Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Operatiunea "Casa noua"

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
3665 replies to this topic

#2305
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008
Eu îmi voi monta singur toate aparatele. Mi-am luat clește de dezizolat, pini și clește pentru sertizat pini și încetișor le voi manufactura by my self.

#2306
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Maine îmi vine pe șantier tirul cu polistiren și 100mp de schela. Cel puțin asa e planul...

Pana atunci, poza cu potcoava după o săptămână de frecat la ea și ținut în oțet și alte minuni... Posted Image

Attached File  IMG_20171022_154844.jpg   39.25K   59 downloads

Edited by oMariusRO, 22 October 2017 - 16:52.


#2307
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
A venit polistirenul :)
Attached File  IMG_20171023_122324.jpg   87.65K   129 downloadsAttached File  IMG_20171023_122733.jpg   61.08K   128 downloads

#2308
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
vreme sa fie...ca materie prima vad ca ai..

#2309
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Cut cat ai luat mc ?

#2310
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View PostoMariusRO, on 22 octombrie 2017 - 16:51, said:

Maine îmi vine pe șantier tirul cu polistiren și 100mp de schela. Cel puțin asa e planul...

Pana atunci, poza cu potcoava după o săptămână de frecat la ea și ținut în oțet și alte minuni... Posted Image

Attachment IMG_20171022_154844.jpg
Poate se transforma vila din Pantelimon in casa antica , atunci sa stii ca iti cer  drepturi de autor Posted Image
Posted Image

View PostoMariusRO, on 23 octombrie 2017 - 13:51, said:

Daca nu reusesti sa il montezi din cauza vremii atunci trebuie sa angajezi paznic pana la primavara.

Tu si catalin de pe celalalt jurnal cred ca aveti pile la zeul vremii.

Edited by Benderbut, 24 October 2017 - 06:30.


#2311
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
E prea devreme sa ne plangem din cauza vremii...mai ales in partea sudica/vestica a tarii.

Aici in nord..poate da..taica-miu zicea ca ..daca ar fi sa ne luam dupa anii mai indepartati ..atunci din octombrie incep ploile iar la inceputul lui noiembrie tre sa cada prima bruma si apoi ninsoarea..Insa avand in vedere ca eu in coltul de nord..am turnat betoane in decembrie..sau am zidit fara probleme la sfarsit de feb..inceput de martie..nu te mai poti baza de statistici/prognoze indepartate..ci pe ce zic astia de pe o zi pe alta..

Marius o sa bage si EPS-ul anu asta..daca totusi nu se supara vremea mai rau. Totul ii posibil..Eu n-am mai reusit sa aduc pamant in curte..nici macar sa tai cheresteaua pt foc (desi aseara am incins un pic drujba sa-i fac un test..dupa 1 an si ceva de pauza)..a inceput cu o burnita..apoi cu ploaie serioasa..de vreo 2 zile..Posted Image

Edited by manghels, 24 October 2017 - 06:49.


#2312
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostBenderbut, on 24 octombrie 2017 - 06:35, said:

Tu si catalin de pe celalalt jurnal cred ca aveti pile la zeul vremii.
Doar nu credeati ca "ploicica" asta de azi e intamplatoare?! Neh, doar ne "umfla" putin cofrajele inainte de turnare, totul e calculat.. :)

@Marius: eu as fi lasat peretii sa se usuce mai bine peste iarna, sa ii bata vantul cateva luni apoi as fi pus acel polistiren la primavara. Daca il cumparai peste iarna probabil si pretul ar fi fost ceva mai bun, cel putin eu asa sper sa se intample.. :)

Edited by catalijns, 24 October 2017 - 06:53.


#2313
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Acum doi ani in octombrie a nins si am inchis activitatea ajungand la placa peste parter dupa care in februarie am inceput cu ziditul.

#2314
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Si eu zic ca nu o fi dracul atat de negru. Nu are cum sa ploua continuu pana in Decembrie, si dupa aia sa ninga. Si muncitorii mei imi ziceau ca prin decembrie turnau betoane la Iasi intr-un an.. Dupa 1 Noimebrie se mai amelioreaza vremea, prind si eu 2 saptamani sa montez polistirenul...

Oricum de furat tot polistirenul ala nu e asa usor.. ai nevoie de un tir si ceva munca sa il incarci. Hotii nu prea au obiceiul sa munceasca :)

@Catalin, mai uscata decat acum (daca nu punem la socoteala ploaia asta) nu o sa mai fie decat la anul prin Iulie :). Gandeste-te ca toata toamna o sa ploua si o sa ninga, si primavara cam la fel.

#2315
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Nu mi-as face griji, vei avea suficient timp sa montezi polistiren in toamna asta. Cred ca si eu o sa am timp de vreo 2 placi daramite tu..

Posibil sa fie doar un mit treaba cu uscatul betoanelor dar cred ca sunt ceva tone de apa prin ele si daca nu sunt acoperite rapid ma gandesc ca lucreaza mai bine si mai repede acel beton care trebuie sa ajunga la niste proprietati dupa un anumit timp. Inclusiv probele de laborator se fac dupa 28 de zile, abia atunci e cat de cat...insa betonul continua sa lucreze niste ani buni.

Cand o sa poti si o sa fie vremea te rog sa dai niste detalii despre chestiile suplimentare pentru termosistem, prinderi, protectii, manopera,etc. In acest moment solutia pe care o aplici tu este in poll-position si la noi, aceeasi grosime si acelasi material, nu neaparat aceeasi marca. As vrea sa stim din timp ce presupune mai exact sa nu ne loveasca in buget ca lemnul sau fierul (fiecare cu +1k eur..). :) Danke schoen!

#2316
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postcatalijns, on 24 octombrie 2017 - 09:12, said:

Posibil sa fie doar un mit treaba cu uscatul betoanelor dar cred ca sunt ceva tone de apa prin ele si daca nu sunt acoperite rapid ma gandesc ca lucreaza mai bine si mai repede acel beton care trebuie sa ajunga la niste proprietati dupa un anumit timp. Inclusiv probele de laborator se fac dupa 28 de zile, abia atunci e cat de cat...insa betonul continua sa lucreze niste ani buni.

Umezeala din beton nu strica, tocmai de aia se si uda betoanele, sa aiba multa apa, ca sa lucreze mai bine. Oricum la placa mea de peste etaj ii prind bine ploile astea, mai activeaza cristalele alea care o fac impermeabila.

Quote

Cand o sa poti si o sa fie vremea te rog sa dai niste detalii despre chestiile suplimentare pentru termosistem, prinderi, protectii, manopera,etc. In acest moment solutia pe care o aplici tu este in poll-position si la noi, aceeasi grosime si acelasi material, nu neaparat aceeasi marca. As vrea sa stim din timp ce presupune mai exact sa nu ne loveasca in buget ca lemnul sau fierul (fiecare cu +1k eur..). Posted Image Danke schoen!

Polistiren grafitat la grosimea asta gasesti de la 44 la 50 de lei/pachet (1mp) acum, in functie de marca si fara sa punem la socoteala pe nebunii aia care cer peste 60... La 10cm e in jur de 55-58/pachet (2.5mp). Adeziv am luat weber p39. Are pret decent (14.5-16 lei) si mie mi se pare destul de bun... V-am zis ca fac o proba cu o bucata. Am lipit-o cam la 1.5m inaltime pe un perete si dupa 2 zile am incercat sa o dau jos. Nici o sansa fara sa rupi polistirenul...

Asa ca nu stiu ce sa fac cu diblurile.. Momentan am 100 din PVC si 200 cu cui metalic, sa vad cum se comporta. Oricum unii zic sa e obligatoriu chiar si la case, altii ca nu e. Unii ca in timp adezivul isi pierde din "aderenta", altii ca nu... Sincer imi e cam mila de caramida aia sa o ciurui cu 6-8 gauri/mp.. Probabil o sa dau mai multe dibluri in zonele cu beton (grinzi, stalpi, atic) iar in zonele cu caramida maxim 2 pe placa. Nu vad cum ar "suge" vantul fix polistirenul ala din mijloc in caz ca trece Irma prin Bucuresti..

Plasa am luat una de 160 gr/mp. Nu stiu exact ce brand ca a venit ieri dupa ce am plecat eu iar pe factura scrie doar Premium-portocalie. Diferenta de pret e cam de 30 de lei/rola fata de una de 140gr alba, adica vreo 200 de lei la toata casa mea (nu e mare "paguba")

#2317
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Multam Marius, am notat! "box to box" - inclusiv manopera presupun ca nu te ajunge mai mult de 100ron.mp, ai facut cumva ceva calcul estimativ?

#2318
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Nu am facut un calcul dar cam pe acolo ar trebui sa fie, depinde de echipa, cand ii angajezi, etc... in noiembrie acum nu prea pot sa faca figuri, dar prin August sigur se arunca la pret. Daca nu vine criza pana atunci si se duc dracu toate calculele de acum :)

#2319
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Dupa ce inchizi casa o sa scapi mai greu de umezeala..mai ales daca cumva vrei sa lucrezi la interioare pe timpul iernii.. Fara dezumidificare nu merge treaba..

#2320
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

View PostoMariusRO, on 24 octombrie 2017 - 09:33, said:

Asa ca nu stiu ce sa fac cu diblurile.. Momentan am 100 din PVC si 200 cu cui metalic, sa vad cum se comporta. Oricum unii zic sa e obligatoriu chiar si la case, altii ca nu e. Unii ca in timp adezivul isi pierde din "aderenta", altii ca nu... Sincer imi e cam mila de caramida aia sa o ciurui cu 6-8 gauri/mp.. Probabil o sa dau mai multe dibluri in zonele cu beton (grinzi, stalpi, atic) iar in zonele cu caramida maxim 2 pe placa. Nu vad cum ar "suge" vantul fix polistirenul ala din mijloc in caz ca trece Irma prin Bucuresti..
Eu am luat decizia sa nu pun dibluri, iar caramida s-a comportat excelent cand a trebuit sa o gauresc (am marit un gol de usa cu 10 cm si am dat cu bormasina gaura langa gaura).

#2321
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postmanghels, on 24 octombrie 2017 - 10:49, said:

Dupa ce inchizi casa o sa scapi mai greu de umezeala..mai ales daca cumva vrei sa lucrezi la interioare pe timpul iernii.. Fara dezumidificare nu merge treaba..

Care e diferenta intre geamuri lipsa si geamuri deschise? :)

Oricum, imi asum necesitatea achizitionarii unui dezumidificator semi-profi sau inchirierea unului profi...

View PostKendo, on 24 octombrie 2017 - 10:51, said:

Eu am luat decizia sa nu pun dibluri, iar caramida s-a comportat excelent cand a trebuit sa o gauresc (am marit un gol de usa cu 10 cm si am dat cu bormasina gaura langa gaura).

Caramida mea a fost cam "muci" de la inceput. Daca incep sa o mai si gauresc nu stiu ce ramane de ea... Sa ajung eu la dibluri si mai vedem. Pana una alta bate un vant nebun si mi-a daramat polistirenul pe acolo... nici nu il mai pun la loc pana nu se opreste, ca mai rau ii face sa tot cada...

#2322
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008

View PostoMariusRO, on 24 octombrie 2017 - 11:12, said:

Care e diferenta intre geamuri lipsa si geamuri deschise? Posted Image
Oricum, imi asum necesitatea achizitionarii unui dezumidificator semi-profi sau inchirierea unului profi...
Nu stiu daca-i o diferenta notabila..Insa daca e iarna...e rece..si nu prea o sa stai cu geamurile deschise prea mult..Eu am folosit dezumidificatoare..apa ce-o scotea dezumidificatorul o bagau finisorii inapoi in material a doua zi. Si ieseau mai bine de 10L pe zi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate