Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...
 

Izolare casa cu pereti ff apropiati ?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
maryan_br

maryan_br

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.01.2015
Va rog sa-mi dati un sfat. Casa mea este spate in spate cu casa vecinului. Amandoi  dorim sa o izolam. Cu ce am putea sa izolam intre case, fiind o distanta de 20-25 cm intre ele iar distanta de la coama casei la pamant este de 4,5 m. Va rog din suflet sa-mi raspundeti la aceasta intrebare. Multumesc.

#2
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
Buna seara baaaaaaaaa...:P

cu polistiren..il indesati acolo pana nu mai intra.....apoi spuna ca sa nu intre apa si gata...

#3
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Spumă poliuretanică ?
Sunt unii care vin cu butoiul şi suflă pe pereţi.
Poate au pe vreunul mai slăbuţ...


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zIF5eQ89HS4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


ps: da, bună seara.

Edited by scaiba, 12 January 2015 - 18:50.


#4
Schnucki

Schnucki

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,812
  • Înscris: 09.12.2014

 scaiba, on 12 ianuarie 2015 - 18:48, said:

Spumă poliuretanică ?
Sunt unii care vin cu butoiul şi suflă pe pereţi.
Poate au pe vreunul mai slăbuţ...

ps: da, bună seara.

La 25cm distanță între case, și o înălțime de 4,5m nu cred că are cum.

#5
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Nu am idee în ce constă pregătirea suprafeţelor, altminteri, aplicând spuma de la fundaţie spre acoperiş, nu văd de ce nu ar fi posibil.

#6
horean

horean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 19.01.2007
Cu un prelungitor nu ar merge? Tinand cont ca vor lucra de sus (daca permite constructia). Marginile inchise si doar pompeaza.

#7
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Pune o poza sau fa un desen cum sunt casele exact

#8
Schnucki

Schnucki

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,812
  • Înscris: 09.12.2014

 scaiba, on 12 ianuarie 2015 - 18:54, said:

Nu am idee în ce constă pregătirea suprafeţelor, altminteri, aplicând spuma de la fundaţie spre acoperiş, nu văd de ce nu ar fi posibil.

Nu sunt constructor, eu îmi imaginam că ăla trebuie să intre, oarecum, între case, cu butoi cu tot, și să pulverizeze pe pereții exteriori. Nu-i așa?

Se poate umple spațiul dintre case cu spumă, de pe acoperiș?

#9
Schnucki

Schnucki

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,812
  • Înscris: 09.12.2014

 petre69, on 12 ianuarie 2015 - 18:59, said:

Pune o poza sau fa un desen cum sunt casele exact

Cred că mai important e să zică și lungimea spațiului, că el a zis doar înălțimea și distanța dintre case.

#10
myke58

myke58

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 13.03.2012
Desi nu e o practica curenta,in aceste situatii se poate face termoizolatia si in interior,deci peretii pot fi izolati ,numai pe acel perete,in interiorul camerelor.Se poate face lucrarea cu polistiren extrudat de 5 cm,care e mai scump dar mai rezistent decit cel expandat.Restul casei se poate izola clasic pe exterior.Eficienta energetica e cam aceeasiPosted Image

#11
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Nu e bine in interior in cazul lui

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Io cred ca daca puneti spuma poliuretanica, la cantitatea aia, cand se umfla o sa impinga casele....sa le legati bine.
Buna ziua.

Edited by MembruAnonim, 12 January 2015 - 19:13.


#13
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
De ce trebuie izolat? Aerul e bun izolator, ajunge sa "legati" casele intre ele cu polistiren, sa nu bata vantul, cu un fel de fundatie jos, sa nu traga umezeala.

#14
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
Cu aer.Inchideti toate spatiile dintre cele doua constructii pina la ermetizare.

#15
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,827
  • Înscris: 03.02.2007
E imposibil să izolezi ermetic între ele și să nu iasă/intre aerul. De exemplu, un termopan cu cea mai mică fisură în izolație, se compromite și nu mai izolează.
Cred că cel mai bine merge cu polistiren de 20 și spumă în golul rămas. S-ar putea băga spuma prin prelungitor cum a zis cineva mai sus. Acces prin laterale nu există?

 Schnucki, on 12 ianuarie 2015 - 19:01, said:

eu îmi imaginam că ăla trebuie să intre, oarecum, între case, cu butoi cu tot...

Trebuie un butoi mai slim așa, sau o marmită cu spumă. :)

Edited by Digix, 12 January 2015 - 20:04.


#16
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Cum au zis colegii:

Fa sa nu mai circule vantalaul, uraganul printre cele doua case si te-ai scos.

Ar merge cu spuma poliurethanica. Nu trebuie umplut tot spatiul dintre case, ci doar cat ii intra aluia mana, atata timp cat se sigileaza spatiul dintre case si ramane aerul captiv.

Iar daca vrei sa fii mai catolic decat papa, fa rost de toate resturile de polistiren pe care poti sa pui mana, de pe la magazine, de pe la case unde au ramas resturi, le iei si le azvarli intre case, intre cele doua bariere de spuma poliuretanica. Si dupa aia sigilezi si gaura pe unde le-ai bagat tot cu spuma poliuretanica.

Cavitatile de aer cu cat sunt mai intrerupte, mai separate, cu atat reduci convectia termica. D-aia sunt mai bune profilele de PVC cu 7 camere comparativ cu o singura camera.

Edited by Groot, 12 January 2015 - 20:08.


#17
owydyu

owydyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 17.04.2007
NU se pune corect problema! Primul lucru care trebuie făcut și care la-ți scăpat din vedere este hidoizolația(acoperișul).Restul este simplu:doar se închide spațiu, nu este nevoie să fie umplut cu un material izolator,nu contează lungimi,înălțimi....

Attached Files


Edited by owydyu, 12 January 2015 - 20:17.


#18
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 petre69, on 12 ianuarie 2015 - 18:59, said:

Pune o poza sau fa un desen cum sunt casele exact

Si scrie si ce parere ai despre Ford Ka
On Se poate izola cu spuma rigida, trebuie doar sa cauti un meserias mai priceput, care stie sa lucreze si cu prelungitor. Peretii sunt accesibili si din laterale, nu numai de sus?
Nu puteti inchide pe toate trei marginile cu BCA si tencuit?
Nu trebuie umplut spatiul cu spuma, costa enorm, nu se justifica, un strat de 3-4 cm pe fiecare perete e suficient

Edited by myshyk, 12 January 2015 - 20:31.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate