Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Casa in Timisoara

* * * * - 16 votes
  • Please log in to reply
4347 replies to this topic

#2179
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Am inceput sa caut alternative pentru finisaje, dar toti cu care am vorbit mai au 2 - 3 case pe lista deja...
Cred ca pana la urma tot atata o sa dureze...

View PostMirel_85, on 15 martie 2018 - 19:33, said:

pam-pam
De aici vine (minutul 08:45):

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/L9ispiMsWEw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by kolfleading, 15 March 2018 - 19:58.


#2180
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
E foarte bine asa , cu exceptia problemelor medicale...

#2181
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Nu-ti face probleme, cu totii de pe aici suntem patiti fie cu din astea fie cu de altele, formam o familie mare din punctul asta de vedere :)

#2182
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Si eu am patit la fel cu polistirenul..diferenta e ca eu l-am urcat pe tot in podul casei..Apoi cand au inceput astia sa bage termosistemul ..cred ca m-au injurat un pic pt ca tot trebuia sa-l dea jos din pod..si sa-l care pe dupa casa..pe unde era nevoie..

Eu inca n-am patit-o cu custodiile..insa e clar ca te poti astepta la orice.

#2183
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Eu nu as lasa materiale in custodie, e foarte riscant. Cat de mare si tare pare o firma de materiale de constructii, niciodata nu poti sa stii care e situata de fapt. Au dat faliment unii care pareau foarte solizi, cum era depozitul ala mare din Crevedia, (langa Bucuresti), al carui nume nu mi-l amintesc acum.

Edited by cumparator, 15 March 2018 - 22:08.


#2184
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Eu mă așteptam ca vecinul să-ți spună că i s-a furat polistirenul din garaj. Asta era cea mai tare.  Pam-pam.

#2185
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Nu cred ca polistirenul prezinta atractie pentru hoti...ce naiba sa faca cu el...?

#2186
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
sa-l vanda..

#2187
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Il vand ei, dar cu ce il transporta? Vin cu camionul sa il ia? Sau fura cate 2-3 baxuri cu o masina normala si fac 20 de drumuri ?

#2188
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
Depinde de hoț.

#2189
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Eu am chemat o data politia la unii care au profitat de o furtuna sa arunce in duba niste baxuri de polistiren depozitate langa gardul unui depozit. Si asta in oras, strada cu mai multe benzi pe sens, pe lumina.

#2190
crysty_sev

crysty_sev

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 18.01.2007
Ai scris cumva ce solutie vei alege pentru control automatizare IPAT? Am vazut ca ai folosit teava PEX-A de la TECE. Eu am primit oferta de la TECE, Frankische si Rehau, dar pe partea de automatizare cu acces la internet sunt foarte scumpi cu termostatele Rehau NEA Smart si Rigleta Smart. O sa cer oferta si de la Salus, acestia par mai accesibili. Ce variante as mai avea ?

#2191
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
La mine a stat polistirenul cu saptamanile in curte, fara garduri. Dar mai depinde si de zona... Pe la mine pe acolo sunt doar profesionisti, si astia stiu ca nu e bine sa furi din zona unde locuiesti :)

#2192
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postcrysty_sev, on 11 aprilie 2018 - 14:20, said:

ce solutie vei alege pentru control automatizare IPAT?
Termostate Purmo TempCo Digital si automatizare DIY.

#2193
cinsem

cinsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 05.03.2018
Salutare,

Vreau sa te intreb si eu ceva in legatura cu IPAT-ul. Postez aici (sper ca e ok) si nu pe topicul dedicat pentru ca am vazut ca te pricepi destul de bine si explici cum trebuie iar pe topicul dedicat sunt foarte multe orgolii si de multe ori, raspunsurile nu-s.... raspunsuri.

Este corect sa impart sistemul IPAT in:
- Partea de instalare (ce tine de instalarea tevilor in pardoseala, conectarea traseelor in distribuitor si a distribuitoarele in centrala)
- Partea de automatizare (termostate in camere controlate la o unitate centrala)

Intreb asta pentru ca un prieten cunoaste un instalator cu care am vorbit si mi-a recomandat sa fac IPAT-ul cat mai simplu pentru ca este suficient de eficient termic si, in acelasi timp, este mai fiabil. Simplu inseamna sa se realizeze IPAT-ul fara automatizare iar temperaturile sa fie reglate prin robinetii de la distribuitor (cam ca la calorifer). Fara pompe/GPA, etc. Pasul ar fi de 15.
Intr-un final mi-a spus ca el face asa pentru ca nu stie (si nu se baga daca nu stie) sa faca automatizarea la nivel de camera. Dar ca n-a avut nicio reclamatie de la nimeni, ba chiar m-a invitat sa merg la 3-4 beneficiari si sa-mi spuna ei daca sunt multumiti sau nu.

Ideea e ca are un pret pe manopera foarte decent (in raport cu alte oferte pe care le-am primit si care s-au situat in jurul a 2000 EUR pentru 170mp utili). Pe de alta parte nici nu poate fi vorba sa-mi faca niste calcule termice complexe si nu as vrea sa instalez ceva care sa nu functioneze cum trebuie. El este instalator (cu diploma Posted Image ) si a lucrat mult timp la firme de instalatii insa nu este inginer (n-ar studii superioare in domeniu).
Stiu ca primul gand care ar trece cuiva prin cap dupa ce citeste cele de mai sus (mi-a trecut si mie) este ca ieftin egal prost facut. Pe de alta parte, de cand imi construiesc casa am dat de multi magari cu oferte sau pretentii aberante. Cu alte cuvinte, scump nu inseamna neaparat si bun.

Intuitia imi spune ca partea cea mai importanta a IPAT_ului este instalarea corecta. Pentru ca asta e partea la care nu se mai poate umbla ulterior. Dar, pentru ca nu ma pricep, intreb: automatizarea se poate face ulterior instalarii? Si daca da, ce trebuie prevazut inainte de turnat sapele si finisat peretii? Termostatele au nevoie de trasee de cablu doar pentru curenti slabi sau si 220v? La distribuitor trebuie prevazuta alimentare cu 220v, presupun. Ce altceva ar mai trebui?

Ma gandeam sa-mi faca el partea de instalare iar de automatizare sa ma ocup eu ulterior (cu conditia sa nu mai trebuiasca sa sparg sapa sau peretii). Ce probleme ar putea aparea daca as proceda asa?

Multumesc anticipat

#2194
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Se poate face si cum zice instalatorul, echilibrare din debite, dar fara nici un termostat vei avea consum prea mare si risipa de caldura.
Trebuie macar un termostat ambiental (sau cate unul pe nivel, daca ai casa cu mai mult de un nivel), ca sa mai limiteze consumul.

Se poate face automatizarea separat de IPAT.

Trebuie sa te asiguri ca ai pregatit locul de montaj pentru termostate.
Unele termostate se monteaza doar aparent, fixat pe perete. Altele (ex. Purmo TempCo Digital) se monteaza in doza rotunda ingropata.
Trebuie sa ai trase minim 4 fire de la distribuitor la fiecare termostat. Eu am folosit 4 conductoare litate MYF cu sectiunea de 0.75 mm2. Se poate folosi si cablu cu mai multe conductoare, dar sa fie minim 4. Nu trage conductoare de joasa tensiune, gen UTP, pentru ca unele termostate lucreaza la 230 V, inclusiv pe partea de comanda, iar izolatia la UTP nu se stie cat si cum rezista la 230 V.

Apoi, daca vrei, cumpara si senzorii de temperatura in pardoseala. Senzorii sunt specifici fiecarui tip de termostat, deci daca vrei si senzor in pardoseala, ar trebui sa te hotarasti asupra unui model.

Senzorul vine cu tot cu cablul lui, vreo 3 m lungime. Senzorul trebuie montat pe polistiren, undeva intre doua tevi, cat de departe iti ajunge firul de la senzor.

Se poate face si automatizare cu termostate wireless. Studiaza de exemplu Computherm Q8 RF, permite pana la 4 termostate si include si partea de "rigleta".

In cutia distribuitorului mai trebuie sa tragi o alimentare 230 Vac (cu impamantare) si o pereche de fire care sa mearga la centrala.

#2195
cinsem

cinsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 05.03.2018
Multumesc

#2196
cinsem

cinsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 05.03.2018
Si pentru ca nu mai pot edita postul de mai sus, mai pun cateva intrebari aici:

Pompa de la o centrala in condensatie (sau centrala pe peleti pana imi adug astia gazele) face fata la doua distrubuitoare (unul pe nivel) cu debitele aferente (care am inteles ca trebuie sa fie mari pentru a avea o diferenta mica de temperatura intre tur si retur) la o suprafata totala de 172 mp? Sau mai trebuie montata o pompa suplumentara? Si daca da, presupun ca undeva la centrala.

Si daca am 2 distribuitoare, unul pe nivel, ele trebuie (pot fi) inseriate sau conectate pe trasee diferite, fiecare direct din centrala?

Iar cablurile din distribuitor catre centrala sunt cabluri/conectori de 230V sau de curenti slabi (UTP/FTP)?

Multam anticipat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate