Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Sa construim o casa 2015-2019 Tamplarie si geamuri

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
940 replies to this topic

#487
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
Salutare. Scriu aici pentru ca vad ca este mai multa activitate ...

Ce parere aveti despre glafurile exterioare de lemn? Stiu ca lemnul nu se recomanda si ca toate geamurile termopan de lemn au acel picurator de metal  care protejeaza partea de jos exterioara, dar daca le-as lacui o data la 2 ani, bineinteles cu un lac (virgula) calitativ, oare rezista in timp? Intreb acest lucru pentru ca intr-o luna voi monta obloane, care vin cu pervaze laterale cu o latime de 27cm (20cm polistiren) si ma gandeam sa fac cutia completa, adica si partea de jos, rezultand glaful de lemn ... si pentru ca acele obloane au nevoie de intretinere ca sa nu le repar complet mai tarziu, o data la 2 ani ar trebui sa fie suficient. Aveti prieteni/cunostinte cu glafuri de lemn?

Edited by cosmosin, 07 February 2017 - 15:46.


#488
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,826
  • Înscris: 03.02.2007
Nu ți-aș recomanda în niciun caz, mai ales că acolo se va aduna mereu toată ploaia de pe geam, va bate soarele. E cea mai expusă zonă la intemperii.
Pune glafuri din aluminiu vopsit "lemn" sau vopsite RAL. Sunt mai scumpe, dar nu au nevoie de întreținere și le ai pe viață.

#489
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,081
  • Înscris: 22.06.2004
cam asa vor arata si glafurile din lemn. digix ti a spus bine, sunt expuse la apa si soare

Attached Files



#490
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
Multumesc pentru păreri. Stiu cum arata geamurile arse de soare si bătute de ploaie, dar acelea din poza sunt si ne-intretinute de proprietar, de aceea si varianta mea presupunea întretinere suficient de des pentru a nu ajunge în acea stare ...

Edited by cosmosin, 08 February 2017 - 11:38.


#491
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Nu stiu unde sa pun intrebarea asta, asa ca o pun aici :)
Caut o usa de exterior pentru o casa (ideal de aluminiu) si as vrea sa stiu daca are cineva vreo parere despre usile produse de Thiral (Grecia). Au doua tipuri de usi: ST77 (profil Elvial parca) si usi pe profil Schuco ADS.SI 90 si 75. Pentru toate usile declara Ud~0.9 w/m2k.

#492
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
Pai la usile de exterior, pe linga etanseitate ( mult mai importanta decit coeficientul de transfer termic care nu tine deloc seama si de etansare) si rezistenta la coroziune ( daca este direct afara), conteaza al naibii de mult balamalele, broasca , minerele si mai ales butucul.
Eu personal as merge pe Schuco, pt ca ei sunt mai isteti si folosesc diverse forme speciale de profile pe care nu se pot monta decit feroneria lor, certificata si de calitate.
La altii, daca spui  un nume de profil este ca si cum ai spune un brand auto, dar fara a preciza model, motorizare, accesorizare, etc.
Succes.

#493
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010
Prototiptil

Attached Files


Edited by toteudinnou, 25 February 2017 - 07:56.


#494
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 fastcojo, on 24 februarie 2017 - 19:29, said:

Pai la usile de exterior, pe linga etanseitate ( mult mai importanta decit coeficientul de transfer termic care nu tine deloc seama si de etansare) si rezistenta la coroziune ( daca este direct afara), conteaza al naibii de mult balamalele, broasca , minerele si mai ales butucul.
Eu personal as merge pe Schuco, pt ca ei sunt mai isteti si folosesc diverse forme speciale de profile pe care nu se pot monta decit feroneria lor, certificata si de calitate.
La altii, daca spui  un nume de profil este ca si cum ai spune un brand auto, dar fara a preciza model, motorizare, accesorizare, etc.
Succes.
Cele cu profil Shuco sunt cu feroneria de la Schuco.
Cele cu profil Elvial au feronerie Winkhaus, balamale Dr Hann.
E drept ca nu am mai cumparat o usa de exterior niciodata deci habar nu am la ce sa ma uit. Ma gandeam ca a mai lucrat cineva cu producatorul acesta (Thiral) si are o parere. Desi la cati producatori de usi sunt ... stiu ca sunt mici sansele.

#495
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

 dana84, on 25 februarie 2017 - 08:34, said:

Desi la cati producatori de usi sunt ... stiu ca sunt mici sansele.

Se pot executa usi de intrare cu dimensiunea unei foi de 1400x2600, placate cu tabla de aluminiu de 2 sau 3mm!  Cu feroneria aferenta ca in fotografie

Attached Files



#496
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 dana84, on 25 februarie 2017 - 08:34, said:

Cele cu profil Shuco sunt cu feroneria de la Schuco.

Exact asta spun si eu: libertatea de a improviza ( uneori dezastruos) atunci cand lucrezi cu Shuco este apropiata de zero.
Ceea ce este excelent in conditiile din Romania, unde sunt multi tamplari/constructori cu "idei multe" ( si multi altii, dar sunt din alte topicuri)

 toteudinnou, on 25 februarie 2017 - 08:55, said:

Se pot executa usi de intrare cu dimensiunea unei foi de 1400x2600, placate cu tabla de aluminiu de 2 sau 3mm!  Cu feroneria aferenta ca in fotografie

Chiar daca stiu si sunt excelente balamalele acelea de 160 kg, la ce ii trebuie unui om normal la cap asemenea dimensiuni la o intrare in casa lui?

#497
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Tot eu si cu usile de exterior.
M-am mai interesat ...
Pentru Thiral (productie Grecia) variantele sunt:
- panel Thiral (aluminiu, 3mm interior si exterior), profil Elvial, feronerie GU, butuc BKS, balamale Dr Hann
- panel Thiral (aluminiu, 3mm interior si exterior), profil Schuco, feronerie Schuco
Cu o diferenta de pret de ~900 eur intre cele doua. Schuco mai scump. Si intrebarea care stiu, suna stupid, dar merita diferenta?
Aveti vreo recomandare de alt producator/furnizor de usa de aluminiu, de preferinta nu import Germania pentru ca acelea au preturi ce imi depasesc cu mult bugetul?

#498
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,366
  • Înscris: 27.10.2005
(probabil off topic) Nu stiu ce calitate, comparativ cu altii, are Schüco in Romania, insa stiu ca n-am vazut alte firme de PVC/aluminiu sa-si faca reclama in formula 1 (erau prezenti pe McLaren). Asta cred ca spune ceva despre anvergura lor. Acuma ca anvergura nu inseamna neaparat calitate, se poate. Dar de mari sunt mari.

#499
badilescu

badilescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 12.02.2008
Salve
Vă rog să mă ajutați cu un preț corect, oferta primita mi se pare prea mare.
Cred că am postat greșit 😖 trebuia la cotații și prețuri, rog mutare post. Mulțumesc

Attached Files


Edited by badilescu, 03 March 2017 - 16:40.


#500
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 badilescu, on 03 martie 2017 - 16:19, said:

Salve
Vă rog să mă ajutați cu un preț corect, oferta primita mi se pare prea mare.
Cred că am postat greșit �� trebuia la cotații și prețuri, rog mutare post. Mulțumesc

Si eu cand mi-am luat masina oferta de la ford am considerat ca e mare, am ramas la logan. La tine serjexim ar trebui sa-ti poata oferi un fel de logan pe care scrie Rehau, pretul ar trebui sa fie in consecinta. Bucovrad cred ca are preturi similare cu ADF, atat ca ei lucreaza cu Veka.

Daca vrei neaparat Salamander, cauta in Radauti reprezentanti care lucreaza cu Salamander, o sa-ti ofere ei un fel de logan pe care scrie Salamander.

Daca te interesezi un pic gasesti preturi care sa ti se para "corecte", atat ca pe alte produse, dar asta pare mai putin relevant in cazul tau.

#501
ioanok

ioanok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 28.10.2007
Poate sa imi zica cineva daca se justifica sa dau 160 de euro in pus pe feroneria maco mm in detrimentul celei winkhaus activ? Am primit o 2 oferte de la o firma pe aceeasi configuratie, singura diferenta fiind feroneria. Ofertantul mi-a sugerat maco deoarce e mult mai dispusa la reglaje, zice el.

Multumesc!

#502
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 ioanok, on 05 martie 2017 - 15:11, said:

Poate sa imi zica cineva daca se justifica sa dau 160 de euro in pus pe feroneria maco mm in detrimentul celei winkhaus activ? Am primit o 2 oferte de la o firma pe aceeasi configuratie, singura diferenta fiind feroneria. Ofertantul mi-a sugerat maco deoarce e mult mai dispusa la reglaje, zice el.

Multumesc!

Eu as da, pentru ca sunt fan marca, am vandut si promovat aceasta marca cea mai mare parte a existentei mele in domeniu, deci alegere subiectiva. Pentru cineva care nu are legatura cu domeniul nu exista motive sa plateasca o asemenea diferenta. Doar daca diferenta se justifica si prin altceva decat marca, pot fi diferente de echipare, sau pot fi si diferente care nu tin doar de feronerie.

#503
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,826
  • Înscris: 03.02.2007

 Dorel-Mesterel, on 05 martie 2017 - 16:21, said:

Eu as da, pentru ca sunt fan marca

Și eu o apreciez mult, dar cum ziceai și tu, cei 160 trebuie să fie din altă parte, nu(numai) de la feronerie.

#504
ioanok

ioanok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 28.10.2007
Multumesc pentru raspunsuri! Diferenta e posibil sa fie data si de modul de configuratie a celor doua feronerii, zic eu ca un nepriceput.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate