Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Digi mobil acoperire

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
alexzsky2

alexzsky2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.11.2014
Salutam colegii, locuiesc intr-o zona fara acoperire digi mobile,folosesc orange si de mai bine de o saptamana in zona noastra nu merge reteaua,vad ca nu au remediat.
Acum intrebare: daca iau o cartela digi sau abonament la ei,voi avea posibilitatea sa o pot folosii pe semnalul emis de vodafone?
In zona mea vodafone are acoperire si am inteles bine caci daca nu am semnal digi trece pe vodafone?
Unde gresesc corectati-ma v-a rog,eventual daca mai are cineva situatia mea si poate folosii totusi cartela digi?

#2
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,884
  • Înscris: 03.02.2005
Ia-ti cartela sau porteaza-te la Vodafone, daca zici si stii ca ai acoperire buna de la acest operator. Verifica si Cosmote-ul (actualul Telekom).
Acoperirea de la RDS, adica DigiMobil, poate sa intarzie pana sa ajunga la tine, depinde unde locuiesti.
Nu iti recomand sa-ti iei abonament de la DigiMobil, in situatia ta. Doar abonamentele beneficiaza de Roamingul National cu Vodafone, cartelele preplatite nu. Iar acest Roaming National, acordul de folosire a retelei Vodafone este pe 2 ani, incepand din Aprilie 2014, dupa care nu se stie daca va continua colaborarea sau nu. Daca nu va contiuna o sa te trezesti iar fara semnal. Plus ca Roamingul National trebuie folosit doar provizoriu de un utilizator si nu trebuie folosit in mod abuziv.
De asemenea s-ar putea ca mai nou sa nici nu poti face contract la telefonia mobila daca nu ai acoperire in zona in care locuiesti.
Asadar, cel mai bine porteaza-te la operatorul de la care ai acoperire in zona.

Edited by Ciubex, 31 December 2014 - 11:59.


#3
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Daca vrei Digi Mobil, ai varianta Digi Mobil Optim 2, abonament de 2 euro - TVA inclus (mai putin de 9 lei), contract pe 12 luni. O sa ai nevoie de un telefon 3G, chiar daca Vodafone stie si 2G.

#4
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,963
  • Înscris: 14.08.2006
Nu poti, serviciul roaming este ceva optional, te vor bloca astia de la RCS-RDS daca stai conectat doar pe Roaming National. Trebuie sa folosesti in zone unde au si ei semnal, altfel faci abuz.

#5
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012

 alexzsky2, on 31 decembrie 2014 - 11:52, said:

Salutam colegii, locuiesc intr-o zona fara acoperire digi mobile,folosesc orange si de mai bine de o saptamana in zona noastra nu merge reteaua,vad ca nu au remediat.
Acum intrebare: daca iau o cartela digi sau abonament la ei,voi avea posibilitatea sa o pot folosii pe semnalul emis de vodafone?
In zona mea vodafone are acoperire si am inteles bine caci daca nu am semnal digi trece pe vodafone?
Unde gresesc corectati-ma v-a rog,eventual daca mai are cineva situatia mea si poate folosii totusi cartela digi?

Sa rezumam: ai orange si nu merge, vrei sa iei digi care, iar, nu merge in zona decat prin intermediul vodafone.
Se naste intrebarea legitima, de ce nu iei vodafone direct?

Edited by wasteyard, 31 December 2014 - 12:19.


#6
alexzsky2

alexzsky2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.11.2014
Multumesc tuturor de promtitudine si de raspunsurile date.

Eu am nevoie doar de primire apeluri,eu de sunat am destul si 100 de minute lunar si nu am nevoie de net.
Da,am telefon 3G.
De ce digi? abonament super ok la 2 euro,in conditiile specificate mai sus.
(te vor bloca astia de la RCS-RDS daca stai conectat doar pe Roaming National)-daca informatia e reala,e o problema.
Cu un abonament minim de 2 euro,cu numarul portat la ei,cu o nevoie de maxim 100 minute nationale,fara a folosii netul,era ideal.
La vodafone ma ajunge abonamentul minim in jur de 30 ron,am discutat cu ei.
Eu nu am servici si am alte cheltuieli pe care le fac si acest abonament era suuuper ok pentru situatia mea.

V-a rog daca poate cineva sa confirme daca ma blocheaza daca stau doar pe Roaming,
apoi alte pareri sint binevenite,multumesc.

Edited by alexzsky2, 31 December 2014 - 12:40.


#7
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,527
  • Înscris: 16.12.2006
Daca ai telefon 3G setat pe mod Automat nu ar trebui sa ai roamingul national blocat. Telefonul o sa se inregistreze pe Digi Mobil R 3G.

Singura problema e ca o sa ai doar 100 MB trafic de date.

#8
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,884
  • Înscris: 03.02.2005
Scrie-ne localitatea in care locuiesti sau care este distana pana la orasul cel mai apropiat in care RDS-ul are reprezentanta/magazin propriu.
Vezi harta: Puncte de prezenta / Casierii
In pricipiu:
- daca e o localitate importanta (orasel) sau
- daca e o localitate mai mica (comuna, sat), dar pe langa un oras (max 10Km) cu acoperire directa DigiMobil sau
- daca e o localitate princ are trece un drum European (national important)
ar fi sanse sa aiba acoperire in viitorul apropiat.
Daca insa e o localitate destul de izolata, chiar si orasel, dar care nu e legat de vreun drum important, atunci sunt slabe sanse sa ai acoperire directa DigiMobil.

Nu te baza pe parteneriatul dintre RDS si Vodafone! Exista unii utilizatori pe aici, pe forum care se plang de faptul ca li s-a restrictionat accesul la Roamingul National sau ca sunt orase care nu mai beneficiaza de aceasta optiune.

Attached Files


Edited by Ciubex, 31 December 2014 - 12:47.


#9
aloha2015

aloha2015

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.12.2014

 alexzsky2, on 31 decembrie 2014 - 11:52, said:

Salutam colegii, locuiesc intr-o zona fara acoperire digi mobile,folosesc orange si de mai bine de o saptamana in zona noastra nu merge reteaua,vad ca nu au remediat.
Daca n-ai acoperire Digi, nu te abona la Digi. De asemenea, la cartela preplatita Digi nu ai roaming national.
Cel mai castigat vei fi cu o cartela preplatita de la Vodafone sau Telekom (vezi si tu in agenda cam ce culoare au numerele). Nu te incurca cu alte abonamente.

Oricum, in zona rurala, la fel cum a picat Orange e posibil sa pice si alte retele.

#10
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012

 alexzsky2, on 31 decembrie 2014 - 12:37, said:

Multumesc tuturor de promtitudine si de raspunsurile date.

Eu am nevoie doar de primire apeluri,eu de sunat am destul si 100 de minute lunar si nu am nevoie de net.
Da,am telefon 3G.
De ce digi? abonament super ok la 2 euro,in conditiile specificate mai sus.
(te vor bloca astia de la RCS-RDS daca stai conectat doar pe Roaming National)-daca informatia e reala,e o problema.
Cu un abonament minim de 2 euro,cu numarul portat la ei,cu o nevoie de maxim 100 minute nationale,fara a folosii netul,era ideal.
La vodafone ma ajunge abonamentul minim in jur de 30 ron,am discutat cu ei.
Eu nu am servici si am alte cheltuieli pe care le fac si acest abonament era suuuper ok pentru situatia mea.

V-a rog daca poate cineva sa confirme daca ma blocheaza daca stau doar pe Roaming,
apoi alte pareri sint binevenite,multumesc.

Mai exista si prepay pe lumea asta si la vodafone exista chiar si o oferta de 5 euro pe 2 luni care corespunde nevoilor tale.
Dar daca vrei neaparat abonament...

http://forum.softped.../page__st__3726

Edited by wasteyard, 31 December 2014 - 12:51.


#11
alexzsky2

alexzsky2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.11.2014
locuiesc la 37 km de primul oras,50 km de oras resedinta de judet.
vodafone prepay 5 euro pe 2 luni ar fii ok pentru mine.(oferta era pana pe 30 dec.)
era chestia ca sa-mi pastrez numarul actual,atat.
o sa caut in magazine la noi in sat poate au o cartela vodafone,probabil prima data are valabilitate 30 zile,in acest timp poate se remediaza cu ``portocala``

Edited by alexzsky2, 31 December 2014 - 13:05.


#12
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,884
  • Înscris: 03.02.2005
In cazul asta mai bine mergi pe varianta portarii intr-o retea cu acoperire mai buna in satul tau, astfel pastrezi numarul.

#13
cipry022

cipry022

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 18.04.2008
Merge un DO2 nu cred ca îți vor restrictiona RN. Eu am din mai si nu am avut probleme, ce-i drept nu vorbesc mai mult de 300 minute (apeluri primite+efectuate) iar când sunt acasă mai folosesc si digi oriunde.

#14
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,095
  • Înscris: 04.10.2005

 alexzsky2, on 31 decembrie 2014 - 12:57, said:

locuiesc la 37 km de primul oras,50 km de oras resedinta de judet.
vodafone prepay 5 euro pe 2 luni ar fii ok pentru mine.(oferta era pana pe 30 dec.)
era chestia ca sa-mi pastrez numarul actual,atat.
o sa caut in magazine la noi in sat poate au o cartela vodafone,probabil prima data are valabilitate 30 zile,in acest timp poate se remediaza cu ``portocala``
In ce sat esti pana la urma?

#15
alexzsky2

alexzsky2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.11.2014
@cipry022

sa inteleg caci nu ai acoperire digi unde locuiesti? mergi doar pe semnalul vodafone? ce inseamna DO2?
mie-mi ajung si 100 de minute cum am mai spus.

Edited by alexzsky2, 31 December 2014 - 13:56.


#16
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011

 wasteyard, on 31 decembrie 2014 - 12:18, said:

Sa rezumam: ai orange si nu merge, vrei sa iei digi care, iar, nu merge in zona decat prin intermediul vodafone.
Se naste intrebarea legitima, de ce nu iei vodafone direct?

Cred ca preturile digi sunt....... pe langa cele vodafone

#17
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Daca ai acoperire Vodafone atunci inseamna ca iti va merge si Digi .Pentru ca cei de la Digi au parteneriat de Roaming national cu ei adica cei de la Vodafone dau acces abonatilor Digi in reteaua lor .La roaming national poti avea acces doar pe baza de abonament daca tu zici ca 100 minute iti sunt deajuns iti recomand cu caldura abonamentul Optim 2 .

 alexzsky2, on 31 decembrie 2014 - 13:53, said:

@cipry022

sa inteleg caci nu ai acoperire digi unde locuiesti? mergi doar pe semnalul vodafone? ce inseamna DO2?
mie-mi ajung si 100 de minute cum am mai spus.
Exact.

#18
cipry022

cipry022

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 18.04.2008

 alexzsky2, on 31 decembrie 2014 - 13:53, said:

@cipry022

sa inteleg caci nu ai acoperire digi unde locuiesti? mergi doar pe semnalul vodafone? ce inseamna DO2?
mie-mi ajung si 100 de minute cum am mai spus.
Nu am acoperire,stau 90% din timp in roaming national.DO2=digi optim 2.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate