Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie

Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH
 Foloseste cineva radar?

Extreme cuponing este adevarata e...

Cum de convine unora sa cumpere p...

Vanzatorul mașinii a plecat ...
 RCA majorat in Bucuresti si Ilfov

OMV Petrom cumpara Renovatio

Sens unic pe strada Matasari (Buc...

Bios vede dar nu afiseaza 32GB ra...
 WWE - The Undertaker

Aș vrea sa merg la o cursa d...

Parola sistem DMR18

Construirea de Linkuri in Forumur...
 

Voi cum ati invatat programarea?

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
EnachescuAlin

EnachescuAlin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 08.07.2013

View PostRedDev, on 09 februarie 2015 - 17:03, said:

Ah, da. Și la unii, mi-au spus așa, mai pe șleau, mai direct, că dacă lucrez pentru ei, să renunț la idea de a face programe în timpul meu liber. Chiar dacă nu au nimica de a face cu ce fac la serviciu. Și am zis, ok, dar mă plătiți extra pentru această „exclusivitate”. Răspunsul a fost, desigur, că nu mă pot plăti cu cât cer.
Atat timp cat nu-ti faceai codul public pe vreun site gen github nu cred ca aveau ei de unde sa-si dea seama ca tu faci programare si in timpul liber. Sau puteai sa-ti faci un cont pe github cu un pseudonume si gata.

#20
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,273
  • Înscris: 24.02.2007
Mentionezi in CV ca faci, ca doar nu te cauta pe github dupa nume.

#21
benulnec

benulnec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 09.04.2007
Eu am invatat bazele cu ajutorul primului modul de php de la telacad.ro iar in timp ce faceam al doilea modul mi-am facut si proiectul de angajare care a constat intr-un magazin online facut de la 0.
Dupa ce am ajuns la primul job ca junior, mi-am dezvoltat cunostintele cel mai bine citind carti de php de pe torenti (imi vine acum in minte php expert de la wrox press) si diverse tutoriale de pe net.

#22
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
La nivel de hello world şi programe care făceau operaţii simple, de la profesorul de informatică în şcoala generală.
La nivel de algoritmică elementară de la profesoara de informatică în liceu.
La nivel de "a face ce program ai chef" în facultate în anul 2 prin proiectele de la Programming Techniques. Mi-a dat cerinţa şi atât am lucrat la proiecte până a ieşit exact ce-am vrut.

#23
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,743
  • Înscris: 23.11.2005
Am avut un profesor in varsta de ~ 65-70 ani ce imi spunea: dar cum reactionezi cand vezi ca X-ulescu copie la examen si ia 10, mai mult ca tine, si dupaia iti fura locu de munca.
Am incercat sa-i explic de vreo doua ori, atat eu, cat si cativa colegi cum ca NU conteaza notele deloc, nimeni nu se uita la note, conteaza ce stii/poti face.
Probabil ca pe vremea lui, adica acu 40 de ani, erai repartizat la un anume loc de munca functie de notele din facultate.

Ce am invatat eu in facultate ? Nimic. Mai nimic.
Tot studiul acasa, individual.

De ce-i buna facultatea ?
Iti arata o parte a lumii care nu ai fi vazut-o ca elev de liceu.
N-ai fi crezut niciodata ca diferenta dintre un prof de mate de liceu si unul care-ti preda Analiza din anul I e ca de la cer la pamant.
O sa ai ocazia de a intalnii oameni mai inteligenti decit tine, lucru ce te va ambitiona sa inveti mai mult.
Vei afla ca BTS mai poate insemna si "Bazele teoriei sistemelor".

#24
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,651
  • Înscris: 30.07.2003

View PostInTech, on 25 februarie 2015 - 23:10, said:

Ce am invatat eu in facultate ? Nimic. Mai nimic.
Tot studiul acasa, individual.
Studiul pentru aprofundare dar introducerea nu cumva de la facultate ?

#25
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,743
  • Înscris: 23.11.2005
N-am fost la niciun curs decit in anul 1 la cateva.
Caci prin anul 2 am fost bolnav si imediat dupa m-am angajat, deci n-am mai avut timp.

Sa zicem ca facultatea m-a fortat sa invat anumite chestii, ca sa promovez examenele, chestii pe care intr-adevar, le-am invatat si aprofundat de unul singur acasa,:
- Java
- C# cu socketi
- SQL si PL/SQL
- ASM pe Z80, iar eu am invatat putin, de nebun si de x86
- Linux
- C
- C++

#26
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,651
  • Înscris: 30.07.2003
Pana la urma facultatea nu poate acoperi toate detaliile, te introduce in poveste, iti ofera o perspectiva ampla iar tu extrascolar afli finalul.

#27
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,273
  • Înscris: 24.02.2007
Si introducerea aceea poate fi facuta cu cap, sau poate fi de o calitate indoielnica, de mai mult te incurca/iti lasa o varza in cap/iti distrage atentia spre tot felul de nimicuri.

#28
X41Xu1

X41Xu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 06.03.2015
Totul începe cu matematica. Fără ea, nu există programare! Odată ce matematica ți se pare fascinantă, programarea vine de una singură.
Ăsta-i secretul! Nimic mai mult, nimic mai puțin!

#29
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostX41Xu1, on 06 martie 2015 - 23:49, said:

Totul începe cu matematica. Fără ea, nu există programare! Odată ce matematica ți se pare fascinantă, programarea vine de una singură.
Ăsta-i secretul! Nimic mai mult, nimic mai puțin!
Majoritatea programatorilor folosesc matematica drept unealta.
Majoritatea matematicienilor care lucreaza in industrie (nu in mediul educational) folosesc programarea drept unealta.

Asadar, depinde pentru ce vrei sa inveti matematica. Daca imboldul tau de a invata e pasiunea pentru programare, nu matematica e stimulul suprem, ci mai degraba placerea de a rezolva probleme concrete, tehnice, analitice.

Acestea sunt doar caracteristici comune cu matematica. Deci ai exagerat prin formularea ta, mai degraba e valabil: daca fugi de matematica, atunci nu ai sanse cu programarea.

Iar ceea ce ai spus se adreseaza in special celor mici, deoarece cand esti mic, primul contact cu gandirea analitica e prin prisma matematicii: daca acum esti in scoala primara / generala, si iti place matematica, iti va place si programarea.

Pentru cei mai mari, o formulare mai buna ar fi: daca fugi de matematica (chiar daca ti-a placut cand erai mic, dar cu timpul te-ai indepartat de ea), atunci cel mai probabil nici cu programarea nu te vei intelege prea bine.


Deci ca sa fiu clar, nu cred ca e o cauzalitate directa intre matematica ca domeniu si programare ca domeniu, ci e mai degraba vorba de caracteristicile comune ale celor domenii de care te poti servi ca ghid.

Mult mai important cand vorbim despre informatica si matematica e de mentionat ca cele mai interesante / complexe probleme pe care le poti rezolva cu programarea se folosesc si de matematica (mai avansata).

Edited by OriginalCopy, 07 March 2015 - 05:57.


#30
X41Xu1

X41Xu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 06.03.2015
Evident că afirmația mea că ”fără matematică nu există programare” este o exagerare. Se poate scrie un ”Hello world” în orice limbaj, fără pic de matematică. Dar, cîți pași se pot face mai departe fără cunoștințe de logică booleană, algebră, combinatorică, probabilistică, analiză matematică, geometrie clasică, geometrie analitică?! Gîndirea algoritmică se formează odată cu studiul matematicii.

Oare se poate face trecerea de la modelarea fizică direct la programare, fără modelare matematică în prealabil?! Cum s-ar putea crea jocuri, de exemplu?
Este adevărat că pentru programe complexe, matematicienii crează algoritmii de calcul, iar programatorii îi implementează. Dar, chiar și în situațiile astea, programatorii trebuie să aibe o bună înțelegere a matematicii. Dar, dacă nu ai un matematician în spate, ce te faci ca programator?

Oricum, nu cred că avem o opinie divergentă în privința rolului matematicii în formarea programatorilor și în programarea propriuzisă. Mai degrabă, una convergentă. ;)

#31
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,273
  • Înscris: 24.02.2007
Exista destule domenii in programare unde n-ai nevoie de mai multa matematica decat ai invatat pentru a lua bac-ul.
Unii insa exagereaza intr-atat cu matematica/algoritmica incat ignora complet celelalte aspecte (a se vedea cati elevi incearca sa implementeze tot felul de algoritmi dar nici nu stiu calumea elementele limbajului folosit, incurcandu-se in cele mai banale aspecte).

Edited by dani.user, 07 March 2015 - 09:53.


#32
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postdani.user, on 07 martie 2015 - 09:52, said:

Exista destule domenii in programare unde n-ai nevoie de mai multa matematica decat ai invatat pentru a lua bac-ul.
Unii insa exagereaza intr-atat cu matematica/algoritmica incat ignora complet celelalte aspecte (a se vedea cati elevi incearca sa implementeze tot felul de algoritmi dar nici nu stiu calumea elementele limbajului folosit, incurcandu-se in cele mai banale aspecte).
Intamplare tangentiala: la facultate am avut un coleg care vedea foarte rapid in profunzimea problemelor, nu reuseam sa tin pasul cu el. Dar avea o problema: pierdea repede imaginea de ansamblu, uita incotro voia sa mearga, unde vrea sa ajunga. Cand am facut un laborator impreuna, ne-am completat perfect, el rezolva rapid mici subprobleme, eu le puneam cap la cap si il opream cand o lua pe carari gresite. Foarte destept baiatul, dar nici acum nu are un job, sta prin facultati ca student si rezolva probleme... de ale caror solutii nu are nimeni nevoie.

Ce vreau sa spun e ca ce e prea mult, strica, daca duce la dezechilibru. Trebuie sa mergi in tandem cu toate si sa te opresti cand nu mai poti, si sa lucrezi la ariile problematice, nu sa te dezechilibrezi si mai mult.

Degeaba dudui a matematica, algoritmica, si toate cele, daca nu reusesti sa conlucrezi cu colegii, de exemplu.

#33
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,941
  • Înscris: 29.10.2014
Lol. Să ai cunoștințe de logică booleană, algebră, combinatorică, geometrie clasică, geometrie analitică nu înseamnă să știi matematică. Sunt unelte fundamentale ca băutul de apă. Ca să beau apă, iau un pahar. Ca să desenez o dreaptă mă folosesc de y = ax + b.

Că știi niște lucruri de astea nu mi se pare corect să fie echivalent cu știi matematică, să știi mate e să știi explica ce e în [ http://upload.wikimedia.org/math/9/5/a/95a71c0808dde6d9a7813db8e55577ec.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]. Well, asta e fizică cuantică fiindcă nu am găsit niște integrale de alea triple.

Edited by RedDev, 07 March 2015 - 16:36.


#34
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,651
  • Înscris: 30.07.2003

View PostRedDev, on 07 martie 2015 - 16:33, said:

fiindcă nu am găsit niște integrale de alea triple
Las' ca nici astea nu definesc matematica, cine a urmat o facultate cu un profil tehnic a luat la cunostinta de asa ceva. Iar cine a lucrat/inteles in liceu pe cele simple are capacitatea de a intelege si pe multiple.

Edited by neagu_laurentiu, 07 March 2015 - 16:43.


#35
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
OK, cati dintre programatorii de-aici chiar au folosit matematicile alea (integrale triple, ce mai vreti voi)? Eu unul, nici macar o data.

#36
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,651
  • Înscris: 30.07.2003
Chiar daca multi nu folosesc nu inseamna ca rolul lor, cel putin de exercitiu logic/teoretic, nu e bun. Apoi si programarea asta are diverse stadii ori practici, una e sa faci doar apel la o functie si alta e sa modelezi concepte si sa le transpui in calculator. De asta avem "computer science" dar si "software engineering". Iar in "computer engineering" unde ai atat software cat si hardware chiar folosesti toate teoriile.

Edited by neagu_laurentiu, 07 March 2015 - 17:35.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate