Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 

Dubai

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
6589 replies to this topic

#109
_je_

_je_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.07.2005
se poate, eu am fost anul trecut de revelion si am facut plaja in fiecare zi, sunt cam 24-26 de grade incepand cu orele 9:30-10 pana spre 15-16. de preferat mergi la un hotel care are piscina pt ca pe plaja s-ar putea sa prinzi zile cu vant si nu e tocmai placut.

#110
dragospas

dragospas

    mai bine chiulangiu decat securist,mai bine mort decat comunist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,377
  • Înscris: 07.08.2006
cam cat a costat excursia de revelion ?

#111
_je_

_je_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.07.2005

View Postdragospas, on Sep 23 2006, 19:29, said:

cam cat a costat excursia de revelion ?

7 zile, 2 persoane - 2800 euro, hotel 4 stele

#112
pucca

pucca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 03.08.2006

View Post_je_, on Sep 24 2006, 16:02, said:

7 zile, 2 persoane - 2800 euro, hotel 4 stele
prin ce agentie si ce fel de masa?te rog...

#113
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
eu am fost de craciun, pana pe 29 dec am facut plaja zilnic. Ai impresii de calatorie aici.

Edited by Kidu, 25 September 2006 - 23:16.


#114
cancer

cancer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.12.2006
salut.
cunoasteti vre-un roman in Dubai?Voi munci acolo din Ianuarie si tare as vrea sa cunosc pe cineva acolo!
mersi!

#115
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
da.. Nenea Arun locuieste de cativa ani acolo, e un super baiat de treaba, nu stiu doar cat timp liber are sa ti povesteasca...

#116
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostKidu, on Dec 5 2006, 23:43, said:

da.. Nenea Arun locuieste de cativa ani acolo, e un super baiat de treaba, nu stiu doar cat timp liber are sa ti povesteasca...

ba io chiar sint convins ca nenea Arun n-are timp :)...avind numai 1115 posturi pe softpedia. Oare nu l-or impusca arabii pen'ca le-ncinge "sirma"?

#117
cancer

cancer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.12.2006
mersi mult! pt sfat.
l-am contactat deja.astept un raspuns de la el!!!

#118
crysti_91

crysti_91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 22.06.2006
Salut.Spuneti-mi si mie niste agentii de turism mari cu filiale in toata tara si care sa aiba oferte pentru Dubai in Ianuarie Februarie asa.Atunci ce preturi sunt la 2-3 stele?

#119
cancer

cancer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.12.2006
parerea mea este ca daca mergi in dubai nu are rost sa stai intr-un hotel de 2 sau 3 stele. Dubai-ul merita vazut de la 4 stele in sus.
Si din cite stiu un hotel de 2-3 stele acolo e mai slab decit unul de acelasi nivel in RO.

#120
crysti_91

crysti_91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 22.06.2006
Eu am vazut ca la hotel d 2-3 stele au aer conditionat piscina tv telefon de toate.Pe persoana cere se duce nu o intereseaza unde sta.Doreste sa iasa cat mai ieftin sa poata cumpara electronice sa faca plaja si sa viziteze.Nu o intereseaza hotelul.

#121
crysti_91

crysti_91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 22.06.2006
Chiar nu stie nimeni?Niste agentii de turism mari si serioase.Si vroiam sa va mai spun ceva ca sa vedeti cat de mult conteaza hotelul pentru unii.2 prieteni au plecat cu masina in Franta.O sa aflu si cat i-a costat drumul in total si acolo au facut un calcul si au dormit in masina 5 zile si de banii de hotel au facut alte cumparaturi.In total oamenii au facut cumparaturii de 5000E si s-au zgarcit la un hotel  :w00t: .Sunt multe persoane care pleaca si dorm prin masini?

#122
mojito

mojito

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 24.07.2007

View Postdenis.m, on May 22 2005, 10:07, said:

la TV nu arata in schimb populatia majoritar Indiana (70%) (asemeni tiganilor autohtoni), cartierele intregi imputite si zgomotoase identice cu cele din India, traficul infernal in care pierzi 2 ore/zi, ....

ca sa fac o analogie, lumii ii este infatisat Dubai-ul asemeni unei fotografii profesionale dintr-o revista facuta unui fotomodel machiat de un expert.

n-ati vazut-o naturala si nemachiata inca :)

foarte adevarat. va atasez o poza facuta in toiul zilei intr-un cartier de indieni (aproape de orasul de aur - am uitat cum ii zice). din ce zicea ghidul 20% din populatie sunt arabi, sprijiniti de stat cu tot felul de subventii inclusiv cu teren pentru construirea de case, iar restul sunt emigranti care la 50 si ceva de ani trebuie sa plece din Dubai indiferent de cat timp lucreaza in Dubai. caini, ce mai. ceilalti 80% din populatie se impart cam asa: 50% indieni, 20% chinezi, 10% albi.

una peste alta: am fost profund dezamagit. nu m-au impresionat nici cladirile inalte, nici marea care e stearpa si fara viata, fara recifi (nu e de mirare la cat au dragat si sapat acolo). hotelurile sunt overrated, cele de 5 stele declarate au 4 stele, cele 4 stele au 3 stele samd. shoppingul e ieftin dar sper ca nu e nimeni picat in cap sa plateasca o excursie (la extra pret - parerea mea) in dubai ca sa cumpere electronice mai ieftine... ceea ce este misto e desertul cu un nisip rosiatic extrem de fin.

Attached Files



#123
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postmojito, on Jul 30 2007, 23:55, said:

foarte adevarat. va atasez o poza facuta in toiul zilei intr-un cartier de indieni (aproape de orasul de aur - am uitat cum ii zice). din ce zicea ghidul 20% din populatie sunt arabi, sprijiniti de stat cu tot felul de subventii inclusiv cu teren pentru construirea de case, iar restul sunt emigranti care la 50 si ceva de ani trebuie sa plece din Dubai indiferent de cat timp lucreaza in Dubai. caini, ce mai. ceilalti 80% din populatie se impart cam asa: 50% indieni, 20% chinezi, 10% albi.

una peste alta: am fost profund dezamagit. nu m-au impresionat nici cladirile inalte, nici marea care e stearpa si fara viata, fara recifi (nu e de mirare la cat au dragat si sapat acolo). hotelurile sunt overrated, cele de 5 stele declarate au 4 stele, cele 4 stele au 3 stele samd. shoppingul e ieftin dar sper ca nu e nimeni picat in cap sa plateasca o excursie (la extra pret - parerea mea) in dubai ca sa cumpere electronice mai ieftine... ceea ce este misto e desertul cu un nisip rosiatic extrem de fin.
Absolutr de acord... sunt oaze de lux, dar Dubaiul e un mare santier.

#124
silvia71

silvia71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.06.2007

View Postmojito, on Jul 30 2007, 23:55, said:

foarte adevarat. va atasez o poza facuta in toiul zilei intr-un cartier de indieni (aproape de orasul de aur - am uitat cum ii zice). din ce zicea ghidul 20% din populatie sunt arabi, sprijiniti de stat cu tot felul de subventii inclusiv cu teren pentru construirea de case, iar restul sunt emigranti care la 50 si ceva de ani trebuie sa plece din Dubai indiferent de cat timp lucreaza in Dubai. caini, ce mai. ceilalti 80% din populatie se impart cam asa: 50% indieni, 20% chinezi, 10% albi.

una peste alta: am fost profund dezamagit. nu m-au impresionat nici cladirile inalte, nici marea care e stearpa si fara viata, fara recifi (nu e de mirare la cat au dragat si sapat acolo). hotelurile sunt overrated, cele de 5 stele declarate au 4 stele, cele 4 stele au 3 stele samd. shoppingul e ieftin dar sper ca nu e nimeni picat in cap sa plateasca o excursie (la extra pret - parerea mea) in dubai ca sa cumpere electronice mai ieftine... ceea ce este misto e desertul cu un nisip rosiatic extrem de fin.

  Imi pare rau pt. dezamagirea ta,dar sincera sa fiu,si fara sa te jignesc;nu crezi ca esti putin cam "acru"?Sau,poate ai ales agentia si momentul nepotrivit pt.a vizita Dubai!
Da,este de necontestat contrastul intre bogatia localnicilor,a unora dintre rezidenti sau turisti,si,saracia lucie a lucratorilor din constructii(in marea majoritate indieni,pachistanezi,afgani sau bangladezi).Dar,sa nu uitam ca,pt.acestia din urma,viata de mizerie si salariul de maxim 250 dolari lunar,este mana cereasca(traiesc o luna intreaga,in mizerie,dar,trimit banii pt familiile numeroase de acasa)
Indienii pe care i-ai vazut tu,in acel cartier,fac parte din categoria celor ce lucreaza altundeva decat in constructii,probabil ca si hamali sau in domeniul intreinerii zonelor verzi.
Am sa iti pun o intrebare delicata;ai intrat in contact cu localnicii sau cu rezidentii?Ai umblat singur prin oras sau doar ai  facut turul Dubaiului impreuna cu ghidul tau?Cat timp ai stat si la ce hotel ai locuit?Ce pretentii poti avea si ce te poate face pe tine multumit daca afirmi ca hotelurile Dubaiului declarate de 5 stele au nivel de 4?
Ok,poate ca nu esti omul care sa poata gusta pitorescul bazarurilor orientale traditionale, o plimbare seara cu "abra" pe canalul Shindaga sau  zambetul cald al precupetilor din orice "souk"...fie ei chiar si indieni sau pachistanezi,dar...tot oameni...
Poate ca nu te-a impresionat noul cartier Dubai Marina,Burj Dubai(in curand va fi cea mai inalta cladire din lume...),poate ca nu ti-a placut parcul acvatic Wild Wadi sau celebra plaja Jumeirah.Poate ca nu te-au impresionat mall-urile,(in definitiv si cinstit vorbind sunt frumoase,moderne, extraordinar de bine aprovizionate,dar...tot niste mall-uri sunt!),bazarul de aur(cel vechi din Deira sau cel nou din Bur Dubai).Poate ca splendidul hotel Dubai Jumeirah Marina...a pierdut o stea pe drum...
Iti respect parerea,dar,nu pot sa fiu de acord cu tine atunci cand afirmi ca nu merita vazut!
Am cunoscut  orasul acesta in urma cu 13 ani,si de atunci l-am vizitat de 18 ori.La fiecare drum nou,descopar mereu altceva si altceva ce merita vazut!Iar,ceva am descoperit din prima;pacea si intelegerea in care traiesc atatea natii acolo,respectul fiecaruia fata de fiecare,indiferent de origine sau chiar religie.Si cu fiecare drum pe care il fac inteleg tot mai mult de ce isi iubesc ei toti(chiar si rezidentii),conducatorii.
Parerea mea este ca "ceva nu a functionat",in ceea ce te priveste,este greu de crezut ca ai parasit orasul fara sa te indragostesti de el.Poate ca cei cu care ai facut calatoria,au uitat deviza Dubaiului;"sosesti ca turist,dar pleci ca prieten"...

#125
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postsilvia71, on Jul 31 2007, 16:09, said:

Imi pare rau pt. dezamagirea ta,dar sincera sa fiu,si fara sa te jignesc;nu crezi ca esti putin cam "acru"?Sau,poate ai ales agentia si momentul nepotrivit pt.a vizita Dubai!
Da,este de necontestat contrastul intre bogatia localnicilor,a unora dintre rezidenti sau turisti,si,saracia lucie a lucratorilor din constructii(in marea majoritate indieni,pachistanezi,afgani sau bangladezi).Dar,sa nu uitam ca,pt.acestia din urma,viata de mizerie si salariul de maxim 250 dolari lunar,este mana cereasca(traiesc o luna intreaga,in mizerie,dar,trimit banii pt familiile numeroase de acasa)
Indienii pe care i-ai vazut tu,in acel cartier,fac parte din categoria celor ce lucreaza altundeva decat in constructii,probabil ca si hamali sau in domeniul intreinerii zonelor verzi.
Am sa iti pun o intrebare delicata;ai intrat in contact cu localnicii sau cu rezidentii?Ai umblat singur prin oras sau doar ai  facut turul Dubaiului impreuna cu ghidul tau?Cat timp ai stat si la ce hotel ai locuit?Ce pretentii poti avea si ce te poate face pe tine multumit daca afirmi ca hotelurile Dubaiului declarate de 5 stele au nivel de 4?
Ok,poate ca nu esti omul care sa poata gusta pitorescul bazarurilor orientale traditionale, o plimbare seara cu "abra" pe canalul Shindaga sau  zambetul cald al precupetilor din orice "souk"...fie ei chiar si indieni sau pachistanezi,dar...tot oameni...
Poate ca nu te-a impresionat noul cartier Dubai Marina,Burj Dubai(in curand va fi cea mai inalta cladire din lume...),poate ca nu ti-a placut parcul acvatic Wild Wadi sau celebra plaja Jumeirah.Poate ca nu te-au impresionat mall-urile,(in definitiv si cinstit vorbind sunt frumoase,moderne, extraordinar de bine aprovizionate,dar...tot niste mall-uri sunt!),bazarul de aur(cel vechi din Deira sau cel nou din Bur Dubai).Poate ca splendidul hotel Dubai Jumeirah Marina...a pierdut o stea pe drum...
Iti respect parerea,dar,nu pot sa fiu de acord cu tine atunci cand afirmi ca nu merita vazut!
Am cunoscut  orasul acesta in urma cu 13 ani,si de atunci l-am vizitat de 18 ori.La fiecare drum nou,descopar mereu altceva si altceva ce merita vazut!Iar,ceva am descoperit din prima;pacea si intelegerea in care traiesc atatea natii acolo,respectul fiecaruia fata de fiecare,indiferent de origine sau chiar religie.Si cu fiecare drum pe care il fac inteleg tot mai mult de ce isi iubesc ei toti(chiar si rezidentii),conducatorii.
Parerea mea este ca "ceva nu a functionat",in ceea ce te priveste,este greu de crezut ca ai parasit orasul fara sa te indragostesti de el.Poate ca cei cu care ai facut calatoria,au uitat deviza Dubaiului;"sosesti ca turist,dar pleci ca prieten"...

Problema mea cu Dubai-ul este ca isi pierde foarte mult din caracterul oriental.
Am locuit in downtown la un hotel care Dumnezeu stie cate stele avea, dar a fost super ok. Nu pot sa nu neg ca exista zone de mare lux (gen mall-urile, Burj al Arab, Jumeirah, etc), dar Dubaiul continua sa fie un gigantic santier, iar rezultatul va fi ceva destul de impersonal - adica zgarie noruri... Burj Dubai astept sa vad ce iese, mie mi-a adus aminte de turnul vrajitorului rau din episodul 2 al lui Lord of the Rings, nu e important doar sa fie cel mai inalt bloc din lume, de exemplu tururile Petronas sunt frumoase arhitectural, conteaza mai putin ca au fost cele mai inalte blocuri din lume.
Nu neg ca ma asteptam mai mult de la souk-urile din downtown - din punct de vedere culoare locala, nu asteptam opulenta, dar asta e... Ce e modern este exact ce ma asteptam, am vizitat Singapore, Hong Kong-ul si New York-ul, e cam acelasi lucru, ma asteptam la mai mult din punct de vedere culoare locala - Omanul sta mai bine la capitolul asta... Interesant sunt insa cladirile vechi de la varsarea raului in mare, mai ales pozele din cladirile refacute pe acolo... Una peste alta, Dubaiul merita vazut, dar m-as mai intoarce cam peste 10 ani...

#126
silvia71

silvia71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.06.2007
Pt.mine,Dubaiul inseamna un amalgam de culoare,de culturi si civilizatii, de opulenta si subdecenta,de nou si vechi...un loc in care ma voi intoarce oricand cu placere...

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate