Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

LG G4

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6348 replies to this topic

#6175
vasileo

vasileo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 29.10.2008
Si al meu s-a bulit. Am luatunul fix la fel din Auchan, tot textul invelisul, doar ca este pe gri.
Din păcate nu este cu încărcare rapidă.

#6176
vasileo

vasileo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 29.10.2008
Textil*
Ăsta este. Nu încarcă rapid dar măcar încarcă.Attached File  20171121_172257.jpg   66.36K   20 downloads

#6177
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Cum adică cablu cu încărcare rapidă? Încărcarea rapidă tine de încărcător, nu de cablu, presupunând că nu-i lipsesc ceva contacte cablului.
Absolut toate cablurile din casă, inclusiv cele mai penale, suportă încărcarea rapidă cu un încărcător compatibil.

#6178
vasileo

vasileo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 29.10.2008
Nu este așa. Sunt cabluri pe care scrie pana la cati amperi încarcă. Sunt cabluri care doar incarca, nu fac si schimb de date...
Pe asta al meu din pacate nu erau aceste detalii. Pe Emag găsești cabluri cu diferite specificatii, majoritatea care suporta peste 2A sunt de la 35 de lei in sus

#6179
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Tocmai că încărcarea rapidă nu are nevoie de 2A, de fapt are nevoie de un curent mai mic decât încărcarea normală.
Știu că sunt cabluri care nu permit transfer de date, le lipsesc pinii necesari, însă eu ma miram ca ați găsit în 2017 cabluri la care nu merge incarcarea rapidă.
Dacă nu merge aia rapidă, cea clasică cu atât mai putin
Toate cablurile mele, unele vechi de mai bine de 5 ani, pot fi folosite la încărcarea rapidă. La cea clasică mai dau rateuri, însă asta e mai pretențioasă dpdv al cablurilor...

#6180
vasileo

vasileo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 29.10.2008
Eu zic ca, cu cat amperajul este mai mare cu atât încărcarea este mai rapida.
Scrie pe fiecare încărcător ce amperaj suporta, telefoanele cu o parcare rapidă au peste 1.5A. Modelele vechi nu încarcă nici măcar cu 1 A, încarcă undeva la 50-60mA
Peste 2A nu suporta cablurile, se încing si se topesc.
De asta a fost crescuta tensiunea la 9v, chiar 12v
In concluzie, sunt cabluri care nu suporta o încărcare la peste 1A. Cele sub 10 lei nu suporta clar.

#6181
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Uite, postez doua imagini să fiu mai ușor de înțeles.
În prima imagine este tipul de cablu despre care vorbesc: o gioarsă veche roasă de pisică.
In poza 2 am postat puterea absorbită de telefon cu acel cablu și încărcătorul original. P=1,3 W.
Cu același cablu, dar cu încărcător rapid, puterea absorbită este între 12-15 W. Adică de peste 10 ori mai mare.
Din acest motiv am spus că încărcarea normală este mult mai pretențioasă cu cablul folosit față de cea rapidă.

Attached File  inc1.jpg   40.47K   33 downloadsAttached File  inc2.jpg   31.8K   34 downloads

#6182
vasileo

vasileo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 29.10.2008
Eu ma refer la încărcătorul original cu care vine telefonul. Este un încărcător cu încărcare rapida, încarcă la 5v - 1.8A
Fata de un încărcător oarecare care încarcă la sub 1A.
Mie pana sa nu se bulească cablul jncarcam telefonul in maxim 2 ore. Acum cu cablul nou cumparat durează peste 4 ore. Diferenta este ca acest cablu nu suporta un amperaj mare.
Cablul postat mai sus de la Emag se pare ca suporta, cred ca ma duc s-al cumpăr.

Încă ceva, de doua zile am un P10 lite in casa, încărcătorul are 9v - 2A. Îmi încarcă G 4-ul sub 2 ore

#6183
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Am înțeles ce zici acum și îți dau dreptate, singurul lucru puțin neclar este că m-ai făcut să cred că vorbești despre quick charge prin acea "încărcare rapidă".
Cablul original și-a pierdut abilitățile de încărcare rapidă cu încărcătorul original după 6 luni de la cumpărare, astea din comerț, de duzină, sigur nu sunt mai breeze.
Ai perfecta dreptate aici.
In schimba, dacă se folosește un încărcător quick charge (deci de 9V) bun, cablul nu prea mai influențează negativ încărcarea.

PS. Și eu tot P10 Lite i-am luat neveste-mii. Mișto telefon, se mișcă excelent, însă sunt absolut incantat de cum arată pielea pe spatele G4-ului meu după 2,5 ani folosit nici măcar vreo zi cu husă sau folie. Bine, am reușit recent să-i sparg ecranul călcând pe el...

#6184
vasileo

vasileo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 29.10.2008
Folosesc încărcătorul original, cu alt cablu. La cablul original s-au înfundat pinii.
Nu vreau sa mai investesc bani în alt incarcator, am de gand să-l schimb in curand. Nu am prins nimic de BF pentru mine.
Da, chiar este super P10 lite, mai ales ca l-am si prins la 800 de lei, la banii ăștia nu se putea mai bine de atât.

#6185
sashamiha

sashamiha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 15.02.2005
Trimis telefon in service.  A V-a oară.  Motive: încărcare defectuoasa a bateriei si ecranul.
S a întors fără reparatie. Cică funcționează corect.  Legat de baterie, se recomanda schimbare încărcător /cablu.
Legat de ecran,  vă las să vedeți cum arata. Normal, zic ei...

Attached Files



#6186
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.12.2007
@sashamiha: îl trimiți înapoi în service cu aceleași probleme. Poate la baterie au ce să-ți spună, dar ecranul trebuie să fie schimbat. La a treia trimitere în service (dacă nu mă înșel) sunt obligați să ți-l schimb cu totul sau să-ți dea banii înapoi. Dacă nu vor să schimbe nimic, ia legătura cu ANPC.

#6187
sashamiha

sashamiha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 15.02.2005
Il mai trimit. A fost a Va oara trimis. O data inlocuit cu unul nou. Grozavie de telefon.
Acum listez si poza sa se vada. Ma mir ca nu am mai avut probleme cu service ul LG.
Mai am 4luni de garantie la el

Si la baterie poza poate fi exemplu. Se vede, mai greu adevarat, in imaginea freeze ca s-a inchis la baterie 18% , iar dupa conectare la priza, cu el inchis, a pirnit de la 0%

Edited by sashamiha, 27 November 2017 - 12:21.


#6188
OvidiuGeorge

OvidiuGeorge

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 26.03.2016
sashamiha dar unde a fost in service ? la esd sau l-ai dus acolo de unde l-ai luat si l-au trimis ei la service-ul lor partener ?

#6189
sashamiha

sashamiha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 15.02.2005
Trimis la Orange si de acolo, pachet catre service. Tot acolo e si acum. Nu stiu service-ul.

#6190
adypac86

adypac86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.12.2012
salutare , ati primit Andorid 7 prin OTA !?
eu avand varainta H815 nimic inca , ma face sa cred ca au fost false sperante ca va da si pe lg G4 H815 Andro 7 :(

#6191
OCB96

OCB96

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.07.2015

View Postadypac86, on 09 decembrie 2017 - 19:51, said:

salutare , ati primit Andorid 7 prin OTA !?
eu avand varainta H815 nimic inca , ma face sa cred ca au fost false sperante ca va da si pe lg G4 H815 Andro 7 :(
Eu astept din iulie si inca nimic....

#6192
litapetru

litapetru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 06.10.2009
Telefonul meu LG G4 a decedat.Aceiasi boală incurabilă a plăcii de bază.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate