Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 

Cum este viata in Mogosoaia?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
scubidu

scubidu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.06.2010

View Postalexxxz, on 27 ianuarie 2015 - 11:18, said:

si inca ceva pt ce iti trebuie 5 camera? 4 bai? 1000 mp? e mult si greu de intretinut.
cauta ceva mai mic 3 dormitoare,2 bai, max 500 mp.

5 camere pentru ca livingul oarecm este partitionat in 2. Sus sunt 3 dormitoare. Baile asa s-au nimerit sa fie. Eu ma multumeam si cu 2. Din cei 1000 mp o parte este ocupata de amprenta casei, 2 garaje plus o parte pavata. Deci spatul verde de ingrijit nu ramane asa mare.

View Postalexxxz, on 27 ianuarie 2015 - 11:27, said:


da numai terenul 1000*70mp=70000 eur. 100.000 casa , si restul profit pt proprietar.
cum crezi mie mi se pare mult , la banii astia  cumpreri in bucuresti spre centru.

Casa+curte?? Cred ca glumesti. Ce gasesti ceva mai ieftin (180.000) ori nu are actele ok, ori este casa veche (infrastructura varza), ori fara curte. Initial am cautat in Bucurestii Noi. Dar sunt preturi mari. Sau ar insemna sa renunt la curte.

#20
ilestan

ilestan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 25.03.2014
Daca mai faci si credit pentru magaoaie, va fi extrem de greu. Mai bine investesti banii astia in educatia copiilor.

#21
scubidu

scubidu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.06.2010

View Postilestan, on 27 ianuarie 2015 - 11:32, said:

Daca mai faci si credit pentru magaoaie, va fi extrem de greu. Mai bine investesti banii astia in educatia copiilor.

Inca o data, ma intereseaza in special pareri de la persoane care sunt sau au trecut prin experienta asta. Asa, presupuneri fac si eu de 1 an de zile, gandindu-ma unde sa ne mutam. Ca de mutat este cert ca trebuie sa ne mutam, acolo chiar nu mai avem loc.
Credit evident ca trebuie sa fac, nu am 200.000 stransi:)

#22
ilestan

ilestan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 25.03.2014
E cumva casa asta? http://www.cbimobili...a-cbv13181.html

#23
scubidu

scubidu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.06.2010

View Postilestan, on 27 ianuarie 2015 - 11:42, said:


:)) Nu mai, nu este, desi o stiu. Casa din anunt nu prea imi inspira incredere pentru ca pare facuta pentru business. Dar este doar o presupunere; asa, suna bine din anunt.
Insa era si aceea pe o lista scurta a caselor de vazut in zona. Recunosc ca nu am ajuns inca sa o vad.

#24
alexxxz

alexxxz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 26.11.2009
ca sa traiesti decent in aceasta casa cu toate cheltuielile, ar trebui sa ai venituri pe luna de min 15000 ron . daca ai e ok , zona e superba.

#25
Alteran

Alteran

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 874
  • Înscris: 28.11.2014
Am un prieten bun care se muta in cateva luni la Mogosoaia la casa, pare sa fie aceeasi zona ca a ta, si aceeasi situatie: doi copii mici, sta intr-un apartament mic intr-un bloc obisnuit. Zona in care se muta el e inca este in constructie, nu a ajuns asfaltul la el dar la modul frenetic la care se construieste acolo (am fost prima data acolo prin 2012, si apoi anul trecut, incredibil ce s-a putut construi in doar doi ani) este doar o chestiune de timp.

Foarte multi fac direct trecerea de la viata de student sau burlac sau tanar fara obligatii, cu metroul la 5 minute distanta si o viata care graviteaza in jurul distractiei, de asta li se pare o schimbare atat de dramatica. Pentru cei care au deja copii mici, isi petrec mai multe seri acasa decat in oras iar bautul a ajuns o exceptie in loc de regula, lucrurile nu sunt nici pe departe atat de complicate.
Nu te speria nici de timpul petrecut in trafic, pana in oras vei face doar 10 minute in plus, de acolo mergi in acelasi ritm ca si inainte. In schimb te vei organiza mai bine astfel incat sa ai mereu acasa lucrurile de care ai nevoie, ceea ce o sa te scuteasca de multe drumuri pe care le faci acum. De exemplu, cand stateam la bloc mergeam aproape zilnic la cumparaturi la un mega-image de langa bloc - minim 20 de minute in fiecare zi ca sa cumpar cateva fleacuri, asta pe langa cumparaturile de weekend de la hipermarket. Orice sta "proaspat" pe niste rafturi sau intr-o vitrina in magazin poate sa stea la fel de proastpat pe un raft sau intr-un frigider suplimentar la tine in magazie.
Gradinite particulare exista in toate zonele care s-au dezvoltat in jurul Bucurestiului si o sa ai avantajul sa fie la 5-10 minute de tine si sensibil mai ieftina decat una din Bucuresti. Cand ajung copiii la scoala sunt diverse variante, cea mai populara fiind sa ii lasi tu dimineata la scoala si sa le aranjezi un transport care sa ii aduca la pranz, sau un afterschool, sau un bunic/bunica cu masina, sau ceva activitati extra-scolare programate imediat dupa scoala. Desigur, nu este la fel de simplu cu a avea scoala in fata blocului, pe de alta parte eu cunosc o gramada de oameni care si-au dat copiii la scoli mai bune de prin alte parti ale Bucurestiului, deci aproape nici o diferenta.

Mai toti colegii mei care au ramas in Bucuresti stau in zone de case aflate pe la 10-20 de km distanta din aceleasi considerente ca si tine: liniste, aer curat, curte unde sa isi lase copiii fara grija ca ii calca masina sau ii musca un caine. Pana acum nu am auzit pe niciunul ca ar vrea sa se mute inapoi.

View Postalexxxz, on 27 ianuarie 2015 - 12:21, said:

ca sa traiesti decent in aceasta casa cu toate cheltuielile, ar trebui sa ai venituri pe luna de min 15000 ron . daca ai e ok , zona e superba.

Cum ai calculat?

Edited by Alteran, 27 January 2015 - 13:13.


#26
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Ei, nu chiar atat (15000) insa afterschool, gradi privata (eventual Kids Taxi...) costa. Pe de alta parte, intretinerea la bloc te omoara. Eu am in Mogo langa stadion si ai Megaimage, scoala si gradinita privata. Pe partea stanga (cum pleci din Bucuresti) e OK. Invers...

Edited by e_bulu, 27 January 2015 - 13:27.


#27
ilestan

ilestan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 25.03.2014
Cum sa te omoare intretinerea la bloc? Posted Image

Eu zic ca intretinerea unei astfel de casoaie pe timpul iernii iti scoate din buzunar minimum 1500 lei.

#28
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Si patru persoane la cinci camere in Bucuresti, cat platesc?

#29
Alteran

Alteran

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 874
  • Înscris: 28.11.2014

View Postilestan, on 27 ianuarie 2015 - 13:30, said:

Cum sa te omoare intretinerea la bloc? Posted Image

Eu zic ca intretinerea unei astfel de casoaie pe timpul iernii iti scoate din buzunar minimum 1500 lei.

Eu am una mai mare si media la ce am platit pe tot anul trecut  arata asa: 250 ron/luna gazele, 150 ron/luna apa-canal, 150 ron/luna curent electric, 30 ron/luna gunoi si iluminat public.  Chiar presupunand ca este mai prost izolata sau ca tine temperatura mai mare si ca iarna ar consuma de trei-patru ori ma mult decat mine, media la gaz tot nu ar trebui sa sara de 500 ron/luna.

Pentru comparatie, am un prieten cu o casa terminata la inceputul lui 2000, parter plus doua etaje, vreo 400 de metri utili in total, si cea mai mare factura in lunile de iarna e pe la 2000-2200 de ron, in conditiile in care casa nu este izolata, geamurile termopan sunt tehnologia de acum 15 ani, centrala tot de atunci.

Edited by Alteran, 27 January 2015 - 14:00.


#30
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Am vrut sa-mi iau teren in Mogosoaia . Intre timp am auzit de o "infractionalitate" crescute si de bande de ......! Am renuntat ! Nu stiu acum cum mai ...este .
Partea buna este ca in curandPosted Image  vei avea centura pe 4 benzi intre A 1 si A 2 si vei putea sa te misti mult mai ok . Pe partea cu costurile de intretinere ale unei case , cine o compara cu un apartament e minimum ....amuzant ! La apartament platesti doar intretinerea unui interior cu multi pereti comuni !
Succes in alegere si atentie la ....credite !

View PostAlteran, on 27 ianuarie 2015 - 13:57, said:

Eu am una mai mare si media la ce am platit pe tot anul trecut  arata asa: 250 ron/luna gazele, 150 ron/luna apa-canal, 150 ron/luna curent electric, 30 ron/luna gunoi si iluminat public.  Chiar presupunand ca este mai prost izolata sau ca tine temperatura mai mare si ca iarna ar consuma de trei-patru ori ma mult decat mine, media la gaz tot nu ar trebui sa sara de 500 ron/luna.

Pentru comparatie, am un prieten cu o casa terminata la inceputul lui 2000, parter plus doua etaje, vreo 400 de metri utili in total, si cea mai mare factura in lunile de iarna e pe la 2000-2200 de ron, in conditiile in care casa nu este izolata, geamurile termopan sunt tehnologia de acum 15 ani, centrala tot de atunci.
Ce inseamna media la tine ? Cheltuielile totale impartite la 12 luni ? Daca DA fa o medie si la apartamente cu luni de vara ! De exemplu eu nu reusesc niciodata sa platesc mai putin de 250 lei curentul cu toate ledurile si AAAAAA++++++ -urilePosted Image ! Mai un tuns iarba , mai o bormasina , mai o sudura , mai o ...multe !

Edited by FAP, 27 January 2015 - 14:08.


#31
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006

View PostKlaron, on 27 ianuarie 2015 - 10:34, said:

Sunt multe zone frumoase pe lângă București.Atâta timp cât nu ai nevoie de statul român, totul e superb.

Necazul începe când dorești o hârtie, o aprobare,o doleanță, un drept.

Dacă nu ai pretenții de salvare, pompieri, poliție, justiție, medicamente, spital,scoală, grădiniță, pensie, drum asfaltat, canalizare,gaz etc,etc în România e miraculos de frumos.

Mda... La Buftea este Tribunalul Ilfov, Judecatoria si Parchetul, statie SMURD si pompieri, statie de ambulanta, spital. Mogosoaia - Buftea 5 minute cu masina. Mogosoaia - Elias - 15-20 minute in trafic normal, 45 de minute in rush hour. Drum asfaltat este cam in jumatate din Mogosoaia, canalizare gaz e cam in toata Mogosoaia.
Gradinite private si de stat sunt si in Mogosoaia si  in Buftea, idem scoli, plus 2 licee in Buftea, cursa regulata de autobuz spre Bucuresti + Maxi-Taxi. In plus, pana la viitoare statie de metrou Straulesti faci cam 10 minute maxim. Deci e rau de tot in Mogosoaia...

#32
Alteran

Alteran

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 874
  • Înscris: 28.11.2014
Da, media pe un an inseamna toate cheltuielile totale impartite la 12 luni. Media la apartamentul meu de trei camere din Bucuresti se invartea cred in jurul a 350 de lei pe luna dar sincer nu am stat niciodata sa calculez. Evident este o diferenta de cheltuieli dar departe de sumele astronomice care le vehiculeaza unii pe aici si apoi este absolut justificata atunci cand vorbim de o suprafa de vreo patru ori mai mare, plus curte.
La un calcul sumar sa zic ca platesc cam 100 de euro pe luna in plus, o suma ridicola prin comparatie cu diferenta de confort, si ridicola chiar prin comparatie cu alte cheltuieli casnice mult mai comune.

Eu nu mai stau in Bucuresti, dar iti dau cateva exemple ca sa intelegi de ce viata in afara Bucurestiului poate fi semnificativ mai ieftina cand faci un total la sfarsitul lunii: gradinita copiilor ma costa 1600 ron/luna pentru amandoua cu transportul inclus, adica mi le iau din curte, mi le aduc in curte. In Bucuresti, pentru o gradinta similara nu cred ca scapam cu suma asta pentru unul singur. Sau menajera, 50 de ron o vizita, in Bucuresti stiu oameni care dau si dublu.

View PostFAP, on 27 ianuarie 2015 - 14:05, said:

De exemplu eu nu reusesc niciodata sa platesc mai putin de 250 lei curentul cu toate ledurile si AAAAAA++++++ -urilePosted Image ! Mai un tuns iarba , mai o bormasina , mai o sudura , mai o ...multe !

150 era inainte sa imi pun led-uri, acum mi-am schimbat cam toate becurile din casa, chiar sunt curios sa vad diferenta  cu toate ca impresia mea e ca investitia nu se va amortiza in timp util. Masina de tuns iarba consuma mai putin decat un aspirator si o folosesti maxim o ora pe saptaman in perioada de vara. La restul nu ma pronunt ca nevoile si implicit activitatile mele de bricolaj sunt zero.

#33
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

View PostAlteran, on 27 ianuarie 2015 - 14:47, said:

Da, media pe un an inseamna toate cheltuielile totale impartite la 12 luni. Media la apartamentul meu de trei camere din Bucuresti se invartea cred in jurul a 350 de lei pe luna dar sincer nu am stat niciodata sa calculez. Evident este o diferenta de cheltuieli dar departe de sumele astronomice care le vehiculeaza unii pe aici si apoi este absolut justificata atunci cand vorbim de o suprafa de vreo patru ori mai mare, plus curte.
La un calcul sumar sa zic ca platesc cam 100 de euro pe luna in plus, o suma ridicola prin comparatie cu diferenta de confort, si ridicola chiar prin comparatie cu alte cheltuieli casnice mult mai comune.

Eu nu mai stau in Bucuresti, dar iti dau cateva exemple ca sa intelegi de ce viata in afara Bucurestiului poate fi semnificativ mai ieftina cand faci un total la sfarsitul lunii: gradinita copiilor ma costa 1600 ron/luna pentru amandoua cu transportul inclus, adica mi le iau din curte, mi le aduc in curte. In Bucuresti, pentru o gradinta similara nu cred ca scapam cu suma asta pentru unul singur. Sau menajera, 50 de ron o vizita, in Bucuresti stiu oameni care dau si dublu.



150 era inainte sa imi pun led-uri, acum mi-am schimbat cam toate becurile din casa, chiar sunt curios sa vad diferenta  cu toate ca impresia mea e ca investitia nu se va amortiza in timp util. Masina de tuns iarba consuma mai putin decat un aspirator si o folosesti maxim o ora pe saptaman in perioada de vara. La restul nu ma pronunt ca nevoile si implicit activitatile mele de bricolaj sunt zero.
Acum depinde si de cata "iarba" ai si ....cum creste ! O masina de 2000 w pe care o folosesti de 2 3 ori pe saptamana + trimmerul in curte si in fata ei ......Posted Image ! DA poate strict cheltuielile de intretinere sunt cum spui tu dar daca incepi sa-ti cumperi "scule" de tot felul si sa faci tot felul de reparatii prin casa si curte(la apartament poate doar ...o teava) , cheltuielile cresc ....! In plus 1000 de mp nu poti sa-i lasi cu "buruieni" - plante, gazon, ingrasaminte , antidaunatori , udat ,alei .........Posted Image !

#34
scubidu

scubidu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.06.2010

View Poste_bulu, on 27 ianuarie 2015 - 13:25, said:

Ei, nu chiar atat (15000) insa afterschool, gradi privata (eventual Kids Taxi...) costa. Pe de alta parte, intretinerea la bloc te omoara. Eu am in Mogo langa stadion si ai Megaimage, scoala si gradinita privata. Pe partea stanga (cum pleci din Bucuresti) e OK. Invers...

La FRF? Si este ok zona?

#35
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Exodul asta spre judetul Ilfov vad ca nu s-a incheiat, a inceput puternic in 2006-2008 si inca mai continua vad.

Pe vremuri era moda sa stai la bloc in Bucuresti (si sa ai buletin de Bucuresti bineinteles), acum vad ca tendinta e inversa.

Sunt si eu in cautare de mutare la casa, dar parca as prefera Bucurestiul, sau ma rog, pana in centura.

Cu 195000 euro se poate lua ceva bunicel si in Bucuresti, dar bineinteles cu teren mic (eu sunt interesat de Berceni-Giurgiului, am vazut destule oferte).

#36
ilestan

ilestan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 25.03.2014

View PostTheWarrior, on 04 februarie 2015 - 15:40, said:

Exodul asta spre judetul Ilfov vad ca nu s-a incheiat, a inceput puternic in 2006-2008 si inca mai continua vad.

Pe vremuri era moda sa stai la bloc in Bucuresti (si sa ai buletin de Bucuresti bineinteles), acum vad ca tendinta e inversa.

Sunt si eu in cautare de mutare la casa, dar parca as prefera Bucurestiul, sau ma rog, pana in centura.

Cu 195000 euro se poate lua ceva bunicel si in Bucuresti, dar bineinteles cu teren mic (eu sunt interesat de Berceni-Giurgiului, am vazut destule oferte).

Incearca in Popesti, in zona metroului Dimitrie Leonida!
Posibil sa mai gasesti pe acolo cateva terenuri disponibile.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate