie sa foloseasca partea lui de panta.problema e sa nu-ti zgarie tie masinile.daca zici ca ai termopane la garaj,si ai din interiorul garajului vizibilitate in afara,pune inauntru ,dar vizibil,o camera falsa de supraveghere si atentioneaza-l pe vecin ca filmeaza non-stop.sau una adevarata!
pune o poza sa ne dumirim.

http://www.comenzi.ro/dummy-dome   e 18 lei una!

Edited by sanderoalex, 08 April 2015 - 16:49.


#9
NoJoke

NoJoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 31.03.2015
Ca firma marlanului sa aiba dreptul de a activa nu trebuie sa ii ceara mai intai acordul colegului nostru de forum? Sau eventual acesta nu ii poate bloca activitatea cumva?

Edited by NoJoke, 08 April 2015 - 16:54.


#10
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

 NoJoke, on 08 aprilie 2015 - 16:53, said:

Ca firma marlanului sa aiba dreptul de a activa nu trebuie sa ii ceara mai intai acordul colegului nostru de forum? Sau eventual acesta nu ii poate bloca activitatea cumva?
a zis cineva ceva de firma? :) omul lucreaza la garaj, in spatele blocului, "pentru prieteni". Nici n-ai cum sa-l agati pe asta, chiar daca ai vrea.

Cam asa arata garajele in zona.

Attached Files



#11
NoJoke

NoJoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 31.03.2015

 Michidoo, on 08 aprilie 2015 - 16:58, said:

a zis cineva ceva de firma? Posted Image omul lucreaza la garaj, in spatele blocului, "pentru prieteni". Nici n-ai cum sa-l agati pe asta, chiar daca ai vrea.

Cam asa arata garajele in zona.
Cheama-i pe baietii de la finante si eventual monteaza un sistem de supraveghere video ieftin, asa just in case ca vrea sa se razbune.
Eu zic ca sunt ceva sanse sa il ,,agati" - camera ascunsa etc etc

Edited by NoJoke, 08 April 2015 - 17:05.


#12
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Am si eu o intrebare pe care sa i-o pui dupa ce pui mare si vizibil camea de supraveghere anti furt in casa dumitale, dar care bate si asa, in colt... Sau dupa colt..

Omul dumitale da bon la fiecare piesa si pt fiecare ora de manopera pe care o presteaza? Elibereaza chitanta si plateste impozit la fisc pt castigul rezultat?
Chiar, are autorizatie de maserias in bransa respectiva? Pt ca daca are calificarea de bucatar, nu cred ca poate presta operatiuni de tinchigrie..
Are angajati legali? Cu acte de calificare legala? Sper ca nu foloseste, adica exploateaza prin munca la negru, minori..La ora aia copii nu trebuie sa fie la scoala? Deci chiulesc. Aha. Grav..Cum e cu protectia copilului?
El si angajatii lui respecta absolut toate Normele de Protectia Muncii purtand halat si casca?
Are contract cu salubritatea sa vina sa ridice gunoiul si deseurile de dupa productie?
Pompierii i-au confirmat structura garajului ca nu da foc la casa vecinului?
Interesante intrebari. Iar daca munceste doar pt prieteni, nu-i bai.
Baieti de la Fisc pot sa re/re/vina. Oricand sunt sunati..Sau cu o masina ..sau dupa o piesa.
Pana cand cere si primeste banul.marcat, inseriat, cu praf pe el.. Dupa aia presupun ca e ceva mai neplacut..
Dupa a 3 spaga, scuze, vizita, cineva va ceda.

Edited by Prien, 08 April 2015 - 17:12.


#13
NoJoke

NoJoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 31.03.2015

 Prien, on 08 aprilie 2015 - 17:05, said:

Am si eu o intrebare pe care sa i-o pui dupa ce pui mare si vizibil camea de supraveghere anti furt in casa dumitale, dar care bate si asa, in colt... Sau dupa colt..

Omul dumitale da bon la fiecare piesa si pt fiecare ora de manopera pe care o presteaza? Elibereaza chitanta si plateste impozit la fisc pt castiga?
Chiar, are autorizatie de maserias in bransa respectiva? Pt ca daca are calificarea de bucatar, nu cred ca poate presta operatiuni de tinchigrie..
Are angajati legali? Cu acte de calificare legala? Sper ca nu foloseste, adica exploateaza prin munca la negru, minori..
El si angajatii lui respecta absolut toate Normele de Protectia Muncii purtand halat si casca?
Are contract cu salubritatea sa vina sa ridice gunoiul si deseurile de dupa productie?
Pompierii i-au confirmat structura atelierului ca nu da foc la casa vecinului?
Interesante intrebari.

+1
Marlanul ala trebuie sa stie de frica, nu merge altfel cu specimene din astea.

#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Da " Ignore"!

#15
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
garda de mediu? ce parere are ?

#16
NoJoke

NoJoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 31.03.2015

 myshyk, on 08 aprilie 2015 - 17:08, said:

Da " Ignore"!
De ce sa dea ignore?
A pica de fraier clar nu e o solutie!


pentru initiator
http://www.antievaziune.ro/

Edited by NoJoke, 08 April 2015 - 17:12.


#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006

 Michidoo, on 08 aprilie 2015 - 16:14, said:


Detin un garaj, cu panta, pe care sunt parcate doua masini. Ambele sunt masini mici si incap foarte bine pe panta, nederanjand pe nimeni. Recent, garajul de alaturi a fost inchiriat de un baietas care face detailing auto (da, in fata blocului, ca baietii, la garaj) si astazi mi-a

1. Exista vreo reglementare in legatura cu numarul de masini care pot sa stea pe o panta a unui garaj aflat in proprietate personala?



4. Omul asta chiar poate face detailing auto in fata garajului in conditiile in care masina aia de polisat face zgomot care deranjeaza si in plus vorbeste tare la telefon (vinde piese, aranjeaza smenuri cu diversi, totul legal, desigur)?



Tu ai in proprietate garajul si calea de acces sau doar garajul?
Nici un fel de lucrare nu este permisa in zona rezidentiala.Nu se dau autorizatii pentru asa ceva.
Fa o plangere catre primarie si daca crezi ca "baietasul" (cam traznita exprimarea) este cu proptele,adreseaza-te si unui avocat.

#18
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
pentru clarificare, usa si geamurile de termopan sunt in interior. Altfel, garajul are usi metalice, care au niste gaurele prin care s-ar putea vedea ceva pe-afara, dar slabe sanse pentru o camera de supraveghere. In plus, eu nu tin acolo a doua masina (cea care deranjeaza, pentru ca se duce spre trotuar si nu are el loc sa-si scoata masina). Permanent ramane acolo doar o masina, care e bagata mult spre garaj, cat sa se poata deschide usa. Cu cea de-a doua masina vin si plec si unde naiba sa o las cand am treaba la garaj, daca nu pe panta garajului meu?! Dar daca ar fi sa-mi faca o nefacuta pe care sa o inregistrez video, asta s-ar intampla noaptea si atunci chiar nu are masina care sa-l deranjeze. In timpul zilei vin si plec cu masina, la fel cum face si el cu masinile lui. Cu toate astea, tot se pare ca au existat momente cand sa-l incomodez...

 adisz, on 08 aprilie 2015 - 17:12, said:

Tu ai in proprietate garajul si calea de acces sau doar garajul?
Nici un fel de lucrare nu este permisa in zona rezidentiala.Nu se dau autorizatii pentru asa ceva.
Fa o plangere catre primarie si daca crezi ca "baietasul" (cam traznita exprimarea) este cu proptele,adreseaza-te si unui avocat.
Bun, de-aceea am intrebat pe juridic, ca sa ma lamuresc si eu. O sa studiez contractul V-C, dar mi-e greu sa cred ca mi-au vandut o bucata pe pamant (=panta). Si in cazul asta a cui este? A Primariei? ADP? Trebuie sa platesc chirie pe ea? N-am mai auzit asa ceva pana acum. Admitand ca nu e a mea, am dreptul sau nu sa parchez una sau doua masini (atata timp cat nu obstructionez decat calea de acces la propriul garaj) si asta pe ce perioada (zi, noapte)? Hai ca e o discutie interesanta. Ne poate lamuri cineva din punct de vedere juridic?

Edited by Michidoo, 08 April 2015 - 17:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate