Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Digi mobil acoperire

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
alexzsky2

alexzsky2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.11.2014
daca pot sa le ``aburesc``la un abonament  Optim 2  cu contractul pe un an,ma risc.
am si serviciul de televiziune prin satelit de la ei dar nu cred ca are importanta.

#20
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Nu e nicio abureala, poti face abonamentul Optim 2 pe 1 an doar ca nu vei beneficia de cele 3 luni gratuite in cazul in care se va prelungi oferta de portare si dupa data de 31 decembrie.

#21
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

 alexzsky2, on 31 decembrie 2014 - 14:09, said:

daca pot sa le ``aburesc``la un abonament  Optim 2  cu contractul pe un an,ma risc.
am si serviciul de televiziune prin satelit de la ei dar nu cred ca are importanta.
Ce vrei sa aburezi?Poti face abonament pe un an :)

#22
alexzsky2

alexzsky2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.11.2014
am citit la acest tip de abonament:
``Contractele pentru pachetele Digi Mobil Optim se incheie pe o perioada de 12 luni pentru abonamentele fara telefon si de 24 de luni pentru abonamentele cu achizitia telefoanelor mobile.``
apoi ori cu 3 luni gratis,ori fara,tot aia e, pentru mine e important sa pot porta numarul si sa pot vorbii,vodafone au semnal bun la noi.
pana la urma,totul se rezuma la folosirea in alta retea de semnal cu care au parteneriat.

Edited by alexzsky2, 31 December 2014 - 14:25.


#23
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,884
  • Înscris: 03.02.2005
Ok, fa miscarea asta, da' dupa vreo cateva luni sa nu apari pe aici sa plangi ca fie ai restrictie la serviciu fie alte probleme legate de roaming sau semnal. Tu depinzi de un parteneriat despre care noi utilizatorii nu stim nimic si de asemenea risti sa ramai fara serviciile telefonice cand ti-e lumea mai draga, tot asa, pentru ca nu ai cum sa stii de pe acum, termenii contractuali dintre cei doi operatori.

Daca te stii norocos, atunci fa portarea la DigiMobil.

Ce sa zic nu vreau sa ma intelegi gresit, dar nu cred ca ti-ar placea sa-ti iasa fire albe-n cap de pe urma portarii la DigiMobil. Eu sunt la ei din 2008, dar eu stau in oras si nu ma deranjeaza ca lipseste semnalul lor prin sate ori alte locuri izolate, ma folosesc de roaming-ul asta national acum, de anul asta, pana acum imi era bine si fara semnal pe nu stiu unde, ma invatasem cu lipsa lui.

#24
alexzsky2

alexzsky2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.11.2014
da,intradevar,nu e chiar roz situatia.
trebuie sa mai studiez si documentez
daca pica parteneriatul digi-vodafone,am dato-n bara.
apoi la astia trebuie platit pana la ultimul banut perioada contractuala.

In cazul utilizării serviciilor de telefonie şi date mobile prin selectarea şi menţinerea telefonului mobil în reţeaua de roaming naţional şi/sau utilizării exclusive a serviciului de roaming naţional într-un singur punct geografic fix, deşi serviciile achiziţionate sunt prin natură lor servicii mobile de comunicaţii electronice şi/sau utilizării exclusive a unei reţele mobile de roaming naţional chiar şi atunci când abonatul se află în aria de acoperire a reţelei Digi Mobil şi dacă prin această se înregistrează un consum superior valorilor medii ale consumurilor de servicii de comunicaţii electronice, setările tehnice ale reţelei pot determina automat restricţionarea serviciului de roaming naţional situaţia fiind asimilată unei utilizări frauduloase a serviciului", se arată în draftul de contract.

http://www.economica...l#ixzz3NTnrifO9

Edited by alexzsky2, 31 December 2014 - 15:01.


#25
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,527
  • Înscris: 16.12.2006
Acordul de roaming national este valabil pana in data de 26.03.2016. Nu are cum sa "pice".

Poate sa dispara roamingul national doar daca in zona respectiva este acoperire directa de la Digi Mobil si in cazul asta nu isi mai are rost roamingul in arealul respectiv.

Recomandarea mea e sa-ti faci contract pe 12 luni cu abonament Optim 2. Portarea poti sa o faci si dupa 1 luna, daca e totul ok iti portezi si numarul.

La 9 lei pe luna cat costa un abonament Optim 2 nu ai ce sa risti.

#26
alexzsky2

alexzsky2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.11.2014
@catalinman,   multumesc de info si de idee,e bine ce ai zis.
daca mai sant alte pareri (in special ma intereseaza daca pot folosii 24/24 pe roaming)

Edited by alexzsky2, 31 December 2014 - 15:14.


#27
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,884
  • Înscris: 03.02.2005
Intr-adevar, de picat parteneriatul nu o sa pice, dar nu stim noi conditiile contractuale intre cei doi operatori.
Dar daca "vine" Vodafone-ul la Digi si-i spune "mai astia ai tai ma forjeaza" da-mi mai multi bani sau "taie-le macaroana".
In anexele pe care utilizatorii le semneaza sunt termeni vagi: "consum superior valorilor medii" ... "utilizări frauduloase a serviciului" si esti expus oricarei posibile restrictii.
Daca s-ar specifica ceva fix, gen "pe perioada contractului 12/24 luni beneficiezi de X minute folosite prin roaming national" sau alte asemenea clauze fixe, atunci e ceva "palpabil" si tu ca utilizator te poti folosi.
Altfel, cum e scris acum anexa, fiecare o ia la interpretat, "eu nu am nevoie decat (corect doar) de 100 de minute" sau ceva asemanator, iar utilizatorul foloseste acele 100 de minute numai in roamning... nu poate fi interpretata ca o utilizare frauduloasa? Pentru ca abonatul foloseste 100% minutele doar in roaming national?

Nu zic, 9 lei / luna * 12 luni = 108 lei, nu e o suma mare, sunt vreo doua incarcari de cartela la un alt operator :) poti sa te risti, depinde de tine :)

Edited by Ciubex, 31 December 2014 - 15:16.


#28
alexzsky2

alexzsky2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.11.2014
eu zic caci deocamdata au o acoperire medie dar......
daca toti ca mine(fara semnal digi) aud de ``acest``2 euro lunar si mai ales caci poate fii folosit in roaming???
atunci da,posibil sa apara disconcordante de parteneriat
dar atata timp cat netul e restrictionat in roaming,nu cred caci va fi problema doar pe serviciul de voce dar niciodata nu se stie.

#29
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,884
  • Înscris: 03.02.2005
Oricum, catalinman, ti-a dat un sfat bun, pertinent, foloseste abonamentul pentru cateva luni, apoi, daca nu apar probleme, porteaza-ti numarul tau actual peste numarul primit de la RDS, se poate facea aceasta "manevra". Nu stiu daca suprapunerea de numere este limitata de timp. Prin suprapunere, de fapt se inlocuieste numarul din RDS, cu cel portat de tine, adica cel de la RDS nu va mai exista, sper sa ma fi inteles.

#30
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

 alexzsky2, on 31 decembrie 2014 - 11:52, said:

Salutam colegii, locuiesc intr-o zona fara acoperire digi mobile,folosesc orange si de mai bine de o saptamana in zona noastra nu merge reteaua,vad ca nu au remediat.
Acum intrebare: daca iau o cartela digi sau abonament la ei,voi avea posibilitatea sa o pot folosii pe semnalul emis de vodafone?
In zona mea vodafone are acoperire si am inteles bine caci daca nu am semnal digi trece pe vodafone?
Unde gresesc corectati-ma v-a rog,eventual daca mai are cineva situatia mea si poate folosii totusi cartela digi?
Salut,
Ne dorim si noi sa verificam cele semnalate de tine. Ne poti trimite, te rugam, un mesaj privat in care sa ne oferi mai multe detalii, numarul tau de telefon si adresa exacta la care intampini dificultati de apelare?
Iti multumim si iti dorim sarbatori fericite.
Orange Helper

#31
owydyu

owydyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 17.04.2007
Digi este o rețea în dezvoltare,și automat la acest moment cam cele mai proaste servicii;eu am 2 ab.pe digi;în unele locuri semnal slab sau lipsă semnal,dacă rețeaua este încărcată nu poți efectua apeluri sau se închide convorbirea,roamingul este așa și așa: dacă este semnal prost pe digi telefonul îl folosește automat(schimbi pe manual încalci regulamentul).Una peste alta eu sunt mulțumit la un preț de 9 ron pe lună.Dacă vrei o calitate mai bună și aștepți  servicii pe măsură atunci Digi nu este pentru orcine.

#32
slv0990

slv0990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 12.02.2014
alexzsky2 si eu tot asa spun ca la 2 euro/luna nu prea ai ce sa risti  pentru un an de zile.

#33
alexzsky2

alexzsky2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.11.2014

 Orange_helper, on 31 decembrie 2014 - 16:33, said:

Salut,am verificat zona ``xxxx``IN REGULA,NU SANT PROBLEME`` zona 2``xxxxx``tot asa, IN REGULA statiile.......offfffff
Ne dorim si noi sa verificam cele semnalate de tine. Ne poti trimite, te rugam, un mesaj privat in care sa ne oferiti mai multe detalii, CEL PUTIN 3 NUMERE APELATE,ora data minutul si problema observata(gajait,intrerupere,etc) modelul de telefon si etc?
Iti multumim si iti dorim sarbatori fericite.
Orange Helper

o sa trimit si privat dar vi se pare normal ca de 8 zile o comuna cu 6 sate si catunele aditionale sa nu aibe semnal in sensul urmator: te suna,nu il auzi,il suni,te aude dar tu pe el nu???
e normal asa ceva intr-o zona cu semnal orange full???
stiti cate persoane au sunat la info si au comunicat problema???
stiti cate persoane DEJA au renuntat la cartelele prepay si cate persoane renunta inclusiv la abonamente?
stiti caci pentru cei cu abonament exista legea rezilierii in care pui doar un motiv?
un motiv mai bun decat acesta semnalat nu e de ajuns? ba cred ca da.
SI ACUM CIREASA DE PE TORT:(convorbire zeci de reclamanti in legatura cu situatia creata)
raspuns operator orange: va rog notati cel putin 3 numere apelate,data,ora,minutul,numarul apelat,secunda-problema semnalata(harait,bazait,intrerupere,etc),modelul telefonului si alte minuni,vi se pare corect domnilor???
OARE NU E DE AJUNS CACI NU PUTEM COMUNICA???
``DACA`` DOMNII MEI DE LA ORANGE SE INTAMPLA O NENOROCITE IN PRAGUL IERNII???
CUM APELAM SERVICIUL DE URGENTA SAU ALTCEVA???
este o emisiune pe kanal D ``Asta-i Romania``si asta spune tot,
I-mi asum toata raspunderea pentru cele semnalate,cu riscul de a fii ``luat in particular``la intrebari
si nu uita domnule de la orange,vorbesc in numele tuturor din zona noastra si sintem multi nemultumiti,atat.
Acum in pragul sarbatorilor in loc sa ne bucuram sa ne auzim rudele si fratii,stam pe ``intuneric``la serviciul voce mai ce ca pe timpul raposatului.
LA MULTI ANI ``ORANGE``,LA MULTI ANI tuturor!

Edited by alexzsky2, 31 December 2014 - 19:00.


#34
alexzsky2

alexzsky2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.11.2014

 owydyu, on 31 decembrie 2014 - 17:19, said:

Digi este o rețea în dezvoltare,și automat la acest moment cam cele mai proaste servicii;eu am 2 ab.pe digi;în unele locuri semnal slab sau lipsă semnal,dacă rețeaua este încărcată nu poți efectua apeluri sau se închide convorbirea,roamingul este așa și așa: dacă este semnal prost pe digi telefonul îl folosește automat(schimbi pe manual încalci regulamentul).Una peste alta eu sunt mulțumit la un preț de 9 ron pe lună.Dacă vrei o calitate mai bună și aștepți  servicii pe măsură atunci Digi nu este pentru orcine.

decat sa nu pot purta o conversatie normala cu partenerul de orange,mai bine 2 ab.pe digi la 2 euro!
si asta o zic multi din zona mea,acum in preajma sarbatorilor,judecati voi!

Edited by alexzsky2, 31 December 2014 - 19:29.


#35
alexzsky2

alexzsky2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.11.2014
La multi ani Romania,la multi ani tuturor.
Tin sa va informez caci aseara dupa ce am fost contactat aici pe forum de catre ``Orange_helper``si dupa ce i-am dat detaliile in PM despre situatia noastra,problema cu statia din zona noastra s-a rezolvat.
Pe viitor contactati serviciul ``http://www.orange.ro/help/``unde veti gasii suport.
In sfarsit ne-am putut trimite urari rudelor,vecinilor,toata lumea e happy.

Edited by alexzsky2, 01 January 2015 - 16:20.


#36
OctiPsy

OctiPsy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 15.06.2010

 alexzsky2, on 31 decembrie 2014 - 18:42, said:


``DACA`` DOMNII MEI DE LA ORANGE SE INTAMPLA O NENOROCITE IN PRAGUL IERNII???
CUM APELAM SERVICIUL DE URGENTA SAU ALTCEVA???
Apelul de urgență se poate apela și fără SIM în telefon. Nu depinzi de niciun operator pentru asta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate