Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 

Casa in Timisoara

* * * * - 16 votes
  • Please log in to reply
4347 replies to this topic

#2143
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
W = Weiss = alb (cu ciment alb)
A = Aussen = de exterior
Granulatia e aceeasi.

#2144
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Din gama Knauf:(informati furnizate de un reprezentant Knauf)
- A este de exterior, de granulatie 1,2 mm se poate da mai gros, gen 5mm o mana, sanse fisurare minime si este hidrofobizat deci nu intaleg de ce s-ar dori sa fie dat la interior, in fine...
- W este de interior si exterior de granulatie 1.2 mm, culoare alba si care se poate da in grosime de maxim 4 mm per strat
- I este tinci gri de interior, foarte fin, de granulatie 0.6 mm si care se poate da in maxim 2-3 mm stratul de tinci.

Banuiesc ca A si W se da pentru o porozitate mai mare sau unde pereti nu sunt perfect drepti ca din doua maini sa ajungi la 0.8 cm -1 cm si sa mai incerci sa nivelezi mici defecte
I se da daca se doreste o granulatie mai fina si din doua straturi ajungi la 4-6 mm deci pereti trebuie sa fie aproape perfecti fara defecte dar e problematic deorece trebuie sa fi meserias sa il dai in 2-3 mm per strat pentru ca daca il dai mai gros are tendinta sa apara crapaturi fine.

Nu intaleg de ce @kolf a ales tinci de exterior hidrofobizat la interior si care se da in grosime de 5 mm per strat avand in vedere ca putea merge pe W(acealasi aspect si granulatie, chiar alb deci usurinta in acoperire cu acrilica alba) sau chiar I avand pereti drepti si fini de la tencuiala mecanizata si se putea aplica destul de usor.

Edited by Mirel_85, 02 March 2018 - 09:16.


#2145
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 Mirel_85, on 02 martie 2018 - 09:12, said:

Nu intaleg de ce @kolf a ales tinci de exterior

Raspunsul meu nu s-a schimbat de ieri:

 kolfleading, on 01 martie 2018 - 08:51, said:

Am luat tinci Knauf Feinputz A, pentru ca am vazut cum a iesit la prietenul care mi-a recomandat echipa de finisori si mi-a placut.

 Mirel_85, on 01 martie 2018 - 10:20, said:

De ce ai ales tinci de exterior Feinputz A ?

 kolfleading, on 01 martie 2018 - 11:10, said:

Pentru ca am vazut cum a iesit la prietenul care mi-a recomandat echipa de finisori si mi-a placut.


#2146
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Eu asta am intales ca si aspect granulatie, eu altceva nu am intales si anume fiind de exterior este putin mai dur si si este impermeabil ca sa protejeze fatada de ploaie intemperi etc. Impermeabil inseamna ca nu trece molecula de apa dar totusi este oarecum permeabil la vapori, trece molecula de vapori dar nu atat de permeabil la vapori pe cat ar fi unul de interior. Tinciul fata de glet este super permeabil la vapori si lasa pereti sa "respire" cum se zice in popor, absoarbe cand e umiditate multa si desoarbe cand e uscat la interior, deci oarecum regleaza microclimatul la interior asa vad eu rolul tinciului pe langa cel de aspect in rugozitate.

Iar cu cel de exterior dat la interior care mai este rolul tinciului? Sa nu spui ca cel de exterior e la fel de permeabil la vapori ca cel de interior hidrofobizat pentru ca nu este asa. Sper sa nu ai surprize neplacute in baie si bucatarie cand de la condens tinciul find hidrofobizat va condensa stropi pe pereti, tavan in loc sa traga excesul de umezeala. Daca o sa spui ca si vopseaua va fi lavabila si nu var sau acrilica atunci deja chiar ca scopul tinciului pe perete este inexistent(pe langa aspectul poros)

Edited by Mirel_85, 02 March 2018 - 10:03.


#2147
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Tu ai dreptate in ceea ce spui, dar pe mine nu ma deranjeaza acest potential dezavantaj.

Vopseaua va fi lavabila, ceea ce oricum reduce capacitatea peretelui de a fi permeabil la vapori.
Controlul umiditatii la interior va fi asigurat de instalatia de ventilatie.
Faptul ca peretele este impermeabil va proteja termosistemul, va reduce sansa sa ajunga umiditate care sa se condenseze si sa inghete in polistiren. Bariera de vapori pe partea calda a izolatiei.

#2148
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013
Nu apar probleme daca dai un tinci de exterior la interior, ci doar daca dai unul de interior la exterior.

#2149
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 Mirel_85, on 02 martie 2018 - 09:12, said:

A este de exterior, de granulatie 1,2 mm se poate da mai gros, gen 5mm o mana, sanse fisurare minime si este hidrofobizat
Hmm...nu-i foarte clar care-i legatura dintre hidrofobizare si impermeabilizare.
Si vata bazaltica de fatada este hidrofobizata.

 Mirel_85, on 02 martie 2018 - 10:02, said:

fiind de exterior este putin mai dur si si este impermeabil ca sa protejeze fatada de ploaie intemperi etc. Impermeabil inseamna ca nu trece molecula de apa dar totusi este oarecum permeabil la vapori, trece molecula de vapori dar nu atat de permeabil la vapori pe cat ar fi unul de interior.
  
  • Feinputz I are rezistenta la vapori μ  = 15
  • Feinputz A are rezistenta la vapori μ  = 14
μ  mare = rezistenta mai mare la vapori, de ex. EPS are μ  ~= 50, iar XPS are μ  ~= 100

Edited by kolfleading, 04 March 2018 - 09:21.


#2150
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Pe latura de sud, am un vecin foarte de treaba. Profesor pensionar, care nu e deloc strain de bricolaje si lucrari pe langa casa...
M-a ajutat si am facut schela pentru zugravit casa scarii, din ceva resturi de lemn.

Ca sa putem taia lemnul ud si inghetat, am cumparat o drujba electrica marca Grunman de la Dedeman.
A costat 209 RON, are 2000 W si lama de 35 cm.
Nu e grozava, mecanismul de intins lantul e cam aiurea, dar pentru taiat niste lemne sa faci o schela sau un cofraj, iti faci treaba cu ea.

Attached Files

  • Attached File  004.jpg   372.61K   173 downloads
  • Attached File  001.jpg   400.59K   182 downloads
  • Attached File  002.jpg   363.31K   188 downloads
  • Attached File  003.jpg   355.54K   193 downloads


#2151
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
M-am apucat sa fac traseele de ventilatie care coboara din pod, trec prin camerele de la etaj, si merg in camerele de la parter.
Am folosit tubulatura si accesorii de 125 mm.

Timp de doua saptamani, m-am tot rugat de cei de la Air Duct Systems din Chisoda sa-mi faca 3 buc. x 3 ml teava 125 mm (ei au fabrica de tubulatura si piese de ventilatie si se pare ca sunt foarte solicitati si foarte ocupati). In final, cand le-am adus acasa si le-am masurat, aveau cam 120 mm diametru si nu se potriveau cu celelalte elemente. Au costat 22 RON / ml, dar deocamdata le trec la pierderi...mai vad eu, poate le voi folosi totusi la partea din pod a instalatiei.

Asa ca, in graba, m-am dus in Dedeman si am luat cateva bucati de tubulatura PVC de 125 mm:
https://www.dedeman....000mm/p/2013900

Am montat si atenuatoare de zgomot, lungime 900 mm, cu izolatie din vata de 50 mm, luate de la SIG AIR HANDLING, cu care am colaborat foarte bine.
https://www.airtradecentre.com/RO/RO/
Daca va faceti cont la ei, veti vedea pretul si stocul in timp real.
Eu am cumparat ultimele atenuatoare circulare care le aveau pe stoc, si acum observ ca nu mai apar deloc in oferta, nici macar cu "stoc: la comanda".
Atenuatoarele si coturile de la ei au garnituri de etansare si se potrivesc foarte bine cu tubulatura PVC de 125 mm.

Am izolat tuburile cu Armaflex, covor adeziv, grosime 19 mm.
Izolatia la coturi nu mi-a iesit foarte aspectuoasa, stiu ca exista sabloane de decupare, dar n-am mai avut timp, le-am "cocolosit" cumva...

Colierele (bridele) pentru fixat teava de 125 mm le-am luat de la Romstal de pe fosta str. Resitei.
Am unit cele 2 piese ale bridelor folosind suruburi mai lungi (M6 x 80 mm) decat cele originale, ca sa le pot inchide peste izolatie.

La parter, tuburile vin cam cu 1 cm mai scurte decat nivelul tavanului si voi baga valve de aer.


Tot ce vedeti in poze va veni inchis in ghene de rigips. Acesta este motivul pentru care trebuia sa le fac acum.

Attached Files

  • Attached File  009.jpg   145.85K   173 downloads
  • Attached File  010.jpg   224.74K   172 downloads
  • Attached File  011.jpg   260.79K   183 downloads

Edited by kolfleading, 12 March 2018 - 11:13.


#2152
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
@kolfleading mai baga si tu poze la tinci, ce se vede in pozele cu tubulatura e prima sau a doua mana? E driscuit deja sau nu?

P.S. Buna ideea cu izoilatie cu adeziv, chiar ma gandeam si la mine cum naiba sa izolez tevile inainte sa le fac mastile de rigips. Cam scumpa totusi izolatia dar fiind suprafata mica cred ca un sul de 6m pentru 19mm ti-a ajuns, eu cred ca o sa pun 9mm in casa si 19 mm in pod.

Edited by Mirel_85, 12 March 2018 - 15:34.


#2153
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Ref. izolatie, este Armaflex 8 m lungime x 1 m latime x 19 mm grosime.
Cred ca ar fi fost de ajuns si 9 mm, dar pe stoc era doar 19 mm, si n-am vrut sa mai aman si sa mai astept pana vine...
Daca stergi praful de pe PVC, se lipeste al dracului de bine. Eu am mai pus ulterior din 20 in 20 cm cate un colier de plastic (faseta), dar mai mult din cauza ca ma plictiseam asteptand pe cineva...

Ref. tinci, este primul strat si nu este driscuit. Finisorii m-au rugat sa pun tevile pe pozitie, ca sa faca mastile de rigips, ca sa poata sa dea al doilea strat de tinci, care o sa vina dat si peste rigips, ca sa nu fie diferenta mare de textura rigips vs. pereti.

#2154
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 23.02.2007
Peste rigips sa dea cu adeziv masa de spaclu in care inglobeaza plasa si apoi cu tinci.

#2155
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Sa intaleg ca tinciul nu adera la rigips, auzisem si eu asta la echipa cu care m-am intales si tocmai de aceea fac tavanele cu glet si pereti cu tinci. Acum mi-a picat fisa ca si eu o sa am masti de rigips la ventilatie si la sanitare iar acolo va fi tinci si ma gandeam cum rezolv problema.... Sa intaleg ca se da cu adeziv polistiren care face legatura intre tinci si rigips?

#2156
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 23.02.2007
Exact. Mesterul a adaugat si posibile crapaturi ca motiv.  Eu am aplicat aceasta solutie la glafuri usi si ferestre, cos fum interior si la peretii din rigips ce sunt pe langa scari (e o camara acolo). Adica peste tot pe unde am vrut tinci si nu era tencuiala. Deci intalegi ghini ;)

Edited by bobitzaaa, 12 March 2018 - 20:09.


#2157
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Si pe ipsos cum prinde tinciul? Eu am pus dozele de aparataj dupa tencuiala si sunt prinse cu ipsos, prinde tinciul pe ipsos sau trebuie la fel adeziv de eps?

Acum daca stau sa ma gandesc parca si  @kolf la fel a facut, a pus dozele dupa tencuit deci prinse cu ipsos, @kolf cum ai procedat la tinciul peste ipsos?

#2158
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Dupa ce s-au pus dozele s-a dat cu amorsa Beton Kontact peste ipsos si s-a acoperit cu tencuiala (Baumit MPI 25).
In locurile care nu-s la vedere, unde am mai facut modificari la instalatii dupa tencuire, finisorii au dat cu adeziv de polistiren peste ipsos.

#2159
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014

 kolfleading, on 07 februarie 2018 - 11:45, said:

Hmm...nu-s convins ca ai adresa corecta. Posted Image

Instalatia de ventilatie va fi pusa in practica dupa ce ma mut si strang fondurile necesare. Nu am proiect facut de firma, eu ma voi ocupa de asta.
Anul acesta voi instala doar tubulatura care traverseaza prin camere, pentru ca va fi mascata cu ghene din rigips, deci trebuie sa fie facute inainte de a da lavabila.

Eu voi folosi tubulatura de tabla galvanizata, diametru 125 mm. Ieftina si buna.
Tubulatura HDPE este scumpa si are caderi de presiune mari. Se justifica doar daca vrei neaparat trasee ingropate prin sapa sau prin pereti de rigips.
Nu va merge cu racire, pentru ca racirea / incalzirea (climatizarea) necesita debite de aer de 10 ori mai mari decat ventilatia simpla.

Si eu voi monta unitatea de ventilatie in pod, voi avea izolatie echivalent cu aprox. 30 cm de vata intre capriori. Traseele din camere merg vertical pana in pod. Traseele care alimenteaza camerele de la parter, trec vertical prin colturile camerelor de la etaj si vor fi mascate cu rigips. Extractia de aer am pus-o in holul cu casa scarii.

Am in vedere un debit ventilat de aprox. 100 mc/h, functionare continua.

Racirea o fac cu unitati split de perete, instalate central (una la parter, una la etaj).
Cam ce pret are aceasta instalatie de ventilatie? De la cap coada... Absolut tot ce este nevoie. Un pret aproximativ... Asa sa am si eu habar despre cat este vorba. Multumesc

#2160
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Pe mine o sa ma coste vreo 3000 EUR.
Poti sa consideri undeva la 3000 ... 5000 EUR.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate