Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 

Stoloni capsuni

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#37
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Eu zic sa stai fara griji, capsunii sunt rezistenti si indiferent ce bruma ar veni ma indoiesc ca ii mai poate afecta ceva.

#38
bbiiaancaaa

bbiiaancaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.02.2015
Mica noastra plantatie de albion.

Attached Files



#39
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,545
  • Înscris: 27.01.2012

 rid, on 20 aprilie 2015 - 21:35, said:

Eu zic sa stai fara griji, capsunii sunt rezistenti si indiferent ce bruma ar veni ma indoiesc ca ii mai poate afecta ceva.
Daca rezista peste iarna la -20 oC, doar nu or capota taman acum...

#40
Solarcells

Solarcells

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.03.2015
Cum vă spuneam eu am pus plasă de inox antiburuieni și am folosit cărămida care mi-a rămas din demolări pentru compartimentare,iar în interior voi umple cu pământ de pădure amestecat cu gunoi de grajd și ceva pământ nisipos de pe terenul meu de luncă.Deja în primul compartiment unde am plantat luna trecută 100 de stoloni de ”premial” au început să înflorească.Posted Image

Attached Files



#41
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012

 Solarcells, on 25 aprilie 2015 - 22:41, said:

Cum vă spuneam eu am pus plasă de inox antiburuieni Posted Image

Io zic ca n-ai facut nici o scofala cu plasa aia, tu crezi ca buruienile vin doar de dedesubt? Cu aia ai rezolvat doar buruienile perene care aveau deja radacinile in acea zona si semintele de pe-acolo.Dar alea le rezolvai si altfel.  Acu' sa te tii la ce vine de deasupra!

#42
Solarcells

Solarcells

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.03.2015

 claudia313, on 26 aprilie 2015 - 09:40, said:

Io zic ca n-ai facut nici o scofala cu plasa aia, tu crezi ca buruienile vin doar de dedesubt? Cu aia ai rezolvat doar buruienile perene care aveau deja radacinile in acea zona si semintele de pe-acolo.Dar alea le rezolvai si altfel.  Acu' sa te tii la ce vine de deasupra!

Pe mine nu mă interesează buruienile care pot ajunge cu rădăcinile până la max.15 cm și care se plivesc foarte ușor după udarea căpșunilor,ci mă interesează părul porcului care are rădăcinile până la 3 metri !!! și nu găsesc nici un mod de a-l stârpi,în afară de asta mai am și foarte mult pir în zonă,așa că ”este mare scofală” ceea ce am inventat și chiar nu am absolut nici un fir de buruiană în compartimentul în care am plantat stolonii de căpșuni pentru că pământul care se sapă cu mâna este adus din pădure și amestecat cu pământ nisipos de pe terenul meu luat la mână și eliminate cam toate plantele ”ochiometric” vorbind !.Pe mine nu mă interesează ierbicidări totale pe terenul unde îmi cultiv legumele și nici un alt fel de tratament în afară de cele naturiste de combatere al dăunătorilor,așa că încerc să aleg variante cât mai ecologice de a elimina buruienile ! Posted Image

Edited by Solarcells, 26 April 2015 - 09:56.


#43
Solarcells

Solarcells

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.03.2015
În toamnă doresc să cumpăr stoloni de Albion și Senga Sengana ,alături de Premial-ul românesc de care sunt mulțumit,să cultiv aceste soiuri pe sole separate,pentru consumul propriu .Dacă mă puteți îndruma către vreo firmă care îmi asigură certificat fitosanitar și proveniență aș dori o mie de stoloni din ambele soiuri.Posted Image

#44
scafandritza

scafandritza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 15.06.2008
Unul din stolonii de Reugen pe care i-am semanat la inceputul Primaverii are prima floare. Acum astept primul fruct. Inca nu e cazul sa ii mut din ladita ca e prea devreme pe caldura asta.
Ai mei au cumparat stoloni de pe pomifructiferi.com, soiul Premial si soiul Clery, dar fara certificat si provenienta, i-au plantat toamna in solar, iar la inceputul lunii Mai au facut primele fructe. Chiar au fost abundenti stolonii. 500 + 500 de fire.
Am auzit si de site-ul capsuni.eu. Poate altii care au cumparat de acolo isi vor da cu parerea asupra sanatatii stolonilor.

#45
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
La mine a dat boala in ei . Incerc sa trag de ei sa-i mentin in viata desi pare ca  stropirea de saptamana trecuta cu dithane, mospilan si cropmax nu prea a ajutat. Ieri le-am mai dat un topsin cu Cropmax. Nu am apucat sa fac poze dar va tin la curent.
Frunzele par imbatranite, unele se usuca, altele sunt mai verzi. Imi vine sa le tund dar nu cred ca asa rezolv problema.

Edited by StudioOne, 09 June 2015 - 07:59.


#46
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,023
  • Înscris: 14.11.2006
incearca teldor. la mine doar cu asta a mers. in cateva zile au inceput sa-si revina.

#47
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
le mai las cateva zile si dau iar daca situatia nu se amelioreaza

#48
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 24.02.2012
aliette si ortiva , si astea sunt bune . topsin si ditan au devenit slabute  pt agresivitatea  ciumpercutelor de acum......

#49
bbiiaancaaa

bbiiaancaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.02.2015
Cam asa arata plantatia noastra la aproape 2luni de la plantare!

Attached Files


Edited by bbiiaancaaa, 11 June 2015 - 13:59.


#50
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,545
  • Înscris: 27.01.2012
Ti-a mers buhul in Butimanu ca tu esti aia ce cultiva capsuni 'pe folie'!!!
Un...vecin!
:)
Cum te descurci cu 'valorificarea'???

Edited by subway_guru, 11 June 2015 - 20:15.


#51
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
de cate ori rodesc capsunile pe an?

#52
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,023
  • Înscris: 14.11.2006
cele anuale odata iar cele remontante tot anul cu doua trei varfuri.

#53
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
cum imi dau seama de care am?
am pus niste stoloni de la o colega, am mancat doi pumni de capsuni, iar de o luna le ud degeaba ca nu mai au flori...

#54
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,545
  • Înscris: 27.01.2012
Cele obisnuite incearca sa mai faca fructe inca o data in toamna, dar cu slabe rezultate...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate