Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Xiaomi Redmi 2

- - - - -
  • Please log in to reply
734 replies to this topic

#55
jigaranu

jigaranu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 04.11.2011
Cu  cat poate fi mai scump,  atata timp cat Note-ul e 160$? Zvonurile sunt ca ar inlocui 2-ul, deci ca va fi la acelasi pret.

#56
roby2fine

roby2fine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 26.05.2009
La acelasi pret nu cred ca va fi in primul rand deoarece se vor supara cei care au cumparat varianta cu 1gb si sunt mai mari si costurile de productie pt 1gb ram in plus si 8gb rom. Iar Redmi 2 costa 110$ la Xiaomi insa doar cei din China pot cumpara de la ei. Noi dam 140$ la retaileri, iar daca pretul lui Redmi 2 cu 2gb ram va fi cu 10$ mai mare la Xiaomi, la retaileri va trece de 160$ cel putin la inceput.

#57
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
160 nu merita, hardwareul e totusi slab. Sunt telefoane mult mai dotate la acelasi pret.

#58
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Care ar fi acelea? Si cum se comporta pe partea de software? Stabil, customizabil, optimizat, rapid?
Degeaba ai un hardware beton daca soft-ul e plin de probleme.

#59
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Really? Oare 1S nu a ramas la JB? 2 vine nu KK, dar nici o sansa de Lolipop. Hai sa nu mai laudam degeaba softul scos de Xiaomi, ca nu se omoara deloc cu suportul dupa cumparare.

#60
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Pai n-ai raspuns la intrebari. Ai aruncat o petarda care a facut ceva fum care intre timp s-a imprastiat.
Da exemple concrete, Vino cu argumente si specificatii, review-uri de la utilizatori. Lasa petardele fumigene, numerele si numele de dulciuri  cu care androidul isi numeste reviziile. JB,KK samd. sunt in opinia mea de utilizator inrait al androidului 95% marketing si 5% mici optimizari si ceva imbunatatiri, de altfel minore, pe partea de securitate.

#61
GeorgVe

GeorgVe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.12.2014
Vrea cineva power bank xiaomi de 10400? Daca il vând pe forum il dau cu cat l-am luat... Mi-am luat doua pentru ca mai voia un prieten si s-a răzgândit. Pm

#62
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Posttandrei99, on 30 ianuarie 2015 - 21:34, said:

Degeaba ai un hardware beton daca soft-ul e plin de probleme.

Quote

Saying the UI is buggy is an understatement. Just having a three-four apps running in the background induces lags and frequent app crashes. Certain games like Asphalt 8: Airborne keep crashing. I stopped using the phone’s alarm clock as it crashed every time I put the alarm into snooze mode.
What’s amusing is that the Moto E with its Snapdragon 200 dual-core processor offers a more fluid user experience than the Redmi 1S with its Snapdragon 400 quad-core processor. Thankfully, the problem seems to be with MIUI, which can be resolved with a software update. However, when that will happen is unknown at the moment.

Quote

Another area of sheer disappointment is its battery performance. The Redmi 1S has a 2,000mAh battery, which I assumed would be enough to see me through an entire day. During my week of usage, the battery has been unreliable in its performance. On some days it lasted me for about 12 hours while on other days if I stared at the display for a few minutes I could notice the battery percentage going down. On some nights, the battery discharged by about 20 percent overnight. The Motorola Moto G, which also had similar hardware, didn’t have any such problems. Even the battery issue could be related to something in MIUI that could be draining affecting the power management.

Quote

But sadly, it didn’t turn out that way. As you saw in the video above, Asphalt 8 kept crashing and it needed a restart to fix the issue. That’s a bummer for us. No, none of the phones in this price range can even think about running a resource intensive game like Asphalt 8 under HIGH graphics settings. But the specs on paper made us expect Redmi 1S to perform just as well as the Moto G (which costs 40% more than Redmi 1S) when it came to gaming.
Rebooting the device does resolve the crashing issue, but extended gaming sessions and multi-tasking brings it back, which is damn irritating. We must mention here that the crashing issue was specific to Asphalt 8, as other games like Riptide GP2 and Dead Trigger 2 without breaking a sweat.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JWUgFLamN2Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cine zici ca are soft stabil?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fxOCgmFDE5s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#63
voltermort

voltermort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 18.06.2008
bad post

Edited by voltermort, 31 January 2015 - 17:56.


#64
roby2fine

roby2fine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 26.05.2009

View Postlucifer76, on 31 ianuarie 2015 - 04:56, said:






[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JWUgFLamN2Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cine zici ca are soft stabil?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fxOCgmFDE5s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ce ai postat tu sunt probleme pe care le-ai intanit personal in utilizare sau sunt luate de pe net?
Eu am folosit mai mult de 6 luni Redmi 1S si nu am avut nimic sa-i reprosez. Majoritatea se joaca cu intalarea diverselor romuri, fara sa stie ce fac, apoi se plang de probleme.
Daca unii se asteapta ca un telefon de 150$ sa duca Asphalt 8 la rezolutie maxima cu aplicatii deschise in fundal cred viseaza.
offtopic - indianul din ultimul video zici ca e prizonier si citeste de pe o hartie ce i-au scris teroristii. Singura chestie "annoying" in videoclipul sau este engleza pe care o vorbeste, si e extrem de "annoying" sa repeti un cuvand de sute de ori.

#65
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postroby2fine, on 31 ianuarie 2015 - 19:39, said:

Daca unii se asteapta ca un telefon de 150$ sa duca Asphalt 8 la rezolutie maxima cu aplicatii deschise in fundal cred viseaza.
Totusi il compara cu MotoG, care cu acelasi hardware se descurca mai bine.
Inteleg, daca Redmi 1 (sau 2) ar fi mult mai ieftine decat concurenta, s-ar putea trece cu vederea peste unele mici probleme, dar cand preturile ajung relativ comparabile cu telefoanele firmelor cu renume, avem o problema. 1S la emag ajunge la 750 lei. Dar G2 Mini e la 799, iar la pretul asta, Redmi parca nu mai e atat de atractiv, nu?

#66
roby2fine

roby2fine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 26.05.2009
750 de lei este un pret cam mare insa majoritatea de aici de pe forum nu cred ca au dat mai mult de 650 de lei. Au fost diverse reduceri, in majoritatea timpului se gasea la 599, asadar diferenta de pret este destul de mare.
Ideea e ca la 600-650 de lei e un telefon bun, cu un suport superior oricarui telefon din aceeasi gama de pret. Iar la calitatea materialelor si a contructiei nu ai ce sa-i reprosezi.
G2 mini are o rezolutie a ecranului mult prea mica, iar culmea e ca daca te uiti putin pe gsmarena primul comentariu este "The keyboard is force closing. Sometimes it takes seconds to pop out whenever im sending an sms or searching on browser. Anyone experiencing this? So annoying" Asadar de ce sa platesti mai mult pentru ceva mai slab si care nu e nici acela lipsit de probleme. Si sincer cred ca sunt mai mari sanse sa se rezolve eventualele probleme cu MIUI decat la un LG low end.

#67
b2tu

b2tu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 20.12.2005
Stire proaspata: Redmi 2 cu 2GB RAM si 16 GB ROM:

http://www.digit.in/...rage-25103.html

#68
DarkUser

DarkUser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 29.03.2011
Ce "norocos" sunt, eu am comandat ieri redmi 2 cu 1GB RAM Posted Image). Ma gandeam ca mai dureaza pana apare cel de 2 Gb Posted Image)

Edited by DarkUser, 02 February 2015 - 11:50.


#69
bogdanbotezatu

bogdanbotezatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 27.01.2014

View PostDarkUser, on 02 februarie 2015 - 11:41, said:

Ce "norocos" sunt, eu am comandat ieri redmi 2 cu 1GB RAM Posted Image). Ma gandeam ca mai dureaza pana apare cel de 2 Gb Posted Image)

Inca nu au avansat o data si nici un pret pentru cel cu 2GB RAM

#70
DarkUser

DarkUser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 29.03.2011

Quote

Inca nu au avansat o data si nici un pret pentru cel cu 2GB RAM

Sper sa mai dureze macar 6 luni Posted Image

L.E. glumesc, pt mine sunt suficienti cei 1GB. Acum am 512 si sunt multumit. Am comandat de 1 GB pentru ca vroaim sa schimb vechiul telefon deoarece m-am plictisit de el si daca tot iau altul nou am zis sa upgradez putin si RAM-ul. Nu sunt un utilizator hard al smartphone-urilor Posted Image

Edited by DarkUser, 02 February 2015 - 14:05.


#71
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006
A aparut la noi varianta de 2/16 GB,  desi pe siteurile din China nu apare ca disponibil.  De ce oare?

http://www.quickmobi...gru-103714.html

#72
DarkUser

DarkUser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 29.03.2011
Aia de la quickmobile au fabrica Xiaomi intr-un depozit la ei in spate. Telefonul ala nu este Redmi 2 cu 2 GB RAM. Oricum, din specificatii nu se intelege nimic (ex. display size 4,7 - diagonala ecran 4).

Edited by DarkUser, 03 February 2015 - 07:46.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate