Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Stoloni capsuni

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
scafandritza

scafandritza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 15.06.2008
Caut un soi de capsuni, asemanator cu cel din imagine. Am avut pe un teren un soi asemanator, dar nu am mai cultivat terenul si am pierdut soiul. Este un soi de capsuni foarte aromat, are codita departata de fruct si fructul nu are rezistenta la transport deoarece este foarte moale, dar are un gust...mama, mama. Stie cineva despre ce vorbesc? M-ar interesa cel putin 30 de stoloni. Imaginea este luata de pe net.

Attached Files


Edited by scafandritza, 19 March 2015 - 22:16.


#2
lorixlrx

lorixlrx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.10.2009

 scafandritza, on 19 martie 2015 - 22:15, said:

Caut un soi de capsuni, asemanator cu cel din imagine. Am avut pe un teren un soi asemanator, dar nu am mai cultivat terenul si am pierdut soiul. Este un soi de capsuni foarte aromat, are codita departata de fruct si fructul nu are rezistenta la transport deoarece este foarte moale, dar are un gust...mama, mama. Stie cineva despre ce vorbesc? M-ar interesa cel putin 30 de stoloni. Imaginea este luata de pe net.
Soiul cred ca este premial, si e timpuriu

#3
Solarcells

Solarcells

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.03.2015
Sunt 1001 soiuri de căpșuni care au fructe identice cu cele din fotografie,cum crezi că poate cineva să recunoască acest soi zis și foarte aromat ???Posted Image

#4
scafandritza

scafandritza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 15.06.2008

 Solarcells, on 19 martie 2015 - 22:24, said:

Sunt 1001 soiuri de căpșuni care au fructe identice cu cele din fotografie,cum crezi că poate cineva să recunoască acest soi zis și foarte aromat ???Posted Image

Daca cineva a gustat o astfel de capsuna, cred ca stie despre ce vorbesc. Majoritatea capsunilor la momentul actual nu au gust sau sunt foarte acre. Am zis atunci ca trebuia sa iau cativa stoloni si nu am facut-o. Nu sunt mari ca si fruct, sunt lunguiete, ascutite la varf, si in timp ce le culegi, ti se pot "inmuia" in palma, gustul este aromat si dulce. Daca stiam ce soi sunt, nu mai intrebam aici, cautam direct pe Goagal. Eu pana acum, am facut rost de stoloni de capsuni, ori de la diverse persoane, ori cumparate. Nu vreau sa iau un soi si apoi sa ma trezesc ca dau peste unul cum sunt cele din Spania, tari ca piatra si foarte acre. Din ce am mai studiat pe net, Elsanta arata bine, dar nu este soiul pe care il caut. Parca nici Premialul nu ar fi ce caut, mai degraba Korona se apropie ca poza de ce caut eu, dar scriu ca fructele sunt mari, in timp ce soiul pe care l-am avut, erau mici. Pentru consum propiu, in stare proaspata, ce soiuri recomandati?

#5
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,050
  • Înscris: 24.02.2011
ruegen

#6
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008

 sandel1, on 19 martie 2015 - 23:31, said:

ruegen
Uimeste-ne si pe noi cum ai reusit sa faci capsuni din semintele alea din plicuri. Nu ca as fi incercat dar stiu ca e un adevarat tabiet pentru ele gen frigider alea, alea :))

#7
scafandritza

scafandritza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 15.06.2008

 sandel1, on 19 martie 2015 - 23:31, said:

ruegen

Tocmai am semanat un plic, dar fara tinut la frigider. Asa, de proba. Capsuni am in gradina si la camp, dar vreau ceva mai aromat. Ma gandeam si la varianta sa cumpar mai multe soiuri, sa le pun sortate in jardiniere, cu eticheta si cand or face fructe, sa le opresc numai pe cele care imi plac. La camp am un soi tare ca piatra Posted Image si un soi pe care mi l-a dat cineva, mari, frumoase, bune pentru comercializare Posted Image, gustul nu mi-l mai amintesc.

Edited by scafandritza, 19 March 2015 - 23:47.


#8
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,050
  • Înscris: 24.02.2011
Nu-i mare branza, 5 seminte in alveola cu mranita, udat des, apoi cand plantele au crescut si au facut flori le-am mutat in ghivece.
Cred ca merge si direct in ghiveci.Fac niste fructe mici nonstop, pana toamna tarziu.

#9
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
cele  mai  bune  capsuni  mancate  de  mine  sunt  lambada!

cred  ca  pe  ele  le  visezi!

Edited by sanderoalex, 20 March 2015 - 00:14.


#10
Solarcells

Solarcells

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.03.2015
Eu am în curte stoloni din soiurile Premial și Magic care sunt aromate și dulci față de fructele acre pe care le-am gustat din market.Ceva soiuri de căpșuni acceptate în România :

http://www.capsun.fl...?c1=2&c2=3&c3=1

Edited by Solarcells, 20 March 2015 - 00:39.


#11
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009

 scafandritza, on 19 martie 2015 - 23:23, said:

Nu sunt mari ca si fruct, sunt lunguiete, ascutite la varf, si in timp ce le culegi, ti se pot "inmuia" in palma, gustul este aromat si dulce.
ai descris perfect soiul lambada.se culeg numai dimineata devreme,cat e roua,sunt f. dulci,iar in germania sunt si f scumpe.la vanzare sunt toate orientate cu codita intr-o singura directie.

#12
lorixlrx

lorixlrx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.10.2009

 scafandritza, on 19 martie 2015 - 23:46, said:



Tocmai am semanat un plic, dar fara tinut la frigider. Asa, de proba. Capsuni am in gradina si la camp, dar vreau ceva mai aromat. Ma gandeam si la varianta sa cumpar mai multe soiuri, sa le pun sortate in jardiniere, cu eticheta si cand or face fructe, sa le opresc numai pe cele care imi plac. La camp am un soi tare ca piatra Posted Image si un soi pe care mi l-a dat cineva, mari, frumoase, bune pentru comercializare Posted Image, gustul nu mi-l mai amintesc.
Esti din Bucuresti, in luna mai te invit sa gusti din soiul Premial si o sa te convingi. Eu cred ca e unul din soiurile care isi mai pastreaza gustul romanesc ,dar are dezavantajul perisabilitatii adica doar cateva ore la o temperatura scazuta

#13
scafandritza

scafandritza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 15.06.2008
Deci pana acum am in vedere soiurile Premial si Lambada. Acum sa caut pe net locuri de unde le pot cumpara si la un pret acceptabil. Multumesc!

#14
Solarcells

Solarcells

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.03.2015
Am găsit această informație,poate pe unii ajută la descoperirea unui soi mai dulce și aromat.Posted Image

www.nycoleta.sunphoto.ro – include și un clasament al acestor soiuri, cu ”note” date – și câteva fotografii și descrieri ale căpșunilor
Soiuri de ”nota 10” – Albion, Asia (țuguiate, dulci, acrișoare, aromate), Senga Sengana, Elianny, Elsanta, Benicia
Soiuri de ”nota 9” – Meraldo (mici), Thuriga (sensibili, foarte dulci, foarte aromate), Lambada (dulci, aromate), Red Gauntlet, Diamante, Portola, Selva, Roxana (dulci acrișoare) și Alba
Soiuri de ”nota 8” – Cardinal, Premial, Cavalier, Anabella
Soiuri de ”nota 7” – Cesena, Marmolada, Pandora


Și o altă părere a Nycoletei :cele mai parfumate au si dulceata mai mare : SENGA SENGANA , ELIANNY si ELSANTA
Iar din cele notate cu 9 sunt THURIGA si MERALDO.

Preferate : ALBION, ASIA, ELIANNY, SENGA SENGANA ...

Edited by Solarcells, 20 March 2015 - 23:36.


#15
adybav65

adybav65

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 18.03.2015
Stie cineva cum se pune folia de mulcire atunci cind muti stolonii dintr un loc in altul, e folie pt.capsuni.

#16
bbiiaancaaa

bbiiaancaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.02.2015
Eu ma pregatesc sa plantez 1000 stoloni de albion, ce parere aveti despre ele ca gust si productivitate?

#17
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
gustul e foarte bun iar la productivitate stau foarte bine. am observat ca raspunde bine la balegarul de vaca. capsuni mari si dulci. din pacate am avut ceva boala care mi-a afectat vreo 50% iar la un cunoscut peste 70%. anul asta o sa-i tratez putin inainte de a incepe inflorirea. tufele se faceau maro si se uscau.

#18
bbiiaancaaa

bbiiaancaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.02.2015
ai putea sa.mi spui cu ce.i tratezi? La fitofarmacie mi s.a recomandat ceva universal. totusi m.ar incanta ceva specific

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate