Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Conexiune PC - TV pe distanta de 15 m.

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,977
  • Înscris: 06.01.2006
orice standard are fi cablul tot acelasi numar de pini si aceeasi legare foloseste deci daca intra fizic fara ajutorul unui ciocan atunci va functiona

#20
vidi

vidi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 26.02.2006
Intre timp cred ca am gasit solutia !

Ca sa intelegeti, va zic ca ma mai confruntam cu o problema asemanatoare, conectarea pc-ului la un receiver Sony STR-DG720 care este situat sub tv, deci la aceeasi distanta 15m. Am postat in paralel si la sectiunea Audio.
Daca va intereseaza discutia o gasisti aici.

Pot conecta pc-ul la receiver prin HDMI iar dupa aceea si receiver-ul la tv tot prin HDMI. In modul acesta rezolv doua probleme cu care ma confrunt. Si anume, conectare pc-ului din alta camera la receiver pentru sunet si la tv pentru imagine, amandoua aflate iarasi in alta camera.

Mai simplu -   PC prin placa video -> HDMI  2m  ->  priza prerete HDMI  ->  cablu HDMI 15m prin perete  -> port HDMI receiver (la momentul asta ajunge la receiver sunet calitativ)  -> cablu HDMI 1m  -> TV ( la momentul asta ajunge la tv si sunet si imagine full hd)

Ce parere aveti ? Se poate ?

#21
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,977
  • Înscris: 06.01.2006
da, se poate, asta e scopul pt. care recieverul are hdmi, nici nu m-am gandit ca nu stiai ca se poate asa

#22
vidi

vidi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 26.02.2006

View PostKroghy, on 24 martie 2015 - 13:14, said:

da, se poate, asta e scopul pt. care recieverul are hdmi, nici nu m-am gandit ca nu stiai ca se poate asa


Sti povestea cu bunicul care isi cauta ochelarii si ochelarii erau pe nas Posted Image . Asa si eu.

Intrebarea mea este daca o sa mai imi ajunga semnal video 1080p si 3D la tv printr-o priza HDMI, 3 cabluri si prin receiver ?

#23
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,977
  • Înscris: 06.01.2006

View Postvidi, on 24 martie 2015 - 13:32, said:

Intrebarea mea este daca o sa mai imi ajunga semnal video 1080p si 3D la tv printr-o priza HDMI, 3 cabluri si prin receiver ?
ajunge insa e de preferat sa ai cablul cel mai lung de calitate cat mai buna, atata timp cat nu creste pretul prea tare

#24
vidi

vidi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 26.02.2006

View PostKroghy, on 24 martie 2015 - 13:45, said:

ajunge insa e de preferat sa ai cablul cel mai lung de calitate cat mai buna, atata timp cat nu creste pretul prea tare

E normal. Adik atata tip cat iti permiti cumpara cel mai bun cablu posibil.

#25
justnewsp

justnewsp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.07.2010
Eu am un samsung smart 3d + android mini pc MK809 II
Copiez filmele din calculator in android, iar seara opresc calculator (zgomotul e cam mare).
Calc., android, tv - toate legate la un router wifi.
Avantaje:
- posibilitate de folosire orice player video android
- infinit mai multe optiuni in orice player video android decit in playerul standard tv (cele mai folositoare, care nu cred ca exista pe nici un tv - marime si sincronizare titrare)
- toate celelalte aplicatii android (ma rog, in afara de browser si youtube, care exista si pe tv)
- air remote, adica zboara cursoul pe ecran foarte smooth si rapid, nu asa greoi si sacadat precum cel de la tv + tastatura completa pe telecomanda
Dezavantaje:
- card de doar 32 Gb, oricum eu nu prea observ diferente intre 720p si 1080p, deci am loc suficient
Daca vreau si 3D (am vazut doar 5 filme intr-un an), copiez filmul pe un stick si-l bag in TV. Nu am facut proba din android mini si comutare pe 3D din TV.

#26
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 08.08.2002
De curiozitate ce solutie ai ales pt. a controla PC-ul aflat peste 15m?

#27
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
o intrebare,tv-ul are wi-fi (in general cand ai o problema pui toate informatiile,altfel vorbim degeaba)?
daca da,cea mai simpla solutie e instalarea unui media server gen plex sau serviio pe pc si folosirea dlna.daca nu,poti lua un chromecast.

Edited by sanderoalex, 24 March 2015 - 14:44.


#28
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Un cablu M-M de 15m e undeva la 200+ lei...
Nu merita toata investitia, mai ales ca nu prea vei putea controla acel PC.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate