Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Dubai

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
6583 replies to this topic

#37
mikhayah

mikhayah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 24.04.2004

Quote

Originally posted by zuppy
daca te refereai la mine, nu am zis ca e subacvatic, doar ca la nivelele inferioare se pot vedea pestii :)

vezi aici:
http://wdl.lug.ro/po...eams/baa016.jpg

alte poze cu hotelul asta:
http://wdl.lug.ro/po...only in dreams/


Multam fain, felicitari pt calitatea pozelor.

Uite si o poza de amator, insa se poate vedea hotelul in amplasamentul real (o zona rezidentiala), plus santierul Palm Jumeirah Island in fundal (pe mare).

Attached Files



#38
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
nu sunt facute de mine pozele alea - heh, as vrea eu :) - ,  doar ca mi-am amintit de ele mai tarziu ca altfel le dadeam din primul post.

#39
mikhayah

mikhayah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 24.04.2004

Quote

Originally posted by zuppy
nu sunt facute de mine pozele alea - heh, as vrea eu :) - ,  doar ca mi-am amintit de ele mai tarziu ca altfel le dadeam din primul post.


Uite si o imagine din satelit (sursa: Space Imaging) de mare rezoluție...poți zoom-a și vedea până și heliportul din varf.

Din păcate imagine e veche (Decembrie 2000); între timp, zona s-a populat cu palate luxoase iar clădirile in careu din stânga (cu acoperiș de țiglă) au dispărut; acolo s-a construit Madinah Jumeirah (un orășel întreg, cu vile și hoteluri in stil arăbesc): http://www.minaasala..._16092065_V1VE7

Attached Files



#40
DanyBoss

DanyBoss

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,110
  • Înscris: 28.01.2004
Se numeste Burj Al Arab (Turnul Arab), este noul simbol al Emiratului Dubai, are 321 m inaltime (mai mic doar cu 60 m decat Empire State Building din New York) si a costat un miliard de dolari.

Cel mai mic apartament are "numai" 169 metrii patrati si costa, in extrasezon, 800 USD pe zi.
Este situat in Golful Persic, la 300 m departare de faleza, pe o insula artificiala.
Oaspetii sunt preluati de la aeroport cu un Rolls Royce (hotelul detine un intreg parc de astfel de limuzine) si in aproximativ 20 de minute ajung in fata hotelului.

De la receptie, oaspetii sunt preluati de majordomi si condusi la apartamentele ce le-au fost rezervate. In total, de turistii cazati in cele 202 apartamente au grija 1100 de angajati, adica aproape cinci pentru fiecare musafir.
Apartamentele reprezinta un capitol aparte. Fie ca sunt de lux sau obisnuite, toate au oglinda deasupra patului si o dotare tehnica de ultima generatie - televizor cu ecran cu plasma, de mari dimensiuni, turn audio Hi-Fi, DVD player.

Cele mai luxoase (si scumpe) apartamente au suprafata de 789 de metri patrati, sunt dotate cu lift si cinematograf propriu, un vestiar mai mare decat orice camera obisnuita de hotel si costa 15 000 USD pe noapte. Hotelul dispune de 6 restaurante, dintre care unul, Al Munthana, se afla la 200 m inaltime, iar altul, Al Mahara, este construit sub nivelul marii, la el ajungadu-se dupa o calatorie de 3 minute cu un submarin. Interiorul acestuia din urma seamana cu cel al unui acvariu, peretii fiind din sticla transparenta. Evident el ofera o priveliste fascinanta a lumii subacvatice tropicale.
Deci ce sa spun, Dubai este un loc de vis.
Aceasta insula a fost facuta din 100 milioane metri cubi de pamant si piatra.

Fiecare insula va avea cate 50 de hoteluri de lux.
Vor exista 4000 de vile si 5000 de apartamente + magazine + cinematografe + parcuri + restaurante + porturi.
La fiecare insula se lucreaza 2 ani si intre 2 si 3 ani pentru infrastructura si cladiri.
In acest fel suprafata tarii se va mari cu 120 km.

#41
Klooz

Klooz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.04.2004

Quote

Originally posted by mikhayah
Klooz, nu ti-am gasit inca un petic de insula unde sa-ti umfli kortul...
e bine sa te grabesti io am taiat-o înot n-am mai stat sa-mi fac pluta :D
sti ce trebui facut ca sa vind inghetata pe plaja? sau sa le fac la bogatani poze cu maimutica?  :D

#42
mikhayah

mikhayah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 24.04.2004
Uite ca a aparut inca o minune...s-au inceput lucrarile de constructie la the tallest building din lume (pentru cata vreme?): Burj Dubai. Pe intreg parcursul lui 2003 s-a lucrat numai la fundatie.
Data  finalizarii constructiei: 2006

NUME: Burj Dubai
TIP: Uz mixt (resedinte, hotel, spatii comerciale, birouri)
LOCATIE: Dubai UAE
INALTIME : 705m (provizoriu - cu rezerva la suprainaltare)
ETAJE : 160
ARHITECT: Skidmore, Owings & Merrill LLP (Chicago)
COST: est. $2 miliarde

EMAAR Properties (proprietara turnului) a semnat o scrisoare de intentie cu grupul Giorgio Armani pt deschiderea unei serii de hoteluri si resedinte de lux 'Armani' in Dubai, Milan si cateva alte orase majore. Primul 'Dubai Armani Hotel' se va deschide in cadrul turnului Burj Dubai. Dubai Armani Hotel ca cuprinde 250 apartamente si 150 resedinte (apartamente de locuit), toate concepute, mobilate si decorate cu o linie exclusiva de catre Armani Casa.
EMAAR Properties detine mijloace fixe (imobiliare si terenuri) in Dubai in valoare de cca. $8 miliarde, si are un profit net anual de cca. $200 milioane. In prezent EMAAR are in derulare investitii de peste $15 miliarde in complexe rezidentiale, hoteluri si spatii comerciale (mall-uri).

In acest moment cele mai inalte cladiri-turn din lume sunt cele doua Petronas Towers din Malaysia (452 metri) si Chicago's Sears Tower (442 metri). China are in constructie Shanghai World Financial Center (est 492 metri), finalizare 2007.
Burj Dubai are o rezerva de inaltime din constructie, putand fi suprainaltat cca. 20-25m, in asa fel incat sa asigure recordul mondial de inaltime la data inaugurarii.

Attached Files



#43
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003
705?! WOW! "La Soare te uiti, dar la dansa ba!"
Ceva poze cu ce s-a facut pana acum exista? ;)

#44
mikhayah

mikhayah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 24.04.2004

Quote

Originally posted by Nozavi
705?! WOW! "La Soare te uiti, dar la dansa ba!"
Ceva poze cu ce s-a facut pana acum exista? ;)

Errr...cu ce anume cladiri te intereseaza? Sper ca nu vrei cu fundatia de la Burj Dubai  :D

#45
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003
Ba tocmai aia! Sunt curios cum ar arata de sus si mai ales cat ocupa ;) Maybe sounds stupid, but I'm curious :D :P

#46
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

Quote

Originally posted by mikhayah
Uite asa, o poza pt amusinare  :OK:  

Apropos: cum se pot trimite mai multe attachments deodata?


plaja aia arata cam cacacioasa... nu ma trage ata.. si oricum nu ca sa stau la plaja m'ash duce... singurele tari arabe in care am fost sunt cele de pe coasta de nord a africii.. maroc, algeria, libia(!!!) si egypt.

#47
eXploziv

eXploziv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 09.05.2003
Foarte interesant subiect si ce vor sa faca arabi pe viitor  :OK:

#48
mikhayah

mikhayah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 24.04.2004

Quote

Originally posted by Nozavi
Ba tocmai aia! Sunt curios cum ar arata de sus si mai ales cat ocupa ;) Maybe sounds stupid, but I'm curious :D :P

Cam asa o sa arate privita de sus.
O sa caut si o imagine aero-fotogrammetrica a site-ului.

Attached Files



#49
DanyBoss

DanyBoss

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,110
  • Înscris: 28.01.2004
Terenu de golf  :cool:

Attached Files

  • Attached File  golf.jpg   146.18K   171 downloads


#50
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
My GOD  :jaw-dropp


Fantastic ce se face acolo.
M-am hotarat, trebuie neaparat sa ajung si eu odata in viata in Dubai la unul din acele hoteluri, beau o cafea si ma intorc acasa. :lol:

Vreau sa fiu milionar (in dolari)!!!

#51
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
te-ai pacalit, nu e reala chestia cu terenu' de golf :P

#52
kostyq

kostyq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 02.12.2003
Si eu care credeam ca o duc bine!  :D
Cand vedeam filmele americane aduse imediat dupa revolutie credeam ca acolo e culmea existentei. Vad acum ca m-am inselat :eek:

My God!!! Am ramas fara cuvinte!

#53
RTL

RTL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 07.06.2004
Waw nici eu nu ma asteptam sa vad atatea lucruri super tari, stiam ceva de aceste locuri de pe la tv dar cea ce am vazut aici  :rolleyes: .
  Cat despre proectele de viitor nu mai ce spune, daca ma gadesc bine nu prea se poate compara cu nici un alt loc de pe lumea asta.
  Buna treaba cu threadul asta, am mai vazut si noi cu ce isi mai omoara plictiseala cei care fac banii !!

#54
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
unde e casa asta - la cornu? :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate