Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Dubai

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
6583 replies to this topic

#73
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
preturile sunt aceleasi si in Andorra, si in Lichtenstein, si in San Marino, si in Dubai... diferenta este inexistenta TVA-ului...

#74
Relativ

Relativ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 02.10.2004

Piorel, on Nov 1 2004, 16:51, said:

NOROC!! ca le-a declarat la vama (valoarea daca nu ma insel), pentru ca astfel, daca nu le mai gaseste, va primi 70-80 %.

<{POST_SNAPBACK}>


cum se "declara" bagajele in vama cand te intorci in tara? stiam ca declari doar cand parasesti tara cu un anume obiect astfel ca cand te intorci sa nu mai platesti vama pe obiectul respectiv.

#75
Tzepi

Tzepi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 04.08.2003

Relativ, on Nov 2 2004, 09:34, said:

Tzepi, cum au trecut vama? ca daca platesti la fiecare in parte valoarea in vama nu mai e rentabil. deci care-i procedura?

<{POST_SNAPBACK}>


well, au avut un geamantan de piele in care au pus camerele video si ce mai era pe acolo.restu, fara cutie...kinda

#76
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
am si eu o intrebare, eu caut de vreo 2 zile in BUCURESTI sa gasesc AMBASADA/consulatul pentru Emiratele Arabe Unite. Vreau sa plec acolo, numai ca vreau sa ma interesez de viza ...

stie careva pe unde e ?
(eu nu`s din Buc, am cautat doar pe net ..)

vatanasiute-ai intors ?
cum ti s-a parut ? adica ai avut ceva probleme ?

#77
gniv

gniv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 10.09.2003

BIGphAntom, on Feb 3 2005, 20:19, said:

am si eu o intrebare, eu caut de vreo 2 zile in BUCURESTI sa gasesc AMBASADA/consulatul pentru Emiratele Arabe Unite. Vreau sa plec acolo, numai ca vreau sa ma interesez de viza ...

stie careva pe unde e ?
(eu nu`s din Buc, am cautat doar pe net ..)

<{POST_SNAPBACK}>

S-ar putea sa nu fie. Vezi aici:
http://www.uaeintera.../consulates.asp
http://www.users.big...aeembassies.htm
Ma-ndoiesc ca trebuie viza.

#78
cosx

cosx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 24.02.2005

gniv, on Feb 23 2005, 22:56, said:

am si eu o intrebare, eu caut de vreo 2 zile in BUCURESTI sa gasesc AMBASADA/consulatul pentru Emiratele Arabe Unite. Vreau sa plec acolo, numai ca vreau sa ma interesez de viza ...

stie careva pe unde e ?
(eu nu`s din Buc, am cautat doar pe net ..)

S-ar putea sa nu fie. Vezi aici:
http://www.uaeintera.../consulates.asp
http://www.users.big...aeembassies.htm
Ma-ndoiesc ca trebuie viza.

<{POST_SNAPBACK}>


Nu exista ambasada. Sun 2 modalitati de a lua viza. prin compania aeriana emirates sau printr-o agentie de turism din Dubai .. cu participarea uneia din Romania.
Dami PM si-ti dau detalii mai multe daca vrei

#79
c_bogdanx

c_bogdanx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.05.2005
hello
sunt ipresionat.
va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste informatii
dispun de aprox. 1800-2000 de euro
credeti ca as putea sa fac o calatorie la dubai ( 2 pers. ) cu aceasta suma???

#80
cosx

cosx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 24.02.2005

c_bogdanx, on May 20 2005, 02:51, said:

hello
sunt ipresionat.
va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste informatii
dispun de aprox. 1800-2000 de euro
credeti ca as putea sa fac o calatorie la dubai ( 2 pers. ) cu aceasta suma???

<{POST_SNAPBACK}>


Biletul de avion e 600 Euro/pers la Emirates (vreo 35 euro e taxa de viza tot la ei ca altfel pauza viza). din start 1200 + cazare inca 5-600 lejer intr-un hotel cat de cat bunicel... asa ca mai strange bani intai

#81
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005
foarte amuzant topicul  ^_^ . publicitatea si emisiunile Discovery finantate de guvernul arab si-au atins scopul

la TV nu arata in schimb populatia majoritar Indiana (70%) (asemeni tiganilor autohtoni), cartierele intregi imputite si zgomotoase identice cu cele din India, traficul infernal in care pierzi 2 ore/zi, chiriile exorbitant de scumpe (care au crescut cu 40% intr-un an), umiditatea excesiva seara in timpul verii (90%) si caldura infernala din timpul zilei, gazoanele asezate pe nisip peste noapte si vegetatia mentinuta fortat artificial in viata printr-un sistem complex de irigatie, munca de 50 ore/saptamana cu o singura zi libera (Vinerea), imposibilitatea de a aplica pentru rezidenta si un cod al muncii abuziv ce-ti ingradeste libertatile

ca sa fac o analogie, lumii ii este infatisat Dubai-ul asemeni unei fotografii profesionale dintr-o revista facuta unui fotomodel machiat de un expert.

n-ati vazut-o naturala si nemachiata inca :)

Attached Files



#82
lbordea

lbordea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 31.07.2003
Iata ce mai vor sa faca "nebunii" :)

Attached Files



#83
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
frumos...  :) ... dar oare au bani sa faca toate minunile alea?

in afara de Burj Al-Arab au mai facut ceva?

#84
alin_ro

alin_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 08.01.2005
au mai facut o insula artificiala, si au inceput alte constructii, precum cea mai inalta cladire din lume pe care o finalizeaza in 2008:)....altceva nu mai stiu :PP

#85
PicuTex

PicuTex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 14.11.2003
A ajuns totusi careva in dubai?
Cum sunt preturile , cat l-a costat drumul si cazarea, cat a mai cheltuit acolo , etc, etc. Intentionez sa fac si eu o vizita.Astept raspuns.

#86
PicuTex

PicuTex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 14.11.2003
Nimeni nu zice ce si cum e cu Dubai-ul? stiri mai recente....???

#87
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005
preturile la hoteluri variaza de la 80 euro la 200 euro/noapte (pe perioada verii fiind cele mai joase - Iunie - Septembrie)

acum deja a inceput vremea "racoroasa" si ca atare au crescut si preturile la hoteluri. in perioada 4 Oct - 2 Noiembrie e Ramadanul si nu ai voie sa mananci sau sa bei in public pana la ora 18

visit visa se ia automat cand zbori cu Emirates Airlines si e valabila 2 luni dupa care o mai poti prelungi 1 luna contra unei sume de 120 euro

electronicele sunt de regula ieftine deoarece nu exista nici un fel de taxe. te poti targui cu comerciantul pentru un pret si mai bun decat cel oferit in vitrina

restul produselor s-au scumpit in ultima vreme datorita inflatiei si scumpirii recente a carburantilor - inclusiv taxiurile

traficul e de groaza intre orele 7-9 / 13-14 / 17-21

de vizitat nu ai ce in afara de Safari in desert, Wild Wadi water park, plaji si mall-urile uriase pline de indienii care se zgaiesc la femeile europene

mai recent au deschis o partie artificiala de ski

cine vrea sa vina la munca aici sa aibe grija ca ofertele sa includa si cazare deoarece chiriile au crescut in ultimii doi ani cu 200%. cea mai ieftina garsoniera acum te costa cel putin 600 euro/luna. rezidenta se da pe cate 3 ani si nu prea ai posibilitatea schimbarii locurilor de munca

cine vrea sa investeasca sa faca bine sa cumpere actiuni la nou deschisa Dubai Financial Marlet, in special la Emaar

indienii mizerabili constituie cam 70% din populatia Dubaiului si inca vin puhoaie. de aceea se spune mai recent ca Dubaiul e cel mai frumos oras din India

#88
mythology

mythology

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 24.03.2005
Exista ambasada:
Ambasada EMIRATELOR ARABE UNITE
Adresa: Aleea Modrogan, nr.4, Bucuresti
Tel: 231.77.76

Însărcinat cu afaceri a.i.: Dl. Dhahi Mohd Admad Lotah
Informatie obtinuta de pe www.mae.ro (Ministerul Afacerilor Externe)
Cheers!

PS:
Ai nevoie de viza, dar daca esti cu un grup turistic nu va fi problema.

Edited by mythology, 04 November 2005 - 05:00.


#89
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Salut !


Daca ati experimentat o vizita, vacantza in Dubai, puteti da si voi niste detalii ? Ref. cazare, masa, pretzuri, locuri de vazut, etc....

Multumesc anticipat,
VM :peacefingers:

#90
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
stai acasa :)

PS am venit din dubai pe 29 dec. Userul Arunescu locuieste acolo de 3 ani. Ideea e aceeasi..nu se merita. Revin cu amanunte azi sau maine.

Edited by Kidu, 09 January 2006 - 11:08.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate