Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

Sa construim o casa - Proiectare, Legislatie

- - - - -
  • Please log in to reply
3047 replies to this topic

#2503
urziadrian

urziadrian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.06.2010

 sfc, on 27th June 2010, 17:57, said:

N-are nimeni cunostinte in domeniul asta?
ba da . EU
in  primul rind ca institutia OCOT s-a desfiintat de citiva ani
acum este OCPI.
suprtul topografic sau PAC cum ii zic topografii era obligatoriu la obtinerea autorizatiei de construire. defapt arhitectul elaboreaza planul de situatie folosind suportul topografic vizat OCPI.

n-au facut-o? nu e treaba ta atit timp cit ai autorizatie de construire...dar....dar..dar
o sa ai anumite probleme la intabularea cladirii dupa executare si receptionarea acesteia. asa ca fara a avea vreo legatura cu AC atita timp cit CU este in valabilitate poti cere topografului sa-ti faca suportul topo vizat de OCPI.
terenul in contractul de vinzare cumparare este arabil sau curti constructii?
daca e arabil fa si scoaterea terenului din circuitul agricol.
Intrebari?

#2504
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

 urziadrian, on 4th July 2010, 21:29, said:

Intrebari?
Da! EU !

nu comentez uilitatea suportului topo vizat de ocpi (bani aruncati degeaba) pentru primarie, in momentul studierii dosarului pentru AC . poate stii mai bine decat mine  :peacefingers:

intrebarea ar fi urmatoarea :

care ar fi acele probleme care ar putea fin intampinate la intabularea imobilului?

#2505
urziadrian

urziadrian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.06.2010

 alibabu, on 5th July 2010, 00:30, said:

Da! EU !

nu comentez uilitatea suportului topo vizat de ocpi (bani aruncati degeaba) pentru primarie, in momentul studierii dosarului pentru AC . poate stii mai bine decat mine  :peacefingers:

intrebarea ar fi urmatoarea :

care ar fi acele probleme care ar putea fin intampinate la intabularea imobilului?
OCPI nu admite cererea de "reactualizare date cadastrale" decit dupa reluarea procedurii de scoatere din circuitul agricol implicit aceasta se face pe suporul topo vizat OCPI si cu aviz ANIF .
adica nu scapi de procedura. mai mult daca CU a expirat il iei din nou .

utilitatea suportului topo este aceea ca in Plus fata de planul cadastral contine informatii despre planeitatea terenului ( cote de nivel) , constructiile invecinate si retelele de utilitati.
din punct de vedere al arhitectului este esential la amplasarea cladirilor propuse pe teren .
din punct de vedere al Primariei se verifica respectarea principalelor elemente de legalitate ( insorire , distanta fata de retele ,distanta fata de constructiile invecinate).
sunt de acord ca intabulare + suport topo+ doc scoatere din circ agricol+ cerere reactualizare date cadastrale ( dupa receptia cladirii) este mult prea mult dar OCPI este Stat in Stat atit ca proceduri cit si ca taxe.

#2506
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Am nevoie de proiect de scara interioara.Cine are sa posteze,va rog si va multumesc

#2507
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

 urziadrian, on 7th July 2010, 20:18, said:

........OCPI este Stat in Stat atit ca proceduri cit si ca taxe.
corect  :peacefingers:

#2508
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Imi cer  scuze daca nu am postat pe topicul potrivit,dar am un proiect si o casa in constructie si nu stiu daca acele dimensiuni din proiect de ex o camera de 4x3 e considerata din caramida in caramida sau se ia in calcul si stratul de tencuiala sau faianta etc si trebuie sa ramana efectiv 4x3 ?

Edited by anonima1, 15 July 2010 - 22:18.


#2509
oprea_nyko007

oprea_nyko007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.07.2010

 anonima1, on 15th July 2010, 23:17, said:

Imi cer  scuze daca nu am postat pe topicul potrivit,dar am un proiect si o casa in constructie si nu stiu daca acele dimensiuni din proiect de ex o camera de 4x3 e considerata din caramida in caramida sau se ia in calcul si stratul de tencuiala sau faianta etc si trebuie sa ramana efectiv 4x3 ?

Salut. Se ia in considerare distanta intre pereti, fara tencuiala.

#2510
korr41

korr41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 27.06.2007
Am AC pt. un imobil in Bucuresti,parter + mansarda lemn.Constructia va fi in regie proprie. E necesar un diriginte de santier sau imi pot supraveghea singur lucrarile? Astept un raspuns din partea celor ce cunosc acest gen de situatie. Multumesc.

#2511
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 korr41, on 26th July 2010, 10:35, said:

Am AC pt. un imobil in Bucuresti,parter + mansarda lemn.Constructia va fi in regie proprie. E necesar un diriginte de santier sau imi pot supraveghea singur lucrarile? Astept un raspuns din partea celor ce cunosc acest gen de situatie. Multumesc.
Teoretic ai nevoie de un diriginte de santier.

Poti comisiona serviciile lui doar pt. hartogareala (bani mai putini) sau poti comisiona unul pe toata perioada desfasurarii lucrarilor de structura sau chiar si de finisaje. Pt. instalatii sunt necesari diriginti atestati pt. instalatii.

#2512
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,298
  • Înscris: 17.03.2009

 korr41, on 26th July 2010, 09:35, said:

Am AC pt. un imobil in Bucuresti,parter + mansarda lemn.Constructia va fi in regie proprie. E necesar un diriginte de santier sau imi pot supraveghea singur lucrarile? Astept un raspuns din partea celor ce cunosc acest gen de situatie. Multumesc.
Este indicat sa ai un diriginte de santier,pt ca el va sesiza imediat eventualele greseli de executie.

#2513
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

 anaki, on 26th July 2010, 22:30, said:

Este indicat sa ai un diriginte de santier,pt ca el va sesiza imediat eventualele greseli de executie.
Trebuie sa fie si dirigintele de santier unul priceput altfel il platesti degeaba.Am avut o oferta de la un vecin(pt constructie) care se lauda ca e si diriginte de santier(are atestat sau diploma?).Eu n-am vrut nici macar sa construiesc cu el,dar sa-l iau de diriginte?E genul de om :lasa ca merge si asa.......... :nonobad:

#2514
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 anonima1, on 27th July 2010, 07:14, said:

Trebuie sa fie si dirigintele de santier unul priceput altfel il platesti degeaba.Am avut o oferta de la un vecin(pt constructie) care se lauda ca e si diriginte de santier(are atestat sau diploma?).Eu n-am vrut nici macar sa construiesc cu el,dar sa-l iau de diriginte?E genul de om :lasa ca merge si asa.......... :nonobad:
Gasesti aicilista cu diriginti atestati pe judete si domeniile pt. care au autorizare.

#2515
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

 gugutata, on 27th July 2010, 11:51, said:

Gasesti aicilista cu diriginti atestati pe judete si domeniile pt. care au autorizare.
Multumesc
Nu e bun pt judetul meu.
Imi apare asta

Quote

Nr.Crt.   Nume si Prenume   Tel.,Fax,Email   Numar autorizatie
Numar de inregistrari: 0

Datele sunt in curs de actualizare.

Edited by anonima1, 27 July 2010 - 12:47.


#2516
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Trebuie sa alegi categoria de importanta.

#2517
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Cred ca baietii s-au cam invartit in jurul cozii ca sa spun asa :). Raspunsul corect la faza cu dirigintele este urmatorul: DA, este OBLIGATORIU sa ai diriginte de santier!
Mai departe, ca "a avea" este o chestie de semantica in Romania :), asta este alta discutie. Restul e cancan! :)

Edited by CristiALF, 27 July 2010 - 14:43.


#2518
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

 gugutata, on 27th July 2010, 14:10, said:

Trebuie sa alegi categoria de importanta.
ai dreptate numai n-am stiut ce importanta are casuta mea

Edited by anonima1, 27 July 2010 - 16:43.


#2519
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 CristiALF, on 27th July 2010, 15:27, said:

Cred ca baietii s-au cam invartit in jurul cozii ca sa spun asa :). Raspunsul corect la faza cu dirigintele este urmatorul: DA, este OBLIGATORIU sa ai diriginte de santier!
Mai departe, ca "a avea" este o chestie de semantica in Romania :), asta este alta discutie. Restul e cancan! :)
Normal ca este obligatoriu si normal ca dirigintele trebuie sa serveasca unor criterii clar stabilite de lege pe toata durata executiei.

Dat fiind ca executia unei case este un proces consumator de bani dupa cum bine stii, oamenii incearca sa "carpeasca" anumite servicii cum pot pt. a economisi bani.


 anonima1, on 27th July 2010, 17:17, said:

ai dreptate numai n-am stiut ce importanta are casuta mea
Exista mai multe categorii de importanta:

constructii de importanta exceptionala A
constructii de importanta deosebita B
constructii de importanta normala C
constructii de importanta redusa D

Pt. o casa, incadrarea este C (in mod frecvent). Deduc de aici ca ai nevoie de un diriginte atestat pt. "C". Vezi aici.

Folosind criteriile: Bihor, categoria "C", vezi acolo ce rezulta.

Edited by gugutata, 28 July 2010 - 09:36.


#2520
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Am si eu o intrebare: in cazul lotului 10 din imagine, data fiind deschiderea la un drum public (si unul privat) care sunt riscurile? Ma refer la posibilitatea de a trebui sa cedez o parte din teren in favoarea primariei pt cine stie de lucrare de interes public, etc.

Drumul public, cel din dreapta in poza, nu stiu daca e asfaltat, daca e drum de servitute sau ce incadrare are.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate