Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Pebble Steel

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
axxa84

axxa84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.01.2006
Te așteptăm pe android

#38
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am renuntat la Android dupa esecurile succesive cu LG Optimus (din prima zi), Galaxy Beam (din prima luna) si Note 2 (dupa primul an). Dupa ce voi ajunge la al treilea esec succesiv cu iPhone-urile si cu telefoanele Windows voi reconsidera ideea de a reveni la Android. Deocamdata sunt multumit atat de iPhone 5S cat si de Lumia 730. Cel mai probabil urmatorul meu telefon va fi cu Windows.

#39
axxa84

axxa84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.01.2006
Încearcă un Nexus și mai vorbim

#40
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu intelegi ca imi place platforma Windows? Ofera stabilitate mai mare, performante incomparabil mai ridicate pe hardware similar, o interfata mai simpla si totodata mai avansata, multitasking mai bine pus la punct, o conexiune mai "sanatoasa" intre PC/ TV si telefon via Project My Screen, respectiv Miracast (Continuum nu am folosit), aplicatii similare pe PC si telefon (multe aplicatii cumparate pe telefon le pot instala din Store si pe PC sau invers, oricand), aplicatii esentiale dotate doar cu strictul necesar (fara functii inutile) si mai comode in utilizare, posibilitatea de a instala oricate aplicatii fara ca sistemul sa sufere, posibilitatea de a gasi rapid orice aplicatie in All Apps sau tastand cateva litere din numele ei etc.
Ce imi oferea Android? Posibilitati de customizare mai avansate, acces mai ridicat in "bucataria" sistemului, mai multe aplicatii (unele ceva mai elaborate), posibilitati aproape nelimitate de piratare software etc. - adica aspecte care pentru mine raman doar teoretice, deoarece nu le-am folosit (si asta ignorand dezavantajele care nu m-au lasat indiferent). Deci, categoric, nu voi reincerca Android prea curand. Cantarind avantajele si dezavantajele fiecarui OS mobil pe mine ma satisface cel mai mult platforma Windows, iar daca nu ar exista aceasta platforma, atunci mi-ar ramane iOS.
Este clar ca tu ai alte interese sau nevoi decat mine, iar daca pe tine te satisface mai mult Android, atunci este foarte bine. Asta este ceea ce conteaza in primul rand - propria satisfactie.
Iar in ceea ce priveste politica celor de la Pebble, daca ei se multumesc sa ofere suport de calitate doar pentru Android, atunci nu au decat. Exista Microsoft Band, Apple Watch sau alte cateva modele de smartwatches pentru care producatorii lor nu se jeneaza sa investeasca in restul platformelor.
Eric Migicovsky, fondatorul companiei Pebble Technology care este si CEO a declarat ca nu foloseste sistemul de operare Windows si ca nu poate sa sufere compania sau produsele Microsoft, deci pentru mine este suficient atat ca sa nu mai cumpar vreodata un produs Pebble. Nu au decat sa investeasca maxim in platforma Android. Pentru mine este clar ca va trebui sa ma orientez spre alt model de smartwatch.

#41
axxa84

axxa84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.01.2006
Eu folosesc des whatsapp de exemplu. Mi am încercat și eu norocul cu lumia 640 și cu Windows 8.1 și cu 10. Aplicația pt whatsapp era execrabila. Totul perfect De inadecvat și total nelalocul lui. Nimic intuitiv. Ca să retrimit un fișier dat de cineva prin whatsapp tot pe whatsapp era o adevărată aventură. Nu mai spun de aplicația Facebook care e de fapt un mfacebook pârât. Tapatalk la fel. Zero optimizare. Foloseam des și onenote, am cumpărat și 100 gb în OneDrive decis că o să folosesc doar Windows de atunci înainte. Fix băț. Onenote se actualiza pe desk numai după un refresh manual al aplicației. De cealaltă parte google keep e instant. Whatsapp e perfect, Facebook pe Nexus stă cuminte fără resurse multe, tapatalk își face treaba perfect. Deci pt mine android rullz

#42
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Situatia consumului bateriei s-a agravat in mod dramatic:

Attached File  IMG_0072.PNG   116.29K   45 downloads

Am ramas mirat cand am vazut ca s-a descarcat bateria telefonului in mai putin de 24 ore fara sa utilizez nici telefonul si nici ceasul.

#43
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Post_-_, on 26 mai 2016 - 07:06, said:

Am ramas mirat cand am vazut ca s-a descarcat bateria telefonului in mai putin de 24 ore fara sa utilizez nici telefonul si nici ceasul.
Întotdeauna utilizatorii de iOS au avut mai multe probleme cu Pebble pentru că Apple nu e sistem deschis şi rezultă că cei de la Pebble n-au aceleaşi libertăţi necesare să investigheze probleme şi să facă optimizări ca pe Android.

Eu cu Android + Pebble Steel + watchface actualizat doar la minut + stins ceasul în fiecare noapte + backlight pe bază de senzor şi luminozitatea dată la minimum am atins 12 zile de autonomie data trecută când am măsurat. Numai Vector Watch-ul românesc bate aşa ceva. Posted Image

Noutăţi: iese generaţia a doua de Pebble-uri, inclusiv un nou device micuţ pentru fitness tracking şi ascultat muzică în timpul alegărilor fără să iei telefonul cu tine (Pebble Core), iar preţurile sunt mai accesibile ca niciodată pentru un smartwatch atât de capabil: https://www.kickstar...ly-new-3g-ultra

Edited by donjoe, 27 May 2016 - 12:38.


#44
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Oare m-as putea intoarce la un firmware anterior?

#45
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Post_-_, on 27 mai 2016 - 13:03, said:

Oare m-as putea intoarce la un firmware anterior?
Vezi pe forums.getpebble.com dacă are cineva o soluţie, dar nu mi-aş ţine respiraţia.

#46
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Aparent nu se poate. Cautasem deja. Cel putin oficial nu se poate. Dar ma gandeam ca poate, totusi, ar exista vreo solutie...

Cu un firmware mai vechi (din pacate nu mai stiu care era) reusisem inclusiv sa folosesc watch-ul conectat la Windows Phone impreuna cu aplicatii dezvoltate de terti. Dupa un anumit update de firmware nu s-a mai putut. De atunci l-am putut utiliza exclusiv cu iPhone-ul. Si fiecare versiune noua de iOS a fost urmata de update-uri la Pebble. Ma gandesc, totusi, ca pe iOS un firmware mai vechi pentru smartwatch este posibil sa fie incompatibil cu cea mai recenta versiune de iOS pe care o utilizez in prezent sau cu aplicatia Pebble. Dar nici cu firmware-ul nou nu-l pot utiliza, deoarece imi omoara bateria.
Ar mai fi o varianta sa nu-l mai conectez la telefon si sa-l utilizez ca pe un ceas obisnuit, dar asemenea compromis este deja cam absurd.

#47
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Dupa ultimul update al aplicatiei (care a fost efectuat acum cateva zile) nu mai primesc nicio notificare pe ceas cu exceptia notificarilor referitoare la apeluri. Singura parte buna este ca a scazut utilizarea bateriei de catre aplicatie la nu mai mult de 37% (daca se poate numi "putin").

Voi primiti notificari pe ceas dupa updatarea aplicatiei? (Ma refer in principal la utilizatorii de iPhone.)

Edited by _-_, 18 June 2016 - 09:26.


#48
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Ce părere aveți de seria 2 de la Pebble? Mai ales cea cu senzor HR arata tare bine... ma gândesc deja sa ii fac un upgrade soției de la Fitbit charge hr la un Pebble.

Edited by ro_explorer, 10 October 2016 - 18:28.


#49
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
Backed on Kickstarter. In noiembrie trebuie sa il primesc. Si eu sunt curios...

#50
sync_01

sync_01

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.11.2016
Hi,
In urma cu 7 luni am facut cadou un Pebble Time Steel, Doamnei. Inainte de a-l achizitiona am citit numeroase pareri pro si contra. Eram in cap cu Apple Watch.
Dupa 5 luni, l-am luat eu deoarece il cam abandobase - Doamna este cam anti-tehnologie - si i-am daruit un Apple Watch serie 1.
Este incantata de el si acum. Nu uita sa-l puna la incarcat in nicio seara !
Concluzia...
1. Apple - Pebble = 1 - 0
2. Smart Watch-ul pe langa utilitatea ne-ratarii nici unui apel, trebuie primit prin prisma unei bijuterii. Pentru ca de fapt asta si este 😀.

#51
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
AppleCeas-ul arată ca o jucărie pentru copii, cel puţin ăla pe care şi-l permit oamenii relativ sănătoşi la cap.
Un dispozitiv electronic portabil are baterie adecvată dacă apuci să uiţi când a fost ultima încărcare în decursul utilizării normale.

AppleCeas-ul e o glumă proastă. Câştigă la puncte numai în ochii clienţilor cu atitudine anti-tehnologie, din câte înţeleg. Grozavă treabă.

View Postro_explorer, on 10 octombrie 2016 - 18:27, said:

Ce părere aveți de seria 2 de la Pebble?
În principiu aş fi vrut să fiu mai impresionat că ecranul e mai mare, dar uitându-mă mai mult la poze am ajuns la concluzia că nu-mi place că nu mai e aliniată zona de display cu cureaua, fiind acum mai lată decât ea şi totuşi vizibil mai îngustă decât carcasa. La Time afişajul e fix cât cureaua, ceea ce face cumva să arate mai OK surplusul de bezel care rămâne pe lângă. În rest nimic interesant pentru mine la design-ul nou.

Edited by donjoe, 06 December 2016 - 22:12.


#52
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
Si Pebble nu mai exista...
https://blog.getpebb...6/12/07/fitbit/

#53
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
La cat de multe aplicatii existau in Pebble Store este pacat.
Mai ramane Vector-ul, doar ca Store-ul lui este in prezent extrem de sarac. Insa cel putin ofera suport si pentru platforma Windows, in timp ce pentru Pebble existau doar aplicatii 3rd party, toate limitate (eu il tin imperecheat cu iPhone-ul).
Daca Vector nu omoara bateria telefonului ca ultimele versiuni de firmware pentru Pebble, atunci nu regret disparitia lor de pe piata, mai ales daca este real ca ceasul il incarci o data pe luna...

#54
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Asa cum mentionasem la un alt topic, recent am migrat la Pebble Time Steel si m-am apucat sa testez diverse fete de ceas si aplicatii.
Spre dezamagirea mea (exprimata si in topicul din link) nu am reusit sa-l utilizez impreuna cu Windows 10 Mobile Creators Update, asa ca nu am avut de ales decat sa-l imperechez cu iPhone-ul (iOS 10.x).
Seria deceptiilor a continuat cand am descoperit ca unele dintre fetele de ceas si aplicatiile testate nu mai sunt (pe deplin) functionale. De exemplu, nu mai ofera date meteo sau nu mai comunica/ nu mai permit configurarea aplicatiilor pe anumite site-uri, deoarece, pur si simplu, site-urile respective nu mai exista sau au fost intrerupte anumite servicii de care depindeau fetele de ceas sau aplicatiile respective.
Acum ma intreb daca insusi Pebble Store nu o sa se inchida si utilizatorii de smartwatch-uri Pebble sa fie nevoiti sa instaleze fete de ceas/ aplicatii prin side loading...

Ideea este ce ceasul imi place in mod deosebit (il consider cel mai util smartwatch lansat pe piata pana la ora actuala, alaturi de Pebble Time 2) si nu doresc sa-l returnez.
Este pur si simplu pacat, ba chiar revoltator ca Fitbit au achizitionat Pebble doar ca sa-l ingroape, sa impiedice reutilizarea de catre altii a tehnologiilor (patentate) care stau la baza lui, sa scape de concurenta pentru a-si promova mizeriile lor de smartwatch-uri inutile. Speram ca Fitbit sa continue cumva productia de smartwatch-uri bazate pe aceasta tehnologie sau macar sa ofere suport pentru utilizatorii de Pebble. Dar a trecut suficient timp in care Fitbit nu si-a exprimat intentia de a continua dezvoltarea acestor ceasuri pentru a mai avea astfel de sperante. Pebble OS este o platforma moarta, aplicatii noi nu se mai fac (decat de catre cativa fani), cantitatea de aplicatii functionale din Pebble Store (atat cat va mai exista) este in declin, suport nu mai exista. Ma intreb ce voi face daca mi se strica cablul de incarcare, deoarece nu se mai produc... Totusi sper sa ma pot bucura de el atat cat se mai poate.
Decat sa trec in viitor la un smartwatch Fitbit sau la alta porcarie similara de care piata este deja suprasaturata, mai bine renunt cu totul sa mai folosesc un smartwatch. Deci probabil ca acest Pebble va fi ultimul meu smartwatch. Dupa Pebble nu as mai putea accepta un ceas inteligent fara display color perfect lizibil in lumina directa a soarelui, care sa nu afiseze in permanenta fata de ceas aleasa de utilizator pe ecran (la fel ca un ceas obisnuit), cu autonomie mai mica, care sa nu poata fi utilizat in mediul acvatic, fara suficiente fete de ceas si aplicatii pe care sa le pot instala, cu dimensiuni mai mari etc.

Planuiam sa imi cumpar ori Pebble Time Steel ori un Vector (alta marca achizitionata de Fitbit pentru a o distruge, ca sa nu fie ei nevoiti sa isi inchida fabricile in care produc smartwatch-uri cu display de telefon) inainte de a disparea cu totul din ofertele de pe piata.
Dar la Vector am renuntat cu toate ca este singurul smartwatch bazat pe o tehnologie similara cu cea de la primele variante de Pebble (ar mai fi doar niste chinezarii concepute pentru Android, comercializate sub diverse branduri, insa reprezinta cantitati negljabile). Am renuntat, fiindca desi este compatibil cu Windows Phone 8.1/ Windows 10 Mobile (OS-ul mobil pe care il utilizez in principal), Fitbit nu ofera suport pentru noile versiuni/ builduri de Windows 10 Mobile.
Si nu imi pare rau ca am renuntat la ideea de a cumpara un Vector mai ales din cauza ca ecranul color de la Pebble Time Steel face o diferenta importanta (la inceput mi se parea mai mult un moft) si pentru ca, atatea cate mai functioneaza, numarul de fete de ceas si aplicatii utile il depaseste cu mult pe cel disponibil pentru ceasurile Vector.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate