Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Pebble Steel

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
Tocmai ce mi-am achiztionat si eu o astfel de jucarie.
Am cautat, si nu am gasit nicaieri un topic destinat acestui capitol: smartwaches. Despre Pebble ce sa mai vorbim, ca  exista dar lipseste cu desavarsire. Chiar daca, in teorie (zice lumea ca si practica ) pebble ar fi in top.

E drept ca in capitolul Samsung, se discuta un pic despre Samsung Gear, dar e prea putin si prea vag.

Exista un topic dedicat acestui subiect?
Se poate crea unul ? Unde ?

Mai are cineva pebble steal ? Probleme? Ce aplicatii folositi ? samd ?

Edited by touche, 12 January 2015 - 12:23.


#2
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,281
  • Înscris: 05.06.2002
scuza-mi intrebarea, dar cam care sunt utilitatile unui asemenea ceas? ce te determina sa dai bani pe el si sa ai inca un gadget care sa-l pui la incarcat? intrebarea nu-i rautacioasa, dar pe mine nu ma conving functiile care le-am intrevazut ca le poate indeplini o asemenea jucarie si ma gandesc ca poate-mi scapa ceva.

#3
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
Il am de prea putin timp ca sa pot sa vin cu un raspuns pertinent.
Inainte sa il iau chiar citisem un review interesant despre el care incepea cam asa : "pebble - solutia pentru o problema inexistenta".

Pentru ce l-am luat: Sa nu mai ratez apeluri ! Posted Image Il am la mana mereu, bazaie, si vad imediat cine ma suna, idiferent pe unde e aruncat telefonul. Alt motiv a fost ca atunci cand sunt pe strada, sau la volan, sa vad rapid cine ma suna. In amblele situatii era o pb (pt mine).
Din punctul asta de vedere isi face f bine treaba.

Pt cei care alearga, fac sport ..iar cred ca e o idee buna, deoarece in combinatie cu tel. si cu niste casti face treaba f buna. Nu mai discut de pedometru, multimetru, cardiometru sau alte balarii care vin pe alte telefoane ... (samsung gear 2 are chiar si port inflarosu - si poti sa il transformi in telecomanda Posted Image )

In plus, arata foarte bine si are o autonomie f buna ( in teorie ajunge la 7 zile - in practica o sa vad) fata de concuranta: Samsung Gear 2 de ex. are 2-3 zile iar Moto 360 un pic mai mult de o zi. Mai are si Gorila Glass si rezista si apa ( 5ATM) ...

Concluzie: DE CE NU ?

Edited by touche, 12 January 2015 - 13:05.


#4
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
Tocmai am probat, merge si combinatia: telefon, ceas , casti bluetooth (asadar 2 device-uri conectate simultan prin bluetooth la telefon).

#5
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
Si eu am un Pebble White + curea de piele neagra.
Utilitate:
-notificari pe care le observ imediat (apeluri, mesaje, whatsapp, skype) care uneori le ratez.
-nu trebuie sa scot telefonul de fiecare data sa citesc un mesaj (util mai ales iarna, la volan, etc.).
-vad cine ma suna si pot raspunde mult mai usor daca am o mana ocupata (util mai ales la volan).
-pot initia apeluri mai usor (util la volan) cand handsfree-ul e oricum conectat.
-pot trimite mesaje rapide (gen: Da/Nu/Ce faci?/Ok, etc.) fara sa mai scot telefonul.

Plus multe alte chestii marunte pentru care nu mai tot trebuie sa iti scoti telefonul.

#6
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
@tatarduka

Cum fac sa vad mesajele primite pe telefon ?
Primesc notificari de pe facebook, mail samd ..dar nu reusesc sa vad mesajele primite pe telefon.
E vre-o setare care imi scapa ?

#7
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
Eu am bifat Hangouts la applicatile de la care sa se trimita notificari (eu folosesc Hangouts pentru mesaje). De la ultimul update ai si actionable notifications. Poti da dismiss la mesaje, sau la whatsapp poti raspunde cu un emoji, etc.

#8
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
Am incercat si hangouts si tot nu vad SMS ... vad tot in afara de SMS.
Sigur gresesc ceva ...

#9
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002
Eu am Pebble de un an si jumatate.
Customer support de nota 10: Mi s-a busit display-ul (problema comuna), din cauza unei incurcaturi la posta am primit ceasul altcuiva (cu alt SN) si mi-era oarecum tarsa sa platesc transportul pana la ei, dar cum devenise aproape inutilizabil am zis sa incerc. Desi garantia a expirat de 1/2 de an, noul ceas e pe drum, fara costuri suplimentare.

Un ceas e un ceas, deci in primul rand trebuie sa afiseze ora tot timpul. Pebble e singurul care face asta, fara sa trebuiasca sa-l incarci de 3 ori pe zi.

Cele de la Samsung nu mi-au placut (ca design si pentru ca papa bateria instant daca afiseaza ceasul tot timpul). Faptul ca poti vorbi 'la ceas' ar fi fost util, mai ales in masina.
Am asteptat cu sufletul la gura Motorola 360. Designul imi placea maxim, dar sa nu te tina nici macar o zi bateria e penibil.
Acum cateva luni bune eram cat pe ce sa dau un preorder pt. Kairos - https://kairoswatches.com/ . Ideea e buna, designul era superb, dar intre timp l-au schimbat - vedeti cum arata in filmul de prezentare si cum arata in poze.

In concluzie, am ramas la Pebble.
Aplicatii folosite:
- Canvas - custom screen, cel default cu ora afisata ca text + vibratie daca se deconecteaza telefonul. M-a salvat de cateva ori de la a lasa telefonul in masina.
https://play.google....as.pebblecanvas
- Notification center - mai customizabil decat cel default + posibilitatea de 'dismiss' prin shake:
https://play.google....ificationcenter

Cu bateria nu ma plang, il incarc cam odata pe saptamana si e OK, desi primesc o tona de notificari.

#10
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006

View PostAlice, on 17 ianuarie 2015 - 00:59, said:


Aplicatii folosite:
- Canvas - custom screen, cel default cu ora afisata ca text + vibratie daca se deconecteaza telefonul. M-a salvat de cateva ori de la a lasa telefonul in masina.


Cum fac sa am vibratie daca se deconecteaza telefonul ?

#11
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002
In Canvas adaugi un nou layer de tip text (eu am scris in el disconnected), display: show when disconnected, vibrate update: 9-5-9-5-9-5-9 (este pattern-ul de vibratie)
Cand se conecteaza / deconecteaza, ceasul va vibra dar NUMAI daca e activ ecranul respectiv (daca ai o notificare afisata, nu va mai vibra)

#12
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
Ce prognoza meteo folositi ?
Vad ca weather watch si simple weather o ard aiurea ... niciodata nu arata temperatura corecta.
Teoretic eu l-am setat corect, dar vad ca el arata cu totul alte variante de temperatura (-9 grade acum  si de fapt e +3 grade real).

AM intrat si pe internet pe mai multe siteuri, si are dreptate Andra..astia ne mint:
Radio Brasov: +4˚ C
vremea.net : Brasov = -3˚ C
vremea.ido.ro:  - Max: 2˚C - Min: -1˚C
accuweather.com/ro :  0˚C
meteo.ro: 2˚C
kappa.ro  2˚C

Uite ex. ..am temperatura de - 9˚C care se incadreaza intr-o  plaja ( +3˚C la -1˚C). Buna asta ....

[ http://s16.postimg.org/nxyesfm0l/a12.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
image upload no limit

Edited by touche, 26 January 2015 - 10:13.


#13
dumitony

dumitony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.03.2006
Aseara a fost prezentat Pebble Time. Ecran color, 64 de culori folosind aceeasi tehnologie. Singurul minus din punctul meu de vedere este design-ul.

#14
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002
Corect, Time e cam uratel.
Au facut iar un crowdfunding pe Kickstarter si in cateva ore sarisera de $3 mil.
Acum e down Kickstarter dar am apucat sa vad ca s-au strans aproape $10 mil, intr-o zi si un pic.

#15
dumitony

dumitony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.03.2006
Eu am sustinut proiectul deja :) astept livrarea lui in mai. 189 dolari cu transport inclus.

#16
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,368
  • Înscris: 10.09.2014
Deci au 10 milioane și proiectează panarama aia care arată ca un ceas casio pe care l-am purtat la mână în clasele primare.

Am găsit asta pe net. Așa trebuia să arate.

Attached File  original.jpg   11.94K   54 downloads

250 € dădeam pe așa ceva. Bună ideea cu e-ink colorat dar e deja folosit pe anumite ceasuri smart. Văzusem la ceva congrese din astea.

#17
dumitony

dumitony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.03.2006
News: a fost dezvaluit Pebble Time Steel. Arata ceva mai bine ca Pebble Time.

#18
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Sunt si eu de doua zile posesorul unui Pebble original. Detalii am oferit aici. Nu m-am indurat sa achizitionez varianta "steel", deoarece are fix acelasi software ca si varianta originala, dar platesti dublu pentru acea carcasa de otel, ecran gorilla glass si design mai placut.

Pe mine ma nemultumeste faptul ca utilizeaza in permanenta GPS-ul telefonului pe iPhone 5S (iOS 8.x), iar acest lucru mi se pare inacceptabil. In Privacy > Location Services nu exista decat optiunile "Always" si "Never", lipsind varianta "While Using". Dar ceea ce ma intriga este faptul ca am in permanenta iconul de la GPS pe ecran. Mai sunt si alte aplicatii care ruleaza in background si folosesc "Always" serviciile de localizare, dar iconul respectiv apare pe ecran timp de cel mult cateva secunde, nu sta in permanenta pe ecran. Mi se descarca telefonul in 24 ore doar ca sa vad localitatea si/ sau temperatura curenta pe ecranul ceasului afisata in raport cu locatia detectata (care culmea! uneori ma detecteaza ca fiind la 200 Km departare).
Mai pateste cineva acest lucru? Ceva solutii?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate