Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Recomandare pian digital

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Victor191154

Victor191154

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.02.2010
Salut.As vrea sa invat sa cant la pian si ma intrebam ce pian digital ar fi mai bine sa aleg? Doresc in special sa poata suna ca un pian acustic.
Am ajuns la 2 piane dar nu stiu ce sa aleg:Yamaha p105 sau Korg LP 180

http://esound.ro/cla...aha-p105-negru- sau-alb-pian-digital.html
http://www.mcmusic.r...e/korg-lp-180-b k-pian-digital

Multumesc!

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,703
  • Înscris: 07.02.2003
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UfwGmgiI9Iw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Vezi ca pedialierul tripul este o optiune, trebuie sa o specifici cand comanzi.

Edited by andreic, 23 December 2014 - 13:41.


#3
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Din câte știu eu, doar Yamaha și Kawai produc și piane obișnuite, deci nu doar digitale, ci și piane care au ciocănel și coarde.
Cred deci că aceste două firme au cea mai mare experiență referitor la cum ar trebui să sune sau să se cânte la un pian - deci din cele două opțiuni puse de tine cred că Yamaha ar fi mai potrivit.
Privitor la cerința de a suna ca un pian obișnuit, trebuie să înțelegi mai multe lucruri :
-piane digitale sunt și de 1.500 lei, dar și de 10 - 20 ori mai scumpe, adică de 20.000 / 30.000 lei;
-un pian obișnuit costă și mai mult, adică circa 150.000 lei;
-este suficient să compari prețurile și îți dai seama că diferența de preț este considerabilă și este justificată prin calitatea materialelor, finisaje, tehnica de producere etc;
-la un pian obișnuit apăsarea unei clape va duce la apăsarea unui ciocănel care va lovi o coardă, care va vibra, iar acea vibrație este sunetul muzical pe care îl auzi;
Dacă vei apăsa acea clapă mai ușor, sunetul se va auzi mai ușor, dacă vei apăsa mai tare se va auzi mai tare, dacă vei ține clapa apăsată mai mult sunetul va fi mai lung.
La un pian digital, nu există nicio coardă sau ciocănel, astfel încât apăsarea clapei va indica unui program intern ce sunet să reproducă - în funcție de cât de tare sau ușor apeși sau cât durează apăsarea.
Problema este deci în acel program care implementează modul în care apăsarea unei clape duce la un anumit sunet, pe o anumită durată - fiind deci foarte greu să reproduci exact sunetul produs la apăsarea unei clape a unui pian obișnuit; și asta pentru că la o singură clapă poți avea zeci de combinații de sunete în funcție de intensitatea și durata apăsării.
Deci, în concluzie, cu cât un pian digital este mai scump, are mai multe facilități, iar sunetul și mecanica clapelor vor fi mai apropiate de un pian adevărat, însă cred că dacă vei învăța să cânți la pian, după 1 - 2 ani o să-ți dai seama și singur ce tip de pian vrei, dacă cel pe care ți-l vei lua acum nu o să-ți mai placă.

#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
Mecanismul de "clape grele" cu actiune similara cu clapele unui pian acustic clasic s-a dezvoltat si perfectionat de ani buni(poarta diferite denumiri in functie de firma) asa incat nu sunt deloc probleme la un pian digital chiar mai ieftin care are un astfel de mecanism. O pot confirma si pianistii profesionisti ,in mare majoritate au acasa un pian digital ,nu unul clasic(sau pianina) din motive de spatiu ,greutate ,pret ,necesitatea acordajului periodic ,sensibilitate la factori de mediu ,etc.
Ca fapt divers, la pianele mai ieftine e foarte bun mecanismul de la Kawai de la clape. Eu personal le prefer si ca sunet ,cele de la Yamaha fiind putin cam "deschise/bright" pt. gustul meu. Asta nu inseamna ca Yamaha ,Roland ,Korg chiar si Casio nu fac produse bune.
As recomanda un Kawai CL 26 sau ES 100.

Edited by edigee, 02 January 2015 - 21:51.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate