Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 

Casa P+1 In Bragadiru, IF

- - - - -
  • Please log in to reply
343 replies to this topic

#19
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Este undeva scris in comentarii ca la acel joc de sarpanta realizat deasupra spalatoriei este fara placa , probabil doar cu centrura exterioaram fiind un acoperis gen mansarda si in exterior se face lada sa semene cu partea cu placa. Dar toata structura nu e nici pe cadre nici cu samburi in punctul asta  Posted Image . La grosimea aia de 15 cm la zidurile din toata casa este realizata cu pereti de compartimentare, dar trebuiau puse sectiunile de cadre (minim 35*45). Pana la urma totusi cine te-a obligat sa faci garajul in interiorul casei ?

#20
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
Structura e pe cadre 100% . eu vorbesc strict pe ce a desenat arhitectul.pe schita .Posted Image .Daca nu e placa acolo atunci retrag intrebarea .Bafta.

Edited by dan_4_you2003, 13 March 2015 - 22:28.


#21
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Posted Image este numai o banuiala treaba aia cu placa, da intradevar casa este  pe cadre dar  nici sa vi la final sa apara niste stalpi de 35*45 prin ziduri cu armatura si betonul nu e tocmai ok, aferent  cu grinzile posibil sa ai dreptate.

Edited by lestad_25, 13 March 2015 - 23:05.


#22
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008

View Postdavidst, on 13 martie 2015 - 11:42, said:

Casa va fi din caramida.

Foarte bine . Daca as face din nou casa din caramida as face-o. Mi-a iesit din BCA, asta e

View Postdavidst, on 13 martie 2015 - 11:42, said:

Ma gandeam ca la interior sa pun vata bazaltica si rigips, iar la exterior polistiren expandat de 15 cm sau extrudat de 5 cm.
Aici chiar e de discutat. nu face economie la izolatie. Pe partea cu nordul si 20 de cm daca pun nu cred ca gresesc.

La restul nu ma bag , mie imi plac acoperisurile line, clar.




PS. Nu mi-ai raspuns cand ai bagat ultima oara masina in garaj.Posted Image

#23
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 23.02.2007
eu o bag si o scot zilnic in si din garajul de la bloc. o "vechitura" de masina cu tabla galvanizata.
am prevazut la casa garaj, dar banui ca acolo nu va mai sta masina asa de mult in garaj.
tot acolo am prevazut si o groapa de acces sub masina. tot in garaj e si camera tehnica.
plus ca sotia vrea garaj. uite argumente pro :)

#24
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Ok dai bice si fa casa la masina :)

#25
davidst

davidst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 10.03.2015

View Postlestad_25, on 13 martie 2015 - 21:59, said:

Este undeva scris in comentarii ca la acel joc de sarpanta realizat deasupra spalatoriei este fara placa , probabil doar cu centrura exterioaram fiind un acoperis gen mansarda si in exterior se face lada sa semene cu partea cu placa. Dar toata structura nu e nici pe cadre nici cu samburi in punctul asta  Posted Image . La grosimea aia de 15 cm la zidurile din toata casa este realizata cu pereti de compartimentare, dar trebuiau puse sectiunile de cadre (minim 35*45). Pana la urma totusi cine te-a obligat sa faci garajul in interiorul casei ?

View Postdan_4_you2003, on 13 martie 2015 - 22:26, said:

Structura e pe cadre 100% . eu vorbesc strict pe ce a desenat arhitectul.pe schita .Posted Image .Daca nu e placa acolo atunci retrag intrebarea .Bafta.

View PostStudioOne, on 14 martie 2015 - 00:22, said:

Foarte bine . Daca as face din nou casa din caramida as face-o. Mi-a iesit din BCA, asta e

Aici chiar e de discutat. nu face economie la izolatie. Pe partea cu nordul si 20 de cm daca pun nu cred ca gresesc.

La restul nu ma bag , mie imi plac acoperisurile line, clar.
PS. Nu mi-ai raspuns cand ai bagat ultima oara masina in garaj.Posted Image


Peste spalatorie si baia de la etaj nu exista placa. Acoperisul este ca la o mansarda normala. Daca as fi pus placa, inaltimea de la podea la tavan ar fi fost peste tot la 2m.
Referitor la garaj, ca toata lumea s-a legat de garaj: in casa unde locuiesc acum am garaj si se afla tot in casa. Este foarte folositor, cel putin in cazul meu:
- aici se va afla si centrala termica ( pe peretele comun cu baia de la parter)
- se vor depozita si unele alimente (cartofi/ceapa, conservaraie, muraturi etc).
- se va folosi si ca mic atelier (2-3 rafturi cu scule)
Daca nu ai automatizare la garaj (inclusiv poarta), nu vei folosi garajul. Sunt de acord.
In schimb, avantajele folosirii unui garaj iarna si vara cand nu mai ingheti in masina pana se incalzeste habitaclul sau vara cand masina este racoroasa mi se par priceless (indiferent de valoarea masinii).
Topicul nu este legat de a avea garaj sau nu in casa, dar va multumesc sincer pentru ca sunteti implicati.
Cum ramane cu celelalte chestiuni? Dati-va cu parerea si acolo. Chiar am nevoie.
Ca si solutie de izolatie a casei, din ce am mai citit, tind sa merg spre polistiren expandat pe exterior si in interior doar tencuiala.
Inca 10 cm de vata bazaltica ar aduce un plus de izolatie termica, dar se pare ca aerul din interior va deveni slab calitativ datorita foliei de vapori ce trebuie pusa intre vata si rigips.
Este adevarat? Mi-ar fi placut cu rigips pentru ca as putea sa nu mai stric caramida cand se vine cu instalatiile electrice si sanitare.
Streasina din beton (prelungire a placii) este o solutie mai buna fata de sageac din lemn?

Edited by davidst, 14 March 2015 - 14:57.


#26
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Daca e sa ma leg de garaj as face unu independent pe structura de lemn si sa las un spatiu undeva in spate in interiorul casei gen magazie/spatiu tehnic, personal sa am facut o anexa in continuarea  terasei casei pentru centrala termica, deoarece merg pe centrala de lemne si dupa 20 de ani de umblat prin casa cu lemne si focuri sincer nu mai vreau sa vad asa ceva  + o anexa separat pe  o structura usoara pentru scule, magazie,  altelier, posibil birou unde vin 1-2 oameni la cateva zile. Depinde mult de stilul de viata cate cuie vrei sa bati prin garaj sa iti ina copii sa iti spuna sa te calmezi ca ei invata Posted Image .
Alta treaba personal nu sunt mare fan al compatimentarilor de rigips nu zic ca sunt ok la o camara de alimente la despartirea bucatariei de living. la strutura respectiva trebuie sa te gandesc ca in afara de a agata tablouri pe pereti nu vei puteaPosted Image  structural rigipsul ala daca te impiedici si ii dai un cap mai tare treci cu capul prin el, in plus chiar daca e casa personala poate nu vrei sa stie copii tai cand ai o actiitate mai dezlantuita in dormitor cu nevastaPosted Image
Depinde cat iesi in consola cu placa ai material +armare ca si la un balcon + izolare sa nu ai punte termica, mie personal imi place lemnul si as face o lada inchisa din lambriu iar izolatia de pe perete sa se continue pana in lada sa inchida inclusiv cosoroaba.
Intreaba de structura mai mult

#27
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
Nu prea are teren sa faca ce spui lestad. Daca ar face o anexa ar trebui iar sa aiba distanta fata de limite si casa .Ori aici are in jur de 500 mp parca. Mie unul nu prea imi place cum arata. Gusturile nu se discuta , asta e clar.Imi permit sa pun 2 imagini la o casuta care are fuctional aproape identic , clar avem alte idei .

Daca iti place cum arata imi scrii in privat sa ti dau functionalul , nu e pe bani sau alte afaceri , pur si simplu urasc casele  care sunt patrate si atat.Dau aspect de scoala.Asta e parerea mea , nu trebuie sa fii si de acord cu ea..Daca iti place tie asta e cel mai important.

Attached Files

  • Attached File  03.jpg   290.68K   99 downloads


#28
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Aparent asa se cauta cat mai simplu patrat, sfatul meu meu este unul pus in practica (pe un teren dublu e drept), nici mie nu imi plac solutiile astea simpliste care teoretic sunt usor de calculat si cam atata. nici 500 de metri nu sunt chiar atat de mici Posted Image depinde mult cum se compartimenteaza  totul, nu am citit exact mai are loc sa treaca in spate cu ceva ? Eu personal in spatele case am organizat curtea, gradina si in capat o livada de 15 pomi fructiferi (asta vara am avut primele piersici) - Conteza foarte mult ce urmaresti
Ca si alta remarca strict personala eu nu as plasa centrala termicain acelasi spatiu cu o masina  (posibili vapori de benzina/motorina + centrala (posibil flacara)..... sunt cam multe chesti combustibile in acelasi spatiu. Poate este cineva care stie normativele de psi si poate da un raspuns mai coerent sau daca merge combinatia (sa nu uitam ca un rezervor de masina are usor peste 50 L de combustibil daca este plin)
Daca vor fi oaspeti mai seniori ar trebui sa tina cont sa ii orienteze spre strada.

#29
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 23.02.2007

View Posttataiepure, on 14 martie 2015 - 08:22, said:

Ok dai bice si fa casa la masina Posted Image
I-am dat! Multumesc de urari Posted Image
Luni se toarna pardoselile. Planul atasat e compunerea mea si a sotiei. Arhitectul si structuristul le-au "potrivit". Asadar, e raspunderea noastra si noi o sa locuim acolo, nu arhitectul. Eu cred ca e ok sa faci ce crezi tu ca vrei, atata timp cat te documentezi si cauti cat mai multe pareri despre ce vrei sa faci(pe forum, in familie, cu prietenii, cu colegii de lucru[eu nu sunt prieten cu toti])

Garajul ca si anexa. CU specifica faptul ca anexele se pot amplasa pe limita de proprietate. Asa am facut si s-a aprobat AC. Atentie: CU trebuie cerut de forma: Casa P+(ce o fi), garaj, anexa, imprejmuire. Daca ceri la inceput CU doar pentru casa, ai pierdut partea cu anexele si trebuie sa incepi iar.

@davidst asteptam urbanismul tau.

Eu vad in acel garaj mult mai mult decat o casa pentru masina. Sunt perfect deacord cu davidst pentru aceasta parte. Fiecare cu "pasarica" lui.
Spor!

#30
davidst

davidst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 10.03.2015
Sper sa ma fac inteles: nu mi-am dorit garaj exclusiv pentru masina.
Avand in vedere dimensiunile terenului (18m deschidere x 25 adancime) singura optiune era sa fac garajul in casa.
450 mp nu sunt chiar putin, dar nici mult. Am ales sa ma bucur mai mult si de curtea mai libera. Pana ma gandesc la cum va arata curtea este cale lunga, dar nu voi avea spatiu pentru livada asa cum imi doresc eu. Prefer ca peisagistica sa fie cat de cat minimalista. Piatra cubica este ceva ce imi doresc, de ex., dar nu stiu cum va arata tot din cauza curtii relativ mici.
Arhitectul mi-a spus foarte clar ca nici casa si nici garajul nu se poate amplasa la mai putin de 3m de gard in Bragadiru, dar nu este exclus sa se fi inselat.
Vom vedea ce scrie in CU.
@dan: nici mie nu mi-a placut casa patrata, dar este cel mai bine din punct de vedere energetic, avand raportul suprafata exterioara/volum util cat mai mic.
In majoritatea timpului stai pana la urma in casa. Casa este 10x12 parca.
Ce parere aveti de izolatia exterioara: polistiren sau vata bazaltica ?

#31
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Daca bugetul permite vata bazaltica teoretic este mai ok, vezi ce informati sau solutii tehnice vei primi pentru ventilatie naturala a casei.
Puteai cere carport acoperit in Cu si sa vezi care este raspunsul si puteai ulterior sa ceri o inchidere , am azut cateva exemple realizate din lemn aparent de arata absolut genial.

#32
davidst

davidst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 10.03.2015
Iti spun sincer ca daca aveam o curte mai generoasa, imi faceam garajul afara.
Este cineva care si-a pus vata bazaltica? Si daca da, ce grosime? Exista mai multe tipuri?

#33
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 23.02.2007
vecinul meu de bani gata si-a pus vata. a mers si a luat-o direct de la fabrica din serbia.
tie si mie recomand polistiren. de care mqi ai bani sa pui(cat mai bun). sa ajungem noi acolo:)

#34
davidst

davidst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 10.03.2015
Planuri proaspete. Se poate vedea si grinda mutata (nu mai vine peste cada).
Panta de 14% este suficienta pentru acoperis?
Credeti ca ar mai fi ceva de modificat?
Nu mai pomeniti de garaj Posted Image .  Ramane!
Attached File  plan parter.pdf   63.41K   117 downloads

Attached File  plan etaj.pdf   48.4K   64 downloads

#35
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,501
  • Înscris: 04.05.2007
Sa-l intrebi pe structurist si cum cofreaza cei 2 stalpi care sunt atat de apropiati......
Mie mi se pare mult mai facil si inginereste ca acolo sa faci un singur stalp mai mare.

Edited by the_lion, 16 March 2015 - 19:09.


#36
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

View Postthe_lion, on 16 martie 2015 - 19:08, said:

Sa-l intrebi pe structurist si cum cofreaza cei 2 stalpi care sunt atat de apropiati......
Mie mi se pare mult mai facil si inginereste ca acolo sa faci un singur stalp mai mare.
De cofrat se poate cofra, nu asta este marea problema dar, un stalp tip lamela ar fi mai o.k.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate