Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Ce laptop sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#109
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Am luat Asusul. Chiar nu am cum sa vad produsele inainte de achizitie, piata locala e slab reprezentata. Iau "in orb" dupa specificatii. Sper sa fie ok.

#110
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Ma bucur. Mai bine nu mai deschideai topicul, ca oricum te-a durut undeva de ce ti s-a recomandat.
Ti s-a zis sa nu iei Celeron, ai luat Celeron.
Ti s-a dat optiunea mai buna, ai luat ce ai vrut.

Care a mai fost rostul?

#111
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Nu ai fost atent. Am spus ca am vandut Atomul si imediat m-am dus sa iau acel HP recomandat de tine. Intamplarea a facut (te poti interesala PC Garage daca vrei) ca acel HP sa nu mai fie in oferta. Cum nu eram pregatit cu alte informatii despre alte laptopuri am cautat unul cat mai apropiat ca dimensiuni de fostul Atom (pentru portabilitate) dar cu procesor potential mai bun si am ales (din vreo 3) acel netbook Acer. Cum nu se misca ok (posibil si pe fondul problemelor cu internetul de la UPC-vezi topicul dedicat in care am prezentat situatia) am considerat ca nu e ok si cum aparuse HPul am zis sa-l iau (chiar mi-ai spus de doua ori intr-o singura zi ca e o oferta buna, ca nu asteapta........) asa ca m-am conformat numai ca acest HP are o placa de retea wi-fi de toata jena, nu mai intru in detalii.
Acum, ca am avut de ales dintre doua laptopuri aproape identice, unul mai scump dar cu procesor de generatie mai veche si mai slab dar potential constructie mai buna/mai aspectuos (habar n-am, nu am vazut nici unul dintre ele) iar sunt tras de urechi...
Nu mai zic nimic.

#112
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Pai estei tras de urechi sau, mai bine zis, te trag de urechi.
Si sa-ti zic de ce: ai cerut un sfat, l-ai ignorat.

Ti-am zis sa nu-ti iei Celeron, ti-ai luat Celeron.
Rezulatul: i-ai dat retur.

Ti-am zis ca HP-ul e un all-rounder mai ok, te-ai dus pe un procesor cu 5% mai bun pentru efectiv nimic.
Daca nu le-ai vazut, de ce inghiti marketing-ul si nu crezi lumea ce te ajuta? Sa fim seriosi, daca voiai ceva ok, asculta-i de ce ti se recomanda. Altfel, tot topicul asta e deschis degeaba si nu si-a avut rostul ...

Chiar nu recomand laptopuri de ieri si spre deosebire de multi altii, am avut ocazia sa-mi pun "ghearele" pe destule modele incat sa pot vorbi si dupa o experienta reala, nu doar teste pe net, de multe ori nu chiar relevante. Chiar daca pentru scurt timp, orice experianta reala cu un laptop aduce un plus de cunoastere si afli ce nu-ti zic multe teste: cum e ecranl, cum e constructia, cum sunt tastele etc. Adica chestii palpabile, nu o performanta sintetica care nu-ti trebuie.

Edited by georgik12, 12 August 2015 - 21:38.


#113
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Tot scoti din context si nu vrei sa accepti ca am spus exact cum s-a intamplat.
Sper ca aia 5% nu se refera la versusul Celeron 2,16GHz / Pentium 2020M 2,4GHz ca-ti dai cu firma in cap...
Tocmai ca te-am ascultat si am luat acel Pentium 2020M (ignora ca am luat Celeronul, a fost o experienta sa vad cat de bun este fata de Atom) insa in practica, ce am eu acum adica T7700 da cu ala de pamant. M-am convins si cu adaptoarele de retea, probabil au pus o pocnitoare sa tina pretul jos, nici n-am auzit de acel producator.
Cu ecranul ma pot obisnui (tot1366/768 au majoritatea), tastatura e clar ca nu e la fel (ma pot obisnui), cu restul ma pot obisnui de asemenea. Ce nu-mi place e cand sta si se gandeste dupa un banal click sau cand din banda de 200Mbps merge cu maxim 40...

Macar ce am luat acum e Intel i3 din a 5-a generatie, are HD5500, ar trebui sa fie ceva de el.

#114
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Nu, 5% era intre generatia 4 si generatia 5.
Daca T7700-ul tau dadea de pamant cu Celeron-ul, sigur buba era de soft. E imposibil ca o antichitate ca ala sa fie peste un Pentium sanatos. Da vina pe HDD / retea sau mai stiu eu ce, nu pe procesor.

In fine, de acum faptul e consumat.
Sa-l folosesti cu placere, ca tot marketing-ul l-ai ascultat.

#115
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Asadar Celeronul e un Pentium sanatos.
T7700 e la 2,4GHz si e Intel Core 2 Duo, nu am ce sa-i reprosez, am mai spus asta (ca se misca foarte fluent).

#116
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Ma rog, Pentium, ai priceput tu ideea si-mi cer scuze de idee, eram cu altele in cap.
Dupa cum am zis, un Core 2 Duo e imposibil sa bata un Pentium la frecvente similare, sporul tehnologic si IPC-ul e in favoarea Pentium cu destul.

PS: Dupa cum am zis, nu cumperi un procesor, ci un laptop.
Ia tot in seama cand faci comparatii ...

Edited by georgik12, 12 August 2015 - 23:13.


#117
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
"T7700 e la 2,4GHz si e Intel Core 2 Duo, nu am ce sa-i reprosez, am mai spus asta (ca se misca foarte fluent)."

Pai atunci de ce iti iei alt laptop?

#118
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Ca inlocuitor pentru Atomul pe care l-am avut timp de 3 ani.
Il foloseam la subsolul casei cand faceam eliptica o ora si ma uitam la ciclism online. De asta am nevoie de un netbook in toate mintile pe partea de wireless ca si asa UPC serveste cu damburi netul sau pe alocuri.
In plus, il mai iau cu mine la un punct de lucru, mai am nevoie de o solutie portabila.

Edited by danghetau, 13 August 2015 - 07:23.


#119
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,009
  • Înscris: 15.04.2011
Ca sa vezi adevarata valoarea a produsului scade TVA-ul mai ales ca la noi e 24%. T7700 ala e vechi rau, am avut eu un T7100 pe un Thinkpad T61, nici nu are rost sa il mai compari cu procesoarele din ziua de azi, au trecut o gramada de generatii de atunci.

Edited by Papillon_, 13 August 2015 - 09:02.


#120
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Dar eu nu-l comparam decat cu acel Celeron si cu Pentium 2020M.

#121
dragosmacovei

dragosmacovei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 30.12.2013
Inca un topic deschis degeaba... http://forum.softped...2000lei-fiabil/

#122
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
"T7700 ala e vechi rau, am avut eu un T7100 pe un Thinkpad T61, nici nu are rost sa il mai compari cu procesoarele din ziua de azi, au trecut o gramada de generatii de atunci."

Depinde la ce il folosesti, pentru browsing/ceva office, e inca bun.

#123
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
La acel T7700 placa de retea se conecteaza la o viteza de 300Mbps, la acest i3 vad doar 150Mbps , la fel ca la HP. Ce anume trebuie setat sa creasca viteza?
Da, cu T7700 nu fac nimic altceva decat multimedia, browsing si chestii de gen. Asta am spus de fiecare data dar cine sa auda? Pentru editare foto sau ceva mult mai complicat e clar ca e depasit.
Attached File  1.jpg   61.16K   9 downloads

Edited by danghetau, 13 August 2015 - 15:57.


#124
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Nu ai ce seta, daca atat poate placa.
Wireless'ul in ziua de azi e de 2 feluri: ori ac, orice petarde la 150mbps, rar mai vezi 300mbpd.

#125
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Pai cum, i3 cu procesor din 2015, Broadwell, 2,1GHz, tehnologie 14nm sa fie penalizat de o placa de retea de doar 150Mbps? Offffff....
Pai ce sa mai zic de anticul meu laptop care stie 300Mbps? Eu am nevoie de net si daca viteza e mica... degeaba.
Laptopul se misca bine insa doar pe LAN, daca-l trec pe wireless obtin viteze de 5Mbps.

Mai am putin si fac ultimele updateuri desi driverul wireless e ultimul, verificat pe siteul Atheros.
Daca e asa, doar 150Mbps si in realitate se misca precum naiba......

Edited by danghetau, 13 August 2015 - 17:20.


#126
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Uitati teste de viteza, laptopurile unul langa altul, test facut pe rand. Primul este i3, al doilea t7700.
Attached File  Untitled.jpg   99.08K   12 downloadsAttached File  Fără titlu.png   98.98K   12 downloads

Edited by danghetau, 13 August 2015 - 17:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate