Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Exista si functionari care refuza mita? Se pare ca da

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
38 replies to this topic

#19
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostLipsum, on 26 ianuarie 2015 - 22:50, said:

COMUNICAT
Astăzi, 15 ianuarie a.c., ofiţerii de poliţie judiciară din cadrul Direcţiei Generale Anticorupţie – Serviciul Judeţean Anticorupţie Giurgiu, sub coordonarea procurorului competent din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Giurgiu, au prins în flagrant un cetățean....
Ce n-am inteles eu: Parchetul Giurgiu are si procurori incompetenti, si competenti ? Si-i numeste ca atare, dupa capacitatea competentelor ?

#20
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
In ce mizerie ne aflam .
Cica un taran este cercetat penal pentru ca are in curte un moped iar acesta este si neimatriculat .
Pe deasupra taranul respectiv a comis si infractiunea de al incredinta spre conducere unui consatean care nu avea permis de conducere valabil pentru categoria respectiva .
Se pare ca cei doi au fost prinsi in timp ce circulau pe drumurile publice din comuna , in august 2014 .
In acest timp soselele patriei sunt pline de biciclisti ,   de carute si de bizoni  .

#21
Tarara09

Tarara09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 23.04.2014
Probabil mai luase una inainte si le era frica cu 2 pe zi.. :)))

#22
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

View Posthoria66, on 27 ianuarie 2015 - 00:07, said:

Ce n-am inteles eu: Parchetul Giurgiu are si procurori incompetenti, si competenti ? Si-i numeste ca atare, dupa capacitatea competentelor ?
Vezi art. 56 din NCPP.
Interpretarea si intelesul juridic al unor termeni difera fata de sensul literar al acestora. Iar prin panseul de mai sus, ai dovedit ca esti strain de acest domeniu.

View Posttiopedi, on 27 ianuarie 2015 - 00:08, said:

In ce mizerie ne aflam .
Exact. In plus, nici n-ai inteles nimic din speta pe care ai povestit-o.

Edited by Lipsum, 27 January 2015 - 00:24.


#23
Tarara09

Tarara09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 23.04.2014
Eu stau in Giurgiu. A da spaga e ca si cum ai zice "Du-te dreacu". Nu de alta, dar aici "Du-te dreacu" inseamna "Buna ziua" :)

#24
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Nimic nu te opreste sa actionezi legal impotriva celor ce pretind spaga.
Cate denunturi ai facut pana acum?

Edited by Lipsum, 27 January 2015 - 00:22.


#25
Tarara09

Tarara09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 23.04.2014
Cred ca glumesti. A facut un prieten o plangere pentru un vames. In 2 luni l-a dat afara de la locul de munca.

#26
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
Cum adica nu am inteles  nimic ?
In bucuresti se cheltuie milioane pentru piste  de biciclete si la tara se fac dosare penale unor oameni care nu au imatriculat un moped? sau care nu poseda permis de conducere corespunzator ? Cred totusi ca legea romaneasca nu cere contract de utilizare a mopedului de catre alta persoana decat proprietarul , contract de comodat .
Asta mai lipsea sa mergi la notariat de fiecare data cand iti cere cineva mopedul .
Probabil ca politistii respectivi au cerut cetatenilor respectivi avantaje materiale iar cand au fost tratati cu flit s-au gandit sa-i bage la puscarie .

Edited by tiopedi, 27 January 2015 - 00:28.


#27
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

View Posttiopedi, on 27 ianuarie 2015 - 00:25, said:

Cum adica nu am inteles  nimic ?
In bucuresti se cheltuie milioane pentru piste  de biciclete si la tara se fac dosare penale unor oameni care nu au imatriculat un moped?
Tot in Bucuresti, se inlocuiesc borduri iar la tara se intocmesc dosare penale celor ce fura din livezi. Care e problema?
Tot in Bucuresti se cheltuiesc milioane pentru schimbarea canalizarii si la tara se intocmesc dosare penale celor ce fura energie electrica. Si care e problema?
Sa continui cu exemple din astea fara legatura intre ele?

Quote

se fac dosare penale unor oameni care nu au imatriculat un moped?
1) Pentru a circula pe drumurile publice, vehiculele, cu exceptia celor trase sau impinse cu mana si a bicicletelor, trebuie sa fie inmatriculate ori inregistrate, dupa caz, si sa poarte placute cu numarul de inmatriculare sau de inregistrare, cu forme, dimensiuni si continut prevazute de standardele in vigoare.

Quote

sau care nu poseda permis de conducere corespunzator ?
2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul sau tramvai de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv sau al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce vehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
3) Cu pedeapsa prevăzută la alin. (2) se sancţionează şi persoana care încredinţează cu ştiinţă un vehicul sau tramvai, pentru conducerea pe drumurile publice, unei persoane care se află în una dintre situaţiile prevăzute la alin. (1) sau (2) sau unei persoane care suferă de o boală psihică ori se află sub influenţa alcoolului sau a unor produse ori substanţe stupefiante sau a medicamentelor cu efecte similare acestora.

View Posttiopedi, on 27 ianuarie 2015 - 00:25, said:

Cum adica nu am inteles  nimic ?Cred totusi ca legea romaneasca nu cere contract de utilizare a mopedului de catre alta persoana decat proprietarul , contract de comodat .
Asta mai lipsea sa mergi la notariat de fiecare data cand iti cere cineva mopedul .
Din nou, ce treaba are asta cu obligativitatea inmatricularii unui vehicul si detinerea PC cu categoria corespunzatoare acestui vehicul?

Quote

Probabil ca politistii respectivi au cerut cetatenilor respectivi avantaje materiale iar cand au fost tratati cu flit s-au gandit sa-i bage la puscarie .
Politistii nu pot băga pe nimeni la puscarie.

Edited by Lipsum, 27 January 2015 - 00:37.


#28
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
Da, este stipulat in lege , nu contest .
Eu spun doar ca intr-un anumit context , legea respectiva este stramba , are niste prevederi si niste consecinte  inumane .
Cum poti sa-i explici lui nea gheorghe din deal ca de la carciuma nu poti sa mergi acasa cu mopedul ?
Ca traim in secolul 21 si gineri-su i-a facut cadou agregatul respectiv , sa moara vecinii si politistii de ciuda .
Mai ramane doar ca individul respectiv sa fie privit de procurori si judecatori drept un pericol social si sa fie arestat preventiv .
Ca domnul copos ( de ex ) a savarsit faptele respective doar asa, ca a fost influentat de anturaj .

Edited by tiopedi, 27 January 2015 - 00:42.


#29
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

View Posttiopedi, on 27 ianuarie 2015 - 00:40, said:

Eu spun doar ca intr-un anumit context , legea respectiva este stramba , are niste prevederi si niste consecinte  inumane .
Cum poti sa-i explici lui nea gheorghe din deal ca de la carciuma nu poti sa mergi acasa cu mopedul ?
Asa, si? Legea NU a fost facuta de politisti, ci de cei pe care ai pus stampila! Posted Image
Si are caracter obligatoriu pentru toata lumea - norma, din nou, stabilita de cei pe care ai pus stampila.

Edited by Lipsum, 27 January 2015 - 00:45.


#30
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
k.
nu comentez puterea legii si nu acuz politia romana .
spun doar ca-i o intamplare tipic mioritica .
Aplecat de la o pozna si a ajuns o explozie in toata regula .

#31
tenzen

tenzen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,797
  • Înscris: 28.06.2007

View PostTarara09, on 27 ianuarie 2015 - 00:24, said:

Cred ca glumesti. A facut un prieten o plangere pentru un vames. In 2 luni l-a dat afara de la locul de munca.
Sper ca si-a gasit alt loc de munca prietenul tau. :D

#32
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Eu stiu ce sa zic?
Politisti la sat: casa e casa, masa e masa, uniforma si venitul ok pentru tarisoara asta...de ce riste?

Stres ioc, aer curat, pensioara se anunta excelenta...tot sa traiesti si prost e cine risca linistea asta patriarhala pentru niste castiguri prea fierbinti si probabil prea meschine.

#33
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
Totusi este cam mult exces de zel .
Si din partea procurorilor si din partea politistilor respectivi ..
Cat este de mare comuna respectiva ? are sef de post si inca 2 agenti ?
Eu cred ca cineva vrea sa se afirme si exagereaza .

#34
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011

View Postgaleo, on 26 ianuarie 2015 - 22:24, said:

Apropo de fartanesti, am ramas masca sa primesc bon fiscal in bazarul ordinar din Galati, in timp ce sambata, camd am fost intr-o cafenea de fite din afi palace cotroceni nu mi s-a dat asa ceva desi eram in buricul Bucurestiului. Asa e si in centrul vechi am auzit, patronii acelor restaurante se cred mult prea bazati sa mai dea bon fiscal.
pe amaratii din piete si bazaruri ii calca toate "organilii" pe cap ... pe aia cu localuri de fite nu prea-i calca nimeni pe coada pt ca stiu la cine sa cotizeze sau patronii sunt pilosi

#35
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
casa e casa de unde?
masa e masa de unde?
uniforma... una la 2 ani!
venirul ok... 1500-1700lei/luna
la "interventii" cu bicicleta, ca n-au benzina la logan...
ture, stres, injuraturi...

#36
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
Statul asigura militienilor locuinta
                                       norma de hrana
                                       uniforma
                                       pantofi
Cat despre faptul ca nu au benzina la logan si eu merg la munca cu bicicleta cand nu am benzina la logan .
Daca " fac " o tura , apoi au si program liber dupa ea .
Lasa-ma cu detectivii astia , au descoperit gruparea infractionala la fartanesti .
Sa zicerm mersi ca nu i-au impuscat pe cei 2 .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate