Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Stoloni capsuni

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#55
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
atunci nu mai chinui cu ele...pt un kg de fructe muncesc ca un rob: pliveste, uda, pliveste, stropeste cu chimicale
5 lei/kg si gata!!!

merci fratilor de sfat!

#56
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Daca stolonii tai dau 'mustati' poti sa le transplantezi la sfarsit de august si sa-ti extinzi plantatia 'extensiv'...

#57
bbiiaancaaa

bbiiaancaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.02.2015

View Postsubway_guru, on 11 iunie 2015 - 20:14, said:

Ti-a mers buhul in Butimanu ca tu esti aia ce cultiva capsuni 'pe folie'!!!
Un...vecin!
Posted Image
Cum te descurci cu 'valorificarea'???
Sa stiti ca nu am avut capsuni pt toti cei care au dorit

#58
sircom

sircom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.03.2010
Buna ziua,va rog sa ma ajutati cu citeva informatii referitoare la infintarea unei mici plantatii de capsuni.
Doresc sa plantez in aceasta luna-iulie-pentru a avea anul viitor o productie normala.Nelamurirea mea provine de la tipul stolonilor;am citit ca ar trebui sa fie refrigerati-de unde pot sa procur din tara stoloni refrigerati, o cantitate de 600buc.si care sa-i pot aproviziona cu un curier pina la Arad?Pot fi si stoloni nerefrigerati recoltati de la o plantatie din apropiere infintata anul trecut , fara sistem de irigare,necertififati?Stolonii din acest an au radacinile suficient de dezvoltate pentru a fi plantati?
Am efectuat daja doua biloane late de 100cm si lungi de 32m,am fertilizat cu gunoi de grajd,si intentionez sa montez furtune de udare prin picurare 10 x10 cm,trei rinduri pe fiecare bilon,urmand sa acoper cu folie de mulcire.Aici am o neclaritate:trebuie sa fac o ierbicidare totala a bilonului inainte de mulcire si cu ce?
Chiar daca suprafata plantatiei nu este mare-sunt doua intervale dintr-o plantatie pomicola nou infintata-imi doresc sa o realizez cit mai profesionist,sa ma bucur de ea,iar soiurile-trei,patru-sa fie de cea mai buna calitate,avind in vedere ca sunt pentru consum propriu(astept sa-mi recomndati soiurile pe care le aveti si de care sunteti multumiti).
va multumesc.

#59
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Incearca la pepiniera hida daca vrei soiuri certificate

#60
scafandritza

scafandritza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 15.06.2008
Eu zic ca e cam devreme pentru plantat, prea cald pentru mutat stolonii. Toamna e anotimpul ideal pentru asa ceva, undeva prin octombrie, sa nu fie nici prea frig, dar nici prea cald. Ruegenul meu e mare in ladita dar nu ma risc inca sa mut stolonii, astept sa vina toamna. Parintii mei au cumparat in toamna trecuta stoloni de capsuni, iar anul acesta, fiind primul an, chiar au avut o productie destul de buna, fata de alte soiuri. Au luat Premial si Chesney de pe pomifructiferi.com Intr-adevar ca i-au plantat in solar, poate si asta a ajutat, ca nu a dat bruma peste ei.

#61
renno

renno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 13.11.2010
Am înmulțit căpșunile Ruegen din semințele la plic
Nu sunt mulțumit de mărimea acestor fructe.  Parfum deosebit ,remontat culoare și gust bun



#62
bbiiaancaaa

bbiiaancaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.02.2015

View Postsircom, on 06 iulie 2015 - 09:50, said:

Buna ziua,va rog sa ma ajutati cu citeva informatii referitoare la infintarea unei mici plantatii de capsuni.
Doresc sa plantez in aceasta luna-iulie-pentru a avea anul viitor o productie normala.Nelamurirea mea provine de la tipul stolonilor;am citit ca ar trebui sa fie refrigerati-de unde pot sa procur din tara stoloni refrigerati, o cantitate de 600buc.si care sa-i pot aproviziona cu un curier pina la Arad?Pot fi si stoloni nerefrigerati recoltati de la o plantatie din apropiere infintata anul trecut , fara sistem de irigare,necertififati?Stolonii din acest an au radacinile suficient de dezvoltate pentru a fi plantati?
Am efectuat daja doua biloane late de 100cm si lungi de 32m,am fertilizat cu gunoi de grajd,si intentionez sa montez furtune de udare prin picurare 10 x10 cm,trei rinduri pe fiecare bilon,urmand sa acoper cu folie de mulcire.Aici am o neclaritate:trebuie sa fac o ierbicidare totala a bilonului inainte de mulcire si cu ce?
Chiar daca suprafata plantatiei nu este mare-sunt doua intervale dintr-o plantatie pomicola nou infintata-imi doresc sa o realizez cit mai profesionist,sa ma bucur de ea,iar soiurile-trei,patru-sa fie de cea mai buna calitate,avind in vedere ca sunt pentru consum propriu(astept sa-mi recomndati soiurile pe care le aveti si de care sunteti multumiti).
va multumesc.
Buna ziua, plantatia noastra este de anul acesta din aprilie. Pana acum din 1000stoloni aprox. Am cules in jur de 50kg. Sa stiti ca nu e usor, se prind repede dar se imbolnavesc usor. Noi am plantat stoloni Albion frigo cumparati de la oradea,sfatul meu este sa mai assteptati pana la sf lunii august.

Edited by bbiiaancaaa, 07 July 2015 - 16:56.


#63
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Asa zice si la 'carte' Bianca!!!

#64
bbiiaancaaa

bbiiaancaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.02.2015
Invatam din experienta guru:)

#65
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Dar ceva 'carticica'???
Ca nu costa cine stie ce si 'lumineaza' multe 'necunoscute'!
;)
Sau te bazezi doar pe forumisti?...vazand si facand???
Eu, in locul tau m-as documenta serios mai intai...dupa care as intreba si pe altii doar acolo unde nu m-am dumirit destul...
Parerea mea!

Edited by subway_guru, 07 July 2015 - 20:45.


#66
bbiiaancaaa

bbiiaancaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.02.2015
Avem si carticica dar totusi practica e sfanta:))) aspiram toate sursele, capsuni sa facem:)))

#67
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Putem sa indraznim sa intrebam cum se numeste acea carticica???
;)

Edited by subway_guru, 07 July 2015 - 20:46.


#68
bbiiaancaaa

bbiiaancaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.02.2015
Cumparata din Leroy Posted Image

#69
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Ok, ne-ai convins ca esti o doamna legumicultoare foarte serioasa!!!

#70
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012

View Postsircom, on 06 iulie 2015 - 09:50, said:

...
Am efectuat daja doua biloane late de 100cm si lungi de 32m,...imi doresc sa o realizez cit mai profesionist,sa ma bucur de ea,iar soiurile-trei,patru-sa fie de cea mai buna calitate,avind in vedere ca sunt pentru consum propriu...

nu ca m-ar durea ceva, dar cam maricel consum propriu ti-ai propus :P

#71
bbiiaancaaa

bbiiaancaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.02.2015
Si sa pui 3 4 soiuri iar nu este bine(cica se amesteca). Mie pe un bilon de 120cm l si 18m L mi.au intrat in jur de 200 stoloni pe 3 randuri din 30 in 30

Edited by bbiiaancaaa, 08 July 2015 - 13:47.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate