Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Operatiunea "Casa noua"

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
3665 replies to this topic

#2287
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Stiu ca e cu bataie lunga asa fara detalii dar... Cam la cat sa ma astept sa coste manopera pentru instalatia electrica? :)

#2288
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
1k-2k depinde de complexitate, pricepere, pretentii si talentii negociatorilor. Poate fi si mai mult. 1k...cam cu noroc.
Eu zic sa pui deoparte 2k.

Edited by viotl, 19 October 2017 - 16:49.


#2289
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
azi am discutat cu cineva si mi-a cerut 35 ron pe aparat....dupa ce i-am zis ca am vreo 4-5 circuite separate numai in bucatarie a zis ca daca sunt multe aparate lasa la 30 :)

Edited by brawnie, 19 October 2017 - 16:56.


#2290
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Doza se calculeaza ca aparat sau doar prize/intrerupatoare? Daca ar fi pretul doar pe aparat ar fi ok, dar am vazut ca unii cer si bani separat pentru traseu, ceva intre 3 si 5 lei pe metru. Numai acolo am in total peste 1000 de metri :)

#2291
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
- mie mi-a zis ca doza intra in pret (nu se taxeaza ca aparat) si traseele la fel...pe tablou va fi pret separat dar o sa imi zica dupa ce vede proiectul... aparat ar fi : priza, intrerupator si bec
- mi-a avansat si pretul de 65 lei/ aparat cu materialele lor.

#2292
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
doar manopera la montaj se percepe un minim de 10 ron pe intrerupator, tot 10 ron pe priza si 15-20 ron pe o aplica simpla (de tavan sau perete) ... la o lustra/candelabru poate ajunge si 50 ron manopera...
separat se percepe manopera pentru tablourile electrice (dupa numarul lor si dimensiuni) si trasee (per metru-liniar), la care se adauga si pretul materialelor (corpurile de iluminat si uneori prizele si intrerupatoarele cu ramele aferente sunt cumparate de client, electricianul doar le monteaza)
vedeti si topicul acesta

Edited by marco71, 20 October 2017 - 10:18.


#2293
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013

 brawnie, on 20 octombrie 2017 - 09:15, said:

- mie mi-a zis ca doza intra in pret (nu se taxeaza ca aparat) si traseele la fel...pe tablou va fi pret separat dar o sa imi zica dupa ce vede proiectul... aparat ar fi : priza, intrerupator si bec



Asa am facut si eu si mi se pare cea mai corecta abordare !

Ca sa ia pret separat pentru trasee mi se pare o hotie (pot fi trasee si de 1m si de 20 m e irelevant). Mai multe trasee -> mai multe aparate,-> mai multi bani in buzunarul electricianului.

#2294
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 casadivino, on 20 octombrie 2017 - 10:27, said:



Asa am facut si eu si mi se pare cea mai corecta abordare !

Ca sa ia pret separat pentru trasee mi se pare o hotie (pot fi trasee si de 1m si de 20 m e irelevant). Mai multe trasee -> mai multe aparate,-> mai multi bani in buzunarul electricianului.
E cu dus și întors... Un întrerupător la parter poate aprinde un bec la etaj. Ar fi doua aparate, dar ca să le legi trebuie sa tragi 10m de traseu,eventual sa spargi și o placa. Parca nu e normal sa coste 20 de lei. Dar nici 5000 de lei doar traseele la o casa ca a mea :)

#2295
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
manopera la traseele electrice se percepe pentru metru-liniar de spartura in perete (caramida, bca, beton), daca o realizeaza electricianul (santurile le-ar putea face si constructorul dupa indicatii/proiect de electrice), la pozarea aparenta nu ar trebui sa existe manopera (numai pretul materialelor -tub rigid/flexibil, doze, gips de prindere sau banda de montaj, dibluri, etc.) ... asa e corect dupa parerea mea

#2296
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Preturile data de tine, marco, sunt foarte mici fata de 35-40 cat am primit prin zona. E adevarat ca nu se taxeaza la ml ci separat fiecare circuit ca numar. Frate oMarius, stii ca avem case apropiate ca suprafata si iti spun ca pe mine ma va costa mai mult de 6000 toata distractia. Avioane nu orea am, cateva cap scara, nu foarte multe circuite, doar vreo 12, am ceva spoturi si ceva cablaj audio. In rest cam orice intalnesti in fiecare casa.

#2297
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
6000 fara aparataj si echipare tablouri..nu?..doar materiale + manopera la trasee / circuite + locuri de priza/bec..?

Tre sa-mi fac si eu o calculatie..sa vad cat m-au dus..electricele..fara aparataj si echipare tablouri.. Metrii de fir..le-am pierdut sirul..(mai trebuie aici..mai vreau aici..am tot suplimentat si n-am tinut evidenta).

#2298
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 Bylly00, on 20 octombrie 2017 - 15:26, said:

pe mine ma va costa mai mult de 6000 toata distractia.

Ce ai inclus in pret? Manopera "la rosu" (trasee+doze+locuri priza/intrerupator), manopera "la cheie" (+montat intrerupatoare, prize, aplice, etc), manopera+materiale?

#2299
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Manopera, stimabililor, nu vorbim de materiale in pretul acesta :D . Pentru la gata se mai adauga inca 5 lei per aparat si cine stie cat la corpurile de iluminat (adica una e sa puna un spot sau o aplica, alta cine stie ce candelabrul vietii cu 20 de capete (nu e cazul la mine, dar vreau sa spun de ce nu e un pret standard). Daca scad din 6000 manopera tablou si costul aferent circuitelor mai raman vreo 5000, daca impart la 45 (cost la cheie) ajung la 111 aparate. Acum nu sunt sigur, dar 99,99% sunt ca daca am in aceeasi doza 2 prize shucko, una italiana, 2 intrerupatoare, o priza de net si una de CATV voi plati 6x (40+5) = 270 (caz fantezist evident). Acum nu cred sa imi taxeze o priza dubla de 2 ori cat una tripla, pana la urma tot o doza este, dar mi se pare corect sa puna 2x(40+5) daca am o shucko si un catv.

#2300
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Apropo.. Săptămâna trecută am găsit o potcoava Posted Image . Era undeva cam la limita dintre drum și terenul gol de peste drum. Inițial avea și 2 cuie dar am pierdut unul Posted Image. După ce scot mormanul ala de rugina de pe ea (dacă reușesc) va mai fac o poza Posted Image

[ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20171020/26e4be66b2421bb8ab4306f63748b307.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by oMariusRO, 20 October 2017 - 16:55.


#2301
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 oMariusRO, on 20 octombrie 2017 - 16:54, said:

Apropo.. Săptămâna trecută am găsit o potcoava Posted Image . Era undeva cam la limita dintre drum și terenul gol de peste drum. Inițial avea și 2 cuie dar am pierdut unul Posted Image. După ce scot mormanul ala de rugina de pe ea
...eu zic ca prima data ai gasit Grajdul....este incepand de sub Terasa...pana undeva la Usa...potcoava a fost Bonus

Edited by Adrianradu, 20 October 2017 - 17:42.


#2302
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004

 Bylly00, on 20 octombrie 2017 - 15:26, said:

Preturile data de tine, marco, sunt foarte mici fata de 35-40 cat am primit prin zona...
probabil oferta e pentru casa la rosu, care include in pretul per aparat si montajul dozei, cu materialul electricianului...
eu am dat preturile minimale pentru instalare/inlocuire intrerupator si priza (materialul clientului) la o casa cu peretii finisati (dozele prinse deja in tencuiala si firele trase in doza)

#2303
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

 marco71, on 20 octombrie 2017 - 19:21, said:

probabil oferta e pentru casa la rosu, care include in pretul per aparat si montajul dozei, cu materialul electricianului...
eu am dat preturile minimale pentru instalare/inlocuire intrerupator si priza (materialul clientului) la o casa cu peretii finisati (dozele prinse deja in tencuiala si firele trase in doza)
Hmmmm..inseamna ca in cazul asta..am economisit ceva bani..parte din aparataj l-am montat eu....10 lei sa monteze o priza..sau un intrerupator tot e ceva..Electricianul..mi-a montat o parte..apoi a prins alte lucrari mai banoase probabil...si m-a tot amanat..asa ca m-am apucat eu de restul de prize ..intrerupatoare..capace false..dulii la becuri..termostate...module audio / tv/ net..etc. Nu ca m-as pricepe..insa ma pricep sa clonez..daca-mi dai un tabloul..si-mi explici un pic..il fac pe-al doilea singur.. Cam asa e si la prize/intrerupatoare..M-au mai piscat unele fire..dar nimic deosebit. Am de gand sa-mi cablez eu ..aparent 3 camere in demisol..cu cate o priza si un bec/intrerupator  + 2-3 ventilatoare pe care sa le prind intr-un tablou cu 2-3 sigurante.. Deja am tras alimentarea pt hidrofor de acolo..

Unii electricieni (instalatori) is cam neseriosi..ii intereseaza grosul din trasee / montat doze si echipat tablouri..apoi cam uita de montatul aparatajului (nu prea iese cash ..si se pierde ceva vreme)..Bine ca nu le-am dat avansuri..si inca mai au de incasat de la mine..O sa-i primeasca..dar dupa vreo 2 ani..cand calculez si eu penalizarile..la nivel de timp/amanari cu care m-au tratat si ei..

Edited by manghels, 20 October 2017 - 19:39.


#2304
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004

 manghels, on 20 octombrie 2017 - 19:37, said:

Unii electricieni (instalatori) is cam neseriosi..ii intereseaza grosul din trasee / montat doze si echipat tablouri..apoi cam uita de montatul aparatajului (nu prea iese cash ..si se pierde ceva vreme)..
exact, de obicei trebuie sa vina inca o data dupa tencuiala si nu mai apar ca-s plecati la alte lucrari, mai profitabile ... si trebuie sa faci rost de altii pentru montarea aparatajului...
de aceea trebuie plata pe etape si daca poti, montezi una-alta in regie proprie ca sa mai scazi din manopera

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate