Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX

Copil cu temperament sangvinic
 ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...

La mulți ani @Arader!
 La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!

Suspect Frauda Informatica
 Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 

Soft pentru inregistrare persoane cu CNP unic intr-o baza de date

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
blackmodder

blackmodder

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 405
  • Înscris: 09.03.2007

View Postdani.user, on 30 decembrie 2014 - 20:38, said:

Din punct de vedere al IT-ului, problema e mult mai complicata decat pare la prima vedere; dintr-un motiv simplu: avand mai multe calculatoare, mai devreme sau mai tarziu, va veti dori sa accesati aceleasi date de pe oricare statie, fiindca nu vad pe cineva stand la finalul zilei si centralizand manual 3 intrari de acolo, 10 de dincolo etc.

Cea mai mare problema care rezulta de aici e ca va fi nevoie de o intreaga infrastructura. O statie "server" ce va trebui sa ruleze cand se doreste folosirea aplicatiei, cineva care sa stie instala solutia pe acest server, configura baza de date, repara ceva in caz ca se strica, face backup periodic, etc.

Da, vine acum un student si va face rapid un site mysql/php, chiar gratuit (sau pentru o suma mica), si vi-l ofera. Pare rezolva problema? Nici pe departe.
  • Cine va instaleaza serverul web?
  • Cine va instaleaza baza de date?
  • Cine va face backup periodic la baza de date in caz ca ceva se strica pe acel calculator?
  • Cine va repara baza de date din backup daca se strica ceva?
  • Cine va securizeaza accesul la baza de date (vorbim totusi de date cu caracter personal), mai ales daca o accesati fiecare de la casa sa?
  • etc

Astfel, pana ce problema nu devine suficient de complexa cat sa necesite tot acest efort din partea celor priceputi, o solutie gen Google Drive pentru partajarea unei foi de calcul ramane mult mai simpla.

Atentie insa la legislatia in domeniul datelor, poate nici nu aveti voie sa urcati astfel de date pe Google Drive sau similare.


Ideea de baza este asta:

Avem aplicatia "Nomenclator.exe" pe un laptop. Cand se face centralizarea datelor, teancul de dosare este trecut in aplicatia asta. Cand se deschide aplicatia, si se incearca introducerea unei persoane cu acelasi CNP ea va afisa un mesaj sau va reda un clip audio.

La fiecare persoana care apare introdusa in aplicatie (in baza de date proprie) sa fie o casuta de selectie in care se poate bifa, iar apoi un buton - IMPRIMARE.

In rest.... nu ne mai trebuie nici o alta luminita, beculet, butonel... tema etc.

Daca doriti sa ii faceti stamp cu drepturi de creator, va invitam cu cea mai mare placere sa lasati si datele de contact.

View Postdexterash, on 30 decembrie 2014 - 20:42, said:

Cu ce zici ca ai facut butonul respectiv? Cu Paintul? Din Windows XP?


Este un exemplu pe care l-am vazut pe un site, doar am aplicat alb si am scris peste acele formulare. De acole ne-a venit ideea cu aplicatia si cu ce ar trebui sa contina ea. Era un formular de rezervare online pe un site... si doar am suprapus chenare cu umplere de culoare apoi am tastat!

Ce nu stim sa facem... este acea aplicatie pe care va rugam.

#38
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Ai cam rasucit cutitul intr-o rana veche a multor ITsti Posted Image

Mai bine te lasi pagubas cu topicul asta pt ca mai mult te vei descuraja decat sa rezolvi vreo problema aici. Gasesti tu pe cineva cu astfel de probleme in familie dispus sa te ajute dar pe forumuri sau alte situri specializate pe problemele autismului.

Edited by undercoverbrother, 30 December 2014 - 21:50.


#39
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,272
  • Înscris: 24.02.2007

View Postblackmodder, on 30 decembrie 2014 - 20:50, said:

La fiecare persoana care apare introdusa in aplicatie (in baza de date proprie) sa fie o casuta de selectie in care se poate bifa, iar apoi un buton - IMPRIMARE.

Cum va arata imprimat?

Edited by dani.user, 30 December 2014 - 23:34.


#40
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 25.01.2007
http://forum.softped...numere-telefon/
in topicul asta gasesti un programel facut de _Smiley_, care te poate ajuta in cazul in care cauti dublurile.
e un inceput. daca nu te ajuta nimeni cu ce vrei, poti incerca sa verifici manual dublurile in program, daca nu e dublura pui informatiile care te intereseaza intr-un fisier excel.

acel topic are si o morala, intre cei care se pricep gasesti si oameni de treaba.
p.s. multumesc _Smiley_, vad ca in topicul ala am fost cam nesimtit si nu am mai spus nimic.

Edited by slai, 30 December 2014 - 23:47.


#41
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,941
  • Înscris: 29.10.2014
Una peste alta se poate face si fara bani, dar cu recomandarea celui care v-a facut treaba pe site-ul vostru + link spre pagina dezvoltatorului + testimonial public. Daca nu bani atunci reputatie.

#42
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,112
  • Înscris: 24.02.2006
@blackmodder : pentru ce detalii ati dat pana acum, nu e nevoie de o aplicatiei dedicata. o astfel de aplicatie chiar v-ar complica situatia, pentru ca veti avea nevoie de un server pe care sa ruleze un sistem de baze de date.
recomand si eu google docs, cu cautarea manuala a cnp-ului inainte de introducerea unei noi inregistrari. veti descoperi foarte repede ca aveti si alte cerinte (campuri, relatii tip master-detail etc) si dupa ce lucrati 6-12 luni cu google docs si adunati peste 4-500 inregistrari, veti fi mult mai bine pregatiti sa cereti unui programator sa va realizeze o aplicatie dedicata.

ca si idee, genul asta de aplicatie se numeste CRM. gasiti pe net destule variante gratuite care pot fi configurate sa lucreze asa cum vreti voi.

@slai: cu placere :)

#43
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,424
  • Înscris: 11.08.2003
Cam asta ar fi solutia pentru un document excel, cred Posted Image

Coloanele cu galben sunt singurele care ar trebui editate. In cazul in care mai exista un cnp identic, in coloana F va aparea DUPLICAT si ar trebui sa fie mai usor de identificat care este celalalt. In fisa individuala se va afisa ultima inregistrare dar daca in celula A1 (aia galbena) pui alt numar al unei alte inregistrari, atunci aia va fi afisata.

Attached Files



#44
blackmodder

blackmodder

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 405
  • Înscris: 09.03.2007

View Postundercoverbrother, on 30 decembrie 2014 - 21:49, said:

Ai cam rasucit cutitul intr-o rana veche a multor ITsti Posted Image

Mai bine te lasi pagubas cu topicul asta pt ca mai mult te vei descuraja decat sa rezolvi vreo problema aici. Gasesti tu pe cineva cu astfel de probleme in familie dispus sa te ajute dar pe forumuri sau alte situri specializate pe problemele autismului.

Nu imi ramane decat sa iti multumesc!

View Postdani.user, on 30 decembrie 2014 - 23:33, said:

Cum va arata imprimat?

Va lista inregistrarile: NUME, PRENUME, CNP, Adresa etc.

View Postslai, on 30 decembrie 2014 - 23:45, said:

http://forum.softped...numere-telefon/
in topicul asta gasesti un programel facut de _Smiley_, care te poate ajuta in cazul in care cauti dublurile.
e un inceput. daca nu te ajuta nimeni cu ce vrei, poti incerca sa verifici manual dublurile in program, daca nu e dublura pui informatiile care te intereseaza intr-un fisier excel.

acel topic are si o morala, intre cei care se pricep gasesti si oameni de treaba.
p.s. multumesc _Smiley_, vad ca in topicul ala am fost cam nesimtit si nu am mai spus nimic.

Am verificat, nu este ceea ce necesitam! Oricum multumesc mult pentru timpul acordat, si intentia de ajutor.

View PostRedDev, on 31 decembrie 2014 - 01:53, said:

Una peste alta se poate face si fara bani, dar cu recomandarea celui care v-a facut treaba pe site-ul vostru + link spre pagina dezvoltatorului + testimonial public. Daca nu bani atunci reputatie.

Nu stiu daca ai citit, intr-un post anterior, dar as fi mandru sa am pe aplicatie credentialele si datele de contact ale creatorului. Intr-o buna zi va trebui dezvoltata aplicatia, si automat va fi mult mai usor sa o deschizi, sa vezi datele de contact ale programatorului si sa ii ceri sprijinul. SI DE CE NU, si pe site-ul nostru.

View Post_Smiley_, on 31 decembrie 2014 - 09:15, said:

@blackmodder : pentru ce detalii ati dat pana acum, nu e nevoie de o aplicatiei dedicata. o astfel de aplicatie chiar v-ar complica situatia, pentru ca veti avea nevoie de un server pe care sa ruleze un sistem de baze de date.
recomand si eu google docs, cu cautarea manuala a cnp-ului inainte de introducerea unei noi inregistrari. veti descoperi foarte repede ca aveti si alte cerinte (campuri, relatii tip master-detail etc) si dupa ce lucrati 6-12 luni cu google docs si adunati peste 4-500 inregistrari, veti fi mult mai bine pregatiti sa cereti unui programator sa va realizeze o aplicatie dedicata.

ca si idee, genul asta de aplicatie se numeste CRM. gasiti pe net destule variante gratuite care pot fi configurate sa lucreze asa cum vreti voi.

@slai: cu placere Posted Image

@_Smiley_, sper ca nu esti cantaretul ala...

Aplicatia nu trebuie sa fie de tip ONLINE. Este suficienta sa fie DESKTOP. Poate sa salveze aceste detalii si intr-un fisier text. Asa putem scapa si de problema cu imprimarea rezultatelor.

Nu va fi nevoie de 4-5000 de inregistrari. Si pentru specificarea tipul de aplicatie (CRM), iti multumesc mult... voi cauta atent google pentru asta.

View Postsorin147, on 31 decembrie 2014 - 09:51, said:

Cam asta ar fi solutia pentru un document excel, cred Posted Image

Coloanele cu galben sunt singurele care ar trebui editate. In cazul in care mai exista un cnp identic, in coloana F va aparea DUPLICAT si ar trebui sa fie mai usor de identificat care este celalalt. In fisa individuala se va afisa ultima inregistrare dar daca in celula A1 (aia galbena) pui alt numar al unei alte inregistrari, atunci aia va fi afisata.


Multumesc, s-ar putea ca in final sa folosim acest fisier XLSX. Din ce observ, se face mai mult off-topic decat un mic programel care sa ne ajute. Multumesc inca o data!

Edited by blackmodder, 31 December 2014 - 11:36.


#45
blackmodder

blackmodder

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 405
  • Înscris: 09.03.2007

View Postpotae, on 31 decembrie 2014 - 15:39, said:


Asa e ba nu v-ar fi rusine postati mesaje in loc sa munciti gratis! Posted Image)


Ca romanul, bun de gura nu este nici unul. Sa nu cumva sa nu ii aruncam celui nestiutor cu pietre in ochi, ca nu se sta bine. Stiti, m-as intreba, daca ati fi in locul nostru, oare ati intelege suferinta acestor oameni, acestor copii cu autism?

Sau i-ati dojeni mereu?

Daca stiam sa concepem o astfel de aplicatie, nu veneam aici sa cerem ajutorul. Si DA, intre o padure plina de uscaturi se mai gasesc si ramuri verzi.
Ce daca am cerut sa ni se creeze o aplicatie pe gratis, poate exista cineva care are suflet in el, nu doar un muschi care pompeaza sange.

De exemplu deja mai multe persoane s-au oferit in privat, si una dintre aceste persoane deja a creat un soft de genul. Iar tuturor celor care s-au oferit sa ne ajute, le multumim din inima. Poate pe viitor, cumva, le putem returna un favor. Cine stie!

#46
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Pune-ti o intrebare simpla, o situatie ipotetica: ce se intampla daca, de exemplu, acel program "donat" transfera datele despre copii/tutori catre terte persoane? Cam cat "bine" le face copiilor sau tutorilor?

#47
blackmodder

blackmodder

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 405
  • Înscris: 09.03.2007

View Postdexterash, on 31 decembrie 2014 - 19:15, said:

Pune-ti o intrebare simpla, o situatie ipotetica: ce se intampla daca, de exemplu, acel program "donat" transfera datele despre copii/tutori catre terte persoane? Cam cat "bine" le face copiilor sau tutorilor?


Iti dau un raspuns ipotetic! Ce poti face cu un CNP, o adresa si un numar de telefon ? Sau ce poti pati tu, daca, in situatia unei persoane terte, primesti aceste date pe "furis" si le folosesti ? Stii ca incepand de maine, orice misca pe Internetul asta este sub supravegherea SRI ?

Orice...informatie!

#48
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postblackmodder, on 31 decembrie 2014 - 20:26, said:

Iti dau un raspuns ipotetic! Ce poti face cu un CNP, o adresa si un numar de telefon ?
Discutam de copii cu probleme si nu stii ce probleme pot aparea?

View Postblackmodder, on 31 decembrie 2014 - 20:26, said:

Sau ce poti pati tu, daca, in situatia unei persoane terte, primesti aceste date pe "furis" si le folosesti ?
Nimic. Doar ca pot [bla bla] de ele.

View Postblackmodder, on 31 decembrie 2014 - 20:26, said:

Stii ca incepand de maine, orice misca pe Internetul asta este sub supravegherea SRI ?
Orice...informatie!
Nu, nu am auzit de asa ceva. Poti sa oferi ceva detalii?

http://forum.softped...8#entry16430122

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate